forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Polityka miasta » Zmiana granic Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana granic
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15584
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Sty 02, 2019 16:18

Komentarze:
PiTER

Platforma OBŁUDY Panie Borys... gdzie Pan byłeś jak rządziła PLATFORA i wszystkie wnioski o referenda w tak ważnych sprawacj jak emerytury , ofe , reforma edukacji , zmiany w ordynacji wyborczej wywaliliście do KOSZA !!! więc nie mów o demokracji bo z Twoich ust brzmi to jak smutny ponury ŻART !!!
------------------------------
...

Referendum jest podstawą demokracji popieram...
-ZUPEŁNIE JAK ZA PełO PODNIESIENIE WIEKU EMERYTALNEGO "POPRZEDZONE" REFERENDUM.
-OBNIŻENIE WIEKU SZKOLNEGO "POPRZEDZONE"REFERENDUM
-PRZEJĘCIE KASY Z OFFE "POPRZEDZONE"REFERENDUM
Brawo panie pośle że w ogóle ogarnia pan takie pojęcie w swoim słowniku jak referendum...

========================
Apelują o zorganizowanie referendum w mieście i gminieBorys - grozi nam wojna plemienna
Samorządowcy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej apelują do prezydenta Lubina i wójta gminy o zorganizowanie referendum, w którym mieszkańcy miasta i wsi mogliby swobodnie wypowiedzieć się w sprawie przyłączenia gminy do miasta. I choć głos mieszkańców nie będzie dla rządu wiążący w podjęciu ostatecznej decyzji, działacze PO przypominają, że prawo wypowiedzenia swojego zdania jest nadrzędną wartością demokracji i dlatego namawiają do przeprowadzenia referendum.

Pomysł prezydenta Lubina, Roberta Raczyńskiego o wchłonięciu przez miasto siedmiu wsi sołeckich wzbudza ogromne emocje i kontrowersje. Miejscy radni podjęli już uchwałę aprobującą taki zamiar. Przeciwko "odkrojeniu" gminy z siedmiu miejscowości protestują radni i władze gminy Lubin. Na ostatniej sesji zaapelowano do władz Lubina o "przestrzeganie podstawowych zasad naszej samorządności, autonomii i suwerenności. Nie możemy pozwolić na to, by w imię doraźnych polityczno-finansowych interesów, zniszczono nasze wieloletnie osiągnięcia i doprowadzano do likwidacji naszego Samorządu". Jednocześnie na wniosek wójta Tadeusza Kielana, radni zgodzili się na... zmianę granic własnej i gminy i poszerzeniu jej o miejską część Krzeczyna Wielkiego

Tymczasem dzisiaj na konferencji prasowej głos w sprawie przyłączenia części gminy Lubin do miasta zabrali liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej: Piotr Borys oraz Grzegorz Zieliński. Obaj samorządowcy apelują do obu stron o przeprowadzenie w mieście i gminy referendum.

- Wszelkie działania dotyczące zmiany granic, odbierania miejscowości, przechodzenia powinny być wykonywane niezwykle ostrożnie i zawsze z wolą mieszkańców. To mieszkańcy powinni stanowić o tym, gdzie i do jakiej gminy chcą należeć. Z tego co już dzisiaj widać, to grozi nam wojna plemienna, to znaczy radykalizacja działań ze strony mieszkańców gminy Lubin przy biernej postawie mieszkańców miasta. Mamy dzisiaj dwie drogi. Pójścia w stronę tego, co stało się w Dobrzeniu Wielkim i Opolu, a więc konfliktu, radykalizacji, złych emocji lub zorganizowania w mieście i gminie Lubin referendum, by mieszkańcy się wypowiedzieli, czy chcą przyłączenia jednego samorządu z drugim. O wszystkim powinni zadecydować mieszkańcy. Apelujemy do prezydenta Lubina i wójta gminy, aby zejść z totalnego konfliktu i zorganizować referenda - mówi Piotr Borys.

Grzegorz Zieliński z Nowoczesnej, radni miejski Lubina, przypomina, że uchwała w sprawie konsultacji społecznych przyjęta przez miejskich rajców nie będzie miała praktycznie żadnego znaczenia.

