forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Dokąd zmierza KGHM ? Poprzedni temat :: Następny temat
Dokąd zmierza KGHM ?
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Wrz 20, 2017 12:39

Komentarz:


Olan

Panie prezesie KGHM. Brakuje panu młodych wykształconych pracowników? Proszę się spytać w odpowiedniej komórce w Centrali kierowanej przez pana firmy z jakimi szkołami zaprzestano lub ograniczono współpracę na przestrzeni ostatnich 20 lat.

==============================

Liczy się aktywność przedsiębiorców
„Pracodawca jako kluczowy partner w kształceniu zawodowym” – pod takim tytułem odbyła się podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy dyskusja o wdrażanej reformie edukacji w obszarze szkolnictwa branżowego.

Debatę otworzyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska, która podkreśliła, że istnieje pilna konieczność odbudowy znaczenia szkolnictwa zawodowego, a proces ten musi odbywać się w ścisłej współpracy z pracodawcami.

(...) KGHM czeka na pracowników

Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., przyznał, że pozyskanie wysoko wykwalifikowanych pracowników jest dla KGHM dużym wyzwaniem. Wynika to ze specyficznej działalności firmy, która wytworzyła własną branżę. Górnictwo miedziowe różni się znacznie od węglowego i potrzebuje pracowników o określonych umiejętnościach. Potrzebujemy znacząco zwiększyć bazę kadrową, by bezpośrednio kształcić pracowników wyposażonych w specjalistyczną wiedzę – zadeklarował prezes Domagalski.KGHM zatrudnia obecnie ok. 34 tys. pracowników w Polsce, USA, Chile, Kanadzie i Chinach.

- Chcemy budować ich świadomość zawodową. Już na etapie kształcenia powinni wiedzieć, że atrakcyjne wynagrodzenie wiąże się z trudnymi warunkami pracy na głębokości ponad 1000 m. Wiedza na ten temat jest podstawą lojalności pracowników. Liczymy, że pracownicy zwiążą się z firmą na dekady. Najlepsi uczniowie klas realizujących kształcenie w KGHM będą mogli od razu podejmować pracę w tej firmie. Jest to konieczność i priorytet – zadeklarował prezes Domagalski-Łabędzki. (...)

Więcej: http://niezalezna.pl/2036...przedsiebiorcow

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Paź 11, 2017 08:35


Nowa siedziba KGHM powstanie w Lubinie
Biurowce Polskiej Miedzi robią się zbyt ciasne, by mogły pomieścić wszystkich pracowników. Dlatego KGHM myśli nad nową siedzibą.

To już definitywny koniec spekulacji o ewentualnych przenosinach siedziby zarządu KGHM Polska Miedź do stolicy kraju. Prawdą jest jednak, że miedziowy potentat planuje przeprowadzkę. Mało tego, KGHM chce wybudować nowoczesny biurowiec. W Lubinie, stolicy zagłębia miedziowego, w nowej lokalizacji.

O przeniesieniu siedziby KGHM mówiło się od wielu lat i to właśnie w kontekście przeprowadzki do Warszawy. Jednak plany te za każdym razem, wzbudzały ostry sprzeciw zarówno pracowników kopalni, jak i samych mieszkańców.

Nikt nie miał wątpliwości, że Polska Miedź to największy pracodawca w regionie, i to nie tylko jeśli weźmiemy pod uwagę pracę pod ziemią, ale również w administracji, czyli w biurowcach.

Plany, choć są na bardzo wczesnym etapie, mają zakładać budowę nowoczesnego budynku, w którym swoją siedzibę docelowo znajdzie nie tylko zarząd samego KGHM, ale również zarządy spółek-córek należących do kombinatu.

- To na razie jest na etapie bardzo wczesnej dyskusji - potwierdza nasze informacje Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM. - Nie ma jeszcze żadnych decyzji w tej sprawie i jeszcze do nich daleko. Jednak przyznaję, że rzeczywiście w siedzibie, w której obecnie się znajdujemy, możliwości lokalowe efektywnej pracy są ograniczone, dlatego szukamy różnych rozwiązań.

Prezes Polskiej Miedzi nie potwierdza lokalizacji, w której mógłby powstać nowy biurowiec, przekonuje również, że najpierw KGHM musi całościowo zdefiniować swoje potrzeby.

