forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Polityka miasta » Darmowe autobusy Poprzedni temat :: Następny temat
Darmowe autobusy
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14897
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Kwi 08, 2013 14:37

Darmowe autobusy na razie nierealne


08.04.2013. Radio Elka

Związek Zawodowy „Sierpień 80” zachęca wszystkie miasta do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ma to przynieść same korzyści – finansowe, ekologiczne i społeczne. Władze Lubina nie krytykują pomysłu, ale twierdzą, że jego realizacja jest w tej chwili niemożliwa.

- To na pewno nie jest temat na od zaraz. Wiąże nas bowiem dziesięcioletnia umowa z PKS, który świadczy dla miasta usługi transportowe. Nie mamy własnej spółki, więc trudno teraz mówić o bezpłatnej komunikacji. Umowa z PKS jest w tej chwili tak skalkulowana, że są w niej bilety i wpływy z ich sprzedaży - mówi Jacek Mamiński, rzecznik urzędu miejskiego. Zdaniem rzecznik spółka musiałaby jeszcze raz skalkulować koszty, zanim zdecyduje się na zniesienie biletów. Nikt na razie jednak nie rozważa takiej możliwości.

Pomysł bezpłatnych autobusów poparły władze Warszawy, Krakowa i Gdańska. Także w mniejszych miejscowościach cieszy się on powodzeniem. - Przykładem Jest Nysa na Opolszczyźnie, gdzie już od prawie roku funkcjonuje bezpłatna komunikacja autobusowa. W tym czasie spadła liczba samochodów przejeżdżających przez miasto. To sprawia, że drogi się mniej niszczą i nie potrzebne są tak duże nakłady na ich naprawy. Kolejny pozytyw to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniejsze korki i mniejszy hałas - wyjaśnia Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80.

Zdaniem związku wpływy ze sprzedaży biletów stanowią w większości wypadków zaledwie 30 procent budżetu spółek komunikacyjnych. Dużo więcej kosztuje ich wydrukowanie i sprzedaż. Sierpień 80 będzie organizował akcje promocyjne w całej Polsce. Za kilka dni będą przekonywać do pomysłu w Żorach, potem odwiedzą Koszalin i Bydgoszcz. Całość odbywa się pod hasłem „NIE dla podwyżek cen biletów - TAK dla bezpłatnej komunikacji miejskiej”. (mat)

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/62529/78/
--==============================
A kiedy się ta umowa z PKS-em kończy ?

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14897
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Maj 09, 2014 10:42

Komunikacja miejska za darmo!
Od najbliższej jesieni nie będziemy potrzebować biletu, aby jeździć autobusami po Lubinie. Komunikacja miejska będzie bowiem bezpłatna! To na razie projekt. Już 20 maja na sesji zajmie się nim rada miejska. To do radnych będzie należeć ostateczna decyzja.

– Ja będę głosował za – zdradza przewodniczący lubińskiej rady miejskiej Andrzej Górzyński. – Uważam, że prezydent miał bardzo dobry pomysł. Transport zbiorowy to przyszłość. W jednym miejscu trochę stracimy, ale w innych zyskamy. Wydaje mi się, że mieszkańcy z samochodów przesiądą się do komunikacji miejskiej. Zmniejszy się obciążenie dróg, będzie mniej zanieczyszczeń... – wylicza.

Bezpłatna komunikacja miejska to pomysł prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego. Projekt odpowiedniej uchwały skierował już do rady miejskiej. Będzie ona nad nią debatować 20 maja. Jeśli ją przyjmie, lubinianie jeździliby za darmo autobusami miejskimi od jesieni tego roku.

– Usługa komunikacji miejskiej powinna być traktowana podobnie jak edukacja, jako coś należnego każdemu mieszkańcowi – stwierdza prezydent Robert Raczyński, zwracając też uwagę, że z komunikacji miejskiej korzystają głównie uczniowie, osoby w podeszłym wieku oraz ubożsi, których nie stać na własne auto.