- Zapisy w tej uchwale są po prostu niekorzystne. Konsultacje będą pozoryczne. Całość jest scedowana na prezydenta, nie dajemy tam żadnych ram czasowych, ilościowych jak i jakościowych. To znaczy, że prezydent może takie konsultacje przeprowadzić na dowolnej próbie ludzi, a my jako radni nie będziemy mieć żadnej kontroli nad tym, czy wynik tych konsultacji będzie obiektywny - zauważa radny Zieliński.

Przedstawiciele miasta uważają pomysł referendum za chybiony, dlatego, że głos mieszkańców nie będzie brany pod uwagę przez Radę Ministrów.

- I żadne referendum nie jest wiążące dla rządu. Chcę powiedzieć o innej sprawie. Nazwa Żuromin, niech wszyscy, którzy są przeciwni przyłączeniu osiedli podmiejskich to Lubina zapamiętają tę miejscowość. Tam otaczające miasto gmina wiejska zasmrodziła miasto fermami. My boimy się, że w przyszłości, kiedy miasto nie będzie się rozwijało, nie będzie poszerzało swoich granic, to wokół miasta też powstaną fermy i dopiero wtedy będzie problem. My idziemy swoją drogą z korzyścią dla mieszkańców. To nie są żadne wsie, to są podmiejskie osiedla domów jednorodzinnych - mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/90267/78/

Podpis użytkownika:
   
UkuleleKolos
Nowy(a) na forum


Dołączył: 10 Sty 2019
Posty: 1
Wysłany: Czw Sty 10, 2019 04:35

dobrze ze miasto sie rozwija!

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15584
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Sty 16, 2019 18:14

Komentarz:
ali

Gmina wiejska Lubin to niepotrzebny twór bardzo dużo pieniędzy pochłaniają zarobki urzędników, zadania są dublowane. Cała powinna być zlikwidowana podobnie w Głogowie przyłączyć do miasta. I tak mieszkańcy gminy korzystają na co dzień z tego co daje miasto szpitale, przychodnie, kina, sklepy, szkoły, imprezy sportowe, przedszkola, żłobki, parki, urzędy, obiekty sportowe, paczko maty, drogi i wiele innych. Ludzie tylko na tym zyskają. A na referendum i jakieś konsultacje szkoda pieniędzy, można je przeznaczyć na coś wartościowego.
===============================
Ruszają społeczne konsultacje w sprawie zmiany granic


Mieszkańcy zabiorą głos


21 stycznia w gminie Lubin rozpoczną się konsultacje na temat zmiany granic administarcyjnych. Mieszkańcy gminy będą mieli okazję wyrazić swój głos w sprawie propozycji prezydenta Lubina, Roberta Raczyńskiego, który chce przyłączyć do miasta siedem sołeckich miejscowości.

Opinia mieszkańców miasta lub gminy Lubin co do zmiany granic administracyjnych nie będzie wiążąca dla Rady Ministrów, która w tej sprawie podejmuje ostateczną decyzję, ale rada gminy i wójt chcą poznać głos społeczeństwa. Tadeusz Kielan przypomina jednak, że prezydent Lubina publicznie oświadczył, że będzie liczył się z głosem mieszkańców gminy.

- Dajmy ludziom prawo decydowania o sobie. To przywilej demokracji, której zasady próbuje się dzisiaj bezpardonowo złamać. Ja znam opinie mieszkańców gminy Lubin. Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które są "za" przyłączeniem wsi do miasta - przypomina wójt gminy Lubin, Tadeusz Kielan.

Konsultacje zostaną przeprowadzone w całej gminie Lubin. Każdy z mieszkańców, który posiada czynne prawo wyborcze, anonimowo będzie mógł wypełnić stosowną ankietę. Dokumenty takie będą rozdawana podczas zebrań wiejskich od 21 stycznia do 24 lutego oraz w trakcie indywidualnych spotkań z mieszkańcami i dyżurów pełnionych w poszczególnych miejscowościach sołeckich. Ankiety będą również dostępne w siedzibie Urzędu Gminy, gdzie na miejscu będzie można je wypełnić.

Konsultacje w gminie Lubin potrwają do 8 marca.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/90430/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15584
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Mar 20, 2019 22:20

Wójt gminy składa doniesienie do prokuratury

Czy ktoś "majstrował" przy wynikach?
Czy na oficjalnej stronie miasta doszło do manipulacji wynikami konsultacji społecznych w sprawie zmian granic? Tak uważa wójt gminy Lubin, Tadeusz Kielan, który skierował w tej sprawie doniesienie do prokuratury. Przedstawiciele miasta zaprzeczają, by doszło do sfałszowania wyników internetowej ankiety.

