forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Dokąd zmierza KGHM ? Poprzedni temat :: Następny temat
Dokąd zmierza KGHM ?
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Mar 12, 2018 21:55

Komentarze:

"układ hutniczy"?

Jeśli były prezes nie ma najmniejszego pojęcia ani o KGHM ani o hutach (mimo 1,5 roku "urzędowania")to nasuwa się pytanie: kto "karmił" Pana Prezesa takimi bzdurami i w jakim celu (co chciał osiągnąć)? Możliwe, że chciał "wypuścić" Pana Prezesa na przysłowiową minę albo nic rozsądnego nie miał do podpowiedzenia...
Efekty są opłakane niestety. Ludzie w KGHM a w szczególności w hutach wiedzą kim jest "podpowiadacz". Można jeszcze próbować zrozumieć Prezesa (byłego), który bez koncepcji na zarządzanie słuchał "podpowiadacza". Trudno jednak zrozumieć "podpowiadacza bzdur", który trochę dłużej w KGHM pracuje. Rozgrywki personalne ponad dobro firmy?
Feeee


------------------------------------

KISIEL

Generalnie nic do niego nie mam, ale własnego szwagra to mu chyba układ polityczny nie kazał zatrudniać? A sam nie miał problemu aby zwalniać niektórych dyrektorów naprawdę fachowców?

=========================

Nerwowo na GPW po odwołaniu szefa Polskiej Miedzi


Akcje KGHM poszły w dół


Sobotnie odwołanie Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego ze stanowiska prezesa spółki KGHM Polska Miedź S.A., nie sprzyjało dzisiaj akcjonariuszom. Akcje miedziowego giganta na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spadały blisko 2,5 procent. To zdecydowanie najgorszy wynik w WIG20 - poinformował branżowy portal Money.pl. Klimatu wokół Polskiej Miedzi na pewno nie ocieplił wywiad Domagalskiego-Łabędzkiego w ostatnim dniu swojego urzędowania. Były szef KGHM-u mówił o "układzie hutniczym" wskazując na Hutę Miedzi Głogów i licznych błędach w programie modernizacji hut należących do KGHM.

Wywiad z byłym już dzisiaj prezesem Polskiej Miedzi ukazał się dzisiaj na łamach Gazety Prawnej, ale został przeprowadzony w piątek, czyli w przeddzień odwołania Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego ze stanowiska. Czy ujawniając dziennikarzom pewne mechanizmy w zarządzaniu miedziową spółką i procesy zachodzące w hutnictwie, prezes wiedział, co czeka go w sobotę? Tego zapewne się już nie dowiemy. Domagalski-Łabędzki powiedział m.in., że: "Huta Miedzi Głogów jest bardzo specyficznym miejscem, w którym podejmowano ostatnio wiele wątpliwych decyzji, ja je nazywam „układem hutniczym”. Mam na myśli błędy w programie modernizacji hut, dziwne tryby wyborów dostawców i mam wrażenie, że podobny mechanizm powtarza się w przypadku arsenu. Stwarza się atmosferę, że pod presją czasu niezbędne są inwestycje i decyzje na już, najlepiej z wolnej ręki, bez przetargu, co jest skrajnie niekorzystne dla spółki, a dobre dla lokalnych układów. Musimy wyeliminować w KGHM patologie, które wytworzyły się w ostatnich latach".

Były szef KGHM chętnie mówił także o aspekcie politycznym rzutującym na miedziową spółkę. "Dlatego, żeby zapanować nad KGHM, trzeba być spoza Dolnego Śląska. Siła przyzwyczajeń i zaszłości w Polskiej Miedzi jest duża. Spółka jest daleko od Warszawy, więc nadzór nad nią nie jest tak mocny. A źródełko się wyczerpuje - czas beztroski dla KGHM się skończył. Dlatego wprowadziliśmy kadry biznesowe, a nie polityczne. Nawet moi przeciwnicy, a tacy pewnie są, nie zarzucają mi błędów biznesowych czy braku determinacji. Presja jest cały czas, ja byłem odwoływany chyba po trzy razy w miesiącu, ale od półtora roku jestem prezesem. To nie jest zdrowy model, ale jest częścią biznesu KGHM. Wprowadzamy fundamentalne zmiany. Nie nadużywam słowa „układ”, ale gdy widzę zawyżanie kosztorysów i realizację miliardowych inwestycji poprzez spółki zależne pozostające bez kontroli, to coś jest nie tak", mówił Radosław Domagalski-Łabędzki.

