forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Dokąd zmierza KGHM ? Poprzedni temat :: Następny temat
Dokąd zmierza KGHM ?
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Gru 27, 2011 08:43

Wzrost cen miedzi i srebra wykończy KGHM?


2011-12-27, Aktualizacja: dzisiaj 09:08

Polska Gazeta Wrocławska Piotr Kanikowski

Czasy, w których ekonomia miała sens, odchodzą w przeszłość. Po wprowadzeniu nowego podatku od wydobycia kopalin zarządowi KGHM pozostanie już tylko modlić się, by ceny miedzi i srebra nie rosły zanadto.

Wystarczy, że Chińczycy będą gotowi za tonę miedzi płacić po 52 tysiące złotych, by lubińska spółka, zamiast zarabiać, zaczęła dokładać do jej produkcji. Wystarczy, aby srebro zdrożało trzykrotnie, by KGHM znów znalazł się pod kreską, jak dekadę temu. Na nowy podatek trzeba będzie bowiem przeznaczyć cały dochód z niebotycznych transakcji i jeszcze trochę z oszczędności lub bankowego kredytu. Konkurencja Polskiej Miedzi z państw o mniejszym apetycie fiskalnym będzie mieć eldorado, a my katastrofę na własne życzenie.

Wykazał to Krzysztof Majorka, makler Domu Inwestycyjnego BRE Banku, który na swoim blogu umieścił wykres ilustrujący zależność między notowaniami na giełdach metali a wysokością nowego podatku. Choć autor zastrzega, że jego wyliczenia mają charakter orientacyjny. Wyraźnie widać, że przy zastosowaniu zaproponowanego przez Ministerstwo Finansów sposobu naliczenia feralnej daniny, bardzo wysoka cena miedzi jest dla KGHM równie niekorzystna, jak skrajnie niska. W obu przypadkach spółka będzie wykazywać stratę.Jak Ministerstwo Finansów wyobraża sobie nowy podatek, wiemy od kilku dni, odkąd na stronach resortu zamieszczono projekt ustawy w tej sprawie. Jego wysokość jest uzależniona od notowań na światowych giełdach metali. Zaproponowano trzy progi podatkowe.

Gdy cena miedzi spadnie poniżej 13 tysięcy złotych za tonę, fiskus zadowoli się 130 złotymi od każdej wydobytej tony, co w przypadku KGHM będzie oznaczać około 65 milionów złotych rocznie. Gdy cena wzrośnie powyżej 52 tysięcy złotych, od każdej tony trzeba będzie odprowadzić do kasy państwa 32 tysiące złotych. Stawka za tonę (32 tys. zł), pomnożona przez wielkość urobku z kopalń Zagłębia Miedziowego (500 tys. ton), daje 16 miliardów złotych podatku. Między jednym a drugim ekstremum fiskus będzie ściągać z KGHM za samą miedź - w zależności od cen - od 560 milionów złotych do ponad 12 miliardów.

A od marca będzie jeszcze liczony analogicznie podatek od wydobycia srebra, który w przypadku KGHM po przekroczeniu górnego progu osiągnie astronomiczną wielkość 45 miliardów złotych.

źródło : http://lubin.naszemiasto....57b734670,1,3,3


czytaj też : http://biznes.onet.pl/kgh...67,1,news-detal

http://biznes.onet.pl/kgh...8,1,prasa-detal

Podpis użytkownika:
   
JasioJasio
WeteranDołączył: 24 Gru 2004
Posty: 715
Skąd: Lubin, oczywiście
Wysłany: Wto Gru 27, 2011 21:56

No i kogo to będzie przepraszam martwić? Państwo? Państwo od lat traktuje firmę wyłącznie jak dojną krowe - szczyt był za rządów PiS gdy usiłowano ściągnąć z firmy zysk w wysokości ponad 100 procent - ale inne rządy wcale nie były lepsze. Obywateli? Przecież skoro firma jest "państwowa" to obywatelom się należy! Jedni głupio gadają, inni głupio myślą. Zarządom KGHM? A po co się narażać, skoro jest się w 100% zależnym od łaski ministra i premiera? Zresztą, jaki zarząd ma wpływ na decyzje ministerialne? Dokładnie żadem, co widac choćby po nowym prawie geologicznym i górniczym. Pytanie tylko czy to niemoc, czy grzech zaniechania? Pracownikom KGHM? Dopóki firma płaci, to obciążenia mogą być duże grunt żeby 10-ego kasa była na koncie, a jeśli nie będzie płacić (a nie będzie zysków przy tak liczonym podatku i to już w przyszłym roku!) to, co? Strajk? Strajk którego nikt nie poprze, bo przecież w KGHM zarabia się średnio 8 czy 9 tysięcy miesięcznie ...
Ktokolwiek wymyślił ten podatek, zrobił to bardzo, bardzo cwanie. Szkoda tylko, że nikt nie czuje się właścicielem firmy. bo gdyby się czuł, to kury znoszącej złote jajka - i to bez wydatków na jej karmienie - by nie zarżnął.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Gru 29, 2011 18:05