Nieco więcej zdradza Robert Raczyński, prezydent Lubina. - Rozmowy na ten temat prowadzę z zarządem kombinatu ponad rok. Od dawna przygotowujemy plan zagospodarowania przestrzennego właśnie pod kątem budowy nowego biurowca - powiedział nam. - Zaproponowaliśmy KGHM trzy lokalizacje, ale osobiście uważam, że najlepsza znajduje się koło stadionu piłkarskiego.

Zdaniem Roberta Raczyńskiego właśnie za tym miejscem przemawia nie tylko spora ilość przestrzeni, ale także bliskość kolei. - Rozpoczęła się rewitalizacja kolei w naszym regionie. Koło stadionu będzie się znajdował przystanek. Planujemy tam też uruchomić dworzec kolejowy. Mógłby on służyć do obsługi centrum biurowego w tym miejscu.

Ryszard Zbrzyzny, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego przyklasnął temu pomysłowi. - To by oznaczało, że w końcu inwestujemy u nas, a nie za wielką wodą - mówi. - To oznacza miejsca pracy w Lubinie i ruch na lokalnym rynku. Biurowiec trzeba wybudować i wyposażyć. Jeśli zatem chcą tutaj zainwestować duże pieniądze, to jestem spokojny o przeprowadzkę. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zainwestuje tak dużych pieniędzy tylko po to, by zaraz się stąd wyprowadzić i płacić za wynajem np. w Warszawie.

źródło: http://www.gazetawroclaws...binie,12567214/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Paź 27, 2017 18:22

Z pozoru drobna zmiana księgowa zwiększyła zysk KGHM o 500 mln zł
Wystarczyła zmiana waluty, w której prowadzona jest księgowość jednej ze spółek grupy KGHM, by półroczne zyski wzrosły dwukrotnie. Różnica to nawet pół miliarda złotych. Zmiana ma jednak czysto księgowy charakter i jak podkreślają władze miedziowego giganta, nie wiąże się z dodatkowym zastrzykiem gotówki.


"KGHM Polska Miedź dokonał zmiany waluty funkcjonalnej spółki zależnej Future 1 na dolara amerykańskiego ze złotego" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Skutki tej z pozoru mało istotnej zmiany są daleko idące dla wyników finansowych grupy KGHM. Tylko za pierwszy kwartał tego roku zysk netto wzrósł z 398 do 710 mln zł. W całym pierwszym półroczu mowa o 1 mld 54 mln zł zamiast poprzednio odnotowanych 494 mln zł. Wszystko przez różnice kursowe, których pominięcie w tym przypadku wyszło na korzyść.

"Zmiana została przeprowadzona w wyniku ponownie dokonanej oceny waluty podstawowego środowiska gospodarczego, w którym działa Future 1" - czytamy w komunikacie. Innymi słowy, władze uznały, że polska waluta jest bardziej odpowiednia w charakterze działalności Future 1 niż amerykański dolar.

Czym zajmuje się Future 1? To spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowana w Lubinie. Ma dosyć szeroki zakres działalności, bo jak można przeczytać na stronie internetowej KGHM, należy do niej: pośrednictwo pieniężne i działalność wspomagająca usługi finansowe. Zajmuje się kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek, ale też prowadzi działalność w zakresie architektury.

Generalnie nie ma nic wspólnego z podstawową działalnością wydobywczą KGHM, a tylko pełni funkcje wspierające. Stąd też korekta waluty funkcjonalnej nie będzie miała wpływu na jednostkowe sprawozdanie finansowe KGHM Polska Miedź, a jedynie na całościowe, skonsolidowane dla grupy kapitałowej.

"Powyższa zmiana ma charakter niepieniężny i nie wpływa na płynność grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź" - podkreślają władze KGHM.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

źródło: https://www.money.pl/giel...,0,2382239.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lis 10, 2017 11:30


Komisja Europejska zgodna z KGHM
Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie koncesji dla KGHM Polska Miedź w rejonie Pucka potwierdza argumenty firmy, że została przyznana zgodnie z obowiązującym prawem - poinformował KGHM. KE uznała, że udzielenie koncesji nie stanowi pomocy państwa.

Jak podała spółka w przesłanym dziś komunikacie, przedmiotem oceny Komisji Europejskiej, przeprowadzonej na wniosek firmy Darley Energy Poland (DEP, było udzielenie KGHM Polska Miedź koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka wraz z prawem pierwszeństwa w uzyskaniu prawa użytkowania górniczego. KGHM ma koncesję na prowadzenie prac w tym rejonie do 2019 r.

