forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Gaz łupkowy Poprzedni temat :: Następny temat
Gaz łupkowy
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Paź 02, 2014 08:09


W Polsce nie ma łupków? Koncerny masowo rezygnują z poszukiwań
Zagraniczne koncerny paliwowe uciekają z Polski. Dziś należy do nich o jedną trzecią mniej koncesji na poszukiwania gazu niż jeszcze rok temu. Nikt już nie chce naszych łupków?

Z Polski już wyjechał Marathon Oil Company, który miał 11 koncesji. Z 15 do 13 zmniejszyła się liczba miejsc, w których gazu szuka San Leon Energy. Nad Wisłą nie ma też wielu mniejszych firm, które miały po jedną, dwie koncesje poszukiwawcze. Wycofali się też giganci, tacy jak m.in. ExxonMobile.

Liczba ważnych koncesji na poszukiwania gazu łupkowego spadła we wrześniu do 68. To o 37 mniej niż rok wcześniej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wygaszono więcej niż co trzecią tego typu koncesję - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Mniejsza liczba koncesjonariuszy to mniej wierceń. W zeszłym roku nie udało się wykonać zakładanych 70 odwiertów. W tym roku jest ich już 66, ale to cały czas za mało. Na dodatek wykonuje się głównie odwierty pionowe, a nie dużo bardziej skomplikowane i ważniejsze przy gazie z łupków poziome. Dla porównania tylko na jednym złożu Barnetto w Stanach Zjednoczonych wykonuje się 800 wierceń rocznie.

W Polsce powinniśmy do oszacowania wielkości złóż wykonać ok. 300 odwiertów. Te firmy, które już wykonały wiercenia, nie są zadowolone z ich wyników. Jako przykład "DGP" podaje 3Legs Resources. Choć na jej koncesji dziennie gazu wypływało nawet 14,5 tys. m sześc. dziennie, to firma uznała, że to za mało, by dalej opłacało się jej w Polsce inwestować. Ostatecznie całkowicie wycofała się z naszego kraju.

Na placu boju pozostały już właściwie tylko firmy państwowe. Najwięcej koncesji mają Orlen i PGNiG, one też wciąż wykonują odwierty poszukiwawcze.

źródło: http://www.biztok.pl/gosp...szukiwan_a17926

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Sty 30, 2015 21:06


Porażka łupków w Polsce? Chevron wycofuje się z naszego kraju


Chevron, międzynarodowa spółka prowadząca prace poszukiwawcze w złożach łupkowych w południowo-wschodniej Polsce, zrezygnuje z dalszych prób wydobycia w naszym kraju - poinformował "The New York Times".


Chevron Corporation o wycofaniu z Polski poinformował przy okazji publikowania wyników za ostatni kwartał ubiegłego roku . W ostatnich 3 miesiącach 2014 roku zysk spółki skurczył się aż o 30 procent - do 3,5 miliarda dolarów. Ogółem spółka zarobiła w całym roku 19,2 miliarda dolarów. Stratę tłumaczy spadającymi cenami ropy na całym świecie.

Dlaczego spółka zdecydowała się na taki ruch? Oficjalnie informuje, że potencjalne zyski w tego segmentu nie są wystarczająco konkurencyjne wobec innych możliwych działań spółki.

Część ekspertów zwraca jednak uwagę, że w tym wypadku głównym powodem wycofania z dalszych inwestycji są właśnie topniejące w szybkim tempie wpływy ze sprzedaży ropy naftowej.Dodatkowym problemem firmy były częste protesty mieszkańców, tak było między innymi w Żurawlowie, gdzie protestowali okoliczni rolnicy. Przeciwnicy szczelinowania hydraulicznego zablokowali prace spółki również w Rumunii. Krytycy wydobywania gazu łupkowego twierdzą, że stosowane metody mogą spowodować skażenie wód gruntowych i wywoływać niewielkie trzęsienia ziemi.

Wśród międzynarodowych koncernów to właśnie Chevron wykazał się największym zainteresowaniem rozwoju wydobycia gazu z łupków w Europie Środkowej i Wschodniej (firma prowadziła odwierty również w Rumunii, Ukrainie i próbowała rozpocząć działalność na Litwie).

