forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Polityka miasta » Strefa gospodarcza Poprzedni temat :: Następny temat
Strefa gospodarcza
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Mar 04, 2016 16:09

Marszałek negatywnie zaopiniował odrolnienie części gruntów


Walka o powstanie strefy gospodarczej
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski negatywnie zaopiniował ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi pomysł odrolnienia 150 hektarów gruntów pod uruchomienie strefy aktywności gospodarczej. Park przemysłowy, w którym mieliby osiąść potencjalni inwestorzy, miałby biec wzdłuż budowanej drogi ekspresowej S3. Władze Lubina i gminy wiejskiej zapowiedziały, że sprawy nie odpuszczą i będą do końca walczyć o przekształcenie ziemi.

Gigantyczna specjalna strefa ekonomiczna o powierzchni blisko pół tysiąca hektarów miałaby powstać na obszarze od Krzeczyna Wielkiego do Obory. To wspólny projekt prezydenta Roberta Raczyńskiego i wójta Tadeusza Kielana. Oba samorządy wnioskowały o odrolnienie około 185 hektarów gruntów nacele przemysłowe. Po zapoznaniu się z wnioskami i uzasadnieniem marszałek województwa zgodził się na odrolnienie 35 hektarów. Na pozostałe 150 ha marszałek wydał negatywną opinię, bo jak czytamy w uzasadnieniu: "Zmiana ich przeznaczenia na cele nierolnicze spowodowałyby wkroczenie z zabudową w otwartą przestrzeń rolniczą".

Władze Lubina i gminy wiejskiej zapowiedziały już, że sprawy nie odpuszczą. - Prezydent wraz z wójtem analizują te dokumenty, jakiś szerszy komentarz będzie w ciągu najbliższych dni. Jest to zaskakująca decyzja i wkrótce powiemy o dalszych naszych krokach, ale na pewno się nie poddamy - mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

W gminie wiejskiej mówią wprost: "nie rozumiemy decyzji marszałka, który uniemożliwia rozwój lubińskich samorządów". - Kroki zostały już poczynione wcześniej wydzielając teren planowanej strefy aktywności gospodarczej do odrębnego planu zagospodarowania przestrzennego i prace planistyczne trwają. To jest jednak długi proces, ale ten tryb został już uruchomiony i biegnie swoim tempem - dodaje Maja Grohman, rzeczniczka wójta gminy wiejskiej Lubin.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/78095/78/

Podpis użytkownika:
   
daydream
Początkujący


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 85
Skąd: Lubin
Wysłany: Pią Mar 04, 2016 20:59

Ludzie. Nie betonujcie całego świata. Po co robić strefę gospodarczą, jeżeli Specjalna Strefa Ekonomiczna nie jest zagospodarowana. To Inflanty Zagłoby.

Podpis użytkownika:
daydream
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Mar 05, 2016 00:12

daydream, zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Niestety, mamy takich mędrców w naszej radzie miasta, że aż głowa boli.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Paź 11, 2016 14:26

Zielone światło na budowę strefy aktywności gospodarczej


Raczyński: Nie jestem lizusem partii politycznych, ale reakcja PiS była szybka


Powstanie w Lubinie strefy aktywności gospodarczej będzie dla prezydenta Lubina sprawą nadrzędną. Podczas specjalnej konferencji prasowej, Robert Raczyński podziękował publicznie politykom Prawa i Sprawiedliwości za skuteczne działanie na rzecz uruchomienia całego projektu. Przy okazji gospodarz Lubina wytknął marszałkowi sejmiku dolnośląskiego brak przychylności w poparciu tej inwestycji.

Poza tym, że strefa miała swoich sojuszników, miała także zagorzałych przeciwników. Musieliśmy uzyskać rzecz fundamentalną, czyli zgodę właściciela na odrolnienie gruntów, czyli Agencji Nieruchomości Rolnych. Musieliśmy uzyskać zgodę i przychylność rady gminy wiejskiej Lubin i radnych miejskich, oczywiście musieliśmy mieć także zgodę administracji centralnej. Mamy przychylność rady gminy wiejskiej i miejskiej, ale po drodze natrafiliśmy na zdecydowany opór administracji województwa, która zbojkotowała naszą inicjatywę. Kompletnie nie rozumiemtej postawy, ale na szczęście opinia wydana przez marszałka nie ma mocy sprawczej. Wystąpiliśmy do administracji centralnej, poprosiliśmy o wsparcie ze strony parlamentarzystów - przede wszystkim pana posła Krzysztofa Kubowa. Państwo mnie znacie i wiecie, że nie jestem lizusem partii politycznych, ale przyznam szczerze, że po raz pierwszy na naszą prośbę, była szybka reakcja. W ciągu 2-3 tygodni zapadła decyzja pozytywna o budowie naszej strefy, za co dziękuję - mówił prezydent Lubina, Robert Raczyński.

