forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Gaz łupkowy Poprzedni temat :: Następny temat
Gaz łupkowy
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Paź 11, 2012 13:38

To teraz wszystko już jest jasne :-)
===========================================================

Rosja płaci ekologom za zwalczanie gazu łupkowego?

Czwartek, 11 października (12:00)

Magazyn "Business Insider" w artykule "Eksperci: Rosja finansuje plan zakończenia wydobycia gazu łupkowego" publikuje ciekawą, domniemaną wersję działań władz rosyjskich. Jeśli eksperci się nie mylą, zupełnie inaczej należy teraz patrzeć na działania przeciwników gazu łupkowego, w tym przede wszystkim w Polsce.Kreml patrzy, europejskie kraje się buntują a wysłannicy Moskwy potajemnie finansują kampanię "wykolejenia" strategicznych planów energetycznych Zachodu. To nie jest scenariusz filmu o zimnej wojnie, lecz prawdziwa opowieść o sukcesie wydobycia gazu łupkowego w USA i poważnych, politycznych implikacjach. W artykule sytuację opisuje się jako rozlatujące się domino - takie zmiany w świecie od Waszyngtonu przez Moskwę po Pekin wywołało wydobycie gazu z łupków

Konsekwencje nie są do końca znane, lecz pewne jest jedno - Stany Zjednoczone w najbliższej przyszłości nie będą już importować gazu i Rosja będzie wielkim przegranym. Fiona Hill, ekspertka od spraw rosyjskich z Brooking Institution w Waszyngtonie twierdzi, że rosyjska dominacja na rynku gazowym na Starym Kontynencie jest już przeszłością.

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, gdy w Pensylwanii i Teksasie odkryto w złożach łupkowych wielkie złoża gazu. Surowiec zalał rynek w USA i ceny błękitnego paliwa znacznie zniżkowały. To brutalnie uderzyło w Rosję - ona eksportuje gaz po 10 dolarów, w Stanach ta sama jednostka miary kosztuje 3 dolary. Prosta matematyka przyciąga uwagę firm energetycznych i polityków z całego świata.

Od konfliktu Rosji z Ukrainą w 2009 r. 15 europejskich krajów szuka alternatywnych źródeł energii, innych niż rosyjski gaz. Na razie Gazprom jest największą branżową firmą na świecie (w 2011 r. miała 44 mld dolarów zarobku), lecz ostatnio zatrzymała nowe inwestycje a tegoroczne zyski mają być mniejsze o 25 proc. Rosjanie mają powody do obaw - kwestia ich niepokojąco dominującej pozycji na europejskim rynku energetycznym została ostatnio podniesiona przez Mitta Romneya, kandydata republikanów na prezydenta. Barack Obama zapowiedział, że Stany mają przed sobą stulecie gazowego powodzenia, co o połowę obniży import ropy do 2020 roku i da 600 000 miejsc pracy w samym tylko przemyśle gazowym.

Magazyn cytuje też list polskiego ministra środowiska do agencji informacyjnej Associated Press, w którym napisał on, iż "zwiększenie wydobycia gazu z łupków w Europie ograniczy import rurociągami z Rosji i Algierii".

Kreml jest na razie na etapie pocieszania się - trudno sobie wyobrazić eksport amerykańskiego gazu łupkowego na inne kontynenty, niską cenę tamtejszego surowca uważa się za przejściową a sytuację w Europie Rosja ma pod kontrolą - tak długo jak na przemysłową skalę nie będą eksploatowane złoża łupkowe. Ostatecznie Rosja może skierować swoje rurociągi w inną stronę - ma wielkie rezerwy, które trafią na rynki rozwijające.

Magazyn informuje, że w Europie panuje przekonanie, iż Rosja finansuje wszelakie lobby ekologiczne, których zadaniem ma być uwypuklanie ryzyk związanych z wydobywaniem gazu łupkowego. Hamowanie rozwoju tego nowego przemysłu ma odbywać się także poprzez zależną od Gazpromu prasę (w Rosji i Europie), która rozpuszcza niepokojące wieści o zagrożeniach. Gazprom oficjalnie odrzuca te zarzuty twierdząc, że boom na gaz łupkowy jest korzystny dla gazu w ogóle jako "obfitego i taniego" paliwa. Gazprom nie podał jednak powodów dlaczego np. Polsce każe płacić tak dużo za "tani" gaz.

