forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Co się w tym kraju dzieje ? ! Poprzedni temat :: Następny temat
Co się w tym kraju dzieje ? !
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16899
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Kwi 07, 2021 21:01Nie ma chyba ptaka, który tak kojarzyłby się z Polską i uważany był u nas za tak pospolitego jak bocian biały. To błąd, bo liczba bocianów co roku spada i powinien on nawet trafić do Czerwonej Księgi. Już Polska straciła pierwsze miejsce w kwestii liczby bocianów.

Według ludowego powiedzenia, bociany białe przylatują "na św. Józefa" czyli 19 marca. W rzeczywistości wiele z nich pojawia się w Polsce wcześniej - w lubuskie pojedyncze bociany przyleciały już w lutym, a na początku marca pierwsze ptaki pojawiły się nawet na Suwalszczyźnie.

- Zbyt wczesny przylot bywa kosztowny, zwłaszcza gdy powraca zimowa aura z mrozami i śniegiem, co przecież w marcu i kwietniu, a nawet w maju wcale nie jest rzadkością. Jednak ryzyko generalnie się opłaca - podkreśla prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - i wcześniej przylatujące ptaki to osobniki bardziej doświadczone i w lepszej kondycji.

- Radzimy jednak uważać z wszelkimi newsami, o tym, że nasze bociany już zajmują gniazda - zauważa prof. Tryjanowski. - Przede wszystkim trochę bocianów próbuje zimować w Polsce, gdzie pomagają im ludzie i coraz łagodniejsza pogoda zimą. Ponadto część ptaków zatrzymuje się na Bliskim Wchodzie. Ponadto współpracownicy Grupy Badawczej Bociana Białego (GBBB), zrzeszającej miłośników tego gatunku, zarówno profesjonalnych naukowców, jak i amatorów oraz praktyków ochroniarzy, wiedzą, że bocian bywa nagminnie mylony z żurawiem.

- Świadczy o tym fakt, iż osoby relacjonujące przyloty bocianów do południowej Polski, powołują się na ... klangor, a więc typowy, donośny głos żurawia. Jest to niestety kolejny dowód, że, jako społeczeństwo, tracimy wiedzę przyrodniczą, nawet na temat sporych i charyzmatycznych gatunków - konstatuje prof. Tryjanowski.

Czytaj więcej na https://menway.interia.pl/obyczaje/nauka/news-bociany-wracaja-do-polski-liczby-sa-zatrwazajace,nId,5117156?parametr=embed_linki#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16899
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Kwi 10, 2021 21:19

Jak kawa wpływa na ludzki organizm - dziewięć faktów, których nie znacie


Kawa - z mitami na jej temat zmagamy się od setek lat, ale współcześnie można się posiłkować badaniami naukowymi. Uczeni starają się sprawdzić, czy kawa faktycznie wpływa na serce, powoduje bezsenność, ale też zbadali jej związek z wielkością damskich piersi, odchudzaniem czy potencją.Kawa to napój z odpowiednio przygotowanych ziaren kawowca. Pochodzi z Etiopii i gdy kawa trafiła do Europy, sprzedawcy innych napojów starali się już na starcie zniszczyć konkurencję i rozpowszechniali o niej najdziwniejsze informacje. Gazety donosiły, że kawa to nie wywar z zamorskich roślin, ale np. "syrop z sadzy zrobiony" albo "odrażający wywar ze starych butów". Kościół potępiał picie kawy i głosił, iż to grzeszna przyjemność.