Muszą wypracować kompromis

29.12.2011. Radio Elka


Sporo pracy czeka w najbliższym czasie Polską Miedź i lokalne samorządy. Muszą bowiem wypracować kompromis w kilku kwestiach. KGHM planuje inwestycje, na które muszą zgodzić się gminy. Gminy chcą natomiast utrzymania wpływów z podatków od firmy.
KGHM planuje między innymi rozbudowę zbiornika Żelazny Most oraz uzyskania nowych koncesji. Na te plany muszą zgodzić się gminy. Samorządy natomiast chcą utrzymania podatku od budowli podziemnych oraz opłaty eksploatacyjnej od złoża pozabilansowego, które jednak chce ograniczyć miedziowy koncern. Jak mówi Dorota Włoch, dyrektor ds. inwestycji w KGHM, obie strony stawiają twarde warunki, ale poruszają się w granicach prawa. Nie ma jednak mowy o kupczeniu. – Dobra współpraca polega na tym, że muszą być ustępstwa. Żadna ze stron nie może jednak przekroczyć przepisów prawnych. W tym wszystkim jest jednak coś takiego jak dobra wola, dzięki której siadamy razem do stołu i szukamy wspólnego rozwiązania. Nie ma jednak mowy, że jeśli gminy ustąpią w kwestii budowy zbiornika, to my odpuścimy im zwrot podatku. To nie jest handel. Obie strony muszą poruszać się w granicach prawa – wyjaśnia D. Włoch.

We środę w Polkowicach odbyło się spotkanie władz gminy z przedstawicielami Polskiej Miedzi. Podczas niego omawiano szczegółowo poszczególne tematy. W ciągu najbliższych miesięcy obie strony mają wypracować rozwiązania, które będą korzystne zarówno dla spółki jak i dla samorządu. Podobne spotkania z udziałem radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów, w których uczestniczą eksperci KGHM-u, odbyły lub odbędą się także w innych zainteresowanych gminach. (mat)

źródło : http://miedziowe.pl/content/view/54337/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Sty 02, 2012 17:54

Jeden z komentarzy pod artykułem:

~scigany za prawde: caly pic polega na tym, ze zyski z podatku od kopalin ni jak sie maja do gigantycznych strat jakich doswiadczyl kghm po ogloszeniu informacji w expose. w ciagu jednego tylko miesiaca kghm stracil znacznie wiecej niz zyski dwuletnie z podatku od kopalin ! rozumiecie to!
===================================================
MSP proponuje weryfikację metodologii naliczania podatku od wydobycia kopalin


dzisiaj, 13:08 PAP


MSP proponuje weryfikację metodologii naliczania podatku od wydobycia niektórych kopalin - oprócz ceny metali powinno się uwzględnić m.in. koszty wydobycia oraz efektywność produkcji związaną ze złożami - uważa minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

W ocenie MSP podatek powinien być uznany jako koszt w rozumieniu podatku dochodowego oraz mieć prostą i przewidywalną strukturę.

"Należy zwrócić uwagę, że w innych krajach stawki opodatkowania z tytułu posiadanych surowców są bardzo zróżnicowane i uzależnione m.in. od zysków firm górniczych, wartości metalu, wartości przychodów ze sprzedaży. W większości przypadków opłaty te są pomniejszane o koszty wydobycia, produkcji itp." - napisał Budzanowski w piśmie z uwagami do projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

"W związku z powyższym należy zauważyć, że wysokość zaproponowanego podatku jest niewspółmierna ze światowymi standardami. Obowiązujące podatki w inny krajach stanowią od kilku do kilkunastu procent, natomiast np. w przypadku KGHM PM S.A. nałożony podatek (na przykładzie 2010 r.) wyniósłby 33 proc. zysku operacyjnego. Biorąc pod uwagę powyższe koniecznym wydaje się dokonanie weryfikacji metodologii naliczania podatku przyjętej w projekcie ustawy" - napisał Budzanowski.

Minister podkreślił, że proponowane stawki podatkowe powinny uwzględniać nie tylko ceny metali, ale również koszty ich wydobycia, natomiast dla poziomów notowań, przy których opodatkowany podmiot generuje stratę, należałoby przyjąć stawkę zerową. Podatek powinien uwzględniać efektywność produkcji związaną z występowaniem złóż, które charakteryzują się odmiennymi parametrami zawartości miedzi i srebra, przez co wydobycie ich z poszczególnych złóż obarczone jest różnymi dodatkowymi kosztami - dodał.

"W świetle powyższego, w stosunku do zaproponowanych przepisów ustawy proponuję rozważenie przyjęcia następujących zagadnień: uznanie powyższego podatku jako kosztu w rozumieniu podatku dochodowego, przyjęciu podatku o prostej i przewidywalnej strukturze (np. formuła progresji liniowej, ewentualnie z progami)" - podkreślił minister.

Z opublikowanego w piątek wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów na 2012 rok wynika, że rząd powinien w styczniu 2012 roku przyjąć projekt ustawy wprowadzający podatek od wydobycia niektórych kopalin m.in. miedzi i srebra.

Na początku grudnia resort finansów opublikował projekt ustawy o podatku od wydobycia miedzi i srebra. Projekt zakłada, że w przypadku, gdy średnia cena miedzi nie przekracza 13 tys. zł/t, stawka podatkowa za tonę wydobytej miedzi wynosi 130 złotych.

W przypadku ceny przekraczającej 13 tys. zł/t stawka podatkowa wyniesie - według wzoru - 0,025 x średnia cena miedzi plus (0,001 x średnia cena miedzi) do potęgi 2,6.