Na odwołanie szefa Polskiej Miedzi nerwowo zareagował dziś warszawski parkiet. Akcje KGHM spadły średnio o 2,5 procent, co odbiło się niekorzystnie dla Skarbu Państwa. "Z pozoru 2,5 proc. przeceny akcji nie robi większego wrażenia, ale przy wszystkich papierach daje to blisko 500 mln zł straty w wartości rynkowej całej spółki. Blisko jedna trzecia wszystkich udziałów przypada na skarb państwa, dla którego oznacza to blisko 170 mln zł na minusie", czytamy na łamach portalu money.pl.

Jutro ponownie zbiera się Rada Nadzorcza spółki, natomiast w czwartek zaplanowano nadzwyczajne walne posiedzenie akcjonariuszy, podczas którego dojdzie do wymiany części członków Rady Nadzorczej KGHM.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/86915/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Mar 13, 2018 22:29

Pierwsze zmiany kadrowe w kopalniach


Cała dyrekcja ZG Lubin odwołana
Są już pierwsze poważne decyzje kadrowe tymczasowych władz spółki KGHM Polska Miedź S.A. Dzisiaj odwołano całą dyrekcję kopalni ZG Lubin. Ze swoimi stanowiskami pożegnali się Marek Marzec, dyrektor naczelny, Jan Czaja - dyrektor ds. technicznych oraz Andrzej Kowal, który był odpowiedzialny za utrzymanie ruchu. Jak dowiedziało się Radio Elka, nowym dyrektorem naczelnym ZG Lubin został dzisiaj Dariusz Jach, główny inżynier górniczy, a wcześniej dyrektor ds. technicznych w kopalni ZG Rudna.

Po sobotnim trzęsieniu kadrowym w zarządzie miedziowego holdingu, gdzie z funkcją prezesa KGHM pożegnał się Radosław Domagalski-Łabędzki i wiceprezes ds. aktywów zagranicznych, Michał Jezioro,, dzisiaj podjętokolejne kluczowe decyzje personalne. Tym razem padło na kopalnię ZG Lubin. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Radio Elka, odwołano całą dyrekcję kopalni. Stanowisko dyrektora naczelnego stracił Marek Marzec i jego dwaj bliscy współpracownicy: Jan Czaja, dyrektor ds. spraw technicznych oraz Andrzej Kowal, dyrektor ds. utrzymania ruchu.

Nowym dyrektorem naczelnym ZG Lubin został Dariusz Jach, który do tej pory był głównym inżynierem górniczym, a wcześniej dyrektorem ds. technicznym na ZG Rudna. Czy to początek wielkich kadrowych zmian w oddziałach górniczych KGHM-u? Wydaje się, że tak. Niewykluczone, że do głębokich zmian kadrowych dojdzie także w hutach miedzi w Legnicy i Głogowie. Wiele też wskazuje na to, że personalne trzęsienie obejmie także spółki z Grupy Kapitałowej Polskiej Miedzi.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/86930/495/

Czytaj też: http://www.lubin.pl/kghm-...adem-hutniczym/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Nie Mar 18, 2018 22:06

Niech mi ktoś odpowie, która inwestycja zagraniczna KGHM-u przyniosła zysk.

============================================

Mocne peso, wyższe koszty pracy - drożej w Chile


KGHM nie myśli o sprzedaniu kopalni Sierra Gorda


Mimo wzrostu wydobycia złoża w kopalni Sierra Gorda, KGHM ponosi w Chile coraz wyższe koszty. Miedziowa spółka szacuje, że rok 2018 będzie pod tym względem jeszcze trudniejszy. - Chile staje się dość drogim krajem, widać, że w ostatnim czasie przeżywa swego rodzaju boom gospodarczy. Nie przewidujemy jednak wycofania się z aktywa, jakim jest Sierra Gorda - zapewnia Stefan Świątkowski, wiceprezes KGHM ds. finansowych i aktywów zagranicznych.

Odkrywkowa kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych i krytykowanych inwestycji zagranicznych, jakie poczyniły władze KGHM-u za rządów Herberta Wirtha. Efekty produkcyjne są dalekie od oczekiwań, a nakłady inwestycyjne wziąż rosną i niestety będą rosnąć. Boom gospodarczy sprawił, że konkurencja na rynku pracy jest większa, niż dotychczas, wzrosły koszty pracy, umocniła się waluta i dzisiaj w Chile żyje się coraz drożej. A to problem dla KGHM-u.