W Polsce firma działała jako Chevron Polska Energy Resources, która jest spółką zależną, w całości należącą do Chevron Corporation. Globalny koncern zajmuje się na całym świecie między innymi poszukiwaniem, wydobyciem i transportem ropy naftowej i gazu ziemnego, rafinacją, sprzedażą i dystrybucją paliw transportowych i substancji smarnych.

Wytwarza też energię elektryczną i geotermalną; ponadto zajmuje się rozwojem nowych technologii energetycznych, w tym biopaliw. Koncern Chevron posiada siedzibę w San Ramon w stanie Kalifornia.

W Polsce od ponad 5 lat

Spółka Chevron Polska Energy Resources rozpoczęła w Polsce wiercenie otworów w poszukiwaniu gazu łupkowego w listopadzie 2011 roku na obszarze koncesji Grabowiec - to jedna z czterech koncesji w województwie lubelskim, które firma pozyskała pod koniec 2009 i na początku 2010 roku. Pozostałe te Frampol, Kraśnik i Zwierzyniec. Oprócz Polski, spółki zależne Chevron Corporation prowadzą poszukiwania gazu ziemnego w Rumunii i Bułgarii.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. firmom: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

Jednak część firm szybko wycofała się z Polski. Jako pierwszy z poszukiwań w Polsce zrezygnował największy amerykański koncern paliwowy ExxonMobil, niedługo po nim podobną decyzję podjęły Talisman Energy, Marathon Oil ENI, DPV Servis i Total.

Łupki to niewykorzystana szansa?

Rozwój gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych jest jednym z głównych powodów dynamicznego rozwoju amerykańskiego przemysłu energetycznego w ostatnich latach. Według ekspertów to między innymi rosnące wydobycie tego gazu przyczyniło się do globalnych spadków cen ropy.

źródło: http://www.money.pl/gospo...,0,1702948.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Mar 23, 2015 19:36


Balon z gazem


Powoli gaśnie nadzieja na wielkie złoża polskiego gazu łupkowego. Państwowy Instytut Geologiczny postanowił więc podkręcić kurek gazowy.

Ogłosił, że mamy gigantyczne zasoby gazu ukryte w skałach piaskowcowych. Entuzjazm jednak nie zapłonął.

Kolejne koncerny rezygnują z poszukiwania gazu łupkowego i wycofują się z Polski. Po okresie euforii, kiedy wydawało się, że jesteśmy drugą Norwegią i mamy niezmierzone gazowe bogactwa, nadeszło zwątpienie.

A przecież tak niedawno Amerykanie przekonywali, że nasze zasoby to 5 bln m sześc. gazu, a premier Donald Tusk zapewniał, że będziemy z tego mieli w przyszłości emerytury. Państwowe firmy były przymuszane do inwestowania w wiercenie w łupkach.

Pierwszy gaz miał popłynąć w 2013 roku, pracowicie nadmuchiwano balon społecznych emocji. Do dziś jednak nie udało się gazu znaleźć. Dowiercano się wprawdzie do łupków, gaz przez chwilę płynął, ale szybko przestawał. Eksploatacja nie miała sensu. Zapanowało więc społeczne rozgoryczenie. Ktoś nas zrobił w balona.

Państwowy Instytut Geologiczny (PIG), który poza funkcją naukową pełni też obowiązki państwowej służby geologicznej, studził emocje wokół łupków, przekonując, że pierwsze amerykańskie prognozy były wzięte z sufitu. Gazu jest dużo mniej i nie można wykluczyć, że w skrajnie pesymistycznym scenariuszu nie da się go wydobyć wcale.

Kiedy wiara w łupki zaczęła słabnąć, PIG postanowił jednak nadmuchać nowy balon z gazem. Ogłosił, że mamy 1,5–2 bln m sześc. Tym razem jest to gaz zaciśnięty (tight gas) i już nie w łupkach, ale w piaskowcach. To także gaz niekonwencjonalny, uwięziony w mikroporach nieprzepuszczalnej skały piaskowcowej.