Natomiast w przypadku, gdy średnia cena miedzi przekracza 52 tys. zł/t stawka podatkowa za tonę wydobytej miedzi wynosi 32 tys. zł.

W przypadku srebra, gdy średnia cena srebra nie przekracza 1000 zł/kg stawka podatkowa za kilogram wydobytego srebra wynosi 10 zł, a gdy średnia cena srebra przekracza 1000 zł/kg stawkę podatkową oblicza się na podstawie wzoru: 0,1 x średnia cena srebra plus (0,001 x średnia cena srebra) do potęgi 4,5. W przypadku, gdy cena srebra przekracza 6000 zł/kg stawka podatkowa za kilogram wydobytego srebra wynosi 3800 zł.

Resort podał też w uzasadnieniu do projektu ustawy, że podatek kopalniany ze złóż miedzi i srebra ma przynieść budżetowi 1,8 mld zł w 2012 roku, a w kolejnych latach 2,2 mld zł. W uzasadnieniu ministerstwo określiło datę wejścia ustawy w życie na 1 marca 2012 roku, a wcześniej resort zapowiadał, że podatek wejdzie w życie 1 kwietnia 2012 roku.

źródło : http://podatki.onet.pl/ms...agencyjne-detal

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Sty 04, 2012 16:21

Podatek doprowadzi do zamknięcia kopalni?

04.01.2012. Radio Elka

Zagrożonych jest około 4,5 tysiąca miejsc pracy – powiedział wczoraj na antenie TVN CNBC Herbert Wirth, prezes Polskiej Miedzi. Taki może być efekt wprowadzenia przez rząd podatku od złóż.
Najbardziej zagrożone mają być Zakłady Górnicze Lubin, gdzie wydobycie prowadzone jest na najuboższym złożu. Gdyby podatek zaczął funkcjonować, wydobycie w tej kopalni stałoby się nieopłacalne. Wtedy konieczna byłaby redukcja zatrudnienia w zakładzie, w którym obecnie pracuje 3,5 tysiąca osób. Wraz ze zmniejszeniem liczby pracowników kopalni konieczne byłoby zredukowanie załogi huty, która przetwarza rudę właśnie z Lubina. Tu mogłoby chodzić o 900 osób. Prezes KGHM dodał, że to na razie tylko przypuszczenia i najczarniejszy scenariusz. Nikt w spółce nie chce bowiem zamykać kopalni. Zarząd firmy wciąż negocjuje z rządem, by obciążenie Polskiej Miedzi nowym podatkiem było jak najmniejsze. (mat)

źródło : http://miedziowe.pl/content/view/54433/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Sty 05, 2012 13:06

Zbrzyzny: Prezes Wirth przemówił ludzkim głosem

05.01.2012. Radio Elka

Lubiński poseł Sojuszu Lewicy Demokratyczej, Ryszard Zbrzyzny, po raz kolejny skrytykował rządowe plany wprowadzenia podatku od wyrobisk kopalnianych. "Wprowadzenie tego podatku tak progresywnego, jak to zakłada minister finansów, spowoduje znaczne ograniczenie produkcji w kopalniach ZG Lubin, ZG Polkowice - Sieroszowice i Huty Miedzi Legnica", uważa poseł lewicy.

Plan wprowadzenia podatku od wyrobisk kopalnianych, który w swoim expose wygłosił premier Donald Tusk, wciąż wzbudza obawy i niepokoje wśród wielotysięcznej załogi kopalń i hut Polskiej Miedzi. Politycy, głównie opozycji rządowej, głośno sprzeciwiają się przyjęciu podatku, których ich zdaniem doprowadzi do stopniowej stagnacji KGHM-u. Po raz kolejny pomysły rządu premiera Tuska skrytykował lubiński poseł SLD. - Wprowadzenie tego podatku i wszystko wskazuje na to, że tak progresywnego, jak to jest w przedłożeniu ministra finansów, spowoduje ograniczenie inwestycji w części górniczej, bo nie będzie sensu inwestowania w przedsięwzięcia górnicze, które już na samym wstępie będą nierentowne. Pod znakiem zapytania są miejsca pracy ponad 3 tysięcy pracowników w ZG Lubin, być może tysiąca lub dwóch tysięcy pracowniów Zakładów Górniczych Polkowice - Sieroszowice i na pewno Huty Miedzi Legnica, w której zatrudnionych jest 900 pracowników. To jest zagrożenie dla grupy około 5 tysięcy osób dodając jeszcze firmy, które pracują na organizmach gospodarczych tych oddziałów. Śmiem twierdzić, że to jest poważny problem dla kilkunastu tysięcy pracowników całego regionu Zagłębia Miedziowego. Zrobimy wszystko, by te niedobre i doraźne regulacje mające ratować sytuację budżetu państwa, nie były tak dotklwe dla tego regionu. Nie możemy dopuścić do tego, by doraźna korzyść spowodowała wieloletnią zapaść gospodarczą w tym regionie - mówił na konerencji prasowej poseł Ryszard Zbrzyzny.

