forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Abonament RTV Poprzedni temat :: Następny temat
Abonament RTV
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14645
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lut 25, 2016 11:22

A jednak! Będzie nowy, powszechny podatek doliczany wszystkim do rachunku za prąd!
Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i rządowy pełnomocnik ds. reformy mediów publicznych, poinformował publicznie, że rząd przygotowuje projekt nowej ustawy medialnej, który zakłada doliczenie do rachunków za prąd tzw. opłaty audiowizualnej. Opłata ta ma zastąpić abonament. Płacić mają ją wszyscy, którzy są podłączeni do sieci elektrycznej. Opłata będzie naliczana za samą możliwość oglądania publicznej TV, a nie za jej rzeczywiste oglądanie, stąd nie będzie można z niej zrezygnować.

PiS kontynuuje ścieżkę obraną przez PO jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu i rozwija koncept wprowadzenia nowego podatku pod nazwą "opłaty audiowizualnej". Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i rządowy pełnomocnik ds. reformy mediów publicznych, poinformował, że rząd Beaty Szydło pracuje nad projektem ustawy medialnej, który wprowadzi konieczność płacenia tej opłaty wraz z rachunkiem za prąd. W zamian ma zostać zniesiony abonament RTV.

Jaki będzie szacowany koszt tego podatku? - Mówi się, że miesięcznie ma to być kwota kilku złotych, coś między 7 a 9 zł. W odróżnieniu od abonamentu RTV, opłatę audiowizualną będzie musiał płacić każdy, kto otrzymuje z zakładu energetycznego rachunek za prąd (zobowiązanymi do płacenia abonamentu RTV w obecnej postaci są ci, którzy posiadają w domu telewizor lub radio). Co istotne - opłata audiowizualna będzie naliczana za za możliwość oglądania publicznej telewizji, a nie za jej rzeczywiste oglądanie, stąd nie będzie można z niej zrezygnować.

źródło: http://niewygodne.info.pl...nku-za-prad.htm

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14645
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Kwi 27, 2016 22:31


Opłata audiowizualna 99 zł rocznie?


Parafrazując piosenkę Stuhra, zacznę tak: "Ustawę medialną pisać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej, ale nie oto chodzi, jak co komu wychodzi. Czasami człowiek musi, inaczej się udusi, uuu". Duża ustawa medialna właśnie ma trafić pod obrady Sejmu i okaże się, czy Czabański zrobił dobrą robotę dla dobra narodowego, jakim jest TVP, czy też społeczeństwo odbierze to jako kolejny podatek lub niechcianą daninę. Musi być coś za coś, a nie 15 zł zamiast 12 zł czy 10 zł, bo tak i już.Duża ustawa medialna budzi tak dużo kontrowersji


Bo zmiany chyba będą nieco za duże i niekoniecznie muszą pójść w kierunku właściwym. Osobiście - zawodowo obserwując media w Polsce i na świecie od 27 lat - nie odważyłbym się na tak śmiałe kroki, tym bardziej, że pewną niezależność mediów publicznych, zdaniem niektórych Polaków, szybko i skutecznie przekształcono w "partyjną tubę propagandową", czasami nawet przypominającą czasy telewizji z lat 80., czyli wiecznych wizyt rządzących w zakładach i w bratnich krajach. Zdania są podzielone, a oglądalność TVP spada.

Kontrowersyjna jest zapowiedź napisania nowelizacji ustawy medialnej przez PO

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/...ampaign=firefox

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14645
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Wrz 07, 2016 21:37

Komentarz:

axes

TVP oraz PR SA utraciły prawo do finansowania z abonamentu w 1992 gdy stały się Spólkami Akcyjnymi. Już Trybunał Konstytucyjny 9 września 2004 r. stwierdził, że przepis uprawniający Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do określania w drodze rozporządzenia wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych jest niezgodny z Konstytucją. Przepis ten â?? zgodnie z wyrokiem Trybunału â?? utracił moc obowiązującą z dniem 30 września 2005 r. Ponadto 7 grudnia 2011 pobieranie opłaty radiowo-telewizyjnej kwestionuje Komisja Europejska. System finansowania Telewizji Polskiej jest bowiem niezgodny z unijnym prawem (albo reklama albo abonament!). Komisja Europejska poinformowała, że pobieranie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez publiczną Telewizję Polską stoi w sprzeczności z prawem europejskim, które nie zezwala na finansowanie Spółek Prawa Handlowego ze środków publicznych - abonamentu. Oświadczenie takie przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaznaczyła w nim, że dalsze, nieuzasadnione łamanie przepisów może mieć poważne konsekwencje, do tego stopnia że KE może nakazać KRRiT zwrot wszystkich środków pozyskanych z abonamentu. Tak więc Panowie Czabański i Kurski - przestańcie się ośmieszać.