źródło: http://biznes.interia.pl/...go,1851730,7573

Czytaj też: http://biznes.interia.pl/...a-tania,1851679

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Paź 25, 2012 10:37

Gazprom musi zmienić strategię eksportową

Rosja przestaje bagatelizować gaz łupkowy. Prezydent Władimir Putin polecił Gazpromowi zmianę strategii eksportowej, tak by uwzględniała boom w jego wydobyciu na świecie i rozwój rynku LNG. Ale może to być spóźnione działanie i Gazprom nie będzie miał innego wyjścia, niż obniżyć ceny surowca.Kreml ma się czego obawiać. W sytuacji, gdy dochody ze sprzedaży ropy i gazu stanowią połowę rosyjskiego budżetu, utrata udziałów na światowym rynku przez gigantów typu Gazprom mocno uderzy we władze.

Więcej: http://biznes.interia.pl/...portowa,1856193

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lis 12, 2012 12:03

Państwo położy rękę na wszystkich koncesjach


Pomysł powołania państwowego Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE), który miałby być udziałowcem każdej nowo wydanej koncesji, nie spotka się z entuzjazmem inwestorów - uważa Maciej Jamka z K&L Gates, kancelarii obsługującej zagranicznych przedsiębiorców z branży energetycznej. - W Polsce zaczyna dominować sytuacja, w której za wszystko jest odpowiedzialne państwo. W kryzysie, jaki mamy w tej chwili w Europie może się to sprawdzać, ale w dłuższej perspektywie jest niewydolnym systemem - podkreśla.

Piotr Woźniak, wiceminister środowiska odpowiedzialny za projekt wydobywania gazu łupkowego, zapowiada, że NOKE będzie miał niski procent udziału w inwestycji. Dzięki temu przedsiębiorcy mają zyskać wzrost wiarygodności kredytowej projektu, a państwo - kontrolę nad gospodarką złożami. Regulacje dotyczące gazu niekonwencjonalnego będą więc bardziej przypominać system europejski niż amerykański.

- Warunki europejskie, w tym polskie, są zupełnie inne niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie nacisk jest kładziony na prywatną przedsiębiorczość i na zaangażowanie bezpośrednich inwestorów na swoje własne ryzyko - tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Maciej Jamka, Partner Zarządzający K&L Gates w Warszawie.

W Polsce prowadzenie poszukiwań gazu łupkowego przez same korporacje nie jest możliwe, ponieważ nie mają do tego wystarczających środków i know how.

- Państwo jest w gruncie rzeczy jedynym motorem ewentualnego postępu w takiej dziedzinie, ponieważ dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi i potencjałem - uważa Maciej Jamka.

Więcej: http://biznes.interia.pl/...cesjach,1861786

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lis 15, 2012 15:55

Szacunki dotyczące złóż gazu łupkowego w Polsce mogą być manipulowane?


Czwartek, 15 listopada (10:42)

- Informacje dotyczące zasobów gazu łupkowego podlegają marketingowi politycznemu i publikuje się takie dane, które mają przynieść określony efekt - mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska. Tak ekspert tłumaczy skrajnie rozbieżne szacunki amerykańskich instytucji. Jedna z nich podała, że niekonwencjonalnego gazu ma być w Polsce nawet 5 bln m3. Druga - kilkanaście miesięcy później - że niespełna 40 mld m3.- Jeżeli bierze się objętość łupków sylurskich w Polsce i mnoży przez najlepszą zawartość gazu w łupkach amerykańskich, a następnie publikuje się dane, o których wiadomo od początku, że są nierealne, to być może chce się skłonić inwestorów, żeby tam zainwestowali - uważa prof. Kraszewski.

Według szacunków amerykańskiej agencji rządowej Energy Information Administration (EIA), opublikowanych w kwietniu 2011 roku, polskie złoża gazu łupkowego zawierają ponad 5 bln m3 wydobywalnych zasobów błękitnego paliwa.

Ta informacja sprawiła, że globalne koncerny zainteresowały się polskim rynkiem. Ministerstwo Środowiska wydało do tej pory ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego, głównie amerykańskim firmom, m.in.: Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhillips, Maraton i kanadyjskiej Lane Energy. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma ich 15, m.in. na Pomorzu i na Lubelszczyźnie.