Plan wprowadzenia podatku od wyrobisk kopalnianych jest na etapie procedury ministerialnej. Według wyliczeń posła Zbrzyznego, Polska Miedź płaciłaby państwu podatek w wysokości 3,7 mld zł rocznie. Minister finansów obliczył jednak ten podatek na poziomie około 1,8 miliarda. Poseł Zbrzyzny zapowiedział, że jeśli podatek wejdzie w życie nie wyklucza masowych protestów wszystkich central związkowych działających w KGHM. Na koniec lubiński parlamentarzysta wypowiedział się na temat ostatnich słów prezesa Polskiej Miedzi, Herberta Wirtha, który dziś sprzeciwia się wprowadzeniu podatku od wyrobisk. - Cieszę się, że prezes zarządu Polskiej Miedzi przemówił ludzkim głosem, nie jako polityk, ale menadżer poważnego i strategicznego przedsiębiorstwa. Bo w momencie, gdy mówiłem o licznych zagrożeniach wynikających z wprowadzenia nowoczesnej daniny KGHM na rzecz Skarbu Państwa, która będzie liczona nie w milionach, ale miliardach złotych, to pan prezes Wirth powiedział, że tak właściwie nic się nie dzieje, i że jest to regulacja, która może być wprowadzona, bo obowiązuje w wielu krajach. Przebywając w Chinach nagle prezes odzyskał głos, dostał natchnienia, lepiej późno, niż wcale - skomentował poseł lewicy. (tom)

źródło : http://miedziowe.pl/content/view/54450/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Sty 05, 2012 13:27

Na zamieszaniu z KGHM-em można zarobić

Dzisiaj, 10:35:57, autor Łukasz Pałka, Artur Nawrocki, Money.plGiełdowa wartość miedziowego koncernu w ciągu niecałych dwóch miesięcy spadła o ponad 10 miliardów złotych - aż o 30 procent. Przez wprowadzenie nowego podatku akcje spółki stały się mniej atrakcyjne dla inwestorów. Nie ma nawet znaczenia, jaka będzie ostatecznie jego wysokość.Projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek od kopalin trafił już do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Miałby on wejść w życie już w połowie roku. Mają go płacić wszystkie firmy wydobywające w Polsce miedź i srebro. A to oznacza, że sprawa w największym stopniu dotknie koncern KGHM.

Resortowi finansów zależy oczywiście na tym, by podatek był jak najwyższy. Takiemu podejściu sprzeciwił się jednak nie tylko koncern, ale również minister skarbu Mikołaj Budzanowski, bo jego resort wciąż jest właścicielem ponad 30 procent akcji KGHM-u. Według ministra skarbu skala nowego podatku powinna uwzględniać nie tylko jego znaczenie dla budżetu, ale również jej wpływ na kondycję samego przedsiębiorstwa.

Ostrożnie z akcjami KGHMW pierwszej chwili inwestorzy zareagowali na te doniesienia optymistycznie i zabrali się do kupowania akcji, które zdrożały o 6 procent. Jednak huśtawka trwa, bo już wczoraj spadł o 1,4 procent.

Analitycy wciąż są jednak ostrożni w swoich prognozach.

- Całe zamieszanie wokół KGHM-u nie sprzyja jego notowaniom. Wciąż dokładnie nie wiadomo, jak nowy podatek wpłynie na wyniki spółki i jak znacząco ograniczy jej potencjał rozwoju - zaznacza Maciej Hebda, analityk z Espirito Santo Investment Bank.

Z kolei Michał Marczak, analityk z DI BRE uważa, że kolejne wersje nowego podatku powinny być już łagodniejsze dla KGHM.

- Po wypowiedziach ministra skarbu wydaje się, że w kwestii podatku inwestorzy najgorsze mają już za sobą - mówi analityk.

Ostrzej o rządowych planach wypowiada się sam prezes KGHM. Chociaż - jak zaznacza - nie sprzeciwia się samemu podatkowi, to jego skala jest nie do zaakceptowania.

- Przy takim podatku eksploatacja złoża w Lubinie byłaby nieopłacalna - poinformował Herbert Wirth.

Minister woli podatek od dywidendy

Według wyliczeń KGHM nowy podatek w pierwotnej wersji będzie kosztował koncern rocznie około 2,8 miliarda złotych. W drugiej - około 280 milionów złotych mniej. Różnica nie jest więc duża, bo i w jednym i w drugim przypadku będzie to około 20-25 procent zysku netto KGHM.

Chociaż KGHM zapewnia, że w tym roku nie zamierza zmieniać swoich planów dywidendowych, to kolejne lata stoją już pod znakiem zapytania. Dlaczego więc rządowi zależy na wyciskaniu pieniędzy z podatku, skoro i tak Skarb Państwa jako posiadacz ponad 30 procent akcji dostaje znaczną część dywidendy?

- Można powiedzieć, że podatek jest korzystniejszy dla budżetu, bo jest gwarantowany. Nie jest uzależniony chociażby od wysokości udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie - zauważa Maciej Hebda.

Zaznacza jednocześnie, że podatek jest mniej korzystniejszy dla akcjonariuszy nie tylko ze względu na możliwy spadek wysokości dywidend, ale również na sam kurs akcji. - Do tej pory kurs rósł wraz ze wzrostem notowań miedzi. Teraz podatek będzie tę zależność skutecznie niwelował - uważa Maciej Hebda.

Wyceny mijają się z celem?

Skoro cena KGHM jest uzależniona od możliwego podatku, może ona za parę miesięcy może osiągnąć niemal każdy pułap: wysoki, jak i niski. Z tego względu wyceny i rekomendacje maklerskie mogą dawać nieco mylący obraz spółki. Do samych cen docelowych należy podchodzić z dystansem.