Lubin co roku płaci za komunikację miejską 12 mln zł. Wpływy z biletów do budżetu miasta to około 6 mln zł rocznie. Jeśli radni miejscy zaakceptują projekt prezydenta, Lubin nie będzie już zarabiać tych 6 mln zł. Jednak zyska też pewną kwotę, ponieważ odejdą koszty między innymi produkcji i dystrybucji biletów, płac kontrolerów czy windykacji.

źródło: http://www.lubin.pl/aktua..._za_darmo_.html

czytaj też: http://miedziowe.pl/content/view/68937/78/

Podpis użytkownika:
   
daydream
Początkujący


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 85
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Maj 12, 2014 17:41

Nie ma czegoś takiego jak darmowe bilety. Istnieje za to coś takiego, że ktoś inny za nie zapłaci. Pytanie kto?

Podpis użytkownika:
daydream
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14897
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Maj 20, 2014 18:37

Autobusy od września za darmo
Od 1 września autobusami będziemy jeździć za darmo. I to wszyscy bez wyjątku. Radni poparli pomysł prezydenta Roberta Raczyńskiego i jednogłośnie przyjęli uchwałę, która wprowadza darmową komunikację miejską w Lubinie.

Wszyscy radni zagłosowali za uchwałą, nie oznacza to jednak, że nie było żadnych zastrzeżeń. Najwięcej wątpliwości miał – tradycyjnie już – radny Krzysztof Olszowiak, który zwykle neguje wszystkie prezydenckie pomysły.

– A co jeśli autobusami zaczną jeździć kloszardzi z puszkami i złomem? Co jeśli w autobusach wzrośnie przestępczość? Czy ktoś o tym pomyślał? – dopytuje radny. – Moim zdaniem bezpłatna komunikacja to populistyczne działanie prezydenta przed wyborami. I po wyborach pan prezydent może nam obwieścić, że nagle rezygnuje z tego pomysłu – zarzuca.

Takich wątpliwości nie mieli jednak inni rajcy. Jak mówi Franciszek Wotyczka, jeśli nie spróbujemy wprowadzić tych zmian, nigdy nie przekonamy się czy są dobre. – Place zabaw też są dewastowane, a mimo to budujemy je, bo wiele ludzi z nich korzysta – podkreśla. – Tutaj jest podobnie. Jeśli nie wprowadzimy tych zmian, nigdy nie przekonamy się czy są dobre. W wielu miastach są już darmowe autobusy i to się sprawdza – tłumaczy.

Radna Maria Szydłowska wspomina, że wielu jej sąsiadów i znajomych nie może się już doczekać tych darmowych autobusów. – Kiedy usłyszeli w mediach, że jest taka inicjatywa, bardzo się ucieszyli. Bo autobusami jeżdżą dzieci, albo ludzie starsi, biedniejsi. Te zaoszczędzone na biletach pieniądze, to dla nich bardzo dużo – opowiada kolegom rajcom.

– Jeśli gmina wiejska będzie chciała się przyłączyć, tutaj też nie ma żadnego problemu. Darmowe autobusy mogą jeździć też na wieś, musimy tylko podzielić się kosztami – dodaje radny Dariusz Jankowski. – Nie można tu zarzucać prezydentowi kiełbasy wyborczej. Podatek od nieruchomości też został zniesiony i to już kilka lat temu. I nic nie zmieniło się po wyborach. Tej opłaty wciąż nie ma. Zresztą prezydent zaproponował taki pomysł, to my go ostatecznie zatwierdzamy – zauważa.

W końcu i opozycyjny radny Olszowiak przyznał, że pomysł w sumie nie jest zły, jego zdaniem trzeba by go tylko nieco zmodyfikować. Na przykład zwolnić z opłat tylko młodzież szkolną i emerytów, a pozostałym ceny obniżyć.