W przeciwieństwie do gminy Lubin, która swoje konsultacje społeczne przeprowadziła podczas licznych spotkań z mieszkańcami sołectw, władze Lubina postawiły na ankietę internetową. Na oficjalnej stronie miasta przez kilkanaście dni figurowała specjalna podstrona, w której zainteresowani mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat zmian granic proponowanych przez prezydenta Roberta Raczyńskiego. Zdaniem wójta gminy, Tadeusza Kielana, wyniki miejskich konsultacji mogą być wypaczone.

- 25 lutego, jeszcze o północy, mniej więcej 60 procent głosów było przeciwnych przyłączeniu siedmiu sołectw do Lubina, natomiast już około godziny 7 rano - takie mamy informacje i są na to dowody - ten wynik był diametralnie inny. Był odwrotny od tego, który widzieliśmy jeszcze kilka godzin wcześniej. Wniosek nasuwa się sam. Prawdopodobnie ponad tysiąc osób, zamiast spać, jednej nocy zagłosowało za przyłączeniem sołectw do Lubina. To jedna sprawa. Przez kolejne dwa tygodnie - potwierdzam to osobiście - nie było dostępu do tej ankiety internetowej i te osoby, które po raz pierwszy chciały zagłosować, nie mogły tego zrobić. Dlatego uważam, że te dwie sytuacje wpływają na wypaczenie i sfałszowanie wyników tej ankiety internetowej - mówi wójt gminy Lubin, Tadeusz Kielan.

Zarzuty o ewentualnym wypaczeniu wyników konsultacji internetowych odpierają przedstawiciele miasta.

- Nie ma możliwości, by ktoś niepożądany wpływał na głosowanie. Konsultacje przebiegły prawidłowo. W ramach jednego adresu IP można było oddać jeden głos - tłumaczy Marcelina Falkiewicz, rzeczniczka prezydenta Lubina.

Miejskie konsultacje zakończyły się 15 marca, ale ich wyniki poznamy na konferencji prasowej w poniedziałek, 25 marca.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/91157/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15584
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Mar 25, 2019 16:35

Komentarze:
Ania

Które wyniki konsultacji mają większą moc: te przeprowadzane w Gminie Wiejskiej Lubin, gdzie każdy musiał podać swoje imię i nazwisko czy internetowa, gdzie każdy, bez żadnej weryfikacji mógł głosować? Nie mówiąc już o tym, że przy ponad 60%przeciwie przyłączenia, nagle cudownym trafem, dzień później zrobiło się już 60% "za", plus jak się głosowało przeciw to występował błąd
--------------------------------------
oli

Kubów startował na prezydenta miasta a teraz działa w interesie gminy wiejskiej. Prawdziwi lubinianie powinni działać w interesie miasta a nie przeciwnie. Gmina wiejska Lubin to niepotrzebny twór bardzo dużo pieniędzy pochłaniają zarobki urzędników, zadania są dublowane. Cała powinna być zlikwidowana podobnie w Głogowie przyłączyć do miasta. I tak mieszkańcy gminy korzystają na co dzień z tego co daje miasto.
------------------------------------------
zbig

Więcej na pana Kubowa nie zagłosuję.Jako mieszkaniec Lubina powinien dbać o dobro miasta a nie działać na jego niekorzyść. Prezydent Raczyński powinien rozważyć zerwanie umowy koalicyjnej z PIS.
==============================
Kubów - premier mówi "nie" łączeniu gminy z miastem

Mieszkańcy gminy mogą już odetchnąć?
- Jestem po rozmowach z premierem polskiego rządu i ministrami odpowiedzialnymi za sprawy administracyjne i mogę jasno powiedzieć, że dopóki Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić, nie nastąpi połączenie gminy Lubin z miastem. Odłączenie od gminy siedmiu miejscowości sołeckich i przyłączenie ich do Lubina nie wchodzi w rachubę - oświadczył dość sensacyjnie poseł PiS, Krzysztof Kubów. Tymczasem, w najbliższy wtorek miejscy radni ostatecznie zadecydują o tym, czy wystąpić z wnioskiem do wojewody o zmianę granic administracyjnych.

