forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Polityka miasta » Janosikowa kasa Poprzedni temat :: Następny temat
Janosikowa kasa
Autor Wiadomość
daydream
Początkujący


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 85
Skąd: Lubin
Wysłany: Pią Mar 28, 2014 17:11

Podatek "janosikowy" płacą gminy, czyli PAŃSTWO, na rzecz innych, biedniejszych, gmin czyli PAŃSTWA. Można to opisać tak: Lubin płaci na rzecz Ścinawy.

Podpis użytkownika:
daydream
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14669
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Kwi 09, 2014 18:13

Struzik: Zajęcie kont samorządu mazowieckiego to zaprzeczenie prawa


Marszałek Adam Struzik uważa, że zajęcie kont samorządu woj. mazowieckiego przez komornika z powodu niezapłaconego janosikowego to zaprzeczenie prawa. Zapowiedział, że będzie bronić województwa przed sądami, także europejskimi.- Będę tego województwa bronić z całą determinacją przed sądami najpierw krajowymi, a gdy to nie wystarczy, to również przed sądami europejskimi - oświadczył Struzik podczas środowej konferencji prasowej w Płocku.

Tymczasem Radni SLD z sejmiku województwa mazowieckiego zapowiadają wniosek do premiera Donalda Tuska o zarząd komisaryczny na Mazowszu, w związku z zajęciem kont mazowieckiego samorządu.

Struzik uznał za bezpodstawne pojawiające się opinie o błędach w dysponowaniu środkami przez samorząd województwa i braku ograniczeń w wydatkach. Przypomniał, że w ciągu 10 lat województwo przekazało na rzecz innych regionów w ramach janosikowego 6,5 mld zł.

Komornik we wtorek zajął konta samorządu woj. mazowieckiego z powodu niezapłaconego janosikowego. Rata janosikowego za grudzień 2013 r. to ok. 55 mln zł, a łącznie z odsetkami i kosztami komorniczymi kwota zajęcia komorniczego wynosi ok. 60 mln 211 tys. zł.

Więcej: http://biznes.interia.pl/...ampaign=firefox

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14669
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Kwi 15, 2014 12:15


Janosikowe: Struzik kontra skarbówka. Będą ofiary


Mazowsze znów ma dostęp do swoich kont bankowych. Jednak nie rozwiązuje to problemów finansowych województwa. Niewypłacalnemu samorządowi grozi paraliż kolei, oświaty, szpitali. Efekty odczują mieszkańcy

Dziś mija termin, w którym Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego powinien przekazać 19 mln zł swojej spółce Koleje Mazowieckie. Kolejne 6,2 mln zł jednostkom budżetowym, 9 mln zł jednostkom oświatowym. 1,5 mln zł powinno trafić do Warszawskiej Kolei Dojazdowej, a 53 mln zł to kwietniowa rata janosikowego.

Jak wczoraj usłyszeliśmy w urzędzie, nie ma szans, by znaleźć całą należną kwotę. Jeszcze w poniedziałek urząd skarbowy, na polecenie Ministerstwa Finansów, blokował konta bankowe samorządu w celu egzekucji zaległych rat janosikowego za ubiegły rok. – Na koncie mamy 74 mln zł, pieniądze są wciąż zablokowane – poinformowała nas Marta Milewska, rzeczniczka marszałka Adama Struzika. Urząd przygotował też kolejne pismo do skarbówki, tym razem z wnioskiem o nienaliczanie 3,4 mln zł opłaty komorniczej (tyle pochłoną koszty egzekucji zaległości). Kilka godzin później dowiedzieliśmy się, że konta zostały odblokowane, a skarbówka przejęła 61 mln zł. To oznacza, że urząd marszałkowski nie ma wystarczających pieniędzy na dzisiejsze wypłaty.

Więcej: http://serwisy.gazetapraw...eda-ofiary.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14669
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Cze 13, 2014 16:48

Komentarz:

~paweł :

Skoro przepisy są niezgodne z konstytucją to są bezprawiem od chwili uchwalenia, i nie tylko nie powinny obowiązywać przez 18 miesięcy od wyroku TK, ale wszystkie wpłaty i wypłaty na podstawie tych wadliwych przepisów powinny być zwrócone.
=========================

MF: województwo mazowieckie otrzyma ponad 246 mln zł pożyczki z budżetu


Województwo mazowieckie otrzyma ponad 246 mln zł pożyczki z budżetu - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż. Na decyzję w sprawie pożyczenia kolejnych 153 mln zł samorząd będzie musiał poczekać.

"Minister finansów zdecydował o udzieleniu samorządowi województwa mazowieckiego pożyczki w wysokości 246 mln 527 tys. 895 zł. Będzie ona oprocentowana w wysokości 3 proc. w skali roku" - powiedziała Dróżdż. Dodała, że na spłatę pożyczki samorząd będzie miał czas do 2039 r., z pięcioletnim okresem karencji.