Spółka Darley Energy Poland w lutym 2015 r. informowała, że zaskarżyła decyzję Ministerstwa Środowiska o utrzymaniu koncesji dla koncernu KGHM Polska Miedź na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka. DEP starała się o tę koncesję. DEP złożyła skargę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Wcześniej, w grudniu 2014 r. Darley Energy Poland złożyła też skargę w Komisji Europejskiej, zarzucając Polsce dyskryminację przy przyznawaniu koncesji. Resort środowiska podkreślał wówczas, że postępowanie prowadził zgodnie z prawem.

Komisja Europejska na początku października tego roku wydała decyzję, z której wynika - jak informuje KGHM - że „udzielenie w 2014 r. KGHM Polska Miedź S.A. koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka nie stanowi pomocy państwa”.

„Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza słuszność naszych argumentów. Byliśmy przekonani, że koncesja została przyznana KGHM zgodnie z obowiązującym prawem. Wypracowaliśmy sposób postępowania w sprawach sporów koncesyjnych, który pozwala skutecznie zabezpieczyć interesy spółki na kolejne dekady” - mówił, cytowany w komunikacie, prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski.

Podkreślił, że „wydobycie złóż soli potasowo-magnezowej jest integralnym elementem długoterminowego planu rozwoju KGHM Polska Miedź” „To właśnie w Polsce będzie realizowany największy plan inwestycyjny i rozwojowy. Do 2021 r. zainwestujemy głównie w rozwój ciągu technologicznego ok. 15 mld zł, z czego minimum 10 mld zł w kraju” - zaznaczył.

Jak czytamy, Komisja Europejska uznała, że „proces udzielenia koncesji został przeprowadzony w sposób przejrzysty, konkurencyjny i niedyskryminujący”. „KE wskazała w uzasadnieniu, że wszyscy wnioskodawcy mieli jednakowy dostęp do informacji o przebiegu postępowań administracyjnych oraz do konkurencyjnych wniosków. Mogli oni zmieniać swoje wnioski na równych warunkach i wszyscy z nich skorzystali z tej możliwości, włącznie z DEP” - napisano w komunikacie.

Komisja Europejska ponadto, podkreśliła, że „kryteria wyboru zostały ustalone na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów krajowych i były zgodne z praktyką decyzyjną organu koncesyjnego, czyli Ministerstwa Środowiska i orzecznictwem polskich sądów”.

„Zgodnie z prawem polskim złoża soli potasowej należą do państwa, a ich poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie może odbywać się tylko po uzyskaniu koncesji od państwa. W państwach członkowskich UE koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie złóż kopalin udziela z reguły państwo ze względu na regulacyjny charakter tego procesu, który można sklasyfikować jako wykonywanie uprawnień organu publicznego” - czytamy w komunikacie spółki.

Komisja zauważyła, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł w swoim wyroku, iż organ koncesyjny nie faworyzował żadnego z wnioskodawców. „Wyrok ten, chociaż nie był czynnikiem decydującym dla KE, stanowi dodatkowe zapewnienie co do prawidłowego przebiegu procesu wyboru” - podkreśliła spółka.

Koncesja, przyznana spółce w październiku 2014 r. na pięć lat, zakłada realizację prac i robót geologicznych w dwóch etapach. Dotychczas KGHM Polska Miedź wykonał badania geofizyczne, analizę danych archiwalnych oraz rozpoczął prace wiertnicze, a także wykonał analizę techniczno-ekonomiczną zagospodarowania złoża soli magnezowo-potasowych.

Zgodnie z koncesją zaplanowano wykonanie łącznie pięciu otworów. Dotąd KGHM wykonał jeden odwiert, który pozwolił na określenie ciągłości złoża i wykonanie odpowiednich analiz.

Jak poinformowała spółka, do końca tego roku zostanie wykonany drugi odwiert, a na początku 2018 roku planowane jest wykonanie trzeciego. Wyniki odwiertów są analizowane i na ich podstawie podejmowane kolejne prace.