==========================

Powszechna składka audiowizualna upadła. Kolejny pomysł na finansowanie TVP jest równie absurdalny jak ten poprzedni.
Pomysły na uszczelnienie abonamentu prezentuje nie tylko Krzysztof Czabański, były wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę, a teraz szef Rady Mediów Narodowych, ale też Jacek Kurski, który za chwilę będzie walczyć o utrzymanie fotela prezesa TVP w konkursie. Jak nam zdradził, w spółce opracowano dokument uszczelniający obowiązującą ustawę. - Wystarczy znowelizować istniejącą ustawę abonamentową, a konkretnie odwrócić źródło powstania zobowiązania płatnika. Teraz powstaje ono w wyniku dobrowolnego aktu rejestracji odbiornika. My forsujemy automatyczne domniemanie, że w każdym gospodarstwie jest odbiornik - wyjaśnia prezes TVP.

Jak twierdzi Jacek Kurski, dokument jest już gotowy. Ale nie chce go pokazać. Zapewnia za to, że TVP nie miesza się do polityki ani legislacji, a jedynie służy radą, bo ma kompetentnych prawników i własny w tym interes. W tym roku spółka spodziewa się dziury w wysokości 200 mln zł. Zdecydowała się też na emisję obligacji do kwoty 300 mln zł dla ratowania płynności.

Mimo mizerii finansowej plany programowe są duże. Z naszych informacji wynika, że spółka zaprezentowała radzie programowej budżet na 2017 r., który jest niemal o 1 mld większy niż w tym roku i wynosi 2,5 mld zł. Przy malejących wpływach z abonamentu i spodziewanym spadku dochodów z reklam TVP to kwota kompletnie nierealna.

Krzysztof Czabański pytany o to, czy widział ustawę Kurskiego, przyznaje, że posłowie zajmujący się medialnymi ustawami oraz przedstawiciele poczty spotkali się z prawnikami TVP, ale dokumentu nie ma.

- To zresztą nie jest pomysł Kurskiego czy TVP, bo krąży już od dawna. Wszystko rozbija się jednak o bazę danych. Trzeba stworzyć powszechne, a nie fragmentaryczne zestawienie gospodarstw domowych - tłumaczy Czabański. Poczta Polska dysponuje bowiem bazą gospodarstw, których właściciele zarejestrowali w przeszłości odbiornik. Na 14,1 mln gospodarstw w zeszłym roku było ich tylko 6,7 mln, z czego prawie połowa podlegała zwolnieniom z płacenia abonamentu. A co z resztą? Kurski ma na to rozwiązanie. - Około 10 mln gospodarstw to klienci platform satelitarnych oraz kablówek. Trudno zakładać, że ktoś płaci abonament w UPC czy Cyfrowym Polsacie i w domu zamiast telewizora ma okienną ramę. Ustawa przewiduje obowiązek przekazania przez operatorów kablówek i platform satelitarnych baz danych swoich klientów Poczcie Polskiej, która będzie odpowiedzialna za ściąganie abonamentu - mówi Kurski.

Sęk w tym, że takie działanie może godzić w zapisy o ochronie danych osobowych.

- Firmy nie przekażą nam baz danych. Rozważamy możliwość, w której poborca abonamentu, czyli Poczta, będzie mógł wystosować do wspomnianych firm zapytanie, czy pan Jan Kowalski z Pcimia figuruje w wykazie - tłumaczy z kolei Czabański. Bardziej realny - jego zdaniem - jest też plan z tworzeniem bazy przez listonoszy, którzy będą przypisywać konkretnym adresom dane mieszkańców. Czabański dodaje, że rozważana jest abolicja dla tych, którzy nie płacili do tej pory abonamentu.

Problemami są też wola polityczna do zmian i społeczny opór.