Województwo mazowieckie czeka od połowy maja na 400 mln zł z budżetu państwa. Pod koniec kwietnia sejmik województwa mazowieckiego podjął uchwałę w sprawie wystąpienia do resortu finansów o długoterminowe pożyczki: 246 mln zł i 153 mln zł. Pożyczki mają być przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetowego woj. mazowieckiego w roku 2014 - będą z nich regulowane wpłaty janosikowego.

Rzeczniczka resortu finansów powiedziała, że decyzja w sprawie drugiej pożyczki nie została jeszcze podjęta.

W maju marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik wystosował pismo do ministra finansów Mateusza Szczurka z prośbą o to, by pożyczka była nieoprocentowana. "Uważam, że to nie nasza wina, że musimy ją brać i nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby pożyczając 400 mln zł, oddawać 185 mln zł więcej. To błąd systemowy. Będę zabiegał o zerowe oprocentowanie" - mówił wówczas Struzik.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł), zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

W połowie kwietnia Mazowsze miało zapłacić kwietniową transzę janosikowego w wysokości 53,8 mln zł, ale tego nie zrobiło. Wcześniej bowiem konta woj. mazowieckiego zablokowano, by wyegzekwować 61 mln zł na pokrycie zaległości grudniowej raty janosikowego. W maju zamiast 53 mln zł Mazowsze zapłaciło 33,3 mln zł.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Resort finansów uważa, że do czasu zmiany prawa woj. mazowieckie powinno wywiązywać się ze swoich obowiązków i płacić janosikowe.

źródło: http://biznes.onet.pl/mf-...49,1,news-detal

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14669
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Wrz 29, 2014 12:37


Mazowieckie wygrało z fiskusem spór o janosikowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił cztery decyzje ministra finansów, które zobowiązywały województwo mazowieckie do zapłaty czterech ostatnich miesięcznych rat janosikowego za 2013 r. W sumie chodzi o ponad 200 mln zł.

Sąd, uzasadniając orzeczenie, powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w marcu 2014 r. orzekł, że przepis dotyczący janosikowego płaconego przez województwa jest częściowo niezgodny z Konstytucją. TK dał na zmianę tego przepisu 18 miesięcy, ale mimo że nadal obowiązuje, WSA stwierdził, że sąd nie musi już go stosować.

Według WSA, aby województwO mogło wykonywać zadania własne, zeszłoroczne wpłaty janosikowego nie powinny przekroczyć 30 proc. dochodów podatkowych samorządu.

W kwietniu Ministerstwo Finansów zajęło konta Mazowsza z niezapłaconą ratą janosikowego w wysokości 60 mln zł.

Pieniądze dla biednych samorządów

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd zdecydował się wiosną br. zaciągnąć ponad 400 mln zł pożyczki z budżetu.

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

źródło: http://wyborcza.biz/bizne...osikowe.html#MT

Podpis użytkownika:
   
Marek_pno
Nowy(a) na forum


Dołączył: 17 Kwi 2014
Posty: 16
Wysłany: Pon Wrz 29, 2014 19:42

Cytat:
Sąd, uzasadniając orzeczenie, powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w marcu 2014 r. orzekł, że przepis dotyczący janosikowego płaconego przez województwa jest częściowo niezgodny z Konstytucją. TK dał na zmianę tego przepisu 18 miesięcy, ale mimo że nadal obowiązuje, WSA stwierdził, że sąd nie musi już go stosować.


Poczytałem posty z 2 strony i mam kilka pytań.

Czyli mają jeszcze płacić przez 18 miesięcy (wg Trybunału Konstytucji), ale Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdzili ,że nie będzie płacić? (nie mogę narozumieć tego co jest napisane).

Skoro to dotyczy gmin to czemu blokują kasę dla całego województwa?

Wreszcie ta decyzja ,że janosikowe jest niekonstytucyjne (częściowo niekonstytucyjne??!!)poskutkuje ,że gminy na ternie całego kraju przestaną je płacić?

Taka moja mała refleksja. Jak w tym kraju ma być normalnie, jak 95 społeczeństwa nie ogarnia działania tego państwa, jakieś janosikowe, budżety gmine, powiatowe, wojewódzkie(?), dotacje unijne, różnego rodzaju... Chyba, że się mylę i tylko ja nie wiem jak to wszystko działa.