Spółka podała też, że jest prowadzone postępowanie arbitrażowe ws. koncesji na wydobycie miedzi w rejonie Bytomia Odrzańskiego na Dolnym Śląsku. „Przyszłość KGHM wiąże się z zarówno z działalnością na istniejących, jak i nowych obszarach koncesyjnych, takich jak: Radwanice - Gaworzyce, Retków - Ścinawa i Głogów Głęboki” - podkreślił w komunikacie szef miedziowego giganta.

Koncern przypomniał, że Darley Energy Poland 11 grudnia 25 lutego 2015 r. złożył do Komisji Europejskiej skargę, w której twierdził, że udzielając koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie soli potasowo - magnezowej w rejonie Pucka, Polska naruszyła art. 49 TFUE (Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). „Komisja nie wszczęła przeciwko Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, a Trybunał Sprawiedliwości nie stwierdził naruszenia art. 49 TFUE w tej kwestii. 13 września 2016 r. Komisja zamknęła sprawę” - czytamy.

źródło: http://wgospodarce.pl/inf...a-zgodna-z-kghm

Podpis użytkownika:
   
kociszcze
Bywalec


Dołączył: 09 Cze 2016
Posty: 277
Wysłany: Czw Lis 23, 2017 15:47

Teraz już coś się chyba zaczyna odbijać od dna.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Gru 15, 2017 14:40

KGHM zastopowany w Kanadzie
Władze prowincjonalne kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej zdecydowały o nieprzyznaniu pozwolenia środowiskowego dla projektu miedziowo-złotowego Ajax, którego właścicielem jest KGHM Ajax - poinformował w piątek koncern KGHM. Spółka rozważy odwołanie się od tej decyzji

Ajax to zaawansowany projekt miedziowo-złotowy, którego właścicielem jest KGHM Ajax Mining Inc.(KGHM Ajax), spółka joint venture należąca do KGHM Polska Miedź (80 proc.) oraz Abacus Mining and Exploration Corporation (20 proc.).

Zarząd KGHM Polska Miedź S.A., informuje, że w dniu 15 grudnia 2017 r. powziął informację, iż Ministrowie Środowiska oraz Energii, Górnictwa i Zasobów Ropy Naftowej Kolumbii Brytyjskiej (władze prowincjonalne) zdecydowali o nieprzyznaniu Certyfikatu Oceny Środowiskowej (EA Certificate) dla projektu miedziowo-złotowego Ajax zlokalizowanego w pobliżu Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej - poinformował w komunikacie KGHM.

Jak napisano, „Federalny Minister Środowiska oraz Zmian Klimatu wyraził opinię, że projekt przyniesie znaczące niekorzystne skutki oraz odesłał projekt do Resortu Rybołówstwa i Oceanów Kanady i Resortu Zasobów Naturalnych Kanady”.

Spółka wyjaśnia, że odpowiedzialne resorty dokonają rewizji sprawy, a rząd federalny (złożony z różnych ministrów federalnych) ostatecznie określi, czy niekorzystne skutki projektu są uzasadnione, tak aby projekt mógł być procedowany, mimo niepożądanego oddziaływania.

Decyzje zostały podjęte w procesie oceny oddziaływania na środowisko, uwzględniającym istotne zaangażowanie prowincjalnych i federalnych agencji rządowych, grup Ludności Rdzennej oraz szerokiego grona interesariuszy, w tym tysięcy przedstawicieli społeczności lokalnych - czytamy.

Spółka podkreśliła, że KGHM Ajax „po zapoznaniu się z argumentacją decyzji prowincjonalnej rozważy podjęcie kolejnych kroków, które mogą obejmować wykorzystanie środka odwoławczego w postaci kontroli sądowej sprawy”.

Kolumbia Brytyjska jest prowincją Kanady.

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.

źródło: http://wgospodarce.pl/inf...wany-w-kanadzie

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Gru 20, 2017 22:52


Świetne wieści dla KGHM. Ceny miedzi blisko ponad trzyletnich rekordów
Akcje KGHM szybko nadrabiają straty z początku grudnia. Ceny miedzi zachowują się na tyle dobrze, że humory inwestorom wróciły, mimo kilku złych informacji. Kurs metalu zbliżył się do ponad trzyletniego rekordu. Rynek aut elektrycznych otwiera nowe perspektywy.

Cena tony miedzi przekroczyła w środę w Londynie poziom 7 tys. dol. za tonę o 37 dol. Tak wysoko nie była od października. To jednocześnie cena, którą przedtem widziano na rynku we wrześniu 2014 roku.