"Bijącym sercem" gospodarczym lubińskiej strefy ekonomicznej ma być KGHM. - Spółka KGHM jest największym pracodawcą w regionie. Po uporządkowaniu naszych zagranicznych inwestycji poczynionych przez poprzednie władze spółki, zamierzamy inwestować w Polsce i regionie. Działanie podejmowane przez naszych poprzedników nie przyniosły uniezależnienia KGHM-u tylko od rynku miedzi. Spółka jest mocno zależna od rynku surowcowego i w przypadku dekoniunktury, brak jest tej "drugiej nogi", która wspierałaby KGHM w oczekiwaniu na poprawę uwarunkowań makroekonomicznych. Dlatego też KGHM poprzez swoje spółki w Grupie Kapitałowej będzie starał się inwestować w nowe przedsięwzięcia na terenie strefy z udziałem nowych inwestorów, bo staramy się szukać takich inwestorów do stworzenia nowych miejsc pracy a jednocześnie tworzyć wartość dodaną w ramach Grupy Kapitałowej, która nie będzie wprost związana z naszym podstawowym biznesem - mówił Krzysztof Skóra, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Gościnnie w konferencji uczestniczyli także sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Adam Lipiński oraz poseł PiS Krzysztof Kubów. - Spotkaliśmy się dzisiaj w takim gronie, by pokazać, że na przestrzeni ostatnich miesięcy warto współpracować z samorządami, czego efektem jest ta konferencja prasowa, w której już mamy podwaliny do budowy strefy ekonomicznej. Płaszczyzn współpracy zapewne będzie jeszcze więcej. Zagłębie Miedziowe jest jednym z bardziej atrakcyjnych terenów, w którym warto inwestować. Niestety sejmik województwa dolnośląskiego nie prowadzi polityki zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska, czego efektem było chociażby zablokowanie decyzji dotyczącej odrolnienia gruntów. My chcemy budować Dolny Śląsk na płaszczyźnie porozumienia, współpracy, zrównoważonego rozwoju. Widać to w skali Lubina, że się opłaca. Myślę, że jest kwestią czasu, kiedy polityka sejmiku województwa dolnośląskiego zmieni swój punkt widzenia i pieniądze na różnego rodzaju inwestycje będą równomiernie rozlokowane na terenie całego województwa. Te rzeczy, o których dziś mówimy, mogły być zrealizowane już znacznie wcześniej, niestety nie było tej perspektywy Dolnego Śląska w kontekście mniejszych miejscowości - dodaje Krzysztof Kubów, lubiński poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Chciałem wyrazić swoje zadowolenie, że doszło do współpracy rządu z samorządem, kombinatem i między parlamentarzystami. My - jako rząd Prawa i Sprawiedliwości - jesteśmy szczególnie zainteresowani ambitnymi projektami i dużymi zadaniami. Jako Polska jesteśmy w fazie średniego rozwoju, żeby dogonić kraje Europy Zachodniej musimy zdynamizować rozwój regionu. By tak się stało, jednym z pomysłów jest popieranie takich dużych projektów, jak strefa ekonomiczna. Deklaruję chęć współpracy z samorządem, parlamentarzystami i kombinatem. Mam nadzieję, że nie jest to pierwszy i ostatni taki projekt na Dolnym Śląsku - dodał minister Adam Lipiński.