– Taki rozwiązanie mijałoby się z celem, bo to drukowanie biletów czy utrzymywanie kontrolerów generuje największe koszty – tłumaczy radny Piotr Socha, który w PKS pracuje od 15 lat. – Od niedawna jestem właśnie kierowcą autobusu i wiem jak się sprawy mają. Odkąd w nowych autobusach jest monitoring, jest znacznie bezpieczniej. A kloszardzi jeździli i będą jeździć. Ja bym poszedł tutaj jeszcze dalej ze zmianami. Zmienił siatkę kursowania autobusów, bo niektórymi liniami prawie nikt nie jeździ, inne są bardzo oblegane. Podobnie jak z przystankami. Czasem na nocnym kursie mam 25 przystanków, a tylko na czterech ktoś wysiada. Uważam, że wszystkie przystanki powinny być na żądanie. I to jest mój apel do urzędników – dodaje.

Ostatecznie, podczas głosowania, wszyscy radni zgodzili się, by komunikacja miejska w Lubinie była dla wszystkich bezpłatna.

źródło + video: http://www.lubin.pl/aktua...a_za_darmo.html

Podpis użytkownika:
   
Marek_pno
Nowy(a) na forum


Dołączył: 17 Kwi 2014
Posty: 16
Wysłany: Pon Wrz 29, 2014 20:02

Cytat:
Radna Maria Szydłowska wspomina, że wielu jej sąsiadów i znajomych nie może się już doczekać tych darmowych autobusów. – Kiedy usłyszeli w mediach, że jest taka inicjatywa, bardzo się ucieszyli. Bo autobusami jeżdżą dzieci, albo ludzie starsi, biedniejsi. Te zaoszczędzone na biletach pieniądze, to dla nich bardzo dużo – opowiada kolegom rajcom.


A nie ma czegoś takiego ,że emeryci mają przejazdy za free? A uczniowie dojazd do szkoły też mają za free?

Drugą kwestią jest jakoś usług. Płacę - wymagam. Przy publicznym opłacaniu niekoniecznie musi tak być.

Kolega dobrze napisał:
Cytat:
Nie ma czegoś takiego jak darmowe bilety. Istnieje za to coś takiego, że ktoś inny za nie zapłaci. Pytanie kto?


Ja zapłacę, Kolega zapłaci, wszyscy zapłacimy:) Ale co tam "jest za darmo"

Pomijając ,że całe te bilety śmierdzą z daleka kampanią wyborczą. Ciekawe jakie to będzie koszty generować... ale co tam gmina ma 260 mln dochodu - Lubin stać :)

(btw to sponsoruje sama gmina czy powiat też coś do tego ma?)

Marek

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14897
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 18:56

Darmowa komunikacja trafi pod strzechy


Prezydent Lubina łączy siły z lokalnymi samorządami i wprowadza bezpłatną komunikację miejską na terenie całego powiatu lubińskiego. Od 1 lipca darmowe autobusy będą jeździć już nie tylko w Lubinie i gminie wiejskiej, ale także w gminach Ścinawa i Rudna. Robert Raczyński chce również, by z bezpłatnej komunikacji korzystali także mieszkańcy powiatu polkowickiego i... legnickiego. O kosztach tak dużego przedsięwzięcia na razie nikt nie mówi.