- Chile rzeczywiście staje się drogi krajem. Widać to po cenach, widać po wzmocnieniu peso. Jeśli chodzi o kopalnię Sierra Gorda, to musi być poprawione jej funkcjonowanie. Co chwilę ktoś nas pyta, czy planujemy sprzedać to aktywo, czy nie. Musimy się skoncentrować na poprawieniu funkcjonowania tej kopalni. To jest największa praca, jaka jest teraz wykonywana. Bardzo dobrze współpracujemy z naszym japońskim partnerem nad poprawą technologiczną funkcjonowania Sierra Gordy. Musimy doprowadzić to aktywo do jak najwyższej sprawności technologicznej. Spekulowanie o tym, czy KGHM sprzeda Sierra Gordę, nie jest najlepszym pomysłem. Czy my wiecznie tam będziemy siedzieć, pan Bóg raczy wiedzieć. Natomiast dopóki ta kopalnia nie jest doprowadzona do stanu dobrego funkcjonowania, to na tym przede wszystkim trzeba się skupić - mówił na konferencji prasowej w Warszawie, wiceprezes KGHM, Stefan Świątkowski.

Z raportu finansowego opublikowanego przed paroma dniami wynika, że w czwartym kwartale 2017r. Sierra Gorda kontynuowała eksploatację części złoża o niższej zawartości molibdenu, co przełożyło się produkcję tego metalu na poziomie 3,3 mln funtów, co stanowi wzrost o 14 procent w porównaniu do roku 2016. W ujęciu rocznym Sierra Gorda wyprodukowała 19,7 mln funtów molibdenu, tj. o 61 procent więcej, niż w roku 2016.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/86986/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Kwi 12, 2018 17:54

KGHM. Ruszy rozbudowa Żelaznego Mostu
KGHM wybrał ofertę Budimeksu na rozbudowę obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych Żelazny Most.

Oferta Budimeksu, warta 578 mln zł netto, została uznana przez KGHM Polska Miedź za najkorzystniejszą w przetargu na budowę kwatery południowej OUOW Żelazny Most – etap I (faza 1,2,3) – poinformował Budimex.

Zarząd Budimeksu SA zawiadamia, że 11 kwietnia KGHM Polska Miedź SA wybrało ofertę Budimeksu SA jako najkorzystniejszą w przetargu na Budowę Kwatery Południowej OUOW Żelazny Most - Etap I (Faza 1,2,3).

Wartość oferty: 578.000.000 zł netto

Termin rozpoczęcia robót: liczony od momentu uzyskania przez Zamawiającego decyzji pozwolenia na budowę

Termin zakończenia robót: 31.12.2021

Żelazny Most to zbiornik odpadów poflotacyjnych, należący do KGHM Polska Miedź.

źródło: http://elubin.pl/wiadomosci,17964.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Kwi 16, 2018 12:52

Jest decyzja środowiskowa, jest pozwolenie na budowę


Rusza rozbudowa "Żelaznego Mostu"
W najbliższych dniach rozpocznie się rozbudowa zbiornika odpadów poflotacyjnych "Żelazny Most". Zgodnie z planem powstanie tzw. kwatera południowa, co w konsekwencji umożliwi składowanie niebezpiecznych substancji do 2036 roku. Cała inwestycja pochłonie 578 mln zł i będzie gotowa z końcem 2021 roku.

W listopadzie ubiegłego roku ówczesne władze spółki KGHM podpisały porozumienie z władzami Polkowic i kilkoma sołectwami na rozbudowę największego w Europie obiektu, w którym składowane są odpady poflotacyjne. Negocjacje z samorządem i radami sołeckimi Żelaznego Mostu, Pieszkowic, Dąbrowej, Komornik i Tarnówka trwały półtora roku.

- Mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, czy są "za", czy są "przeciw", czego żądają w zamian za rozbudowę tego zbiornika. Większość mieszkańców wyraziło zgodę i zdecydowaliśmy się podpisać te porozumienie. Nam chodzi o zdrowie i załatwianie spraw związanych ze szkodami górniczymi, bo my żyjemy na terenie wydobywczym i czujemy każdy wstrząs i tąpnięcie. Człowiek zrobi remont lub się wybuduje, a za rok, dwa musi coś naprawiać w wyniku szkód górniczych. Ktoś musi być za to odpowiedzialny - mówiła Alina Żmuda, sołtys Pieszkowic.