Kurski twierdzi, że to kwestia aksjologii. - Nie ma mowy o nowym, lecz o już istniejącym obowiązku, tylko uszczelnionym. Realnym, a nie fikcyjnym. Ponadto obniżonym w stosunku do istniejącego. Zamiast 23,5 zł miesięcznie mielibyśmy płacić 12-15 zł. Trzeba też pamiętać, że abonament radiowo-telewizyjny nie jest żadnym przywilejem, jak przedstawiają to nasi konkurenci. To marne zrekompensowanie olbrzymiej przewagi, jaką mają TVN i Polsat w wyniku pobierania abonamentu komercyjnego. My mówimy o stawkach 12-15 zł, podczas gdy mediana abonamentów płaconych przez miliony Polaków w nc+ czy Polsacie Cyfrowym wynosi 50 zł. To są stawki zaczynające się od 19 zł, a sięgające nawet 250 zł miesięcznie - mówi prezes TVP.

Formalnie pracami nad wszystkimi ustawami medialnymi kieruje szefowa sejmowej komisji kultury Elżbieta Kruk. Ale wiadomo, że reforma mediów to konik Czabańskiego. Kurski wkracza więc na pole do tej pory zarezerwowane dla szefa RMN. Obaj panowie stoją po przeciwnych stronach politycznego sporu o media publiczne, który trwa w PiS. Jego kulminacyjnym punktem była próba odwołania prezesa telewizji. Przed konkursem na to stanowisko trwa próba sił różnych frakcji. Z naszych informacji wynika, że w zeszłym tygodniu zakaz zapraszania Czabańskiego do TVP miał wydać na kolegium szef TAI Piotr Lichota, ale gdy sprawą zainteresowały się media, szybko się z tego wycofał. - Zupełny idiotyzm - zaprzeczał w rozmowie z nami w czwartek.

Konkurs na prezesa TVP został ogłoszony w zeszłym tygodniu. Na giełdzie już pojawiają się nazwiska potencjalnych kandydatów, m.in. Krzysztofa Skowrońskiego, szefa SDP, i Przemysława Tejkowskiego, który teraz zasiada w radzie nadzorczej TVP.

źródło: http://biznes.interia.pl/...58#pst116053826

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14645
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Wrz 14, 2016 07:50


Będziemy musieli rejestrować brak telewizora i radia w domu. To pomysł TVP
Telewizja Polska opracowała nowy projekt dotyczący ściągania opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Prezes TVP Jacek Kurski chce, żeby rejestrowano brak odbiorników, a nie ich posiadanie. - Prawie 97 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik RTV. Oznacza to tyle, że zaledwie pozostałe 3 proc. gospodarstw, nieposiadających odbiornika, będzie musiało podjąć wysiłek i ten fakt zgłosić - pisze Jacek Kurski w liście otwartym opublikowanym na stronie TVP


Prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów dotyczących pobierania opłat abonamentowych. TVP chce przyjąć domniemanie, że wszystkie gospodarstwa domowe mają telewizory i radia. Rejestrować na poczcie będzie trzeba nie ich posiadanie, tylko brak. Według Jacka Kurskiego takie założenie jest oparte na danych statystycznych - czytamy na portalu wirtualnemedia.pl

. Jacek Kurski w opublikowanym na stronie internetowej TVP liście otwartym "Prezes Jacek Kurski wyjaśnia wątpliwości wokół pomysłu opłaty abonamentowej" pisze, że zmiana jest umotywowana statystykami

. - "Według danych GUS prawie 97 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik RTV. Oznacza to tyle, że zaledwie pozostałe 3 proc. gospodarstw, nieposiadających odbiornika, będzie musiało podjąć wysiłek i ten fakt zgłosić" - czytamy w liście.

Według projektu osoby, które nie posiadają odbiorników w swoim gospodarstwie domowym, powinny złożyć oświadczenie, którego prawdziwość sprawdzą pracownicy Poczty Polskiej.

- "Poczta Polska nie będzie miała dostępu do baz klientów operatorów telewizji kablowych i cyfrowych. Miałaby jedynie prawo do otrzymania informacji, czy dana osoba ma zawartą umowę na telewizję płatną. Już dzisiaj Poczta ma dostęp do bazy PESEL. Nie ma więc potrzeby, by od operatorów pozyskiwać dane osobowe klientów, które może ustalić na podstawie publicznych baz danych. Pamiętajmy, że Poczta realizuje zadania zlecone administracji publicznej i pobiera opłatę, która ma charakter publicznoprawny" - pisze Kurski. - "Według nowej koncepcji uczciwy obywatel, a taka jest zdecydowana większość Polaków, nie będzie musiał rejestrować odbiornika. Na tym polega wspomniana zasada „domniemania”. Dla Polaków w 97 proc. gospodarstw domowych to prawdziwe ułatwienie – przypomnę, że obecnie rejestracja jest obowiązkowa, a używanie odbiornika bez jego rejestracji powoduje konieczność zapłaty kary" - dodaje prezes TVP.