To pocieszająca wiadomość dla właścicieli kombinatu, w tym skarbu państwa, który ma 32 proc. akcji. Akcje rosły w środę o nawet ponad 3 proc. do ponad 110 zł. W ciągu tygodnia zyskały już ponad 6 proc. A jeszcze 7 grudnia testowały poziomy poniżej 100 zł - najniższe od stycznia.

To była konsekwencja dwóch złych wiadomości. Pierwsza z października, kiedy kombinat podał informację o awarii kotła i związanym z tym zawieszeniu pracy pieca w HM Głogów, czyli inwestycji, która kosztowała KGHM 2,5 mld zł. Przez to produkcja zmniejszy się o 14 tys. ton, co według obecnych cen daje mniejsze o 100 mln dol. przychody.

Potem przyszła jeszcze wiadomość o braku zezwolenia środowiskowego na inwestycję w Kanadzie, która kosztowała kombinat 600 mln zł.

To wszystko rekompensuje jednak wzrost cen miedzi powyżej 7 tys. dol. Tyle płacono w środę za tonę metalu, choć największy odbiorca, Chiny zmniejszyły w pierwszych 11 miesiącach roku import o 5 proc. do 4,24 mln ton.

Rynek jednak oczekuje wzrostu popytu z Chin po danych o ożywieniu w przemyśle, ale także szykuje się spory popyt związany z rozwojem rynku aut elektrycznyc

https://www.money.pl/gosp...,0,2394466.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Gru 28, 2017 14:49

Fakt ujawnia. Miliard złotych wyparował z KGHM!


Za miliard złotych prawie pół miliona emerytów i rencistów mogłoby mieć leki za darmo przez cały rok. A w KGHM Polska Miedź w 5 lat tyle pieniędzy zostało wydane na usługi, bez których można się obejść!Miedziowy koncern KGHM Polska Miedź to jedna z najbogatszych firm w Polsce. Pieniędzy do wydania zawsze było tam dużo, a legendy o apanażach związkowców, nietrafionych zakupach i przestrzelonych inwestycjach nie były bezpodstawne.

Tak samo wystartowała „dobra zmiana”. Dopiero powołany przed ponad rokiem nowy zarząd zdecydował o audycie całej firmy. Fakt dotarł do dokumentu, który trafił już do rady nadzorczej. Najbardziej zdumiewają wydatki na usługi doradcze w KGHM i KGHM International. W latach 2011–2016 firma wydała na ten cel niemal miliard złotych!

Rzecznik prasowy KGHM, Justyna Mosoń, przyznaje w rozmowie z Faktem, że ta kwota „budzi poważne zastrzeżenia”. Na liście królują uznane firmy audytorskie i najdroższe kancelarie prawnicze. Rekordowy w wydatkach był 2015 rok – ponad ćwierć miliarda złotych! Audytorzy nie byli w stanie sprawdzić wszystkich umów, ale z 52 sprawdzonych, tylko 7 poprzedził przetarg!

Znaleziono takie przypadki, których nieprzydatność łatwo było udowodnić. – Często nie uwzględniały specyfiki działalności KGHM – mówi Mosoń. Jaki będzie dalszy los raportu, który zawiera też m.in. krytyczną analizę wydatków na zakup kopalni Sierra Gorde w Chile?

– Obecnie trwają dogłębne analizy zasadności tych wydatków, a po ich zakończeniu podejmiemy dalsze decyzje – przyznaje rzeczniczka KGHM. Dodaje, że firma nie wyklucza „zawiadomienia odpowiednich służb” bo „praktyki, które miały miejsce, wskazują na rażącą niegospodarność”. Dziś – jak podkreślają obecne władze KGHM – wprowadzany jest „zintegrowany system bezpieczeństwa, który ma zapobiec nieuzasadnionym wydatkom w przyszłości”.

źródło: http://www.fakt.pl/wydarz...ce-kghm/lr5z0z0

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Sty 23, 2018 10:35

Indianie pokrzyżowali kanadyjskie plany KGHM. W grze 3 tony czystego złota i święta ziemia
49 tys. ton miedzi rocznie, 3 tony czystego złota i 19 lat inwestycji – tak miała według założeń wyglądać nowa kopalnia - polskiego KGHM - Ajax - w Kanadzie. Miała, bo przynajmniej na razie na wydobycie nie ma szans. Kanadyjskie władze odmówiły przyznania porozumienia środowiskowego dla nowej inwestycji. Do tej pory miedziowy gigant zainwestował już ok. 600 mln zł. Przeciwko nowej kopalni protestuje lokalne plemię Indian Stk’emlúpsemc te Secwépemc, którego spółce nie udało się przekonać do swoich założeń. Dla Indian to nie tylko walka o środowisko i czyste powietrze – ta ziemia dla nich jest święta.