Według założeń już w październiku ma być przyjęty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów pod przyszłą strefę. W przyszłym roku ma być powołany organ prawny, który będzie zarządzał budową, a później działalnością lubińskiej strefy. W ramach uruchomienia strefy, wyremontowany ma być odcinek kolejowy Legnica - Lubin - Rudna Gwizdanów, ma powstać nowa trasa kolejowa Polkowice - Głogów, a melodią przyszłości jest przywrócenie żeglugi na Odrze i budowa nowego portu rzecznego w Głogowie. Pierwszy inwestor w lubińskiej strefie spodziewany jest w drugim kwartale 2018r.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/80884/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14548
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Cze 05, 2018 17:17

List intencyjny w sprawie budowy strefy przemysłowej


S3 ma być wabikiem dla inwestorów
Prezydent Lubina wraz z marszałkiem województwa dolnośląskiego podpisali dziś list intencyjny w sprawie obopólnej współpracy w ramach stworzenia Dolnośląskiej Strefy Przemysłowej. Obszar o powierzchni blisko 400 hektarów został wytyczony przy drodze ekspresowej S3 pomiędzy węzłem Lubin Zachód a drogą wojewódzką nr 335. Większość obszaru strefy znajduje się w granicach gminy Lubin, ale wójta nie zaproszono na uroczyste podpisanie listu intencyjnego. Prezydent Lubina nie wyklucza jednak współpracy na tym polu z gospodarzem gminy wiejskiej i innymi samorządowcami.

Podpisany dziś w ratuszu list intencyjny zawiera pięć krótkich paragrafów o wzajemnej współpracy między województem a miastem Lubin w utworzeniu podmiotu zarządzającego blisko 400-hektarowym obszarem, na którym powstanie Dolnośląska Strefa Przemysłowa. Oba samorządy zadeklarowały, że razem zbadają możliwości organizacyjne, techniczne i finansowe do powstania parku przemysłowego. W kolejnym paragrafie zastrzegły jednak, że podpisany dzisiaj list intencyjny... "nie pociąga za sobą jakichkolwiek zobowiązań dla którejkolwiek ze stron".

- Jesteśmy głęboko przekonani o tym, że powstająca trasa S3 jest świetnym miejscem do tego, by lokalizowały się tutaj podmioty gospodarcze różnej branży, np. podmioty innowacyjne. Chcemy, by powstawały tam dobrze płatne miejsca pracy z wykwalifikowaną kadrą. Ważna sprawa to kwestia dywersyfikacji i wystąpienia pewnych zagrożeń związanych z monokulturą, bo nie wszystko możemy budować w oparciu o miedź. Te nowe technologie i miejsca pracy muszą powstawać obok kombinatu. Do tej współpracy zapraszamy wiele innych samorządów - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

- Dzisiaj nasza strefa się materializuje, co będzie niestety procesem bardzo długim ze względu na biurokrację, która w Polsce jest wszechobecna. Dzisiaj tak naprawdę finalizujemy temat strefy, bo powołujemy organ zarządzający tą strefą, czyli podmiot, który będzie odpowiadał za zagospodarowanie tego fragmentu Dolnego Śląska. Koncepcja jest taka, że będziemy skupować grunty leżące wzdłuż S3 i tu liczymy na poważne wsparcie Agencji Nieruchomości Rolnych, która jest gospodarzem terenów wzdłuż budowanej trasy ekspresowej. Wiemy, że wkrótce do użytku oddany zostanie odcinek Lubin - Legnica, w związku z czym możemy przystąpić już do organizacji tych terenów pod przyszłą strefę - dodaje prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Na konferencję nie zaproszono wójta Tadeusza Kielana - gospodarza gminy, na terenie której znajduje się większość terenów pod budowę Dolnośląskiej Strefy Przemysłowej.

- Natychmiast po podpisaniu listu intencyjnego wystąpimy do wszystkich gmin, których granice znajdują się przy S3, by przystąpiły do tego projektu. Wszyscy są zainteresowani. Gmina Lubin odrolnił część terenu, więc na pewno jest tym zainteresowana. Ja nie znam przeciwników powstania tej strefy - tłumaczy prezydent Lubina.

Jednym z kluczowych elementów powodzenia całego projektu będzie powstanie kolei na odcinku Lubin - Legnica oraz Lubin - Wrocław. Być może jesienią uda się koleją skomunikować Lubin z Legnicą, a później połączyć stolicę Polskiej Miedzi ze stolicą Dolnego Śląska. Wszystko jednak zależy od Kolei Dolnośląskich i spółki PKP PLK.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/87919/78/

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.