Jak podają wirtualnemedia.pl według prognozy KRRiT w przyszłym roku wpływy z abonamentu RTV wyniosą 635 mln zł, o 26 mln zł mniej niż w 2016 r., z czego maksymalnie 310 mln zł otrzyma Telewizja Polska. Stawki opłaty będą takie same jak w tym roku: 7 zł miesięcznie za radio oraz 22,70 zł za telewizor i radio. Jacek Kurski wierzy, że zmiany przepisów spowodują, że wpływy z abonamentu wyniosą w przyszłości 2 mld zł.

źródło: http://www.gazetawroclaws...l-tvp,10618724/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14645
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Sty 18, 2017 22:51


Dr Hanna Karp: Obecna sytuacja TVP wymaga natychmiastowej reakcji! Nie ma już czasu!
Wystąpienie prezesa TVP to sygnał, że potrzebujemy szybkich decyzji, specjalnej ścieżki legislacyjnej, sejmowej, odważnych kroków w sprawie ustawy abonamentowej, którą należałby być może tylko znowelizować o rozporządzenia uskuteczniające egzekucje obecnie obowiązujących przepisów

— mówi dr Hanna Karp, medioznawca w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

wPolityce.pl: Jacek Kurski przedstawił dzisiaj dramatyczną sytuację finansową Telewizji Polskiej, której praprzyczyną są słowa Donalda Tuska zachęcające Polaków do niepłacenia „haraczu” w postaci abonamentu…

Dr Hanna Karp, medioznawca:
Dzisiejsze alarmistyczne wystąpienie prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego potwierdza jak brzemienne mogą być w skutkach słowa. Przypomnijmy sobie pamiętny październik 2007 r. i exposé premiera Donalda Tuska, który nazwał abonament „haraczem”, a czego skutki trwają do dzisiaj i przez dziesięć lat wciąż jest coś zmienić w tej kwestii. Nazwanie abonamentu „harczem” pisało się bardzo głęboko w świadomość Polaków spośród, których wielu korzysta z telewizji kablowej i nie wyobraża sobie, aby płacić dodatkowo abonament za media publiczne. Chcąc to zmienić , należałoby przeprowadzić akcję edukacyjno-informacyjną, która uświadomiłaby konieczność finansowania niewątpliwie dobra narodowego, jakim są telewizja i radio publiczne. Prezes Kurski nie przypadkowo rozpoczął swoje przemówienie od ukazania trudnej sytuacji TVP, myślę, że pan prezes zdaje sobie sprawę, z faktu iż tamte słowa premiera Tuska nadal oddziałują na świadomość Polaków. Z drugiej strony, kiedy wygrał konkurs na prezesa Telewizji Publicznej, doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, jaką rzeczywistość przyjdzie mu zmieniać i co zastaje.

Propozycji jak rozwiązać tę kwestię było wiele, jednak to realizacji żadnej z nich nie doszło…

Więcej: http://wpolityce.pl/media...asu-nasz-wywiad

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14645
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Mar 09, 2017 15:25


Ustawa abonamentowa to prawny bubel? Mediakom punktuje przeoczenia w projekcie
Skarb Państwa może stracić na nowej ustawie audiowizualnej nawet 145 mln zł w ciągu roku. Z kolei polska kultura nie dostanie dodatkowych 30 mln zł. Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji ostrzega przed konsekwencjami nowej ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym. I punktuje błędy w ustawie.

Nie milknie dyskusja na temat nowego pomysłu opłaty abonamentowej. Na początku tygodnia do konsultacji trafił projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego szefem jest wicepremier Piotr Gliński.

O co chodzi w nowym abonamencie? W skrócie: gdy w życie wejdą nowe przepisy, operatorzy telekomunikacyjny (którzy oferują telewizję) będą musieli przekazać do Poczty Polskiej informacje o klientach. Dzięki temu narodowy operator będzie mógł zarejestrować telewizory i pobierać opłatę audio-wizualną. Ma to być 6 zł od osoby. Płatność ma być razem z PIT, CIT, KRUS. Tych, którzy mają zaległości, dotknie abolicja. Ale później nie będzie już ucieczki od płacenia.