Sam gaz niczym się nie różni od tego z klasycznych złóż czy łupków. To mieszanina węglowodorów gazowych z przewagą metanu. Czasem także węglowodorów płynnych, czyli ropy naftowej lub kondensatu. Wydobywa się go podobnie jak gaz łupkowy, wiercąc w złożu długie otwory horyzontalne, a następnie krusząc skałę przy pomocy szczelinowania hydraulicznego. Sieć spękań uwalnia wtedy gaz uwięziony w porach.

Złoża gazu zaciśniętego są zlokalizowane w strefie poznańsko-kaliskiej, wielkopolsko-śląskiej i w zachodniej części basenu bałtyckiego. Eksperci PIG asekurują się, wyjaśniając, że podają wielkość całkowitych zasobów geologicznych i że jest to tylko „hipoteza naukowa”. Oceniają, że przy dzisiejszej technologii wydobyć można 153–200 mld m sześc. To niezły wynik, zważywszy że udokumentowane złoża konwencjonalne szacowane są na 134 mld m sześć. W ciągu roku wydobywamy dziś z nich ok. 4–5 mld m sześc.

Po rozczarowaniu, jakiego dostarczyły nam łupki, raport PIG w sprawie gazu zaciśniętego nie wzbudził już takiej euforii. Z kilku powodów.

O tym, że mamy gaz w warstwach piaskowca, wiadomo od dawna. Już kilka odwiertów dawało nadzieję, że trafiliśmy na wielki gaz, jak np. w złożach czerwonego spągowca koło Kutna. Radość była przedwczesna. Tak jak ta, że mamy gaz w złożach węgla (coal–bed methane). To trzeci rodzaj gazu niekonwencjonalnego. Próbowano go wydobywać w latach 90. Też bez efektu.

Bo wiedza, że mamy gaz, jest cenna, ale cenniejsza jest technologia jego opłacalnego wydobycia. A z tym jest kłopot, bo nawet amerykańskie firmy, które w USA dokonały rewolucji łupkowej, w Polsce nie mogą sobie poradzić. Mamy głębsze, trudniejsze złoża i tak łatwo do nich dostać się nie można. Problemem jest podziemne kruszenie skał – operacja skomplikowana, kosztowna i jak dotychczas niezbyt efektywna. Tymczasem złoża gazu zaciśniętego leżą wyjątkowo głęboko, nawet 6 km pod powierzchnią. Dowiercenie się i eksploatacja byłyby piekielnie kosztowne, o ile w ogóle możliwe.

Państwowy Instytut Geologiczny uroczyście ogłaszając swój raport, nie oferuje fachowcom jakichś rewelacji. Nie dowiadują się o niczym, czego by wcześniej nie wiedzieli. Nie dostają też odpowiedzi, jak dobrać się do gazu i skąd wziąć na to pieniądze.

To nadmuchiwanie gazem kolejnego balonu ma utwierdzić pozycję PIG jako państwowej służby geologicznej, czuwającej nad polityką surowcową Polski. Bo pojawiają się głosy, by odebrać PIG tę funkcję, pozostawiając jedynie działalność naukową. A to by oznaczało utratę pieniędzy i prestiżu.

Z poszukiwaniami gazu bujamy się od ściany do ściany. Raz pada hasło: cały naród wydobywa gaz łupkowy! Politycy naciskają, domagają się efektów. Potem nadchodzi zwątpienie i przez media przetacza się fala krytyki: po co marnujemy pieniądze, szukając czegoś, czego nie ma?

Tymczasem poszukiwanie gazu czy ropy to proces długotrwały, wymagający cierpliwości i spokoju. Wykonano dopiero 50 odwiertów w złożach łupkowych. To za mało, żeby precyzyjnie określić nasze złoża, a co dopiero zacząć ich przemysłową eksploatację.

Na dodatek okazuje się, że łatwiej wiercić, a trudniej przygotować prawo regulujące te wiercenia. Choć wszyscy politycy, jeden przez drugiego, deklarują, jak ważne jest dla nich bezpieczeństwo energetyczne, to do dziś nie udało się stworzyć spójnego systemu prawnego regulującego poszukiwanie i wydobycie węglowodorów.