Jednak według późniejszych danych szacunki dotyczące polskich złóż znacznie się obniżyły. Amerykańska służba geologiczna (USGS) opublikowała swój raport w lipcu bieżącego roku i podała w nim, że zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 38,1 mld m3. USGS zakłada, że zasobów wydobywalnych gazu łupkowego jest w Polsce średnio ponad dziesięciokrotnie mniej niż wykazały obliczenia polskich naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB. Mimo, że dane wykorzystane przez polskich i amerykańskich badaczy pochodziły z tych samych źródeł, przyjęto jednak inne założenia podczas obliczeń.

- Jeżeli potem publikuje się dane zupełnie w drugim kierunku, mówiące, że tu jest zero, to być może ma się jakieś inne porozumienie, które miałoby przynieść efekt, polityczny czy gospodarczy. Bardzo nad tym boleję, jako inżynier, jako prof. Politechniki Warszawskiej, że jeżeli czytam jakąś daną, to muszę się bardzo zastanawiać co ktoś, kto ją opublikował, chciał osiągnąć. A nie czy użył tam właściwej metody, jaki jest błąd tej prognozy - dodaje były minister.

Prof. Andrzej Kraszewski uważa, że najbardziej wiarygodne są szacunki Państwowego Instytutu Geologicznego. Według polskich naukowców nasze zasoby gazu z łupków mieszczą się w przedziale od 346 do 768 miliardów m3. To nawet 5,5 razy więcej od udokumentowanych do tej pory zasobów ze złóż konwencjonalnych, które w Polsce wynoszą ok. 145 mld m3.


- Gdy będziemy mieli 100 odwiertów, ten przedział się zmniejszy. Polscy geolodzy podadzą nam wtedy dokładniejsze dane, aż wreszcie będziemy wiedzieli, ile tego gazu jest. Jako optymista powiedziałbym, że mamy gazu łupkowego w okolicy biliona m3. Jako realista powiedziałbym, że nie mniej niż 700 miliardów m3 - podsumowuje prof. Andrzej Kraszewski.

Potwierdzone zasoby gazu z łupków gwarantują Polsce bezpieczeństwo energetyczne na dziesiątki lat. Jak informuje Jerzy Nawrocki, dyrektor PIG-PIB, wiosną 2014 roku instytut opublikuje drugi raport dotyczący oszacowania zasobów gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Będzie on opierał się na danych pozyskanych z otworów wykonywanych w latach 2010-2013.

źródło: http://biznes.interia.pl/...oga-byc,1863643

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lis 15, 2012 16:51

Oby nie okazało się tak, jak w Karlinie na początku lat 80-tych.
============================================

PGNiG odkryło złoże gazu w Opalinie na koncesji Wejherowo


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło złoże gazu ziemnego w trakcie wiercenia odwiertu w Opalinie na koncesji Wejherowo.


"Gaz w otworze Opalino popłynął w wyniku przeprowadzonego wstępnego opróbowania otworu próbnikiem złoża. Przemysłowy przypływ gazu uzyskano z utworów kambru na głębokości ok. 3000 m" - podano w komunikacie.

Koncesja Wejherowo jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada teraz PGNiG. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie gazu z łupków.

źródło: http://biznes.interia.pl/...jherowo,1864000

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Lis 20, 2012 20:00

Niebezpieczeństwo przegłosowania apelu o moratorium na gaz łupkowy


120 posłów - Zielonych, komunistów i część socjalistów chce zakazu wydobycia gazu łupkowego w UE i złożyło poprawkę do środowiskowego raportu PE z takim apelem. Ma być ona głosowana w środę. 120 to pokaźna liczba - przyznał autor raportu Bogusław Sonik (PO).„Zamach na gaz łupkowy trwa od kilkunastu miesięcy, kiedy kolejne kraje wprowadzają zakaz wydobycia” – powiedział polskim dziennikarzom w Strasburgu Sonik. Dodał, że konsensus ws. raportu o wpływie wydobycia gazu łupkowego na środowiska próbuje się w Parlamencie Europejskim „złamać poprzez ponowny wniosek o to, żeby apelować do krajów członkowskich, by wprowadziły zakaz wydobywania gazu łupkowego. Dodał, że to efekt „lęków” w PE wokół gazu łupkowego.