W tej chwili po zakupie telewizora można go po prostu nie rejestrować. Z kolei kontrolerów z Poczty Polskiej nie trzeba wpuszczać do mieszkania. Efekt? Nie ma podstaw do ścigania za brak płatności. Inaczej sytuacja wygląda, gdy telewizor jest już zarejestrowany. I właśnie na tym zależy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To na barkach operatorów będzie ciężar powiadamiania Poczty o telewizorach. Dlaczego? Ministerstwo zakłada, że nikt nie podpisuje umowy na telewizję bez telewizora.

Ustawa audiowizualna ma błędy prawne?


Już teraz propozycje budzą szereg kontrowersji. Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji MEDIAKOM zlecił analizę projektu. Właśnie ogłosił komunikat w tej sprawie i nie zostawił na pomyśle suchej nitki. W przepisach aż roi się od niejasnych definicji. Z projektu - zdaniem Związku - bije też nieznajomość rynku i oferowanych usług.

MEDIAKOM zwraca uwagę, że w projekcie znalazły się sformułowania niespotykane dotychczas w polskim prawie. Nie byłoby to problemem, gdyby twórcy projektu sami napisali definicje. Nie zrobili tego. I przez to w świetle przepisów niejasne jest, czym właściwie są "dostawcy usług telewizji płatnej" i "umowy o dostarczenie telewizji płatnej".

Wiele wątpliwości budzi też sformułowanie "odbiornik telewizyjny". Dlaczego? Bo w tym pojęciu można zmieścić i telewizor, i tablet, i telefon komórkowy. Na wszystkich tych urządzeniach można odbierać telewizję. I być może trzeba będzie zapłacić. Związek zwraca uwagę, że te hasła nie są związane z definicjami używanymi już w prawie telewizyjnym.

Mediakom zwraca też uwagę na inny problem. Ustawa nie dotyczy operatorów, którzy są zarejestrowani poza Polską. Dotyczy to głównie operatorów platform SMART TV i VOD (oferujących dostęp do treści za pośrednictwem internetu i bezpośrednio na telewizor). Ustawa dotknie tylko i wyłącznie zarejestrowanych w Polsce operatorów.

Pod ustawę nie będą brani też dostawcy treści OTT (czyli Over-The-Top). Do takich należy chociażby amerykański Netflix.Związek podnosi, że "dojść może do paradoksu, w którym ok. 2 mln legalnych odbiorców serwisu VoD utworzonego przez Telewizję Polską SA, nie będzie musiało płacić abonamentu, jeśli będzie korzystać z tego serwisu np. za pomocą telewizorów posiadających funkcję SMART TV".

Związek podnosi jeszcze jeden problem - ochrony danych osobowych. "Dodatkowo brak jest wyraźnych zapisów, wskazujących, że przekazanie danych osobowych nie koliduje z obowiązkiem ochrony danych osobowych, oraz że nie będziemy łamać tajemnicy telekomunikacyjnej" - podnosi Mediakom.

Związek obawia się, że wprowadzenie nowej ustawy spowoduje masowy odpływ klientów do bezpłatnej telewizji naziemnej. Dlaczego? Bo wciąż nie będą musieli rejestrować odbiorników i płacić abonamentu. Związek argumentuje, że klienci mogą skierować się też do zagranicznych dostawców, którzy oferują filmy i transmisje wprost na telewizor za pośrednictwem sieci.

Zyska TVP, straci Skarb Państwa

"W przypadku rezygnacji 15 proc. abonentów telewizji płatnych i przejściu tej grupy klientów do płatnych platform SMART TV lub serwisów VoD, które są w ogromnej większości umiejscowione poza terytorium Polski, skarb Państwa rocznie straci co najmniej 145 mln* rocznie z tytułu mniejszego poboru podatków" - tłumaczą przedstawiciele związku.

Na tym stracić może też polska kultura. Dlaczego? Co roku do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wpływa 30 mln zł z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Telewizje płatne przeznaczają 6 proc. wszystkich przychodów na ten segment. Spadek przychodów to spadek wpływów do PISF.