Prace nad tzw. ustawą łupkową trwały latami. Kiedy ją wreszcie uchwalono, wszyscy spoczęli na laurach. Nie wydano przepisów wykonawczych i ustawa wciąż pozostaje martwym prawem.

Gdyby ktoś wymyślił sposób przewiercenia się przez polskie ministerstwa i skruszenia zaciśniętych biurokratycznych skał, byłyby godzien Nobla. Ale łatwiej uwierzyć w to, że będziemy gazową Norwegią, niż w to, że zbliżymy się do norweskiej kultury regulacyjno-prawnej, dzięki której kwitnie tamtejszy przemysł wydobywczy.

źródło: http://www.polityka.pl/ty...piaskowcom.read

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Cze 06, 2015 08:09

komentarze:

nieprawomyslny

a już prawie system emerytalny oparto o dochody z tych łupków:)

------------------------

seboc

Więc Kuwejtem Polska też już nie będzie.
Za chwilę braknie państw, co by można powiedzieć, że Polska jest drugim czymś tam.


======================

Kolejny amerykański koncern rezygnuje z polskich łupków
W piątek amerykański gigant paliwowy ConocoPhillips ogłosił, że wycofuje się z trzech koncesji na poszukiwanie złóż gazu łupkowego w Polsce. Conoco było ostatnim wielkim koncernem z USA wiercącym w polskich łupkach.

Według komunikatu ConocoPhillips ten amerykański koncern od 2009 r. za pośrednictwem spółki Lane Energy zainwestował ok. 220 mln dol. w poszukiwania złóż gazu w polskich łupkach. Amerykański koncern wykonał siedem odwiertów poszukiwawczych, a także największy w Europie zabieg stymulacji hydraulicznej przy wykorzystaniu najlepszych technologii dostępnych na rynku.

"Niestety, nie natrafiono na złoża gazu, które umożliwiłyby jego komercyjne wydobycie" - czytamy w komunikacie.

W efekcie amerykański koncern postanowił zakończyć dalsze poszukiwania i zrezygnować ze swoich trzech koncesji na poszukiwanie złóż gazu i ropy naftowej w polskich łupkach. Są to koncesje Lębork, Karwia i Damnica w pobliżu Słupska, Lęborka, Wejherowa i Pucka.

ConocoPhillips poinformował też, że zabezpieczył i zlikwidował odwierty, a do września przywróci do pierwotnego stanu tereny, na których prowadzono prace. Po zakończeniu prac rekultywacyjnych biuro spółki Lane Energy w Warszawie zostanie zamknięte.

Amerykański koncern ocenił też, że koszty związane z wycofaniem się z Polski wyniosą w drugim kwartale 90 mln dol. brutto, czyli około 30 mln dol. netto.

Wcześniej z poszukiwań złóż gazu i ropy naftowej w polskich łupkach wycofały się już amerykańskie koncerny ExxonMobil, Marathon Oil i Chevron, a także kanadyjski Talisman Energy, francuski Total i włoski koncern ENI.

Na początku maja w Polsce wydane było 46 koncesji na poszukiwanie złóż w łupkach, przy czym ten wykaz obejmował dwie koncesje, z których wcześniej zrezygnował Chevron, oraz trzy koncesje, z których teraz zrezygnowało Conoco.

źródło: http://wyborcza.biz/bizne...zImg#BoxBizLink

Podpis użytkownika:
   
renia34
Nowy(a) na forum


Dołączyła: 13 Cze 2015
Posty: 4
Wysłany: Sob Cze 13, 2015 21:00

W Polsce są łupki, ale zamiast oddawać te terany amerykanom powinniśmy je sami wydobywać. Problem w tym, że nie mamy odpowiedniej technologii.

Podpis użytkownika:
   
Zloty
Bywalec


Dołączył: 23 Cze 2015
Posty: 139
Wysłany: Wto Cze 30, 2015 16:23

To kupić od amerykanów, czemu maja to teraz składać. Nie kupimy jednego samolotu i się wyrówna stan kasy w państwie.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lis 27, 2015 14:15

Gazprom grzebie w polskich łupkach


[/center][center]

Rosjanie ocenili jako korzystne dla siebie perspektywy wydobycia gazu łupkowego w Polsce i na Ukrainie.