"Dawno temu była pewna stara kobieta, której uosobieniem (totemem) był niedźwiedź grizzly. Nie miała ona ani męża, ani dzieci i była bardzo samotna. Z tego względu, ze zdobytej smoły uformowała postać dziewczynki, która od tej pory stała się jej córką" – tak zaczyna się historyczna dla plemienia Secwépemc historia o "Pstrągowych dzieciach". Co łączy tę plemienną opowieść z kopalnią Ajax KGHM-u? Odpowiedź jest prosta – miejsce.

Ajax – milionowa inwestycja, która nie istnieje

- My Secwépemc nigdy nie oddaliśmy, ani nie zrzekliśmy się naszych praw. Nasi przodkowie tak jak my mocno walczyli o korzyści naszych przyszłych pokoleń i gości na naszym terytorium – tak mówił wódz Fred Seymour, po wydaniu odmownej decyzji środowiskowej dla KGHM.

Więcej: https://businessinsider.com.pl/finanse/kghm-w-kanadzie-ma-problem-z-indianami/s8bhfwh

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lut 01, 2018 22:23

Nie chcą, by członkowie rad z wyboru załogi byli z przypadku


Pracują nad nowelizacją przepisów


Do Laski Marszałkowskiej trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Głównym jego założeniem jest powrót do wcześniej obowiązujących zasad wybierania członków rad nadzorczych z ramienia załogi do spółek Skarbu Państwa, w tym do RN miedziowej spółki KGHM. - Zależy nam, by reprezentantami załogi były osoby, które świetnie znają firmę, mają obszerną wiedzę i bogate doświadczenie - tłumaczy poseł PiS, Krzysztof Kubów, który wraz z posłem Wojciechem Zubowskim przygotował projekt nowelizacji tej ustawy.

W świetle obowiązujących dzisiaj przepisów prawa nowymi członkami rad nadzorczych z wyboru załogi spółek Skarbu Państwa mogą zostać osoby legitymujące się nie tylko wyższym wykształceniem, ale ukończonymi studiami zagranicznymi i zdanym egzaminem na członka rady nadzorczej. Nowym nadzorcą nie może być także osoba zatrudniona w
przedsiębiorstwie, którego dotyczy nadzór. W ocenie parlamentarzystów PiS, takie zapisy poważnie zawężają krąg osób, które mogą być wybrane z ramienia załogi na członków rad nadzorczych.

- W świetle obowiązującej ustawy może się zdarzyć tak, że przedstawiciele z ramienia załogi do rady nadzorczej danego państwowego przedsiębiorstwa, na przykład KGHM-u, byłyby to osoby, które nie do końca znają firmę, są niejako z przypadku. Po drugie, to, że tacy kandydaci spełnialiby wymogi, wcale nie musiałoby oznaczać, że cieszą się pełnym zaufaniem załogi. Nam zależy na tym, by nie ograniczać startu w wyborach do rad nadzorczych osobom, które mają doświadczenie, które wiele lat funkcjonują w poszczególnych spółkach Skarbu Państwa, a przede wszystkim mają ogromne zaufanie ze strony pracowników - tłumaczy poseł PiS, Krzysztof Kubów.

Nowelizacja trafiła już do Sejmu. Teraz przejdzie normalną ścieżkę legislacyjną. Projektem zajmą się posłowie z sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa.

- Myślę, że uda nam się to wprowadzić, ponieważ jest to ważne dla naszego regionu, by w radzie nadzorczej tak dużej spółki, jaką jest KGHM Polska Miedź, reprezentantami załogi w radzie nadzorczej były osoby z wiedzą, kompetencjami, doświadczeniem, cieszące się poparciem i zaufaniem pracowników - dodaje na koniec lubiński poseł.