Odłączenie siedmiu sołectw wciąż rozpala emocje mieszkańców gminy Lubin. W niedawnym wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej prezydent Lubina tłumaczył, że obecny podział administracyjny kraju jest sztuczny a gminę Lubin nazwał pasożytniczym obwarzankiem.

"Dlatego na chwilę obecną łatwiejszym sposobem jest wchłanianie kolejnych terenów, by większe jednostki mogły się rozwijać. Tym bardziej, że mieszkańcy mniejszych gmin korzystają w 100 proc. z naszej infrastruktury. Niestety tamtejsi wójtowie wiedzą o tym i nie prowadzą polityki nastawionej na rozwój, tylko martwią się o swoje posady", mówił bez ogródek prezydent Lubina, Robert Raczyński.

W sprawie ewentualnych zmian administracyjnych poseł PiS Krzysztof Kubów rozmawiał wczoraj z premierem Mateuszem Morawieckim. O wynikach tych rozmów parlamentarzysta poinformował dzisiaj na spotkaniu z mieszkańcami Obory i Szklar Górnych - dwóch z siedmiu miejscowości, które mają być wchłonięte przez miasto.

- Jestem po rozmowach z premierem polskiego rządu i ministrami odpowiedzialnymi za sprawy administracyjne i mogę jasno powiedzieć, że dopóki Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić, nie nastąpi połączenie gminy Lubin z miastem. Odłączenie od gminy siedmiu miejscowości sołeckich i przyłączenie ich do Lubina nie wchodzi w rachubę. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgadza się na łączenie gminy Lubin z miastem - oświadczył dziś poseł Krzysztof Kubów.

Parlamentarzysta przypomniał, że w umowie koalicyjnej PiS z Bezpartyjnymi Samorządowcami w sejmiku dolnośląskim, nie ma słowa o zmianach administracyjnych polegających na oderwaniu od gminy Lubin siedmiu wsi.

- Zrobiliśmy już bardzo wiele, by protestować przeciwko planom prezydenta Lubina i jeszcze wiele ciężkiej pracy przed nami, ale przekaz pana premiera jest jasny i czytelny, że łączenia gminy z miastem nie będzie. Dzisiaj jestem w "kropce", bo nie wiem, czy słowa pana premiera mamy juz uznać za pewnik. Bo jak mawiał klasyk, to zbyt piękne, żeby było możliwe. Mam jednak nadzieję, że tak będzie i to wkrótce zostanie potwierdzone - liczy wójt gminy Lubin, Tadeusz Kielan.

Mieszkańcy gminy też na to liczą, dlatego poseł Kubów zapowiedział zwołanie w najbliższym czasie specjalnej konferencji prasowej potwierdzającej słowa premiera Mateusza Morawieckiego.

Przypomnimy, że podczas społecznych konsultacji zdecydowana większość mieszkańców gminy - ponad 98 procent - powiedziała "nie" przyłączeniu do miasta. Z kolei w prowadzonej przez miasto ankiecie internetowej większość głosujących opowiedziała się za wchłonięciu siedmiu sołectw. W najbliższy wtorek, 26 marca, miejscy radni pochylą się nad uchwałami dotyczącymi odłączenia części gminy.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/91195/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15584
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Kwi 15, 2019 13:33

Komentarz:

górnik strzałowy

jeden wielki kabaret z tą sondą!
pRRezydent ostatnio czego się nie dotknie to wtopa. Z Gminą wtopa, ze szkołą wtopa, ze spółdzielniami też podobno się wycofuje ze swojej bzdurnej decyzji wykluczenia spółdzielni z dofinansowania, no na każdym froncie strzał w kolano. Ile jeszcze bedzie nas ośmieszał ten człowiek? Nawet kładka się wali na Przylesiu, a on zamiast się zając poważnymi sprawami, to bawi się w wojsko na strzelnicy za 2 miliony. KABARET!

==========================
Wojewoda unieważnił zarządzenie prezydenta

Miejskie konsultacje do kosza


Wojewoda dolnośląski stwierdził nieważność zarządzenia prezydenta Lubina w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących połączenia z miastem siedmiu miejscowości sołeckich. Powodem wydania takiej decyzji był błąd formalny, który polegał na tym, że pod zarządzeniem zamiast podpisu Roberta Raczyńskiego widnieje podpis naczelnika wydziału organizacji i kadr.