Walka Prawa i Sprawiedliwości z opłatą audiowizualną trwa od dłuższego czasu. Opłata audiowizualna maleje w oczach od dłuższego czasu. Jeszcze rok temu miała być naliczana razem z prądem. W marcu 2016 r. ówczesny wiceminister kultury Krzysztof Czabański mówił, że powinna ona wynosić 12-15 zł miesięcznie. Pomysł jednak zarzucono, podobno nie zgodziły się koncerny energetyczne.

Później pojawiła się propozycja prezesa TVP Jacka Kurskiego. W jego wersji wszystkie gospodarstwa domowe mają domyślnie telewizor. A w związku z tym, każde powinno płacić 10-12 zł. Ta propozycja również przepadła. Pisaliśmy o tym szerzej w materiale Sebastiana Ogórka, dziennikarza WP money.

Później nadszedł czas na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT proponuje, by każdy Polak płacił 80 zł rocznie. Propozycja MKiDN jest bliska do pomysłu KRRIT.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że telewizory w Polsce stoją w 98 proc. gospodarstw domowych. Z kolei płatności abonamentu RTV na bieżąco reguluje zaledwie co dziesiąte gospodarstwo. Media publiczne w wyniku reformy mogą otrzymać zastrzyk finansowy w wysokości około 3 mld zł. W tej chwili z abonamentu do podziału jest aż pięć razy mniej pieniędzy.

Gorączkowe poszukiwania nowych źródeł finansowania mediów publicznych nie biorą w ogóle pod uwagę rozwiązania bezkosztowego. W WP money dowodziliśmy już, że zamiast angażować cały aparat państwa, Pocztę Polską, firmy energetyczne czy sieci kablowe w wyłapanie niepłacących wystarczyłoby... zrównać zasady funkcjonowania Telewizji Polskiej z pozostałymi nadawcami.

Jak to możliwe? TVP nie może przerywać programów reklamami. W efekcie traci na tym pieniądze. I chociaż oferuje podobne produkcje jak główni konkurenci - to zarabia wyraźnie mniej. Gdyby zdjąć ograniczenie z TVP i pozwolić jej przerywać filmy, czy zawody sportowe reklamami, to zrekompensowałoby prawie całość przychodów z abonamentu.

źródło: http://www.money.pl/gospo...,0,2276851.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14645
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Maj 09, 2017 18:25

Komentarze:

abcd

Nie oglądam - nie płacę! Używajmy słów właściwych - tylko wtedy możliwa jest jakakolwiek dyskusja. Nie abonament, tylko przymusowa opłata (haracz) od posiadania telewizora. Słowo abonament sugeruje, że płacę abonament, bowiem otrzymuję coś w zamian. Jest to nieprawda. Przymusową opłatę od telewizora (zwanych przez KRRiT abonamentem) muszę płacić nawet, gdy nie oglądam telewizji publicznej, a nawet wtedy, gdy w ogóle nie oglądam żadnej telewizji, ale mam w domu sprawny odbiornik telewizyjny.


-----------------------------------------------

Wandzia

PIS powinien wprowadzić dekodery na państwową TV. Wtedy będzie jasne kto chce oglądać TVP niech kupi dekoder i płaci podatek. Młodzi w ogóle nie mają telewizora korzystają wyłącznie z komputera więc za co mają płacić dodatkowy podatek ????

-------------------------------------------------

przykra prawda

Pomysł za pomysłem jak zmusić wszystkich, łącznie z tymi, co nie mają telewizorów finansować kiepskich dziennikarzy, "twórców" marnych seriali, wątpliwe gwiazdeczki i gwiazdy, sam widok których zniechęca do oglądania tej telewizji a co dopiero dobrowolnie poddać się torturom w postaci ich występów. A żeby tak zrobić coś ciekawego w tej TVP , czy nikt i nigdy się nad tym nie zastanawiał? Zmienić te straszne twarze, przestać odgrzewać stare kotlety, prezentując ich "tańce", różańce itp., bo od tego ich tańczenia flaki już wywraca, ponieważ czasem lepiej potrafią zatańczyć proste dziewczyn w pierwszym lepszym kółku tanecznym, więc po co mam oglądać te pseudosztuke? Dotyczy to wszystkiego, bo i również jałowych dyskusji jakichś tam panów, co to w samozachwycie krytykują innych, w każdym razie nie ma czego oglądać i tyle. Prawdopodobnie problem powoduje skrajni nepotyzm w tej dziedzinie, a zmuszanie społeczeństwa do łożenia na ten kit świadczy o nieposzanowaniu praw obywateli

===================================

Reforma abonamentowa: Pomysł PiS narusza prawo do prywatności
Widzowie twierdzą, że pomysł PiS narusza ich prawo do prywatności, a Poczta Polska nie jest gotowa, by ochronić ich dane osobowe.