„O moratorium zgłosiło wniosek 120 posłów, (...) jest to koalicja idąca od lewej strony: skrajna lewica poprzez Zielonych do części socjalistów” – powiedział Sonik. Ocenił, że liczba 120 posłów jest „pokaźną liczbą” i może stanowić ok. 20 proc. głosujących w środę eurodeputowanych. Przyznał, że o losie tej poprawki mogą zadecydować liberałowie, którzy są podzieleni ws. gazu łupkowego; gorącymi przeciwnikami gazu łupkowego są francuscy europosłowie tej frakcji.

Więcej: http://biznes.onet.pl/nie...86,1,news-detal

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Lis 21, 2012 14:15

Parlament Europejski nie zgadza się na moratorium na wydobycie gazu łupkowego


Parlament Europejski dał zielone światło dla eksploatacji gazu łupkowego w państwach Unii. Poprawka wprowadzona przez frakcję zielonych, żądająca wprowadzenia moratorium na wydobycie łupków, została odrzucona.

W przyjętej rezolucji posłowie mówią o korzyściach wydobycia gazu łupkowego dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego. Zdaniem Parlamentu, państwa członkowskie powinny same decydować, czy wydobywać gaz łupkowy.

Kraje, które zdecydują się na eksploatację, będą musiały rygorystycznie przestrzegać obowiązujących krajowych i europejskich przepisów. Miedzy innymi informować o lokalizacji wierceń, używanych składnikach chemicznych, uzdatnianiu wody oraz uzyskaniu zgody lokalnej ludności na prowadzenie wydobycia.

Zdaniem autora poświęconego łupkom raportu posła Bogusława Sonika doświadczenia amerykańskie i kanadyjskie pokazują, że istnieją już technologie bezpiecznego wydobycia. Raport stwierdza, że nie są potrzebne nowe, zaostrzone unijne regulacje środowiskowe i zakazy. Podkreśla, że wydobycie gazu łupkowego jest bezpieczne, jeśli stosowane są nowoczesne i bezpieczne technologie. .

źródło: http://biznes.onet.pl/par...30,1,news-detal

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lis 26, 2012 23:59


Fitch: gaz łupkowy nie obniży znacząco cen gazu w Polsce przed 2020

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce może poprawić bezpieczeństwo dostaw gazu, ale prawdopodobnie nie doprowadzi do dużego spadku cen tego surowca przed 2020 r. - podała w poniedziałek agencja Fitch. Do obniżek może przyczynić się liberalizacja rynku gazu.Agencja ratingowa uważa, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu wydobycie gazu z łupków, które może rozpocząć się w Polsce około 2015 roku, nie spowodowuje nadpodaży gazu w kilku pierwszych latach od rozpoczęcia wydobycia. Tym bardziej, że krajowy popyt na gaz może wzrosnąć do 2020 roku w związku z planami budowy kilku elektrowni opalanych gazem. Jeżeli w Polsce w wyniku wysokiego poziomu wydobycia gazu z łupków do 2020 roku, wtedy prawdopodobny jest eksport gazu z Polski.

W ocenie analityków dostawy gazu do Polski nadal będą uwzględniać import gazu w ramach długoterminowego kontraktu z rosyjskim koncernem Gazprom Export (wolumen „take-or-pay” na poziomie 8,7 mld m sześc. rocznie do 2022 roku) i długoterminowego kontraktu z formułą „take-or-pay” na dostawy LNG z Qatargas (1 mln ton LNG rocznie, tj. około 1,5 mld m sześc. od 2014 roku). Formuła cenowa w kontrakcie z Gazpromem jest częściowo oparta na notowaniach produktów ropopochodnych, natomiast formuła w kontrakcie na dostawy LNG oparta jest na cenach ropy.

Więcej: http://biznes.onet.pl/fit...49,1,news-detal

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Gru 03, 2012 12:22

Giganci rezygnują z polskich łupków


Koncerny Talisman i ExxonMobil wycofują się z Polski i sprzedają koncesje na nasze łupki - donosi "Rzeczpospolita".

Jak pisze gazeta zainteresowany odkupieniem koncesji zainteresowany jest Orlen. Dlaczego Kanadyjczycy i Amerykanie uciekają z Polski? Zdaniem "Rz" być może chodzi o wprowadzenie nowych podatków od wydobycia. Na razie nie wiadomo ile one wyniosą.