żródło: http://miedziowe.pl/content/view/86454/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Lut 06, 2018 22:25

KGHM sfinansuje badania


Będą badać poziom arsenu


KGHM sfinansuje badania na obecność arsenu w organizmach mieszkańców. Dziś (6.02) podpisano porozumienie pomiędzy spółką, miastem i MCZ. Głogowianie oprócz badań, będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych. To kontynuacja działań rozpoczętych przez władze miasta, w efekcie których przebadano około 2 tys. osób.

- Te badania wykazały, że u co 5. mieszkańca, czyli około 400 osób, zanotowano przekroczenia. Żeby nie pozostawiać mieszkańców samych sobie postanowiliśmy wraz z naszymi partnerami KGHM-em, MCZ-em i Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi kontynuować te badania. Dodatkowo mieszkańcy, którzy nie poddali się badaniom również skorzystają, bo porozumienie zawieraelementy związane z informowaniem społeczeństwa o zasadach zdrowego odżywiania, trybu życia tak, aby móc prowadzić programy profilaktyczne - mówi prezydent Rafael Rokaszewicz. W zeszłym roku badania wyniosły miasto ponad 100 tys. złotych. Teraz wszystkie koszty weźmie na siebie KGHM

- To przedsięwzięcie, które zostało podjęte z inicjatywy prezydenta, jest nowym przedsięwzięciem. Do niedawna nie było prowadzonych badań związanych z oznaczaniem arsenu, teraz zaczyna się to dziać. Nam również zależy na tym, aby znać skalę oddziaływania przemysłu w tej sferze i z drugiej strony, na bazie konkretnych badań, podejmować działania z samorządami, aby mieszkańcy nie odczuwali żadnych dolegliwości - mówi wiceprezes zarządu KGHM Ryszard Jaśkowski.

Mieszkańcy Głogowa, u których stwierdzono podwyższone stężenie arsenu zostaną objęci opieką w Przychodni MCZ. - W badanej grupie możemy się przyjrzeć pod kątem diety, zawodowym, rozkładu geograficznego w Głogowie i te pewne wnioski będą w przyszłości przydatne. Marzy nam się jedna rzecz, prowadzimy już wstępne rozmowy, żeby na tej bazie zbadać wpływ arsenu na funkcjonowanie konkretnych organów, bo tego nikt nie robił w Polsce - mówi Piotr Milczanowski z Miedziowego Centrum Zdrowia.

Co więcej, zostaną także wykonane badania porównawcze przez Instytut Medycyny Pracy na zawartość arsenu pomiędzy mieszkańcami Łodzi i Głogowa.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/86502/189/
Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lut 12, 2018 10:09

Poziom arsenu w Głogowie dużo powyżej normy. Wina KGHM?
W 2017 roku poziom arsenu w głogowskim powietrzu czterokrotnie przekraczał normy. Rok wcześniej było go dwa razy mniej. Może mieć to związek z oddaniem do użytku nowego pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów.

O problemie z głogowskim powietrzem pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podaje, w styczniu 2017 roku w tamtejszej hucie należącej do KGHM zaczął działać największy na świecie piec zawiesinowy. W tym samym roku szybko zaczęło rosnąć stężenie arsenu w powietrzu (w 2016 roku wynosiło ono 12,6 ng na metr sześcienny, w 2017 - już 30,2 ng).

Arsen to gaz, który zwykle wydziela się przy produkcji miedzi podczas obróbki koncentratu w piecu. Im wyższa temperatura w piecu, tym więcej arsenu może się wydzielić w postaci gazu. Ten nie jest w całości wyłapywany przez filtry i w ten sposób dostaje się do powietrza, którym oddychamy - wyjaśnia gazecie osoba dawniej związana z KHGM.

Według rozmówcy w nowym piecu temperatura jest wyższa niż w starym. Do tego niewykluczone, że do trafia do niego koncentrat z dużą zawartością węgla, do którego spalania piec nie jest przystosowany - a to dodatkowo podnosi temperaturę.

Przedstawiciele KGHM w rozmowie z dziennikiem zapewniają jednak, że temperatura w nowym piecu jest taka sama, jak w starym. Sama instalacja ma być też w pełni przystosowana do stosowanych w KGHM koncentratów.

Jednak o problemach z nowym piecem mówił już w grudniu 2017 roku prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki. - Mamy nowoczesny piec, niskoemisyjne instalacje, ale niedostosowane do naszego koncentratu - twierdził w rozmowie z "DGP".