15 lutego prezydent Robert Raczyński wydał zarządzenie informujące o przeprowadzeniu konsultacji społecznych, w których mieszkańcy miasta mieli wypowiedzieć się na temat propozycji przyłączenia do Lubina siedmiu miejscowości sołeckich. Zarządzenie podpisał z upoważnienia prezydenta Tomasz Ochocki, naczelnik wydziału kadr i organizacji.
Wojewoda dolnośląski, powołując się na ustawę o samorządzie gminnym, uznał, że tego typu dokument powinien osobiście podpisać prezydent Robert Raczyński i rozstrzygnięciem nadzorczym unieważnił pismo.

Zdaniem wójta gminy Lubin, Tadeusza Kielana, decyzja wojewody oznacza, że przeprowadzone konsultacje miejskie można uznać za nieważne.

- Mimo tej wady prawnej, wniosek o zmianę granic musi byc zaopiniowany przez wojewodę i z całym "dobytkiem inwentarza", łącznie z tymi konsultacjami miejskimi zostanie przesłany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ten kardynalny błąd najprawdopodobniej będzie brany pod uwagę podczas podejmowania decyzji - komentuje wójt Tadeusz Kielan.

Konsultacje zorganizowane przez Urząd Miejski trwały od 23 lutego do 15 marca. Przeprowadzone były na dwa sposoby. Mieszkańcy mogli wypełnić tradycyjne ankiety papierowe i wrzucić je do specjalnych urn przygotowanych w różnych punktach użyteczności publicznej. Drugim sposobem była ankieta Internetowa prowadzona na oficjalnym portalu miasta. Za przyłączeniem poszczególnych sołectw do Lubina opowiedziało się od 67 do 76 procent mieszkańców uprawnionych do głosowania. Przeciw było od 18 do 25 procent, natomiast tylko od 5 do 9 procent zupełnie wstrzymało się od głosu. Frekwencja wyniosła 19 procent.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/91498/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15584
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lip 15, 2019 16:26

Gmina Lubin obroniła swoje granice. Nie będzie rozbioru…
Wielomiesięczna walka o utrzymanie granic Gminy Lubin przynosi wymierne, pozytywne efekty. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji negatywnie rozpatrzyło wniosek Rady Miejskiej w Lubinie, która chciała przejąć siedem sołectw Gminy Lubin. Rozporządzenie w tej sprawie jest teraz na etapie uzgodnień międzyresortowych, do końca lipca Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję.

Na stronach internetowych MSWiA wczoraj opublikowano Projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Projekt jest datowany na 9 lipca 2019 roku i jest oficjalnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. W praktyce oznacza to, że inne ministerstwa mogą wnosić do niego swoje uwagi i potem będzie głosowany na Radzie Ministrów.

W projekcie przewiduje się, ze od nowego roku zmienione będą granice gmin w trzech województwach (lubuskim, łódzkim, śląskim), nada się status miast czterem miejscowościom i zmieni się granice miast w sześciu województwach (lubuskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim).

Dopiero w uzasadnieniu tego projektu MSWiA czytamy: „Z uwagi na brak obopólnej zgody pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego objętymi zmianami, obecnie rekomenduje się do negatywnego rozpatrzenia następujące wnioski” . I tu następuje ich wyliczenie, i na pierwszych dwóch miejscach są wnioski Rady Miejskiej w Lubinie i Rady Gminy Lubin. Takie negatywne rekomendacje uzasadnione w ten sam sposób dotyczą dziewięciu wniosków.

Uzasadnienie rekomendacji odnosi się także do wyników przeprowadzonych konsultacji (w których przypomnijmy 98,23% mieszkańców Gminy Lubin powiedziało stanowcze „nie” próbom przejęcia siedmiu sołectw) oraz negatywnych opinii Wojewody Dolnośląskiego.

– To bardzo dobra informacja i mam nadzieję, ze szybko znajdzie potwierdzenie w decyzji Rady Ministrów – mówi Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin. – Cieszę się, że opinia mieszkańców jest wysłuchana i wzięta pod uwagę. Dziękowałem już wielokrotnie mieszkańcom za zaangażowanie i wielomiesięczna walkę o utrzymanie granic Gminy Lubin i wierzę, że niedługo będziemy mogli z tego tytułu wspólnie świętować!

Ostateczna decyzja w tej sprawie musi być podjęta przez Radę Ministrów do 31 lipca.

Więcej: http://elubin.pl/wiadomosci,19822.html

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.