- W Polsce i na Ukrainie perspektywy wydobycia gazu łupkowego, jak oczekiwano, zostały istotnie przecenione. Obecnie wszystkie międzynarodowe firmy wydobywcze wycofały się z dalszego udziału w projektach łupkowych w tych krajach - głosi raport koncernu.

Rosjanie zajęli się sytuacją w branży gazu łupkowego podczas ostatniego posiedzenia rady dyrektorów. Zasoby udowodnione gazu z łupków bitumicznych Gazprom ocenia na 5 bln m3 czyli ok. 3 proc. wszystkich zasobów gazu na naszym globie.

Przygotowana analiza podaje, że w obecnej sytuacji obserwuje się na świecie spadek zainteresowania gazem łupkowym. Wielkie koncerny zmniejszają inwestycje w ten sektor lub w ogóle wycofują się z projektów. Dotyczy to szczególnie Chin (są tam największe zasoby gazu łupkowego na świecie - red), Australii a także krajów Wschodniej Europy. W USA trwający przez ostatnią dekadę boom łupkowy, spowodował rewolucję na rynku i kilkukrotny spadek cen gazu oraz wywindował pięć lat temu kraj na miejsce lidera w wydobyciu gazu spychając na drugą pozycję Rosjan.

Obecnie, jak głosi raport Gazpromu, na tle niskich cen na węglowodory, liczba stanowisk wiertniczych gazu łupkowego w USA zmniejszyła się o 60 proc. W perspektywie średnioterminowej Gazprom nie oczekuje też wzrostu wydobycia gazu łupkowego w Kanadzie. Rozwój tej branży w Chinach zależy od decyzji rządowych, dających zielone światło dla branży. Eksperci Gazprom za mało prawdopodobne uznają wydobycia gazu łupkowego w Europie. Tu mowa jest jednak o „najbliższym czasie".

Spadek cen ropy zwiększył bowiem konkurencyjność dostaw gazu ziemnego do krajów Starego Kontynentu oraz rejonu Azji i Pacyfiku. Do tej pory rozważały one inwestycje w swój gaz łupkowy jako alternatywa dla importu.

W końcu października Shell wycofał się z projektu wydobycia gazu łupkowego ze złoża Jużnowskiego w obwodach charkowskim i donieckim na Ukrainie. Jak powód główny Shell podał nierentowność projektu. Wpływ na to ma jednak destabilizacja i konflikt rosyjsko-ukraiński w regionie.

Więcej: http://www4.rp.pl/Energia...ch-lupkach.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lut 12, 2016 13:15

Komentarze:

rex107

Zakaz zgodnie z interesem Niemiec i Gazpromu. Moga sie w D..pe pocałowac stosując praktyki protekcjonistyczne .Polska i Angla powinny im wybic z glowy ten pomysł.
-----------------------------

nila10

Z tego wniosek ,że Putin dobrze płaci lobbystom za kompromitowanie gazu łupkowego.

--------------------------

Atrol

Kiedy zabronią wydobywania gazu i ropy na całym świecie bo to powoduje ocieplenie klimatu i skażenie środowiska? To są bzdety aby Polska nie stała się bardziej niezależna i Tyle!!! Ktoś robi na tym biznes bo jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę!
============================

To koniec łupków? Parlament Europejski zaleca zatrzymanie poszukiwań
Wydobywanie gazu łupkowego ma negatywny wpływ na środowisko, klimat i różnorodność biologiczną – wynika z rezolucji przyjętej przez Parlament Europejski. Dlatego PE zaleca krajom unijnym wstrzymanie wydawania pozwoleń na prace wiertnicze – informuje portal BiznesAlert. Czy kraje UE muszą się do tych zaleceń zastosować?

Eurosposłowie na początku lutego przyjęli rezolucję, która wzywa unijne kraje do niewydawania więcej zezwoleń na żadne kolejne wiercenia metodą szczelinowania hydraulicznego w Unii Europejskiej. Powód? Zagrożenia i negatywne skutki dla środowiska, klimatu i różnorodności biologicznej, jakie niesie ze sobą wydobycie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych metodą szczelinowania hydraulicznego. Mówiąc po polsku - wydobycie gazu łupkowego.