Wprowadzając bezpłatną komunikację na terenie powiatu lubińskiego, Robert Raczyński sam mówi, że to odważny i pionierski projekt. Bezpłatna komunikacja w Lubinie się sprawdziła, więc dlaczego jej nie poszerzyć o kolejne miasta, gminy i wsie? A że wójt gminy Tadeusz Kielan, burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła i starosta powiatu Adam Myrda to polityczni zwolennicy prezydenta Lubina, o takie porozumienie było łatwiej, a i także wójt Rudnej, Władysław Bigus,podobno też nie ma nic przeciwko darmowym autobusom we własnej gminie. - Podjęliśmy wspólnie decyzję o tym, że komunikacja miejska będzie komunikacją powiatową. To będzie pierwsza w Polsce komunikacja powiatowa. Oczywiście utrzymujemy bezpłatną komunikację. Z darmowych przejazdów będą korzystać pasażerowie jadący z Lubina do Ścinawy i z powrotem, z Lubina do Rudnej i z powrotem oraz na obszarze całej gminy wiejskiej Lubin - oświadczył na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Koalicja samorządowców chce rozszerzyć darmową komunikacją także na powiat polkowicki, głównie na gminę Chocianów. Raczyński będzie też rozmawiał z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim, by również mieszkańcy Legnicy jeździli w swoim mieście za darmo.Z końcem czerwca br. wygasa kontrakt PKS-u z miastem na obsługę komunikacji zbiorowej. Od 1 lipca nowy operator wybrany w drodze przetargu będzie nadal obsługiwał darmową, miejską komunikację, natomiast w przyszłym roku cała zbiorowa komunikacja przejdzie pod kuratelę władz powiatu lubińskiego, który ogłosi nowy przetarg. - Do końca tego miesiąca zarząd powiatu musi opublikować na naszych stronach BIP-owskich informację, że mamy zamiar stworzyć komunikację międzygminną, czyli powiatową. Pójdziemy nawet dalej, żeby otworzyć taką możliwość dla innych powiatów. Taką uchwałę intencyjną podejmiemy i nie szybciej, niż 12 miesięcy od ogłoszenia na BIP-ie możemy uruchomić procedurę wyłonienia operatora komunikacji zbiorowej. Myślę, że czerwiec, lipiec przyszłego roku to będzie optymalny termin wprowadzenia w życie darmowej komunikacji w całym powiecie lubińskim - prognozuje wicestarosta lubiński, Damian Stawikowski.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/72498/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14897
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Mar 31, 2015 12:08

Bilans darmowej komunikacji. Ile zysków, ile strat?


Po siedmiu miesiącach funkcjonowania w Lubinie darmowej komunikacji miejskiej, prezydent Robert Raczyński chwali się, że dzięki temu sądy mają mniej pracy, bo z wokandy zniknęły sprawy gapowiczów. Gospodarz Lubina widzi same plusy bezpłatnych autobusów, a strata finansowa z tego tytułu nie ma poważniejszego wpływu na budżet Lubina.


Podczas konferencji prasowej podsumowującej 7 miesięcy działania w mieście bezpłatnej komunikacji, prezydent Lubina zaprezentował kilkadziesiąt tomów akt sądowych z wykroczeniami dla osób, które jeździły na gapę. Średnio w miesiącu było to 450 osób. Rekordzista przekroczył 5400 zł kary za wielokrotną jazdę na gapę. Dzisiaj gapowicze zalegają miastu jeszcze około 14 mln zł. - To jest ta korzyść, której nie widać w relacji finansowej, ale widać w instytucjipaństwa. Państwo w dużym stopniu zostało obciążone tymi należnościami, które musieliśmy egzekwować w stosunku do gapowiczów. Dzisiaj sądy są od tego odkorkowane. Po drugie, zauważyliśmy znaczący wzrost przewozów na wszystkich liniach, średnio nawet o 80. procent. Poważnie zastanawiamy się nad zwiększeniem ilości kursów na najbardziej popularnych liniach - mówi prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Raczyński przypomniał, że miasto nie ponosi już kosztów zatrudnienia kontrolerów biletów, sprzedaży biletów i ich windykacji. Po stronie strat związanych z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji to uszczerbek finansowy dla budżetu na poziomie co najmniej 6 mln zł. Tyle bowiem traci miasto z braku wpływów ze sprzedaży biletów. Prezydent Lubina zapewnia jednak, że nie zachwieje to budżetem i żadna mniejsza czy większa inwestycja przez to nie będzie zagrożona. Przeciwnie, sam zachęca inne samorządy do wprowadzenia darmowych przejazdów miejskimi autobusami. - To jest duża mobilność mieszkańców. To jest chyba eskalacja tego, co widzimy w autobusach. Pomijając już to, że młodzież jeździ do szkół codziennie, ale poza lekcjami sami chętnie jeżdżą po mieście autobusem. Sam wielokrotnie obserwuję przystanki w ciągu dnia i wieczorami i widzę, jaki jest ruch. Nikt nie obawia się powrotu do domu, po 21. czy po 22, bo wszyscy jadą autobusami, jest więc bezpieczniej - dodaje prezydent Lubina.