Paradoksalnie stwarza to dobrą okazję inwestycyjną - o ile chłodne podejście do rynku i dyscyplina na to pozwala. Koniec negocjacji niezależnie od wyniku rozmów wpłynie bardzo mocno na kurs miedziowego giganta. Wykorzystując automatyczne zlecenia zabezpieczające (tzw. stop lossy) możemy zając pozycje na rynku przy niewielkim ryzyku.

Takim poziomem, który będzie ciężko przebić bez negatywnych rozstrzygnięć w sprawie podatku, będzie 100 złotych. Jeśli kupimy KGHM za 105 złotych i postawimy zlecenie zabezpieczające pod granicą 100 złotych, to ryzykujemy niewiele ponad 5 złotych. Jeżeli jednak podatek miedziowy zostanie przyjęty w formie łagodniejszej niż obecnie, to możemy się spodziewać powrotu w okolice 140 złotych. Stosunek potencjalnego zysku do ryzyka wynosiłby zatem 7:1, czyli całkiem atrakcyjnie.

Mniej uciążliwy podatek oznaczałby taki wzrost? Spółka posiada zdrowe fundamenty, a atrakcyjność popularnych wskaźników, takich jak cena do zysku, należy do najwyższych na polskiej giełdzie.

Nie można też lekceważyć sowitej dywidendy - prognozy mówią, że wyniesie 3 miliardy złotych. Przy obecnych warunkach może nawet dać ponad 13 procent zysku. Niewykluczone, że giełdowi gracze skuszą się na zakup KGHM, mimo sporego ryzyka związanego ze spółką.

źródło : http://otolubin.pl/news.php?id=72841

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Sro Lut 29, 2012 14:39, w całości zmieniany 1 raz
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Sty 09, 2012 15:17

Dni Wirtha policzone?

09.01.2012. Radio Elka

Coraz głośniej mówi się o końcu prezesury Herberta Wirtha w Polskiej Miedzi. I to nie dlatego, że w czerwcu kończy mu się kadencja, ale z powodu sprzeciwu wobec podatku od kopalin.
Jeszcze kilka tygodni temu szef spółki popierał pomysł rządu, ale gdy okazało się, że w tym roku Skarb Państwa wyprowadzi z firmy z tego tytułu blisko 2 mld złotych, stał się przeciwnikiem podatku. Tak duże obciążenie KGHM-u nowym podatkiem może być gwoździem do trumny niektórych zakładów, bo ich funkcjonowanie w tym kontekście będzie nieopłacalne. Prezes, broniąc się przed nowym podatkiem, stanął w obronie przyszłości firmy i jej pracowników. Sprzeciw wobec planów rządowych może jednak kosztować Wirtha stołek szefa spółki.

Koniec prezesury obecnego szefa zarządu wietrzy między innymi Ryszard Zbrzyzny, poseł SLD i przewodniczący jednego ze związków zawodowych w KGHM. Dodaje też, że Wirth jest człowiekiem z grona Grzegorza Schetyny, który ewidentnie jest w konflikcie z premierem Donaldem Tuskiem. – Wielce prawdopodobne, że ofiarą tych frakcyjnych wojen w Platformie Obywatelskiej padnie Herbert Wirth. I to nie z powodu jego komentarza na temat podatku, bo ta była wypowiedzią menedżera, ale z powodu rozgrywek politycznych. Grupa gdańska z Donaldem Tuskiem i Janem Krzysztofem Bieleckim na czele przejmuje władzę nad gospodarką. Dziwnym trafem dymisje złożyli już szefowie PGE i PGNiG. Po rozmowach ze swoimi mocodawcami być może też prezes Wirth złoży dymisję. Dla mnie osobiście nie ma znaczenie czy on wyleci, czy też nie, bo jednego politycznego prezesa zastąpi się kolejnym. Ubolewam jednak, że te eksperymenty prowadzone są na gospodarczym organizmie, jakim jest KGHM, mimo że nie zmieniła się koalicja rządząca w kraju – mówi R. Zbrzyzny.

Dalszy los Herberta Wirtha może wyjaśnić się już niebawem. Na 19 stycznia zwołano Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które może podjąć uchwałę o zmianach kadrowych. Czy taka uchwała będzie w programie obrad, okaże się prawdopodobnie już jutro. (mat)

źródło : http://miedziowe.pl/content/view/54520/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Sty 10, 2012 16:07

10 stycznia 2012 godz. 14:25

Wojnarowski: Tak dla podatku od KGHM
– Popieram wprowadzenie podatku od kopalin, bo nie jest on żadnym zagrożeniem dla miejsc pracy, ani dla przyszłości KGHM – takie tezy wygłosił dziś poseł Norbert Wojnarowski z PO, podczas specjalnie zwołanej konferencji.

Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej zasadne jest zarówno wprowadzenie samego podatku, jak i określonych stawek. – Bo z 6 mld zł zysku lepiej przeznaczyć te 2 mld do budżetu państwa, czyli na drogi, szkoły i przedszkola, niż w formie dywidendy wypłacić to ludziom w turbanach, jak o akcjonariuszach mówi poseł Zbrzyzny – tłumaczy Norbert Wojnarowski.