W dokumencie znalazły się zapisy, które wskazują na luki w unijnym systemie regulującym wydobywanie gazu łupkowego, dlatego Parlament Europejski zaleca ostrożność i zapobieganie tym zagrożeniom.

Więcej: http://www.money.pl/gospo...,0,2018043.html

Podpis użytkownika:
   
pegy
Nowy(a) na forum


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 31
Wysłany: Czw Sty 05, 2017 12:15

Jak to w końcu jest z tym gazem? Tu http://www.inzynieria.com/gaz-lupkowy piszą, że wydobycie będzie prostsze. Widać po artykułach spore zamieszanie w temacie.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Gru 02, 2017 12:46

Komentarze:
Wojtek
Zamiast łupków to PO nas obłupiła. Nakradli tyle i sprzeniewierzyli że z łupków by tyle nie było.
-----------------------------
Ealdon

Dla ścisłości, to hurraoptymistyczną prognozę o zasobach na 322 lat wydobycia opublikowała amerykańska instytucja rządowa, Energy Information Administration. W tym samym czasie jej pracownicy wymieniali między sobą emaile, w których alarmowali, że amerykańskie firmy prowadzące wiercenia są w katasfrofalnej sytuacji finansowej. Dla mnie osobiście wygląda to na manipulację rynkiem.
----------------------------
Realista
Mieliśmy być światową potęgą w wydobyciu gazu, mieliśmy być światowym potentatem w produkcji grafenu itd. Nic z tego nie wyszło.
Ale bez obaw za 2-3 lata będziemy światowym potentatem w produkcji samochodów elektrycznych :)
Co tam że nie mamy technologii, doświadczonych inżynierów, ośrodków badawczo-rozwojowych ani pieniędzy niezbędnych by taki samochód powstał. Skoro minister Morawiecki powiedział że będziemy potęgą to będziemy i już :) A światowi giganci motoryzacyjni właśnie zaprzestali prac nad swoimi samochodami bo wiedzą że nie ma to sensu bo za kilka lat i tak rynek zdominują Polacy :) )))
Ale cóż ciemny lud nie w takie bajki już wierzył :(

============================
Koniec łupków w Polsce. Zagraniczni inwestorzy zwracają ostatnie koncesje na wydobycie
To miał być nasz sposób na niezależność energetyczną i dostatnie życie pokoleń Polaków. Wszystko wskazuje jednak na to, że sen o potędze polskich łupków właśnie się kończy. Spółka San Leon zwraca państwu swoje dwie ostatnie koncesje.

Jeszcze do niedawna firma była na czele stawki największych entuzjastów wydobycia polskich łupków. Jednak, jak donosi "Puls Biznesu", w środę spółka zdecydowała się wycofać z dalszej eksploatacji odwiertu Lewino.

San Leon zwróciła również do Ministerstwa Środowiska ostatnie polskie koncesje łupkowe, jakie pozostały w jej portfolio: Szczawno i Gdańsk.

Decyzję podjęto już teraz, choć spółka mogła jeszcze poszukiwać złóż w tym rejonie nawet do 2020 r. Jak ocenił w gazecie Paweł Chałupka, szef polskiego oddziału firmy, "czas łupków w Polsce się skończył".

Tymczasem jeszcze nieco ponad dwa lata temu, o czym pisaliśmy w money.pl, ówczesny minister skarbu Andrzej Czerwiński zapewniał, że "gaz łupkowy w Polsce jest, ale nie ma na razie możliwości wydobycia go w przemysłowej skali".

Polityk zapewniał jednak, że cierpliwi zostaną nagrodzeni i kiedy za kilka lat dopracuje się technologie wydobycia, wszystko ruszy na dobre. Mimo słów ministra już wtedy pojawiały się pierwsze spekulacje, że duże spółki mogą zacząć się wycofywać z poszukiwań węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych.

Latem 2015 roku również PKN Orlen dokonał w raporcie finansowym odpisu zmniejszającego wartość inwestycji dotyczących projektu Lublin Shale dotyczącego poszukiwania gazu łupkowego o 421 mln zł.

źródło: https://www.money.pl/gosp...,0,2392376.html

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 4 z 4  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.