forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Aktualności » Kłopotów w kłopocie Poprzedni temat :: Następny temat
Kłopotów w kłopocie
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15230
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Sie 16, 2016 16:27

Mieszkańcy Kłopotowa nie chcą składowiska


Bomba z opóźnionym zapłonem?
Po kolejnym pożarze na terenie składowiska gromadzonych tworzyw sztucznych, mieszkańcy Kłopotowa i sąsiednich wsi, powiedzieli dość. Zapowiadają, że jeśli właściciel w odpowiedni sposób nie zabezpieczy tego wysypiska, to są gotowi wyjść na drogę i protestować przeciwko funkcjonowaniu tej inwestycji. "Jesteśmy truci. To bomba z opóźnionym zapłonem", mówią wprost mieszkańcy. "Składowisko jest bezpieczne i działa legalnie", odpowiada przedstawiciel firmy R-Power Polska, do której należy wysypisko.

W pierwszy weekend sierpnia na terenie składowiska w Kłopotowie doszło do kolejnego pożaru. Z ogniem walczyło wtedy ponad 60 strażaków z kilkunastu jednostek zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że było tocelowe podpalenie, bo ogień pojawił się co najmniej w dwóch miejscach blisko ogrodzenia składowiska. Ostateczną przyczynę ustali jednak policyjne śledztwo. Do najpoważniejszego pożaru doszło jednak rok temu, także w wakacje. Ogień wzniecili wtedy prawdopodobnie pracownicy wysypiska, którzy wykonywali roboty spawalnicze.

Mieszkańcy Kłopotowa i sąsiednich miejscowości nie chcą już dalej żyć w otoczeniu składowiska. Mówią, że to bomba z opóźnionym zapłonem i chcą doprowadzić do zamknięcia tej inwestycji, która - jak uważają - jest niebezpieczna dla nich samych, jak i naturalnego środowiska.

Z mieszkańcami Kłopotowa i okolicznych wsi rozmawiał na miejscu nasz reporter, Tomasz Jóźwiak.

Kliknij, aby odsłuchać

:Więcej + materiał dźwiękowy : http://miedziowe.pl/content/view/80208/78/

Podpis użytkownika:
   
Montiwanie98
Nowy(a) na forum


Dołączył: 24 Lis 2016
Posty: 3
Wysłany: Czw Lis 24, 2016 15:03

Witam mega dużo śmieci to jest problem globalny niestety

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15230
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Maj 24, 2017 13:09

Komentarze:

Heniek

Jakie zatrucie wod gruntowych? Przy tym skladowisku jest śmierdzący rów odciekowy z MUNDO przy którym wszystkie drzewa usychają?

------------------------------------------

Grzesiek


Dziś rano kolejka samochodów ciężarowych przed bramą na MUNDO. Ciężarówka co się wyładowywała na tej górze wyglądała jak zabawka mojego dziecka.

----------------------------------------------

Zapadka

A dlaczego radni nie pochyla sie nad problemem smrodu z drugiego wysypiska ktore od lat zatruwa drogi oddechowe lubinianom ?! Bo miasto dobrze zyje z mundo to po co grzebac..

--------------------------------------------------

Heniek_48


dalej tyle ciężarówek dziennie przyjeżdża ze śmieciami z wrocławia do nas czy coś się zmieniło? a potem ludzie marudzą, że im śmierdzi. Dalej głosujcie na ekipę kolesi, która tylko sobie nabija kieszenie kosztem mieszkańców…

=============================

Radni apelują o zamknięcie składowiska w Kłopotowie


„Składowisko to bomba ekologiczna, która może doprowadzić do skażenia środowiska oraz wód gruntowych, a tym samym spowodować zagrożenie dla zdrowia mieszkańców” – podkreślają radni gminy Lubin w swoim stanowisku, które wkrótce zostanie przesłane do najważniejszych instytucji oraz organów ścigania.
Radni gminy Lubin proszą o pomoc w zatrzymaniu ciężarówek ze śmieciami, które mimo zakazu codziennie trafiają do składowiska w Kłopotowie. Na dzisiejszej sesji wystosowali apel do urzędów, służb i organów ścigania o pomoc w zatrzymaniu tego procederu, w szczególności o zabezpieczenie terenu i zamknięcie przed kolejnymi transportami odpadów.