Co piąty mieszkaniec Głogowa, który zgłosił się na badania, ma w organizmie przekroczoną normę arsenu. Teraz eksperci ustalą, jaki to rodzaj arsenu - organiczny czy nieorganiczny. Tylko ten drugi jest bowiem szkodliwy. Po kilku latach może powodować nowotwory skóry, płuc, nerek, wątroby.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu opracował program ochrony powietrza ze względu na przekroczenie poziom arsenu w powietrzu. Znajdują się w nim między innymi zalecenia dla huty KGHM. Dodatkowo przygotowany będzie program profilaktyki dla mieszkańców miasta.

źródło: https://www.money.pl/gosp...,0,2398186.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Mar 07, 2018 17:45

Korupcja w KGHM - video - https://www.youtube.com/watch?v=eukzFkme3wA

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Mar 10, 2018 18:00

Komentarze:

nowy stary dyro

Wysokie odprawy się szykują. znowu co roku trza płacić presudo dyrektorom co tylko się zmieniają na stanowiskach i co roku biorą extra kase.

-------------------------------

do 3

.. a co ? POpaprańce mają decydować ?

=========================================

Wielka czystka w zarządzie Polskiej Miedzi


Gorąca sobota w KGHM-ie
Radosław Domagalski-Łabędzki nie jest już prezesem spółki KGHM Polska Miedź S.A. Jego miejsce ma zająć tymczasowo Rafał Pawełczak, dotychczasowy wiceprezes spółki do spraw rozwoju. Swoją posadę stracił także Michał Jezioro - wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych. Takie decyzje zapadły na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Nadzorczej miedziowego holdingu. Są to jeszcze jak na razie informacje nieoficjalne, niepotwierdzone przez służby prasowe spółki.

Decyzję o zwołaniu posiedzenia Rady Nadzorczej KGHM w trybie pilnym podjęto wczoraj. Głównym punktem porządku obrad, które rozpoczęło się dzisiaj w samo południe, było odwołanie z funkcji prezesa zarządu KGHM Polska Miedź

S.A.. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że decyzją członków RN, Radosław Domagalski-Łabędzki został odwołany ze stanowiska szefa Polskiej Miedzi. Jak dowiedziało się Radio Elka, jego miejsce ma tymczasowo zająć Rafał Pawełczak, dotychczasowy wiceprezes spółki ds. rozwoju.

To niejedyna podjęta dzisiaj decyzja personalna w ścisłym kierownictwie KGHM. Z funkcją wiceprezesa zarządu pożegnał się Michał Jezioro, który w firmie odpowiadał za aktywa zagraniczne.

Na oficjalny komunikat w sprawie decyzji personalnych na najwyższych szczeblach zarządzania spółką KGHM musimy poczekać. Taką informację służby prasowe spółki mają opublikować jeszcze dzisiaj, po zakończeniu posiedzenia Rady Nadzorczej.

Radosław Domagalski-Łabędzki pełnił funkcję prezesa KGHM od października 2016r. Zastąpił wówczas odwołanego Krzysztofa Skórę.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/86887/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14473
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Mar 12, 2018 16:09

Nowy prezes KGHM ma pozbyć się Quadry
Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź oczekuje zmiany linii działania za granicą oraz pomysły rozwojowe, które byłyby realizowane w Polsce, wynika z wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego

Rada nadzorcza oczekuje zmiany linii działania za granicą. Nadal mamy duże straty z inwestycji za granicą z jednoczesnym niedosytem inwestycji w Polsce - powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach XXV Welconomy Forum w Toruniu.

Dodał, że osoba, która zostanie wybrana w konkursie na stanowisko prezesa KGHM powinna mieć jakiś pomysł i przedstawić plan, gdyż „spółka ta stoi w miejscu, a powinna wyjść do przodu”.

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź w sobotę odwołała Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego ze stanowiska prezesa oraz Michała Jezioro ze stanowiska wiceprezesa. Jednocześnie rada powierzyła obowiązki prezesa wiceprezesowi ds. rozwoju, Rafałowi Pawełczakowi na czas do dnia powołania prezesa spółki, po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. W 2016 r. grupa wyprodukowała 677 tys. ton miedzi płatnej i 1,2 tys. ton srebra metalicznego. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

źródło: http://wgospodarce.pl/inf...zbyc-sie-quadry

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 36 z 37  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.