Na mocy podpisanego wtedy porozumienia strony zobowiązały się do współpracy w kilkunastu obszarach: dofinansowania letniego oraz zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, ochrony gleb i upraw, poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących zaopatrzenia w energię cieplną, większego dostępu do Internetu i poprawy zasięgu telefonii komórkowej, działania w zakresie szkód górniczych, wsparcia w przygotowaniu do procesów rekrutacji prowadzonych przez KGHM i zapewnienia bezpieczeństwa społeczności bezpośrednio sąsiadującej z Żelaznym Mostem”.

W połowie stycznia tego roku kombinat uzyskał prawomocną decyzję środowiskową, a na początku marca spółka dostała pozwolenie na budowę.

- Dynamicznie przeprowadzone zmiany w zakresie sposobu zarządzania inwestycjami rzeczowymi umożliwiły wdrożenie rozwiązań, które dzisiaj owocują sprawną realizacją strategicznych inwestycji spółki. Analizy optymalnego rozwiązania projektu rozbudowy OUOW "Żelazny Most" prowadzone były od 2016 roku. Wybraliśmy najlepsze rozwiązania pod względem zachowania bezpieczeństwa społecznego, środowiska, jak i całego ciągu produkcyjnego KGHM - powiedział Rafał Pawełczak, prezes KGHM Polska Miedź S.A. odpowiedzialny za rozwój i inwestycje.

Prace związane z budową nowej kwatery ruszą w najbliższych dniach. Zgodnie z założeniami cała inwestycja ma być gotowa z końcem 2021 roku i będzie kosztować 578 mln zł. Wykonawcą zadania będzie firma Budimex.

Obecnie w "Żelaznym Moście" składowanych jest 18,5 mln metrów sześciennych odpadów poflotacyjnych rocznie.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/87323/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Kwi 20, 2018 12:11

KGHM planuje miliardowe inwestycje
W latach 2018-2022 nakłady inwestycyjne KGHM w kraju wyniosą średnio 2,3 mld zł rocznie - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską minister energii Krzysztof Tchórzewski

Należy zwrócić uwagę, że spółka ma znaczne potrzeby inwestycyjne, w szczególności w części górniczej biznesu, jak również wynikające z regulacji ochrony środowiska. W latach 2018-2022 spółka planuje ponieść nakłady inwestycyjne w kraju średnio 2,3 mld zł rocznie - napisał Tchórzewski.


Według ME główne projekty inwestycyjne to Program Udostępniania Złoża niezbędny dla utrzymania dotychczasowego poziomu wydobycia, w związku ze wyczerpywaniem się dotychczasowych obszarów wydobywczych.

W planach jest również rozbudowa zbiornika odpadów poflotacyjnych Żelazny Most, niezbędna dla utrzymania produkcji koncentratu po 2026 r. (całkowite wypełnienie obecnie eksploatowanego zbiornika).

W ramach inwestycji planowane są też zakupy ciężkich maszyn dołowych.

KGHM planuje również inwestycje w hutnictwo, związane z dostosowaniem do wymogów produkcyjnych oraz środowiskowych (w tym modernizacja zdekapitalizowanej hali wanien, ograniczenie emisji arsenu czy nowe technologie zagospodarowania odpadów - żużla poołowiowego).

źródło: http://wgospodarce.pl/inf...dowe-inwestycje

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Kwi 23, 2018 19:05

W KGHM spadła produkcja miedzi
Produkcja miedzi płatnej w grupie KGHM w I kwartale wyniosła 142,9 tys. ton i była niższa o 12 proc. rdr - podała spółka w komunikacie, prezentując wstępne wyniki produkcyjne i sprzedażowe. Sprzedaż miedzi wyniosła w tym okresie 133,4 tys. ton, mniej rdr o 12 proc.


Spółka podała, że spadek produkcji miedzi w grupie to głównie efekt niższej produkcji w KGHM Polska Miedź z uwagi na odkładanie zapasu półfabrykatów (miedź anodowa) na wsad do produkcji miedzi elektrolitycznej (faza rafinacyjna) w okresie postoju remontowego instalacji przetopu koncentratów HMG II w II kwartale br.

Produkcja zagraniczna miedzi płatnej jest na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku: wzrost produkcji zanotowała przede wszystkim kopalnia Robinson (+37 proc.) dzięki wyższej zawartości miedzi w rudzie oraz wyższych uzysków w procesie flotacji, a spadek kopalnia Sierra Gorda (-14 proc.) głównie z powodu niższej zawartości metalu w eksploatowanej rudzie - napisano w komunikacie.