Badania nad wpływem kawy i herbaty na organizm prowadzono już dawno temu. Podobno król Szwecji Gustaw III postanowił osobiście sprawdzić szkodliwość tychże, ale nie na własnym organizmie. Dwóm skazanym na śmierć bliźniakom zamienił wyrok na dożywocie, pod warunkiem że każdy z nich będzie codziennie spożywał kilka filiżanek napoju - jeden kawy, a drugi herbaty. Poza tymi napojami mieli jednakowe, przyzwoite warunki życia. Celem doświadczenia było sprawdzenie, który z nich dłużej pożyje i w jakich męczarniach umrze. Lata mijały, a panowie żyli sobie dość spokojnie, choć w zamknięciu. Zmarł lekarz nadzorujący więźniów, potem drugi, a w końcu odszedł też Gustaw III. Bliźniacy żyli nadal. Pierwszy z nich zmarł w wieku 83 lat - ten pijący herbatę. Jak widać, kawa wcale nie zabija ani nie przyczynia się do przedwczesnej śmierci. Zdrowe kawy - sprawdź oferty.

Jaki jest związek kawy z odchudzaniem, ochotą na seks, a nawet rozmiarem kobiecych piersi - dowiecie się z galerii.

Więcej : https://www.onet.pl/styl-...n15rtp,2b83378a

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16899
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Kwi 12, 2021 21:03

Komentarze:
~AZER-
Kraj wariatów medycznych. Ludzie podobno masowo umieraja na jakiś covid a tu paru idiotów mówi o komisjach składających się z następnych durni którzy czegoś nie zaakceptowali. Natomiast świństwa nieprzebadane będące eksperymentem medycznym na zdrowych ludziach to cud natury który można okłamując Obywateli o powikłaniach i ukrywanych przypadkach śmierci stosować bez żadnych przeciw wskazań. Jak część "lekarzy" nisko upadło. Z drugiej strony mamy żydowski Rząd który popiera depopulacje Polaków gdyż około 100tys ludzi zmarło bo nie ma dostępu do służby zdrowia. Jeżeli ktoś uważa że nie jest to zaplanowane i czynione z pełną premedytacją to musi być niespełna rozumu. Wojciech Kornowski b. Prezes szpitali KORVITA szef AZER.
---------------------------------------------
~joe-
boję się że sprzedajni eksperci utrącą ten lek..........za to im w końcu płacą koncerny
==============================
Dr Włodzimierz Bodnar o amantadynie: Mamy efekty lecznicze


- Wiele wskazuje na to, że amantadyna potwierdza się w badaniach w Niemczech czy w Danii, gdzie publikacje się za chwilę pokażą. Mało tego, mamy pacjentów, którzy zdrowieją - powiedział dr Włodzimierz Bodnar, pediatra, który stosuje amantadynę w leczeniu COVID-19. Lekarz podkreślił, że zwracał się z prośbą do resortu zdrowia o rozpoczęcie badań nad preparatem. Dr Filip Mejza zaapelował z kolei, by wstrzymać się od stosowania amantadyny do czasu publikacji oficjalnych badań.- Pokazuję światu, że robię swoje, mamy efekty lecznicze. (...) Przede wszystkim liczy się doświadczenie lekarza, objawy choroby i jej zaawansowanie. Każdy lek można dyskredytować i powiedzieć, że nie pomógł. Amantadyna nie jest lekiem na wszystko - przyznał dr Włodzimierz Bodnar na antenie Polsat News.

Lekarz podkreślił, że jako zwolennik stosowania amantadyny u chorych zwracał się z prośbą do Ministerstwa Zdrowia o rozpoczęcie badań nad preparatem. - Apelowałem o badania od października. Wezwałem ministerstwo zdrowia do badań klinicznych. Nikt inny, tylko ja osobiście - dodał.

Więcej: https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-dr-wlodzimierz-bodnar-o-amantadynie-mamy-efekty-lecznicze,nId,5164995

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16899
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Kwi 13, 2021 21:19Im kaucja za np. butelki plastikowe jest wyższa, tym częściej zwracane są one przez klientów - wynika z raportu Eunomia Research & Consulting. Podkreślono jednak, że nie może być ona za wysoka, czyli musi m.in. być proporcjonalna do ceny napoju, tak aby nie blokowała jego zakupu.

Ośrodek badawczy Eunomia Research & Consulting przygotował raport, w którym wskazuje, jak w kilku krokach przygotować skuteczny system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, który mógłby funkcjonować w Polsce. Raport wskazuje ponadto, że ROP-owi powinien towarzyszyć również system kaucyjny.