– Może ktoś wyżej zainteresuje się naszym problemem i coś z tym zrobi. Mimo wszystkich zakazów, mimo prowadzonego postępowania przeciwko właścicielom, nic się nie zmieniło. Nadal dowożone są kolejne transporty ze śmieciami. Zbliża się lato, mieszkańcy boją się kolejnego pożaru – mówi przewodniczący rady gminy Lubin Norbert Grabowski.

Przypomnijmy, Starostwo Powiatowe w Lubinie na wniosek mieszkańców cofnęło pozwolenie na zwożenie śmieci do Kłopotowa. Następnie przy składowisku postawiono znak zakazu wjazdu z ciężkim tonażem. Głogowska prokuratura wszczęła śledztwo po jednym z pożarów, do których doszło na terenie składowiska. Pod uwagę wzięto wyniki analiz biegłych z zakresu ochrony środowiska, badania próbek gleby, zeznania świadków i liczne dokumenty. Na tej podstawie prokurator ustalił, że odpady w Kłopotowie były składowane niezgodnie z przepisami. Badanie zabezpieczonych próbek gleby z terenu składowiska wykazało m.in. znaczne przekroczenie dopuszczalnej zawartości ołowiu, cynku i miedzi. Sprawą zajmie się wkrótce Sąd Rejonowy w Lubinie.

Problem się nie kończy, a jak mówią radni, trujące hałdy wciąż rosną. Zarówno urzędnicy, jak i policja, bezradnie rozkładają ręce.

źródło: http://www.lubin.pl/radni...a-w-klopotowie/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15230
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Sie 21, 2017 13:13


Składowisko wciąż się pali. Prawdopodobnie było to podpalenie


Śmieci na składowisku odpadów w Kłopotowie wciąż się palą. Jak mówią lubińscy strażacy, w najgorszym przypadku gaszenie potrwa jeszcze tydzień, w najlepszym trzy dni. Wszystko wskazuje na to, że było to podpalenie.Ogień pojawił się wczoraj chwilę po godzinie 18. Od tamtej pory na składowisku non stop pracują lubińscy strażacy

– Do tej pory w akcji gaśniczej wzięło udział ponad 60 strażaków i około 12 samochodów gaśniczych. Z uwagi na rozmiar tego zdarzenia, strażacy co jakiś czas się wymieniają – mówi komendant lubińskiej straży pożarnej młodszy brygadier Eryk Górski. – Pożar wszedł w głąb hałdy śmieci, dlatego jest trudny do opanowania i bez ciężkiego sprzętu nie będziemy w stanie go ugasić – przyznaje.

Strażacy na razie mają problem z pozyskaniem niezbędnego sprzętu. Być może pomoże wójt gminy Lubin. Jakąś maszynę zaoferował też właściciel składowiska. Pali się na powierzchni 60 mkw. i do wysokości hałdy, czyli do około 20 metrów. To nie jest pierwszy pożar, jaki wybuchł w tym miejscu. Podobną sytuację mieliśmy dwa lata temu, a także rok wcześniej.

– Wygląda to gorzej niż rok temu, ponieważ ogień wszedł głęboko w hałdę i jest ciężki do zlokalizowania – przyznaje komendant lubińskiej straży pożarnej. – W najgorszym wypadku gaszenie potrwa do około tygodnia, w najlepszym trzy dni – dodaje, nie kryjąc, że miejsce powstania tego pożaru jest charakterystyczne dla podpalenia i właśnie to straż podaje jako wstępną przyczynę pojawienia się ognia.

Więcej: http://www.lubin.pl/prawd...ylo-podpalenie/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15230
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Lip 03, 2018 19:00

Składowisko odpadów w Kłopotowie


Prokurator chce wyższej kary


Prokurator zaskarża wyrok sądu. Chodzi o prowadzenie wysypiska odpadów w Kłopotowie koło Lubina. Dyrektor i prezes odpowiadali na zarzuty nieodpowiedniego składowania nieczystości. W marcu usłyszeli wyrok, ale oskarżyciel uważa decyzję sądu za zbyt łagodną.

Sąd w Lubinie skazał Mirosława D., prezesa składowiska w Kłopotowie, na rok pozbawienia wolności, a Roberta S., dyrektora zarządzającego, na 10 miesięcy. Oba wyroki są w zawieszeniu na 2 lata. Mężczyźni nie mogą także prowadzić działalności gospodarczej oraz zajmować stanowisk w spółkach przez okres 7 lat. Taki był wyrok I instancji.