Produkcja srebra w grupie wyniosła 242,5 tony i była niższa o 18 proc. rdr, przede wszystkim w KGHM Polska Miedź, z uwagi na proces tworzenia zapasu miedzi anodowej do wykorzystania w okresie postoju HMG II.

Produkcja TPM w grupie wyniosła w I kwartale 39 tys. uncji trojańskich i była niższa o 16 tys. uncji trojańskich (-29 proc. rdr), głównie w efekcie niższego wolumenu przerobu wsadów obcych w hutach KGHM Polska Miedź S.A. Jednocześnie w KGHM International zanotowano 9-proc. wzrost produkcji w związku z lepszą jakością przerabianej rudy w kopalni Robinson.

Produkcja molibdenu w grupie wyniosła 4,0 mln funtów i była niższa o 0,8 mln funtów (-17 proc. rdr), ze względu na niższe zawartości molibdenu w wydobytej rudzie w kopalni Sierra Gorda.

KGHM podał w komunikacie, że w KGHM Polska Miedź niższa ilość miedzi i srebra w koncentracie w porównaniu do I kw. 2017 roku wynika bezpośrednio ze spadku wydobycia urobku w Zakładach Górniczych w efekcie pogorszenia warunków geologiczno-górniczych, występowania stref kamiennych w eksploatowanym złożu oraz konieczności zwiększenia zakresu robót przygotowawczych wykonywanych w kamieniu.

źródło: http://wgospodarce.pl/inf...rodukcja-miedzi

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Kwi 25, 2018 10:36


KGHM będzie unieszkodliwiać arsen
KGHM Polska Miedź w ciągu najbliższych czterech lat chce zrealizować 26 projektów inwestycyjnych w zakresie unieszkodliwiania arsenu. Jednym z pierwszych takich projektów będzie wdrożenie nowoczesnej technologii unieszkodliwiania arsenu w procesie technologicznym Huty Miedzi Głogów.

Prezes zarządu oraz wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź S.A. Rafał Pawełczak poinformował we wtorek w komunikacie, że w tym roku miedziowa spółka rozpoczęła fazę projektową inwestycji zmierzających do unieszkodliwiania arsenu.

Natomiast w 2019 r. przystąpimy do realizacji części inwestycyjnej - podkreślił Pawełczak.

Jednym z pierwszych tego typu projektów będzie wdrożenie nowoczesnej technologii unieszkodliwiania arsenu w procesie technologicznym Huty Miedzi Głogów. Technologia opracowana przez ekspertów z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach we współpracy z technologami z KGHM ma pozwolić na przekształcenie arsenu w postać podobną do minerału naturalnie występującego w przyrodzie.

W grudniu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę z firmą CHEMIPROJEKT Sp. z o.o., która wykona projekt instalacji, a także będzie nadzorować jej wykonanie i rozruch w Hucie Miedzi Głogów – zaznaczył prezes.

Władze miedziowej spółki podkreślają, że w wyniku zastosowania tej technologii arsen zostanie wyodrębniony w postaci tzw. skorodytu - formy trwałej i obojętnej dla środowiska. Skorodyt jest minerałem naturalnie występującym w przyrodzie, który powstaje w wyniku utleniania rud żelazowo-arsenowych.

KGHM finansuje też badania na obecność arsenu organicznego i nieorganicznego w organizmach mieszkańców Głogowa. Od kilku lat w Głogowie odnotowuje się przekroczenia norm arsenu w powietrzu. To kolejne badania na obecność arsenu w organizmach mieszkańców Głogowa. Jesienią ubiegłego roku przebadano dwa tysiące Głogowian. W moczu co piątego mieszkańca tego miasta stwierdzono przekroczenia norm.

Finansowane przez KGHM badania będą prowadzone u wszystkich pacjentów, u których w moczu stwierdzono podwyższony poziom arsenu. Celem badań ma być też stwierdzenie, dlaczego u mieszkańców Głogowa są przekroczone normy arsenu - czy wynika to z położenia miasta, czy z jakiś innych czynników.

Tuż w bezpośrednim sąsiedztwie Głogowa leży należąca do KGHM Huta Miedzi Głogów.

źródło: http://wgospodarce.pl/inf...kodliwiac-arsen

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Kwi 27, 2018 22:13

Komentarze:

Karol_W

KGHM ma wyjątkowo silne i roszczeniowe związki zawodowe, co w połączeniu z ciągła karuzelą kadrową PIS w spółce będzie ciągnęło tę firmę systematycznie w dól.

--------------------------------------

gość

PIS oszukał perfidnie wyborców ws podatku miedziowego.