Poza tym części firm nie podoba się idea Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. To państwowa spółka, która będzie mogła obejmować w części koncesje.

Sprawa wycofania się ExxonMobil była znana już od czerwca. Jak pisze "Rz" na dziś firma zadecydowała o zrzeczeniu się trzech swoich koncesji. Pozostałe trzy być może odkupi właśnie Orlen.

Z kolei Talisman wycofuje się z Polski oficjalnie z powodu skupienia się na swoich najważniejszych aktywach. Jednak jak pisze "Rz" być może decyzja o rezygnacji z naszego kraju jeszcze zostanie zmieniona. Ostateczna decyzja ma zapaść do końca roku.

Gazeta sugeruje, że być może trwają jeszcze negocjacje na linii Talisman-Orlen. Polski koncern w piątek poinformował, że na lata 2013-2017 na bawet 5,1 mld zł z przeznaczeniem na wydobycie węglowodorów.

źródło: http://finanse.wp.pl/kat,...,wiadomosc.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Gru 05, 2012 09:39

Szczelinowanie suche - nowa metoda wydobywania gazu łupkowego


Amerykanie opracowali nową metodę wydobywania gazu łupkowego - "szczelinowanie suche". Pozwala na pozyskiwanie surowca, ale bez groźby zanieszczyczenia wód gruntowych przez chemikalia. Nie marnuje się też dużych ilości wody, jak podczas dotychczas wykorzystywanej metody szczelinowania hydraulicznego, ponieważ zamiast niej stosuje się zżelowany gaz.

Więcej: http://finanse.wp.pl/kat,...,wiadomosc.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Gru 12, 2012 09:33


Günter Verheugen: Polska powinna postawić na gaz, szczególnie gaz łupkowy


- Unijna polityka jest przeciwna węglowi a faworyzuje gaz, dlatego Polska powinna postawić na to drugie źródło energii. Szansą jest przede wszystkim gaz łupkowy - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Günter Verheugen, były komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości. W ramach Unii Europejskiej trwają prace nad stworzeniem zasad regulujących te kwestie. Jeśli wydobycie surowca będzie możliwe bez szkody dla środowiska, będzie to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE.- Polska jest w specyficznej sytuacji. Produkcja elektryczności jest oparta na węglu i to powoduje problemy w Unii Europejskiej, ponieważ polityka energetyczna Unii jest przeciwko węglowi i bardzo faworyzuje gaz - tłumaczy Günter Verheugen.

Podczas zakończonych w sobotę negocjacji ONZ w Katarze Polska nie zgodziła się na zwiększenie z 20 do 30 proc. do 2020 roku redukcji emisji dwutlenku węgla przez UE. Zdaniem części krajów i ekspertów miałoby to pomóc w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, jak susze, powodzie, tornada itd. Z kolei podczas dyskusji w ramach Unii Europejskiej, polski rząd podkreśla konieczność prowadzenia polityki "niskoemisyjnej", a nie "dekarbonizacji". Zrezygnowanie z węgla zwiększyłoby uzależnienie się od dostaw gazu z Rosji.

- Dla polskiego sektora energetycznego najlepszą drogą do ograniczenia emisji CO2 byłoby poprawienie efektywności energetycznej istniejących elektrowni. Problem polega na tym, że inwestycje w elektrownie są kosztowne i długoterminowe. A potencjalni inwestorzy są niechętni, by inwestować w ten sektor, ponieważ nie wiedzą, czy warunki rynkowe się zmienią, czy nie. Na przykład wielką różnicę robi to, czy cel redukcji w Unii Europejskiej dla emisji CO2 jest 20 proc. czy 30 proc. - mówi Günter Verheugen.

Dlatego realną szansą dla polskiej energetyki jest poszukiwanie i wydobywanie gaz niekonwencjonalnego, czyli łupkowego.

Więcej: http://biznes.interia.pl/...-na-gaz,1871846

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Czw Lut 05, 2015 18:05, w całości zmieniany 1 raz
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Nie Gru 16, 2012 14:46

Łupki: Rewizja nadzwyczajna

Niedziela, 16 grudnia (06:00)

W Polsce możliwości są dwie: albo jest się przeciwnikiem gazu łupkowego - czyli agentem Gazpromu, albo zwolennikiem nowej szansy - czyli niewolnikiem koncernów. Dlatego nie ma u nas o nim uczciwej debaty.