Marek

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14669
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 08:49

http://www.youtube.com/watch?v=Zvhk_t1B0nE#t=108

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14669
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Kwi 07, 2015 17:34


Problem górnictwa wróci: Teraz chodzi o sprawy podatkowe
Część gmin, na terenie których działają kopalnie, stanęła przed koniecznością zwrotu naliczonego podatku od nieruchomości. To efekt problemów związanych z tzw. podatkiem od wyrobisk górniczych; co do którego samorządy domagają się doprecyzowania przepisów.

Sprawa dotyczy m.in. gmin, na terenie których działa Jastrzębska Spółka Węglowa. JSW – będąc w ostatnich latach w stosunkowo najlepszej sytuacji spośród spółek węglowych – od lat płaciła sporny podatek. Spór dotyczył i nadal w części dotyczy rozstrzygnięcia, w jakim zakresie pobierany przez gminy podatek od nieruchomości może obejmować podziemne wyrobiska górnicze, a obecnie podziemne budowle. W efekcie dotychczasowych niekorzystnych dla gmin rozstrzygnięć część z nich musi teraz zwracać wielomilionowe kwoty.

Więcej: http://wgospodarce.pl/inf...prawy-podatkowe

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14669
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Kwi 22, 2015 15:02


Janosikowe. Nowe przepisy są już na ukończeniu


Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowym systemem naliczania janosikowego - zapowiedziała w środę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej wiceminister finansów Hanna Majszczyk (na zdjęciu).Wiceminister dodała, że w granicach dwóch tygodni nowe propozycje powinny zostać przedstawione do wiadomości samorządom. Podkreśliła, że doświadczenia samorządów będą miały wpływ na końcowy efekt prac.

- Prace te co do zasady zostały zakończone. Oczekujemy na drobne kwestie, które wiążą się z zakończeniem pewnych analiz i podsumowań co do korelacji pomiędzy podziałem wpłat, potrzebami poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego a ich poziomem wydatków" - powiedziała.

Według Majszczyk zaproponowane przez resort finansów rozwiązanie zapewni w jednostkach samorządu terytorialnego, które dokonują wpłat zachowanie "odpowiedniej proporcji dochodów, tak by nie była zachwiana możliwość realizacji ich zadań". - Przewiduje się również umocnienie zasady, aby system był w miarę elastyczny na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą - dodała.

Wskazała, że przy dekoniunkturze, opieranie dochodów samorządów o podatek CIT, spowodowało znaczne zniekształcenie planowanych dochodów samorządów.

Propozycje zmian w janosikowym zostały przygotowane m.in. we współpracy z ekspertami Banku Światowego i samorządów. Dyrektor Regionalny Banku Światowego dla krajów Europy Środkowej i krajów bałtyckich Mamta Murthi mówiła pod koniec 2014 r., że "rozwiązanie problemu to wielkie wyzwanie, bo Polska ma bardzo złożony system finansowania samorządów i wyliczania transferów poziomych pomiędzy poszczególnymi samorządami". - Wyraźnie widoczne są zwłaszcza dwa problemy. Jeden z nich wynika z tego, że janosikowe jest systemem wymuszonym - Janosik, tak jak Robin Hood, zabierał bogatym, żeby dać biednym. To wpływa na postawy płatników, którzy mogą tracić motywację, żeby zabiegać o przychody. Bo i tak sporą ich część muszą potem oddać - wskazywała.

Dodawała, że drugim problem z polskim systemem janosikowego wiąże się z wyliczaniem podstawy transferów. - W Polsce są to dochody sprzed dwóch lat. Oznacza to, że jeśli przyjdzie kryzys, to jednostki samorządu terytorialnego muszą dokonywać wypłat, mimo że spadają ich własne dochody. Taki system nie jest stabilny - zwracała uwagę Murthi.

źródło: http://www.money.pl/gospo...,0,1771173.html

Podpis użytkownika:
   
wisgrzes
Nowy(a) na forum


Dołączył: 08 Maj 2015
Posty: 4
Wysłany: Czw Maj 14, 2015 15:17

Janosikowe to strasznie niesprawiedliwe prawo, bogatszym gminom nie pozwala się w pełni rozwiać a biedniejsze uczy, że i tak nie trzeba dbać o rozwój bo pieniądze dadzą bogatsi.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14669
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Wrz 01, 2015 18:33

2016 rok bez obciążenia janosikowym
Przyszłoroczny budżet województwa będzie większy o ponad 62 mln zł - to efekt starań marszałka województwa i dolnośląskich parlamentarzystów zabiegających o zmianę w tzw. janosikowym. Korzystną dla samorządu nowelizację ustawy w miniony piątek podpisał prezydent RP.

Od 2012 roku samorząd województwa we współpracy z posłami i senatorami Platformy Obywatelskiej zgłaszał w Ministerstwie Finansów konieczność wprowadzenia nowych regulacji w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przygotowano szereg analiz i wyliczeń potwierdzających, że janosikowe w obecnym kształcie przyczynia się do pogorszenia kondycji budżetowej nie tylko Dolnego Śląska, ale także innych województw.