ROP polega na tym, że producenci przyszłych odpadów ponoszą w części lub w całości koszty ich zagospodarowania. Nowy system - zgodnie z zapowiedziami resortu klimatu i środowiska - miałby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku.

Eunomia Research & Consulting zwraca uwagę, że funkcjonujący obecnie w Polsce ROP wymaga istotnych zmian. Według szacunków, producenci finansują obecnie nie więcej niż ok. 5 proc. kosztów recyklingu odpadów opakowaniowych.

W raporcie podkreśla się, że nowy ROP w Polsce musi nie tylko odpowiadać na dzisiejsze wyzwania związane ze zbiórką i recyklingiem odpadów, ale również "widzieć" kolejne cele za kilka czy kilkanaście lat.

Ośrodek badawczy wskazuje, że jednym z elementów ROP, bez którego ten nie będzie mógł się obejść, ma być system kaucyjny.

W raporcie przypomniano, że zgodnie z unijną dyrektywą plastikową (Single Use Plastics), do 2025 roku państwa członkowskie muszą osiągnąć określone poziomy selektywnej zbiórki opakowań plastikowych po napojach – odpowiednio 77 proc. w 2025 roku i 90 proc. w ciągu kolejnych dwóch lat.

Autorzy analizy podkreślili, że system kaucyjny nie powinien odnosić się jedynie do plastikowych butelek, ale również np. do butelek szklanych czy aluminiowych puszek.

W raporcie wskazano, że kaucja jest mechanizmem zachęcającym do zwrotu opakowań, więc musi być ustalana na dość wysokim poziomie, tak by konsumenci czuli, że warto zwrócić puszkę czy butelkę po napoju.

Powołując się na przykład USA wskazano, że kaucja od dekad wynosi 0,05 dolara za opakowanie. To jednak powoduje, że wskaźnik zwrotów spadł, bo w ciągu lat kaucja realnie straciła na wartości. Zwrócono jednak uwagę, że w stanie Oregon w 2017 roku kaucja wzrosła do 0,1 dolara co spowodowało wzrost oddawanych opakowań o ponad 64 proc. w stosunku do 2016 roku., osiągając poziom 90,8 proc.

W raporcie czytamy ponadto, że wartość kaucji musi być również proporcjonalna do ceny napoju, a więc powinna być ustalana na poziomie, który nie blokuje zakupu poprzez negatywny wpływ na ponoszony z góry koszt napoju - mimo np. pełnego zwrotu kaucji. Jej wysokość nie powinna też negatywnie wpływać na przepływy pieniężne producentów i sprzedawców detalicznych, gdzie producenci inicjują kaucję i otrzymują zwrot w ramach łańcucha dostaw.

Zdaniem autorów analizy wartość kaucji nie może być też za wysoka, tak by ograniczyć potencjalne korzyści płynące z oszustw systemowych.

Eunomia Research & Consulting zwraca ponadto uwagę, że system kaucyjny powinien być klarowny i prosty. Wskazano, że większość systemów kaucyjnych obejmuje butelki plastikowe (do 3 litrów) i puszki metalowe. W ramach systemów kaucyjnych zbierane są też butelki szklane (poza Szwecją i Norwegią).

Europejskie systemy kaucyjne nie obejmują woreczków ani kartonów, m.in. dlatego, że takie odpady nie są łatwo poddawane recyklingowi.

"Generalnie, większość systemów europejskich obejmuje wszystkie napoje (z wyjątkiem mleka, wina i alkoholi). Oznacza to, że system jest prostszy dla konsumentów i sprzedawców detalicznych, którzy nie muszą sprawdzać, które napoje są nim objęte, a które nie, co daje też wyraźny komunikat marketingowy dla systemu"

podkreślono w raporcie.