Na tle Europy jesteśmy wyjątkiem. W żadnym kraju Unii inwestycje w poszukiwanie złóż gazu łupkowego nie poszły tak daleko. Nigdzie też strategiczne przyzwolenie rządu nie zostało podjęte tak błyskawicznie. We Francji prezydent Francois Hollande po długiej debacie w mediach podtrzymał w ubiegłym miesiącu stanowisko poprzednika i odmówił siedmiu międzynarodowym koncernom prawa do rozpoczęcia wierceń. Oficjalny powód: ochrona środowiska. W tym samym kierunku zmierza debata w drugim czołowym kraju Unii Europejskiej Niemczech. - Nie sądzę, by w przewidywalnej przyszłości rozpoczęły się u nas wiercenia gazu łupkowego - mówi DGP niemiecki ambasador w Warszawie Ruediger von Fritsch. Za Odrą przeciwnicy nowego surowca także szermują argumentem o możliwym zanieczyszczeniu wód gruntowych i innych szkodach dla środowiska. To stanowisko nie tylko Zielonych oraz SPD, lecz także znacznej części CDU.

Więcej: http://biznes.interia.pl/...yczajna,1872924

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Gru 20, 2012 14:06

Łupki całkowicie zmieniły światowy rynek gazu


Czwartek, 20 grudnia (10:34)

Wydobycie gazu łupkowego sprawiło, że opłaty za ogrzewanie w USA w ciągu czterech lat spadły o połowę. W Polsce taki scenariusz też może się zdarzyć, choć na mniejszą skalę. Powód? Koszty wydobycia w naszym kraju są wyższe niż za oceanem.

Więcej: http://biznes.interia.pl/...ek-gazu,1874606

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Gru 22, 2012 20:35


Polska będzie mocarstwem,twierdzi amerykańska agencja wywiadowcza


W obecnym stuleciu nastąpi przetasowanie na mapie geopolitycznej świata. Do mocarstw może dołączyć... Polska. Wszystko dzięki zasobom gazu łupkowego. Z kolei dzięki gazonośnym skałom Stany Zjednoczone, uniezależnione energetycznie od dostaw z zewnątrz, będą prowadzić bardziej niezależną politykę światową - wynika z raportu Stratfor Global Intelligence.

Ta prywatna agencja wywiadowcza z siedzibą w Austin w Teksasie na tapetę wzięła problem uniezależnienia Stanów Zjednoczonych, a tak że krajów Europy Środkowej i Wschodniej od zewnętrznych dostaw gazu z Rosji i Bliskiego Wschodu. Przewiduje też, jakie konsekwencje miałoby to dla świata.

Robert D. Kaplan, główny analityk ds. geopolitycznych Stratfor, pisze, że Stany Zjednoczone, mające olbrzymie zasoby niekonwencjonalnej odmiany błękitnego paliwa w Teksasie, Luizjanie, Dakocie Północnej, Pensylwanii, Ohio czy Nowym Jorku, mogłyby nawet pokusić się o jego eksport do Europy. Jest to teoretycznie możliwe, ale byłoby niesłychanie kosztowne. Ewentualny eksport surowca wiązałby się bowiem z koniecznością budowy drogich instalacji skraplających w Ameryce i regazyfikacyjnych w Europie.Jednak ewentualne rozwinięcie eksportu przez USA umożliwiłoby krajom Starego Kontynentu uniezależnienie się od zasobów gazu rosyjskiego. Wówczas Europa Środkowa i Wschodnia mogłaby w pełni rozwinąć skrzydła.

Zdaniem Kaplana gaz łupkowy będzie mieć olbrzymie znaczenie szczególnie dla rozwoju ekonomicznego Polski. Gdyby obecne szacunki dotyczące zasobów potwierdziły się (eksperci zakładają, że dysponujemy największymi złożami gazonośnych łupków na Starym Kontynencie), to w opinii analityka agencji Stratfor nasz kraj urosłaby do rangi lokalnego mocarstwa europejskiego, i to nie tylko gospodarczego, ale również politycznego.