-----------------------------

Hehe

"Prognozy analitykow" to nie żadne prognozy, tylko ich pobożne życzenia. Oni mówią to, co CHCIELIBY żeby się zdarzyło, bo na tym zarobią. Jak "analityk" mówi "kup" to liczy że wszyscy kupią, cena wzrośnie, a on wtedy sprzeda. I odwrotnie. A jak ktoś WIE że jego strategia jest słuszna to się nią nie dzieli z pospolstwem za darmo.
================================

Przyszłość akcji KGHM-u wielką zagadką. Kompletnie różne prognozy analityków
Ostatnie miesiące to trudny czas dla państwowej grupy KGHM. Obrazują to spadki cen akcji na giełdzie i utrata prawie 8 mld zł wartości rynkowej. Z przewidzeniem przyszłości problemy mają nawet analitycy domów maklerskich.

Od ponad pół roku akcje KGHM, a więc jednej z najbardziej wartościowych spółek Skarbu Państwa, są w trendzie spadkowym. Obecnie miedziowy gigant wyceniany jest na nieco ponad 18 mld zł, a we wrześniu ubiegłego roku, w szczytowym momencie, jego kapitalizacja sięgała 26 mld zł.

W tej potężnej stracie swój duży udział ma Skarb Państwa, który jest właścicielem prawie jednej trzeciej wszystkich akcji. To oznacza, że księgowo z kasy państwa ubyło około 2,5 mld zł.

Co dzieje się z grupą KGHM? Blisko 25-procentowy spadek notowań można częściowo tłumaczyć ogólnym pogorszeniem nastrojów inwestorów. Przypomnijmy, że w podsumowaniu pierwszych trzech miesięcy tego roku warszawska giełda była najgorszą wśród najważniejszych giełd na świecie.

Całości winy za przecenę akcji nie można jednak zrzucić na stwierdzenie, że "taki mamy klimat" inwestycyjny. Niepokój inwestorów wywołały m.in. roszady w zarządzie. Niespodziewanie w pierwszej połowie marca odwołano prezesa. Od razu pojawiły się informacje, że rzekomym powodem miała być polityka kadrowa. "Podobno zbyt dużo ludzi PiS straciło stołki w spółce". Uruchomiło to karuzelę kadrową w całej grupie, ale do tej pory najważniejszy - fotel prezesa - stoi pusty.

Do tego dochodzą problemy firmy z produkcją miedzi. Wynikają m.in. z przedłużającej się awarii w hucie. Zepsuł się tam piec, okrzyknięty największą polską inwestycją ubiegłego roku, na którą wydano prawie 2,5 mld zł.

Więcej: https://www.money.pl/gosp...,0,2404603.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Maj 07, 2018 09:38

Raport WIOŚ w sprawie ja[center]kości powietrza


Znaczne przekroczenia arsenu


Z raportu opublikowanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynika, że w regionie Zagłębia Miedziowego w ostatnich latach rekordowo wzrosło zanieczyszczenie powietrza rakotwórczym arsenem. W jakim stopniu szkodliwy pierwiastek emitują huty miedzi w Głogowie i Legnicy? Według Dziennika/Gazety Prawnej spółka KGHM odpowiada za znacznie większy udział emisji trującego arsenu, niż deklaruje. Tymczasem miedziowy gigant zapowiedział, że do 2022 roku zrealizuje 26 projektów inwestycyjnych w zakresie unieszkodliwiania arsenu.

Dziennik/Gazeta Prawna dotarł do raportu wrocławskiego WIOŚ na temat jakości powietrza w województwie dolnośląskim w 2017r. Z publikacji wynika, że w ubiegłym roku w Głogowie doszło do znacznego przekroczenia poziomu szkodliwego arsenu. Podczas, gdy roczna norma emisji dopuszcza stężenie arsenu na poziomie 6 ng/metr sześcienny, w Głogowie zarejestrowano poziom przekraczający 30 ng/metr sześcienny. Zdaniem wielu ekspertów duży wpływ na zanieczyszczenie powietrza tym szkodliwym pierwiastkiem mają huty miedzi
spółki KGHM. W Legnicy, gdzie pracuje druga huta, dopuszczalna dawka arsenu w 2017r. przekroczyła 161 procent normy. Gazeta Prawna przytacza niepokojące dane ze stacji pomiarowej badającej poziom Arsenu. W latach 2005-2008 oraz 2012-2017 zanotowano 133-300 procent normy, w Głogowie w 2015r. było to ponad 200 procent, a dzisiaj jest to już nawet 500 procent przekroczonej normy.