Autorzy dokumentu zwracają ponadto uwagę, że wszystkie efektywne systemy kaucyjne w Europie opierają się na zasadzie zwrotu w sklepie, co pozwala konsumentom zwrócić zużyte opakowania po napojach do dowolnego sklepu w celu uzyskania zwrotu.

"Podejście to jest generalnie wygodniejsze dla konsumentów, gdyż mogą zwracać butelki podczas zakupów, a w przypadku konsumpcji poza domem - podczas mijania sklepu. Zaangażowanie sprzedawców detalicznych zazwyczaj zmniejsza również koszty obsługi systemu, poprzez uniknięcie potrzeby specjalnej infrastruktury, a także umożliwienie transportu zwracanych butelek w ramach logistyki zwrotnej"
przekonuje raport.

Dodano, że alternatywą bądź dodatkiem do sklepowego sytemu kaucyjnego są skupy, których celem jest wyłącznie zwrot kaucji (często wykorzystywane w USA) bądź specjalne wyznaczone miejsca, gdzie można zostawić butelki w workach oznaczonych kodem kreskowym. W tym ostatnim przypadku na rachunek klienta zwracane są środki z kaucji.

"Każdy system kaucyjny powinien zapewniać możliwą wygodę zwrotu przez konsumentów zużytych butelek po napojach, aby przyczynić się do uzyskania wyższego wskaźnika zwrotu, w sposób uczciwy wobec konsumentów. Ujęcie wszystkich sprzedawców detalicznych w systemie jest również bardziej opłacalne dla sprzedawców (w związku z czym należy również zapewnić objęcie systemem sprzedawców online), a także czytelniejsze dla konsumentów. W ramach niektórych systemów robi się wyjątek dla bardzo małych sklepów, jednak często decydują się one na dobrowolne uczestnictwo"
wyjaśniono w raporcie.

Ośrodek Eunomia Research & Consulting dodał, że w przypadku większych sklepów instalowane są maszyny do zwrotu butelek. Wydają one też kwity uprawniające do zwrotu kaucji bądź uznania rachunku.

"Ponieważ sprzedawcy detaliczni są kluczowi dla sukcesu systemu i ponoszą koszty związane z świadczeniem tej usługi, powinni otrzymywać wynagrodzenie ze strony operatora systemu. Dobrze skonstruowane systemy wypłacają więc sprzedawcom opłatę logistyczną za każdą zwracaną butelkę, przy czym opłaty są tak skalkulowane, aby odzwierciedlać średnie koszty miejsca, czasu pracy personelu oraz maszyn, jeżeli są one wykorzystywane. Te dobrze zaprojektowane systemy płacą wyższą opłatę logistyczną sprzedawcom detalicznym posiadającym maszyny do zbiórki opakowań, ponieważ te urządzenia pomagają obniżyć ogólne koszty systemu poprzez zmniejszenie liczby oszustw, kosztów magazynowania i transportu oraz zapotrzebowania na centra liczące"
dodano w raporcie.

Raport ośrodka badawczego Eunomia Research & Consulting przygotowywany został dla firmy Tomra zajmującej się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą maszyn umożliwiających zwrot butelek po napojach.

Źródło: https://filarybiznesu.pl/jaka-kaucja-za-butelke/a9615

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16899
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Kwi 15, 2021 18:42

ZUS musi wypłacić spadkobiercom emeryturę lub rentę za pełny miesiąc, w którym zmarł ich bliski


Listonosz, który przynosi emeryturę po śmierci emeryta, nie powinien jej wypłacać domownikom, tylko zwrócić do ZUS. Komu należy się ostatnia emerytura lub renta po zmarłej osobie? Jakich dokumentów zażąda od nas ZUS? Czy zapłacimy od tej wypłaty podatek? Rozwiewamy wątpliwości.W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zmarło aż 486,7 tys. Polaków – to najwięcej od czasu zakończenia II wojny światowej. Według danych GUS, w styczniu b.r. liczba ludności w naszym kraju wynosiła 38 mln 244 tys. To najmniej od dziesięciu lat.