Poseł zapewnia też, że informacje jakoby podatek miał być zagrożeniem dla miejsc pracy, są kłamstwem. – Miejsca pracy nie są zagrożone – zapewnia parlamentarzysta. Naszym celem jest jedynie maksymalizacja wpływów do budżetu państwa. Nikt nie chce skrzywdzić górników ani samorządów – zapewnia.

Pytany przez dziennikarzy poseł nie potrafił jednak wyjaśnić, od jakiej sumy – zysku KGHM netto czy brutto – będzie liczony podatek od kopalin. Ma to duże znaczenie dla górników, ponieważ wypłacana im coroczna nagroda z zysku jest zależna właśnie od tej stawki. – Odsyłam tu do prezesa Polskiej Miedzi albo księgowych – ucina Norbert Wojnarowski.

A skąd tak duża rozbieżność w obliczanej stawce podatku? Zdaniem posła PO ten podatek, przy dzisiejszych zyskach, to około 2 mld zł, z kolei poseł SLD Ryszard Zbrzyzny, na ostatniej konferencji mówił o prawie 4 mld zł. – To na razie jest tylko projekt ustawy. Będziemy mieli gotowe prawo, będziemy rozmawiać – dodaje.

W załączniku cztery tezy Norberta Wojnarowskiego w sprawie podatku.
CZTERY TEZY

źródło : http://www.lubin.pl/aktua...ku_od_kghm.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Sty 13, 2012 10:13

Ten typek Wojnarowski, to chorągiewka i kameleon. Dla mnie niewiarygodny, dla Tuska wygodny...
==================================================

Resort obniża kontrowersyjny podatekLarum, które podnieśli mieszkańcy naszego regionu, miało sens. Jak nas poinformował przed chwilą poseł Norbert Wojnarowski, ministerstwo finansów zaproponowało obniżkę nowego podatku od Polskiej Miedzi.

– Ważne, że resort obniża ten podatek. To pewna informacja, przed chwilą wyszedłem ze spotkania z ministrem skarbu, Mikołajem Budzanowskim – zapewnia lubiński parlamentarzysta.

Z informacji, które przekazał nam poseł, wynika, że według wcześniejszych propozycji podatek od wydobycia tony miedzi miał wynosić 20 tys. zł. Minister finansów zaproponował, by stawkę tę obniżyć do 16 tys. zł.
źródło : http://www.lubin.pl/aktua...ny_podatek.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Sty 13, 2012 10:17

Zmiany w podatku... tylko kosmetyczne


13.01.2012. Radio Elka

Pozornie złagodziło się stanowisko rządu w sprawie podatku od kopalin, który ma płacić KGHM od wydobytej miedzi i srebra. Podczas ostatniego posiedzenia wprowadzono zmiany w projekcie ustawy.
Stawka podatku będzie wyliczana według nowego wzoru. Dariusz Wyborski, rzecznik Polskiej Miedzi przyznaje, że teoretycznie stawki zostały złagodzone, ale kwota płaconego podatku będzie taka sama.

- Nowy projekt nie bardzo różni się od pierwszego. Cały czas utrzymuje restrykcyjny charakter. Zmiany we wzorze wyliczeniowym są niewielkie. Podatek to nadal dla nas bolesna sprawa. Trzeba powiedzieć, że w tym wypadku jak miedź będzie droga, to my jedziemy na stratach. Podatek będziemy musieli płacić także wtedy, gdy cena miedzi spadnie a nasze koszty produkcji będą wyższe. Nam grozi wynik ujemny, a do tego trzeba jeszcze płacić podatek - mówi D. Wyborski.

Polska Miedź nie wyobraża sobie płacenia podatku w takiej właśnie sytuacji, gdy koszty są nad wyraz wysokie i nie rekompensuje ich zysk ze sprzedaży. Władze spółki chcą przedstawić posłom inny model odprowadzania daniny, który same opracowują. Czasu mają niewiele, bo rząd chce już od marca pobierać podatek od miedzi i srebra. W skali roku ma to być około 2 mld zł. (mat)

źródło : http://miedziowe.pl/content/view/54598/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 13:10

Pogotowie strajkowe w Polskiej Miedzi

19.01.2012. Radio Elka

Miedziowa Solidarność ogłosiła pogotowie strajkowe. W ten sposób związek przeciwstawia się planom wprowadzenia podatku od kopalin. - Protestujemy też przeciwko fikcyjnym konsultacjom - mówi Józef Czyczerski, szef Solidarności w Polskiej Miedzi. Rząd zaplanował wprowadzenie w tym roku podatku od wydobycia rud miedzi i srebra. Zdaniem związkowców, będzie miał on fatalny wpływ nie tylko na kondycję KGHM-u, ale także całego regionu. Tą opinię związkowcy wyrazili podczas konsultacji społecznych, które ogłoszono w tej sprawie.

- Opinię sporządziliśmy wkrótce po
reklama
ogłoszeniu konsultacji. Trafiła ona do ministra finansów a potem do wicepremiera Pawlaka i premiera Tuska. Otrzymaliśmy odpowiedź ministra, ale nie odniósł się on merytorycznie do naszych uwag. Konsultacje potraktowano więc czysto formalnie. Chcemy więc zaprotestować, ponieważ w ten sposób łamie się przepisy o konsultacjach społecznych. Tworzy się fikcję takich konsultacji - powiedział nam przewodniczący Czyczerski.