W tym roku lubiński PKS przystąpi do przetargu na przedłużenie świadczenia usług komunikacyjnych w mieście. W przyszłym roku ma funkcjonować powiatowa darmowa komunikacja, z wyłączeniem Rudnej. Władze tej gminy nie zgodziły się z warunkami proponowanej umowy w tym zakresie. W przyszłości prezydent Lubina chce skomunikować całą komunikację z nową specjalną strefą ekonomiczną, która ma powstać przy drodze ekspresowej S3.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/73609/78/

Czytaj też: http://www.lubin.pl/aktua..._po_sadach.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14897
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Cze 05, 2015 16:00

Od lipca wspólna komunikacja


Od 1 lipca ruszy wspólna komunikacja autobusowa. Stosowne porozumienia podpisali przedstawiciele miasta Lubin, gminy Lubin uraz gminy Scinawa.

Zgodnie ze wczesniejszymi ustaleniami, po gminach Lubin, Scinawa i mieście Lubin poruszać się będą jednakowe żółte autobusy PKS. Trwa dopracowywanie rozkładów jazdy.

Tak połączoną komunikacja zajmie się organizacyjnie na razie miasto Lubin, na co radni miejscy wyrazili zgodę. Porozumienie przewiduje, że koszty komunikacji poszczególne gminy będą przesyłać do kasy miasta, zgonie z fakturą jaką wystawi miasto.

W przyszłym roku organizację komunikacji przejmie powiat lubiński.

źródło: http://elubin.pl/wiadomosci,13725.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14897
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Cze 17, 2015 12:55


Rozkład komunikacji miejskiej w Lubinie
Rozkład komunikacji miejskiej w Lubinie. Od 1 lipca obowiązywać będzie wakacyjny rozkład komunikacji miejskiej w Lubinie.

Od 1 lipca wejdzie w życie nowy, wakacyjny rozkład jazdy komunikacji miejskiej, dzięki któremu żółte autobusy zaczną docierać z Lubina do wszystkich miejscowości w Gminie Lubin oraz do Ścinawy.

Oprócz tradycyjnej zmiany godzin odjazdów na okres wakacji na liniach miejskich zostaną wprowadzone nowe linie:

- 100 z Lubina do Niemstowa przez Miroszowice, niektóre kursy będą przedłużone do Gogołowic przez Miłosną,

- 102 z Lubina do Gorzycy przez Krzeczyn Mały, Krzeczyn Wielki oraz z Lubina

- 103 z Lubina do Siedlec przez Księginice, Czerniec (w soboty i niedziele do Siedlec oraz Czerńca dojeżdżać będzie linia 102 na wydłużonej trasie z Dąbrowy Górnej),

- 104 z Lubina do Buczynki przez Osiek, Pieszków, Raszową, Raszową Małą, Miłoradzice; niektóre kursy będą kursowały z wjazdem do Raszówki na ul. Witosa i Polną,

- 105 z Lubina do Bukownej przez Chróstnik, Gorzelin, Raszówkę, Karczowiska, Zimną Wodę, Wiercień, Lisiec,

- 112 z Lubina do Ścinawy przez Siedlce, Turów.