Spółka KGHM Polska Miedź S.A. uważa, że odpowiada jedynie za 30. procent emisji szkodliwego arsenu, a działające huty spełniają wszystkie podstawowe normy jakości powietrza i środowiska. Miedziowy gigant zapowiedział w najbliższych latach realizację ponad 20 projektów inwestycyjnych, których głównym celem będzie ograniczenie, a docelowo - unieszkodliwienie z atmosfery trującego pierwiastka. Jednym z pierwszych projektów będzie wdrożenie nowoczesnej technologii w HM Głogów, która pozwoli przekształcić arsen w postać podobną do minerału naturalnie występującego w przyrodzie.

- W grudniu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę z firmą, która wykona projekt instalacji, a także będzie nadzorować jej wykonanie i rozruch w Hucie Miedzi Głogów. W wyniku tej inwestycji arsen zostanie wyodrębniony w postaci tak zwanego skorodytu - formy trwałej i obojętnej dla środowiska. Skorodyt jest minerałem naturalnie występującym w przyrodzie, powstaje w wyniku utleniania rud żelazowo-arsenowych. Minimalizacja wpływu działalności KGHM na otoczenie to jeden z głównych celów nowej strategii Polskiej Miedzi - mówi Rafał Pawełczak, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

W lutym tego roku KGHM podpisał umowę z władzami Głogowa, na mocy której miedziowa spółka sfinansuje badania na obecność arsenu organicznego i nieorganicznego wśród mieszkańców Głogowa.

Więcej na temat działań KGHM-u w temacie arsenu być może dowiemy się podczas jutrzejszej konferencji prasowej zwołanej przy okazji rozbudowy zbiornika odpadów poflotacyjnych "Żelazny Most". Nie udało nam się natomiast skontaktować dzisiaj z Łucją Strzelec, szefową legnickiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która przebywa służbowo we Wrocławiu.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/87569/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Maj 11, 2018 17:39


Kontrakt KGHM za ok. 8 mld zł
KGHM Polska Miedź SA dostarczy firmie Tele-Fonika Kable blisko 300 tys. ton walcówki miedzianej przez pięć lat. Szacowana wartość kontraktu to ok. 7,5 mld zł - 8,1 mld zł.

Prezes oraz wiceprezes ds. rozwoju, KGHM Polska Miedź SA Rafał Pawełczak, cytowany w komunikacie, podkreślił, że kontrakt zwarty z Tele-Foniką Kable zapewnia dostawę minimum 58 tys. ton walcówki rocznie na potrzeby producenta kabli i przewodów.

Kontrakt podpisano w piątek. To koleiny kontrakt miedziowej spółki z producentem kabli i przewodów, ale pierwszy na pięć lat. Jego szacowana wartość to od ok. 7,5 mld zł do ok. 8,1 mld zł.

Zawarcie kolejnej umowy świadczy o obopólnym zadowoleniu z dotychczasowych relacji biznesowych. Kontynuacja współpracy oznacza dla KGHM zapewnienie stabilnego źródła przychodów oraz uzyskanie wartości dodanej, jaką jest sprzedaż miedzi w postaci produktu przetworzonego, czyli walcówki - powiedział Pawełczak.

Dodał, że miedziowa spółka dokłada wszelkich starań, by wymiana handlowa miała charakter wieloletni.

W 2017 r. sprzedaż miedzi w ramach długoterminowych kontraktów przekroczyła 80 proc., a w przypadku srebra wyniosła ponad 70 proc. () Lojalność klientów oraz długofalowe relacje biznesowe przekładają się na długoterminową rentowność przedsiębiorstwa - powiedział prezes.


KGHM Polska Miedź jest jednym z wiodących na świecie koncernów wydobywających rudę miedzi i metali nieżelaznych i produkujących miedź. Eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, ma także uprawnienia do eksploatacji złóż w USA, Kanadzie i Chile. KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej i drugi srebra na świecie. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji spółki.

źródło: http://wgospodarce.pl/inf...-za-ok-8-mld-zl

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Cze 26, 2018 18:07

Polska Miedź podąża przemyślaną ścieżką
W ramach Programu BATAs KGHM Polska Miedź SA zmodernizuje istniejące instalacje technologiczne i zainwestuje środki finansowe w nowe projekty, w tym w zakresie unieszkodliwiania arsenu. W ten sposób spółka reaguje na zalecenia Unii Europejskiej dotyczące zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli

Program BATAs należy do założeń strategii biznesowej KGHM na lata 2017–2021 wprowadzonej w życie w ubiegłym roku. Prace w poszczególnych obszarach działalności, w tym przede wszystkim w zakresie wpływu na otoczenie, rozpoczęto jeszcze w 2016 r.