- Stanowisko naszego samorządu zostało poparte również przez zarządy innych regionów m.in. podczas Konwentu Marszałków w Lublinie w 2014 roku i przyniosło pierwsze efekty - tegoroczne zobowiązania Dolnego Śląska w ramach janosikowego zmniejszyły się z 65 mln zł do około 52 mln zł - mówi marszałek Cezary Przybylski.

W przyszłym roku sytuacja budżetowa województwa zapowiada się jeszcze lepiej. Prezydent RP podpisał właśnie nowelizację ustawy przedłużającą dotychczasowe zasady obliczania janosikowego oraz udzielania subwencji regionalnej i wyrównawczej. W związku z tym według szacunków Ministerstwa Finansów w przyszłym roku Dolny Śląsk nie będzie dokonywał żadnej wpłaty z tytułu janosikowego.

- Wprowadzona nowelizacja to ogromny sukces całego regionu. Cieszę się, że w tej sprawie samorząd województwa znalazł poparcie wśród dolnośląskich posłów i senatorów. Uzyskane środki pozwolą zwiększyć wydatki na remonty i modernizację dróg, służbę zdrowia, kulturę i naukę. Dodatkowo chcielibyśmy ponownie uruchomić Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej, wspierający najmniej zamożne obszary województwa- powiedział marszałek.

W efekcie nowych regulacji w 2016 roku samorząd otrzyma 11 mln zł w ramach subwencji regionalnej, 36,6 mln zł subwencji wyrównawczej oraz 14,6 mln zł dotacji celowej przeznaczonej na budowę, remonty, utrzymanie i zarządzanie drogami wojewódzkimi.

- Przede wszystkim zależało nam żeby środki te zostały wydane na Dolnym Śląsku i to udało się osiągnąć. To efekt nie dwóch czy trzech dni konsultacji, ale miesięcy żmudnej pracy i rozmów w Ministerstwie Finansów, które w kwestii budżetu bywa nieugięte. Szkoda tylko że, tej korzystnej dla regionu nowelizacji nie poparli posłowie Prawa i Sprawiedliwości- dodał poseł na Sejm RP, Michał Jaros.

źródło: http://elubin.pl/wiadomosci,14074.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14669
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Gru 28, 2015 10:45

Podatek na rzecz mniejszych i biedniejszychSamorządy płacą janosikowe


[center]


Powiat lubiński będzie musiał odprowadzić do budżetu państwa 10 mln zł tzw. podatku janosikowego. Starosta Adam Myrda zastanawiał się, czy nie oprotestować tej daniny i jej nie płacić, ale ostatecznie zrezygnował z takich planów. "Czy my naprawdę jesteśmy tak bogatym samorządem, by płacić janosikowe? Polemizowałbym", uważa starosta lubiński.

Podatek janosikowy drenuje budżety lokalnych samorządów. Za 2015 rok z tego tytułu powiat lubiński będzie musiał wpłacić do budżetu państwa około 10 mln zł. Władze powiatu nie są z tego powodu specjalniezadowolone. - Z jednej strony może i dobrze, że taki podatek jest, bo wspomaga te biedniejsze samorządy. Nie zgodzę się jednak z tym, że powiat lubiński należy do grona tych bogatszych, nie do końca jest to prawda. Janosikowe mocno uderza nas po kieszeni, ale ustawa jest, jaka jest i płacić musimy. Zastanawiałem się nad tym i także radni na komisjach o tym mówili, czy nie podjąć uchwały o niepłaceniu janosikowego, ale wspólnie doszliśmy do wniosku, że skoro są takie przepisy i taka ustawa, to trzeba to realizować, nie ma innego wyjścia - mówi starosta Adam Myrda.

W sąsiednim powiecie polkowickim, tamtejszy samorząd zapłaci 6 mln janosikowego. Najwięcej, bo aż 32 mln zł, zapłacą Polkowice - jedna z najbogatszych gmin w Polsce.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/77271/78/

Podpis użytkownika:
   
daydream
Początkujący


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 85
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Gru 28, 2015 15:19

Informacja nie jest precyzyjna. Ze zdania: "Podatek janosikowy drenuje budżety lokalnych samorządów" można by wnosić, że korzysta na tym budżet państwa, a to nieprawda. Jedne samorządy płacą, a inne otrzymują. Starosta może odnosić wrażenie, że jego budżet nie jest zbyt wielki, ale niech się zastanowi, że inni są o wile biedniejsi. Szkoda, że nie zamieszczono informacji o tych samorządach, które otrzymują pieniądze z tej daniny.

Podpis użytkownika:
daydream
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 2  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.