Autobusy linii 112 będą zatrzymywały się m. in. pod dworcem kolejowym w Ścinawie, dzięki czemu mieszkańcy Lubina będą mogli dojeżdżać na pociągi odjeżdżające w kierunku Wrocławia. Linie 100, 102 będą rozpoczynać bieg w Lubinie na ulicy Kościuszki, natomiast linie 103, 104, 105 i 112 na pętli KGHM.

Do Szklar Górnych, Obory, Osieka i Kłopotowa dojeżdżać będą wybrane kursy linii 4. Niektóre kursy linii 5 zostaną wydłużone od pętli WPEC do remizy w Krzeczynie Wielkim przez Chróstnik, natomiast do Goli docierać będą wybrane połączenia linii 8.

Od września wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego planowane jest zwiększenie liczby połączeń zarówno na liniach miejskich, jak i podmiejskich.

- Uruchomienie linii podmiejskich jest efektem wznowienia współpracy miasta Lubina z gminą Lubin na mocy zawartego porozumienia o wspólnej organizacji publicznego transportu zbiorowego - mówi Jacek Mamiński, rzecznik prasowy prezydenta Lubina. - Funkcjonowanie połączeń wybiegających poza Lubin będzie kosztowało miesięcznie około 250 tysięcy złotych w okresie wakacji i 350 tysięcy złotych w okresie szkolnym.

Wszystkie połączenia, w tym nowa linia 112 do Ścinawy, będą darmowe dla wszystkich pasażerów.

źródło: http://lubin.naszemiasto....rt,t,id,tm.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14897
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Lip 01, 2015 12:44

Od dziś za darmo w (prawie) całym powiecie
1 lipca to ważny dzień dla mieszkańców naszego powiatu. Od dziś poruszanie się po okolicznych gminach nie będzie już problemem. Wraz z wakacyjnym rozkładem jazdy w Lubinie, pojawiła się też darmowa komunikacja w Ścinawie, a w gminie wiejskiej zamiast zielonych autobusów prywatnego przewoźnika, jeżdżą teraz żółte, miejskie. Ze wspólnego projektu wyłamała się jedynie Rudna – tamtejsi radni nie zgodzili się, by samorząd dopłacał do wspólnej i darmowej dla mieszkańców komunikacji.

Lubin przyzwyczaił się już, że w lipcu wprowadzany jest nowy, wakacyjny rozkład jazdy. Mieszkańcy są też przyzwyczajeni, że autobusy są dla wszystkich za darmo. Ale co innego w Ścinawie. Tam darmowy transport to absolutna nowość.

– Dla niektórych żółte autobusy z naklejonym zerem w Ścinawie mogą się wydawać zupełną egzotyką. Ale to dopiero początek dobrych zmian – komentuje burmistrz Krystian Kosztyła. – Wspólna komunikacja międzygminna jest możliwa dzięki dobrym relacjom i współpracy z sąsiednimi samorządami, o czym mówiłem jeszcze w czasie kampanii – dodaje.

Burmistrz zaznacza, że na współpracy Lubina i Ścinawy skorzystają obie strony. – Mieszkańcy Ścinawy mogą dojechać do Lubina – do pracy, na zakupy, do galerii czy do parku. Lubinianie z kolei mogą dojechać na pociąg. Kursy autobusów są tak ustalone, by pasowały do godzin odjazdów pociągów, a tych w Lubinie wciąż brakuje. Dlatego komunikacja póki co jest finansowana przez miasto – zaznacza Kosztyła.

Ścinawa zaprasza też lubinian na odkryty basen. – Jest czynny od godziny 10. Dopóki w Lubinie nie zostaną wybudowane baseny odkryte, zapraszamy do nas. Pogoda dopisuje – dodaje burmistrz.