W październiku 2017 r. zarząd KGHM wyraził zgodę na rozpoczęcie fazy przygotowawczej „Programu dostosowania instalacji technologicznych KGHM do wymogów Konkluzji BAT dla przemysłu metali nieżelaznych wraz z ograniczeniem emisji arsenu” (Program BATAs). Zakończenie przewidziane jest na sierpień 2023 r. Jednak kluczowe projekty, których efekty środowiskowe będą miały znaczący wpływ na poprawę środowiska, zostaną zakończone do czerwca 2020 r. Portfel projektów uwzględnia 26 zadań głównych oraz 20 powiązanych. Do końca grudnia spółka przygotuje niezbędne ekspertyzy i projekty techniczne, a w 2019 r. rozpocznie się etap realizacji inwestycji.

W przypadku instalacji KGHM wielkość emisji regulowana jest w oparciu o decyzję wykonawczą komisji (EU) 2016/1032 z dnia 13 czerwca 2016 r. ustanawiającą konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przemysłu metali nieżelaznych. Konkluzje BAT powstały zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych – tzw. Dyrektywą IED. Zapisy konkluzji muszą zostać wprowadzone do pozwoleń zintegrowanych, a zakłady mają cztery lata od dnia publikacji konkluzji w Dzienniku Urzędowym UE na dostosowanie swoich instalacji (decyzja wykonawcza ustanawiająca Konkluzje BAT dla przemysłu metali nieżelaznych została opublikowana 30 czerwca 2016 r.).

Zalecenia Unii Europejskiej wskazują maksymalne wielkości emisji gazów powstających w procesach technologicznych przy produkcji m.in. miedzi, ołowiu, cynku, niklu, metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych.

Docelowy poziom arsenu w powietrzu został określony w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu: ze względu na ochronę zdrowia ludzi w pyle zawieszonym PM10 wynosi 6ng/m3 jako wynik średnioroczny. Wartość ta została wypracowana przez grupę ekspertów i wprowadzona do Dyrektywy 2004/107/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie arsenu, kadmu, rtęci, niklu i WWA w otaczającym powietrzu – jeszcze przed przystąpieniem Polski do UE.

Więcej: http://wgospodarce.pl/inf...myslana-sciezka

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lip 16, 2018 19:42

Komentarz:

Szymon

O radny Penza po artykule w Dziennik Gazeta Prawna deklaruje zainteresowanie się tym tematem. A przecież od lat żużel jest składowany na obrzeżach miasta - czy o tym nie wiedział, nie widział składowisk ??? A co na to nasz poseł p. Zubowski ???

=================================

Niebezpieczne, ale legalne składowisko na obrzeżach miasta


Chemiczna bomba pod Głogowem?


Nie tylko arsen, ale także ołów i kadm występują w tzw. żużlu poołowiowym, niebezpiecznym odpadzie powstającym w wyniku procesu produkcyjnego w Hucie Miedzi Głogów. Odpady magazynowane są na składowisku na obrzeżach miasta, w sąsiedztwie pól uprawnych. Na zlecenie KGHM, do którego należy huta, zajmuje się tym firma Geran. Pomimo obecności niebezpiecznych substancji wszystko odbywa się legalnie.

Sprawą zainteresował się Dziennik Gazeta Prawna, który zlecił wykonanie badania zawartości metali ciężkich w żużlu magazynowanym na składowisku. Wyniki są szokujące. Okazało się, że normy przekroczone są kilkukrotnie. Materiał nie spełnia nawet norm pozwalających na składowanie tych odpadów w miejscu przeznaczonym na odpady niebezpieczne. Dlaczego więc magazynowanie takich odpadów jest legalne? W polskim prawie są luki, które to umożliwiają. Składowisko ma charakter tymczasowy, a do takiej formy nie odnoszą się konkretne przepisy prawa.

Magazynowanie odpadów oraz transport materiału pozostawiają wiele do życzenia. Składowisko znajduję się w pobliżu zabudowań, a mieszkańcy mieli wielokrotnie skarżyć się na przejeżdżające ciężarówki, pozostawiające za sobą mnóstwo pyłu. Zezwolenie

Więcej: http://miedziowe.pl/content/view/88350/189/

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 37 z 37  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.