Prokurator uważa, że kara jest niewspółmierna do winy. Na składowisku znajdowały się niebezpieczne odpady, co spowodowało zanieczyszczenie środowiska, a idąc dalej mogło wpłynąć również na zdrowie mieszkańców. Poza tym oskarżyciel uważa, że mężczyźni byli świadomi swojego postępowania i działali celowo.

Prokurator ma również zastrzeżenia co do samego procesu, gdyż nie wzięto pod uwagę faktur i dokumentów transportowych. Domaga się bezwzględnej kary 2 lat więzienia dla dyrektora zarządzającego, oraz 3 lat dla prezesa i zakazu prowadzenia działalności gospodarczej dla obu mężczyzn przez okres 15 lat.

O problemach ze składowiskiem pisaliśmy na naszym portalu. Przeczytaj również "Kolejny tir z odpadami zatrzymany" - kliknij!

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/88223/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15230
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Wrz 20, 2018 10:42

Polityczny spór o wpis na portalu społecznościowym


Prezydent kontra wójt
Czy prezydent Lubina się zagalopował mówiąc, że wójt gminy Lubin obiecał mu zlikwidowanie składowiska odpadów w Kłopotowie w zamian za swoje poparcie? - Nigdy takiej rozmowy nie było, ponieważ pan prezydent dotychczas nie interesował się sprawą składowiska odpadów w Kłopotowie - ripostuje rzeczniczka wójta Tadeusza Kielana.

Cała historia ma swój początek w konferencji prasowej kandydata na wójta gminy Lubin, Marcina Białkowskiego z Bezpartyjnych Samorządowców. Kandydat ogłosił, że jedną z pierwszych jego decyzji będzie likwidacja składowiska odpadów w Kłopotowie. Po tej deklaracji, na profilu prezydenta Roberta Raczyńskiego pojawił się wpis: "Brawo dla Marcina Białkowskiego za tę deklarację! Wójtowi Kielanowi niestety zabrakło odwagi, by zlikwidować nielegalneskładowisko odpadów w Kłopotowie, mimo że obiecał mi to w 2016 roku. Już wtedy uprzedziłem go, że jeśli składowisko nie zostanie raz na zawsze zlikwidowane, to nie poprę go w nadchodzących wyborach. Marcin Białkowski to człowiek, który zawsze dotrzymuje słowa, dlatego będę kibicował mu w walce o fotel wójta".

Z treści postu wynika, że prezydent Raczyński uzależnił swoje poparcie dla wójta Kielana od likwidacji składowiska w Kłopotowie. Urzędnicy wójta twierdzą, że to bzdura.

- Nigdy takiej rozmowy nie było, ponieważ pan prezydent dotychczas nie interesował się sprawą składowiska odpadów w Kłopotowie. A szkoda, bo może wcześniej dałoby się naprawić skutki decyzji starosty lubińskiego Adama Myrdy, który w grudniu 2014 r. zezwolił firmie R-POWER na zbieranie i magazynowanie odpadów na działce w Kłopotowie. Nie jest tajemnicą, że prezydent i starosta ściśle ze sobą współpracują. Nagłe zainteresowanie pana prezydenta wysypiskiem odpadów w Kłopotowie - to raczej próba odwrócenia uwagi od problemu smrodu, który paraliżuje Lubin, a pochodzi z miejskiego wysypiska, zarządzanego przez spółkę MUNDO, w której 100 proc. udziałów ma Prezydent Miasta Lubina. Więc może najpierw pan prezydent poradzi sobie ze swoim śmierdzącym kłopotem, a potem doradzać będzie władzom gminy wiejskiej, co mają robić w sprawie Kłopotowa - czytamy w oświadczeniu Mai Grohman, rzeczniczki wójta gminy Lubin.

Aktywność w portalach społecznościowych to jeden z istotnych elementów trwającej kampanii wyborczej. Trzeba jednak bardzo uważać na to, jakie treści są publikowane w Internecie, by nie narazić się na oskarżenie o pomówienia, zniesławienie lub naruszenie dóbr osobistych czy dobrego imienia.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/89072/78/

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.