Autobusy w gminie Ścinawa kursują w relacji Lubin-Ścinawa i odwrotnie. By mieszkańcy wsi, przez które nie przebiega trasa przejazdu, nie czuli się poszkodowani, samorząd uruchomił dodatkowe połączenia wewnątrzgminne. – Teraz mieszkańcy takich wsi jak Grzybów, czy Jurcz, gdzie dotąd nie było żadnych autobusów, mogą dojechać do Ścinawy, a stąd także do Lubina – mówi Krystian Kosztyła.

A co na temat darmowych autobusów sądzą sami ścinawianie? – Darmowa komunikacja jest dużą oszczędnością dla mieszkańców dojeżdżających do pracy czy szkoły do Lubina. Cieszę się, że Ścinawa w końcu zaczyna być dla mieszkańców. Autobusy kursują w regularnych odstępach czasu i praktycznie o każdej porze można dostać się do Lubina i wrócić z powrotem do Ścinawy. Widać, że obecny burmistrz dotrzymuje obietnic – komentuje jedna z mieszkanek, którą akurat spotkaliśmy na przystanku.

Zmiany dotyczą też komunikacji w gminie wiejskiej Lubin. Wraz z wakacyjnym rozkładem, zmienione zostały niektóre połączenia, dodatkowo transportem nie zajmuje się już prywatna firma, którą poprzednie władze gminy wybrały w drodze przetargu. – Teraz po gminie także jeżdżą żółte autobusy. Za komunikację w całym regionie odpowiada miasto Lubin – informuje Maja Grohman, rzecznik wójta Tadeusza Kielana.

Wakacyjny rozkład będzie obowiązywał do końca sierpnia. – Później wprowadzony zostanie nowy, jesienny rozkład. Miasto będzie organizować wspólny transport dla trzech gmin do przyszłego roku, do czasu aż powiat zakończy powstępowanie wyboru nowej firmy i przejmie to zadanie – tłumaczy Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

W załączniku publikujemy nowy, wakacyjny rozkład jazdy.

Więcej o nowym rozkładzie można też znaleźć tutaj: www.lubin.pl/aktualnosci,...omunikacji.html

Wakacyjny rozkład jazd

źródło: http://www.lubin.pl/aktua...m_powiecie.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14897
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Wrz 14, 2015 13:56

Nadal będzie nas wozić PKS


Nadal lubiński PKS będzie woził mieszkańców po Lubinie, a także okolicznych gminach. Był jedyną firmą, jaka zgłosiła się do przetargu. – Dla pasażerów nic się nie zmienia – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Poważne zmiany mogą nastąpić dopiero w przyszłym roku, kiedy to organizację komunikacji zbiorowej przejmie powiat lubiński. Na razie, do czerwca 2016 roku, zajmuje się tym jeszcze miasto Lubin. – Skończyła się 10-letnia umowa miasta z PKS, dlatego trzeba było ogłosić przetarg. Nowa umowa obejmuje tylko pół roku i opiewa na 14 mln zł – dodaje Jacek Mamiński.

Właściwy przetarg, długoletni, przeprowadzony zostanie w przyszłym roku, jednak nie przez miasto, ale przez powiat lubiński. Najprawdopodobniej nowy przewoźnik zostanie wybrany na kilka lat, może na dziesięć, tak jak w przypadku poprzedniego przetargu przygotowywanego przez miasto.

Na razie nie wiadomo, jakie będą to koszty dla gmin, będzie to wiadomo po organizacji przetargu. Samorządowcy szacują, że jeśli zrobią to wspólnie, na pewno będzie taniej.

– Na razie rozkład jazdy zostaje taki jak dotychczas – zapewnia Mamiński. – Nowy będzie układany w przyszłym roku – mówi, dodając jednocześnie, że miasto nie planuje na razie puszczania autobusów miejskich małą obwodnicą, która zostanie otwarta już przyszły poniedziałek.

Komunikacja tak jak dotychczas będzie bezpłatna. Żółte miejskie autobusy będą kursować po Lubinie, gminie Lubin oraz do Ścinawy.

źródło: : http://www.lubin.pl/aktua..._wozic_pks.html

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.