Związkowiec zwraca uwagę na to, że ustawa w kształcie proponowanym przez rząd spowoduje, że wydobycie, w niektórych kopalniach stanie się nieopłacalne. Będzie ona miała także wpływ na inwestycyjne plany spółki. Między innymi na te, które związane są z tak zwanym starym zagłębiem, czy też z budową nowego pieca zawiesinowego w głogowskiej hucie.

Pogotowie strajkowe rozpocznie się w piątek 20 stycznia. Działacze Solidarności chcą problem naświetlić nie tylko mieszkańcom miedziowego zagłębia, ale przede wszystkim politykom z Dolnego Śląska. Skutki wprowadzenia podatku odczuje bowiem cały region.

- My nie jesteśmy zainteresowani strajkiem. Jesteśmy zainteresowani obroną naszych miejsc pracy i obroną naszego regionu, bo nie wszyscy znajdziemy sobie pracę w Parlamencie Europejskim czy też w strukturach Unii Europejskiej - mówi Czyczerski. (mai)

źródło : http://miedziowe.pl/content/view/54706/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 13:33

Roszady w radzie. Los Wirtha niepewny?

18.01.2012. Radio Elka

Zmiany w radzie nadzorczej to tylko jeden z punktów jutrzejszego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy KGHM. W projektach uchwał nie ma jednak żadnych nazwisk, nie wiadomo więc kto opuści radę, a kto nowy w niej zasiądzie. Bardziej jednak wszystkich interesuje, czy posadę prezesa spółki zachowa Herbert Wirth.
Tygodnik Wprost podał informację, że szef Polskiej Miedzi postawił się ministrowi skarbu Mikołajowi Budzanowskiemu, gdy ten nakazał mu złożyć dymisję. Prezes skrytykował również plany rządu w dotyczące nowych podatków nakładanych na firmę.

Wirth ma na razie poparcie prezydenta Bronisława Komorowskiego, dlatego zachował stanowisko. Tygodnik dodaje jednak, że zwolnienie prezesa KGHM to tylko kwestia czasu. Na pewno nie nastąpi to już jutro, bo odwołać go może jedynie rada nadzorcza, a ta po zmianach kadrowych musi się najpierw ukonstytuować. Ryszard Zbrzyzny, jeden z udziałowców Polskiej Miedzi, uważa, że zwolnienie Wirtha nie będzie dobrym krokiem. - Jeżeli premier i podległe mu służby, czyli ministerstwo i rada nadzorcza, zdecydują, że takie kroki dyskwalifikują Herberta Wirtha jako prezesa, to tym gorzej dla nich - skomentował R. Zbrzyzny.

Podczas Walnego przyjęta ma też zostać uchwała zezwalająca zarządowi spółki na wykupienie własnych akcji. Ten krok, jak i przyszłe inwestycje w Kanadzie, to obecnie najważniejsze zadania, jakie realizuje zarząd KGHM. Mają one poprawić sytuację spółki, której grożą ogromne straty po wprowadzeniu nowego podatku od kopalin. (mat)

źródło : http://miedziowe.pl/content/view/54695/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 21:24

Akielaszek: Zmiany w Radzie to skok na kasę

19.01.2012. Radio Elka


Pięciu członków Rady Nadzorczej KGHM zostało odwołanych podczas dzisiejszego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Wszyscy kojarzeni są z tak zwaną grupą wrocławską i Grzegorzem Schetyną.
Na ich miejsce Skarb Państwa i PZU OFE, czyli jedni z udziałowców, zgłosili nowych kandydatów, którzy zostali zatwierdzeni i przyjęci do rady. Takie zmiany mogą oznaczać tylko jedno, że władzę w spółce przejmują osoby z otoczenia premiera Donalda Tuska. Jeden z akcjonariuszy Jan Akielaszek stwierdził, że to ewidentny skok na kasę miedziowego koncernu. - Skład nowej Rady jest jasny, jeśli chodzi o przyszłość KGHM-u. Ten krok jest szkodliwy dla spółki, dla mieszkańców regionu i dla tutejszych samorządów. Jest to zdecydowany skok na kasę ministrów skarbu i finansów - mówił akcjonariusz.

Podobne zdanie wyraził Jacek Lampart, który również ma udziały w spółce. Uważa, że zmiany w radzie nie były uzasadnione. Skarb Państwa, który wnioskował o odwołanie swoich reprezentantów z rady, nie podał nawet powodów takiej decyzji. Stwierdził jedynie, że ma takie prawo i z niego korzysta. - Wygląda na to, że osoby związane z jednym ministrem muszą odejść, by zrobić miejsce dla osób związanych z drugim ministrem - komentował J. Lampart.

Po takich zmianach w nadzorze przesądzony wydaje się być los prezesa Polskiej Miedzi Herberta Wirtha. Najbliższe posiedzenie Rady Nadzorczej zostało zwołane na 27 stycznia. W porządku obrad nie ma zmian w zarządzie spółki. Jeśli zostałyby wprowadzone w trakcie zebrania, to jedynie jednogłośne głosowanie może pozbawić Wirtha prezesury. Możliwe jednak, że Rada zbierze się kilka dni później i wtedy już tylko zwykła większość głosów będzie decydowała o zmianach w zarządzie. (mat)

źródło : http://miedziowe.pl/content/view/54710/495/

czytaj też : http://www.lubin.pl/aktua...w_odstawke.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16991
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 22:32

Przeciw podatkowi od kopalin


2012-01-18, 15:39:49, autor opr. as

Marszałek Rafał Jurkowlaniec przedstawił projekt stanowiska, które – po uchwaleniu przez sejmik – ma trafić do najwyższych władz państwowych. Województwo sprzeciwia się w nim wprowadzeniu podatku od wydobycia kopalin nałożonego na KGHM.