"Mniejsza zależność od Rosji umożliwiłaby wcielenie w życie ideału prawdziwie niezależnej, różnorodnej kulturowo Europy Środkowej i Wschodniej. Od wieków było to marzeniem lokalnych intelektualistów - i paradoksalnie realizacja tego marzenia ma niewiele wspólnego z ideami" - pisze główny analityk agencji Stratfor.


Jego zdaniem jeśli Polska faktycznie dysponuje tak pokaźnymi złożami gazu łupkowego, to stając energetycznie samowystarczalna, mogłaby zacząć prowadzić politykę niezależną i od Rosji, i od Niemiec (a to oczywiście nie jest na rękę ani jednemu, ani drugiemu mocarstwu).

"Dzięki temu ten nizinny kraj bez naturalnych barier na wschodzie i na zachodzie, będący ofiarą agresji w XX wieku ze strony Związku Sowieckiego i Niemiec, mógłby w XXI wieku stać się kluczowym państwem albo mocarstwem średniego szczebla" - konstatuje Kaplan.

Również Stany Zjednoczone uniezależnione od dostaw surowców z Bliskiego Wschodu, mogłyby prowadzić bardziej niezależną politykę. Dla agencji Stratfor eksploatacja gazu łupkowego oznacza rewolucję, która może mocno skomplikować relacje między krajami, podaż surowca i jego alokację. W opinii ekspertów czas prymatu krajów Bliskiego Wschodu i Rosji dobiegnie końca.

Ten proces właściwie już się rozpoczął. Ernst&Young zauważył, że w latach 2007-2011 rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego, będące własnością 75 największych na świecie przedsiębiorstw z sektora paliwowego, wzrosły odpowiednio o 14 i 27 proc. Główną tego przyczyną była właśnie rewolucja łupkowa - stwierdza firma doradcza .

W raporcie "Global Oil & Gas Reserves Study 2012" Ernst&Young zauważa, że wzrost rezerw nastąpił pomimo napięć politycznych w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Firma podkreśla też, że wzrost rezerw to wynik zarówno odkryć nowych złóż, jak i rozwoju technologii umożliwiającej komercyjną eksploatację złóż, które do tej pory nie były brane pod uwagę.

Jednocześnie eksperci zwracają uwagę na rosnące w skali globu inwestycje w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu. 75 firm, które wzięły udział badaniu E&Y, przeznaczyło na ten cel ponad 384 mld USD - o 19 proc. więcej niż rok wcześniej.

źródło: http://finanse.wp.pl/kat,...,wiadomosc.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14475
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Sty 01, 2013 19:37

W USA trwa wojna o eksport gazu z łupków

USA mogą zbić ceny gazu na świecie i powstrzymają monopolistyczne zakusy Gazpromu, wysyłając na eksport tani surowiec ze swoich łupków. Ale plany eksportu gazu wywołały polityczną burzę w USA.

Czy Polska będzie kupować gaz sprowadzany ze Stanów Zjednoczonych? Taką nadzieję ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W zeszłym tygodniu, przedstawiając swoją strategię na najbliższe dwa lata, koncern zapowiedział "działania na rzecz zmiany struktury portfela pozyskania gazu z importu, w tym uwzględniające możliwości zagospodarowania niewykorzystanych mocy terminala LNG [w Świnoujściu - red.] w związku z planowanym rozpoczęciem eksportu gazu przez USA od 2014 r.".

Pomysł szukania nowych dostawców nie dziwi, zwłaszcza w przypadku PGNiG, które lwią część gazu importuje wyłącznie z Rosji na podstawie kontraktu zawartego z Gazpromem w 1996 r. za rządów SLD-PSL premiera Włodzimierza Cimoszewicza. I za rosyjski surowiec płaciliśmy przez ostatnie lata najdrożej w UE.

Na czym opiera swoje nadzieje PGNiG? Na konferencji prasowej zarząd koncernu nie odpowiedział "Gazecie", z jakiego konkretnie źródła ma informację, że USA planują rozpocząć eksport skroplonego gazu od 2014 r. Bo na razie zapowiedzi PGNiG są mało realne.

Gaz w rękach Obamy

Read more: http://wyborcza.biz/bizne...t#ixzz2GkZmRssv

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Czw Lut 05, 2015 18:08, w całości zmieniany 1 raz
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 4  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.