O planowanej przez resort kultury reformie abonamentowej wie już 65 proc. Polaków. Ale, jak wynika z sondażu Kantar Millward Brown na zlecenie zrzeszającej operatorów kablowych Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, większość nie popiera zmian. 66 proc. widzów jest przekonanych, że obowiązek przekazywania przez dostawców płatnej telewizji ich danych osobowych Poczcie Polskiej w celu wyegzekwowania abonamentu RTV naruszałby ich prawo do prywatności. A niemal połowa klientów płatnych telewizji przyznaje, że jeśli ustawa wejdzie w życie, rozważą rezygnację z ich usług.

Takiego scenariusza najbardziej boi się branża telewizyjno-telekomunikacyjna.

– Nie mamy wyliczeń, ilu klientów stracą operatorzy. Ale ryzyko jest duże. Straci też Skarb Państwa. Im mniejsze zyski telekomów, tym mniej podatków trafi do budżetu – tłumaczy Jerzy Straszewski, prezes PIKE.

Wielu klientów płatnych telewizji korzysta z najtańszych pakietów, które miesięcznie kosztują mniej niż obecny abonament RTV (22,7 zł). Niemal co piąty klient Cyfrowego Polsatu, płaci poniżej 20 zł za pakiet z ponad 80 kanałami. Ta grupa, chcąc uniknąć obciążeń, może uciec do telewizji naziemnej. Bo sytuacja widzów bezpłatnej telewizji się nie zmieni. System ma być uszczelniany tylko w odniesieniu do klientów kablówek i platform satelitarnych.

źródło: http://serwisy.gazetapraw...rywatnosci.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14645
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Sty 12, 2018 13:51

Czabański: "Od 2019 roku nie będzie abonamentu. Media publiczne będą finansowane z budżetu państwa". WIDEO
Od 2019 roku na 99,9 proc. nie będzie abonamentu w tym kształcie. Media publiczne będą finansowane z budżetu państwa

— powiedział Krzysztof Czabański w rozmowie z Marcinem Fijołkiem na antenie telewizji wPolsce.pl.

Szef Rady Medium Narodowych tłumaczył, że jego dotychczasowe pomysły na finansowanie mediów publicznych spaliły na panewce.

Oczywiście jest to porażka. Przez pół roku przygotowałem projekt, który mógł być wdrożony w życie, a z powodu decyzji politycznej nie został

— stwierdził.

Ujawnił też, że od roku 2019 media publiczne będą opłacane z budżetu państwa.

Wychodzimy teraz na prostą i jest praktycznie już zdecydowane, że od 2019 roku abonament będzie pokrywany z budżetu państwa.

— powiedział Czabański.

Zostanie zniesiony de facto obecny abonament. On obowiązuje w 2018 roku. Tutaj nie radziłbym nikomu robić uników, bo to się może finansowo źle skończyć. Od 2019 roku na 99,9 proc. nie będzie abonamentu w tym kształcie. Media publiczne będą finansowane z budżetu państwa

— dodał.

Czabański ujawnił też ile będzie to kosztowało budżet państwa.

W tej chwili oznacza to 2,5 do 3 miliardów złotych rocznie na wszystkie media publiczne w Polsce

— powiedział.

źródło + video: https://wpolityce.pl/media/376226-nasz-news-czabanski-od-2019-roku-nie-bedzie-abonamentu-media-publiczne-beda-finansowane-z-budzetu-panstwa-wideo

Podpis użytkownika:
   
elektryk
AdministratorWiek: 33
Dołączył: 07 Cze 2004
Posty: 897
Skąd: Lubin/Legnica
Wysłany: Pią Sty 12, 2018 20:44

Czyli z naszych kieszeni tj. coraz większej ilości podatków ... socjalizm pełną gębą.
To ja też coś wrzucę. Czytajcie :D

Źródło: na obrazku

Podpis użytkownika:
Wyświetl mój profil Wyświetl profil użytkownika Jacek Wieczorek
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 3  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.