Śmierć i pieniądze

Po śmierci bliskich wiele rodzin w Polsce znalazło się w trudnym położeniu. Zakłady pogrzebowe i kamieniarskie żądają za organizację pochówków kwot znacznie przekraczających oferowany przez państwo jednorazowy zasiłek pogrzebowy w kwocie 4 tys. zł – i to tylko w przypadku osób ubezpieczonych.

Więcej: https://www.money.pl/emer...900789632a.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16899
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Kwi 15, 2021 21:33

Cztery pozwy przeciwko łódzkiej kurii. Sąd rozstrzygnie, czy doszło do wyzysku parafian


Cztery rodziny zmarłych osób z okolic Brzezin (woj. łódzkie) zdecydowały się na skierowanie pozwów przeciwko archidiecezji łódzkiej. Zarzucają duchownym wyzysk polegający na pobieraniu zawyżonych opłat za pochówek. Na jedynym w regionie cmentarzu ceny za pogrzeby dyktuje kuria. Samo wykopanie grobu kosztowało 2000 zł - wynika z cennika zarządcy cmentarza.Na 10 maja Sąd Rejonowy w Brzezinach zaplanował rozpatrzenie pierwszego z pozwów, dotyczących zwrotu rodzinie zmarłego mieszkańca miasta opłat za pochówek. Jak poinformowali WP prawnicy kancelarii prawnej Głogowski&Majewski, do sądu trafiły cztery pozwy dotyczące zawyżonych opłat. Trzy zostaną rozpatrzone, a jeden jest na etapie próby dojścia do ugody.

Według adwokatów na cmentarzu dochodziło do "wyzysku" osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W liczącym 12-tysięcy mieście jest tylko jeden cmentarz. Zarządza nim łódzka kuria, swobodnie dyktując opłaty za usługi związane z pochówkiem.

Przykłady to m.in. 400 zł za "dochowanie w piwnicy", czyli samo złożenie trumny w przygotowanym grobie. 2000 zł za wykopanie grobu, 120 zł za wjazd na teren cmentarza ekipy kamieniarzy. Datek "co łaska", związany z pogrzebem, miał wynosić nie mniej niż 500 zł.

Więcej: https://wiadomosci.wp.pl/cztery-pozwy-przeciwko-lodzkiej-kurii-sad-rozstrzygnie-czy-doszlo-do-wyzysku-parafian-6629085699849152a

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16899
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Kwi 16, 2021 20:39

Czy można chodzić z psem bez smyczy i kagańca? Obalamy mity

Nowe, wysokie mandaty będą wystawiane właścicielom psów od soboty 10 kwietnia 2021 roku. W przestrzeni publicznej szybko pojawiły się stwierdzenia, że do otrzymania kary wystarczające będzie samo spuszczenie zwierzęcia ze smyczy lub niezałożenie mu kagańca. Czy aby na pewno?

10 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2021 zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Niektóre kary zostały zaostrzone, a wśród zmienionych wysokości grzywien znalazły się również te, które mogą ponieść właściciele zwierząt.

Więcej: https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8137109,spacer-z-psem-smycz-kaganiec-mandaty-wykroczenie.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16899
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wczoraj 21:21

Polska symbolem drożyzny. Kolejny miesiąc ceny rosną najszybciej w UE


Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem podwyżek. Niestety nie chodzi o wynagrodzenia, ale o ceny. Według najnowszych wyliczeń Eurostatu w rok wzrosły średnio o 4,4 proc. To znacznie więcej niż wynika z danych GUS.W Unii Europejskiej w marcu ceny były średnio o 1,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Tymczasem w Polsce rosną w tempie aż 4,4 proc. To najwyższa inflacja - wskazuje europejski odpowiednik naszego GUS-u.

Za Polską, wśród krajów z najwyższymi podwyżkami cen, są Węgry. Inflacja tam wyniosła 3,9 proc. Dalej zostawiamy m.in. Rumunię czy Czechy, które też zawyżają statystyki.

Więcej: https://www.money.pl/gosp...278596192a.html

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 456 z 456  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.