W środę w siedzibie urzędu marszałkowskiego odbyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu województwa z udziałem marszałka Rafała Jurkowlańca, wicemarszałków Radosława Mołonia i Jerzego Łużniaka oraz członka zarządu Włodzimierza Chlebosza. Podczas obrad wypracowano projekt stanowiska Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie podatku od wydobycia kopalin nałożonego na KGHM. Dokument w tej sprawie przedstawili marszałek Rafał Jurkowlaniec i przewodniczący sejmiku Jerzy Pokój.

Jeżeli sejmik przyjmie uchwałę z tym stanowiskiem, to zostanie ona przekazana do prezydenta RP, prezesa Rady Ministrów i przewodniczących wszystkich klubów parlamentarnych.

Sesja nadzwyczajna w tej sprawie odbędzie się w piątek, 20 stycznia.

Stanowisko Sejmiku Województwa Dolnośląskiego ws. rządowego projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin

Jako mieszkańcy Dolnego Śląska i radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wyrażamy sprzeciw przeciwko przyjętemu przez rząd projektowi podatku od kopalin. Biorąc pod uwagę dobro i rozwój naszego Województwa, jesteśmy zmuszeni stwierdzić, że proponowana przez Radę Ministrów opłata może spowodować obniżenie poziomu inwestycji w regionie, a co za tym idzie zwiększenie wskaźnika bezrobocia. Uważamy, że nałożona na KGHM danina przyniesie negatywne skutki dla mieszkańców oraz zagrozi dobrej kondycji ekonomicznej Dolnego Śląska. KGHM to nie tylko największy pracodawca w naszym Województwie, to firma w pełni zasługująca na miano społecznie odpowiedzialnej, której zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności jest powszechnie znane. Ustawa w proponowanym kształcie uderza przede wszystkim w sytuację finansową spółki, a wysokość podatku jest ewenementem na skalę światową. Zmniejszenie opłacalności wydobycia miedzi na terenie Dolnego Śląska może zniechęcić KGHM do inwestycji na terenie kraju. W tej sytuacji jedyną drogą do rozwoju firmy pozostanie ekspansja na rynki zagraniczne.

Wejście w życie tego podatku może skutkować:

- w wieloletniej perspektywie zmniejszeniem wpływów z tytułu podatku od osób fizycznych oraz wzrostem obciążeń socjalnych, które z kolei spowodują ograniczenie zatrudnienia nie tylko w samej spółce, ale również w firmach współpracujących z KGHM;

- spadkiem zaangażowania firm z branży górniczej oraz hutniczej w planowanych inwestycjach eksploracyjnych i wydobywczych;

- obniżeniem nakładów na prace badawcze i rozwojowe, oraz zahamowaniem rozwoju unikatowej technologii związanej z wydobyciem na dużych głębokościach;

- znaczącym obniżeniem atrakcyjności inwestycyjnej naszego Województwa dla inwestorów zagranicznych oraz obniżeniem poziomu zainteresowania inwestycjami w obrocie giełdowym;

- zdecydowanym zmniejszeniem aktywności gospodarczej firm współdziałających z KGHM, zwłaszcza spoza branży górniczej i hutniczej;

- ograniczeniem ze strony spółki nakładów na działalność społeczną w regionie.

Choć proponowana zmiana podatkowa nie zmniejszy wpływu z podatku CIT w roku 2012, to niewątpliwie będzie miała negatywny wpływ na uzyskanie przez Województwo Dolnośląskie dochodów budżetowych z tytułu udziałów w CIT w kolejnych latach. Należy się spodziewać, że ze względu na mniejszą aktywność gospodarczą innych podmiotów jak również samego KGHM, wpływy te będą miały tendencję spadkową. Z tego też powodu zagrożone mogą być inwestycje współfinansowane z CIT-u, a mające znaczenie strategiczne dla rozwoju Województwa.

W 2011r udział KGHM wyniósł 42,42% tj. nominalnie 190 059 810zł w ogólnej kwocie 458 830 564 zł dochodów z tytułu udziałów w CIT przyjętych w budżecie Województwa Dolnośląskiego . W Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Dolnośląskiego dochody z tytułu CIT zaplanowane zostały w następujących wysokościach :

w 2012 r. - 485 002 012 zł,

w 2013r. - 515 520 763 zł,

w 2014r. - 515 520 763 zł,

w 2015r. - 515 520 763 zł.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy nie przewiduje sytuacji, kiedy w kolejnych latach wpływy samorządów z tytułu CIT będą spadać. Uchwalona przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego Wieloletnia Prognoza Finansowa nakłada na Samorząd Województwa Dolnośląskiego zobowiązania finansowe. Wprowadzenie zmian może stanowić ryzyko dla realizacji strategicznie ważnych dla regionu i kraju inwestycji.

źródło : http://otolubin.pl/news.php?id=73128

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 40  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.