forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Polityka miasta » Gmina Poprzedni temat :: Następny temat
Gmina
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14446
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Lut 18, 2015 20:52

W gminie narodziła się opozycja?


Wszystko wskazuje na to, że wójt gminy wiejskiej Lubin, Tadeusz Kielan, nie będzie miał łatwego życia. Wprawdzie w radzie ma najwięcej, bo aż sześcioro swoich przedstawicieli, ale pozostała dziewiątka - wywodząca się z różnych klubów - najwyraźniej przeszła do opozycji. Na ile będzie to trwały i zgrany skład, pokaże najbliższa nadzwyczajna sesja, którą wójt chce zwołać w sprawie powtórnego głosowania nad przyszłością gminnego gimnazjum.


W ostatnich wyborach samorządowych wójt Tadeusz Kielan wprowadził do rady sześcioro radnych. Murem za nim stoją Andrzej Olek, Sylwia Pęczkowicz - Kuduk, Patryk Jarkowiec, Zofia Marcinkiewicz, Tomasz Fuczek i Norbert Grabowski. Pozostali radni to konglomerat elektoratu Tadeusza Maćkały, Ireny Rogowskiej i Wandy Dobrzyńskiej. Skład rady uzupełniają reprezentant Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Łukowski i radny niezależny - Paweł Łukasiewicz.

Po wyborach samorządowych wójt Kielan prowadził rozmowy ze wszystkimi "nie swoimi" radnymi, by utworzyć własną większość. Próby politycznych transferów trwały jeszcze do ostatniej sesji, na której decydowano o likwidacji gminnego gimnazjum. Uchwała nie została jednak podjęta, bo "za i "przeciw" głosowało po 6 ranych, a trzech wstrzymało się od głosu. Chwilę po głosowaniu wójt gminy zapowiedział, że będzie przekonywał radnych do swoich racji. - Prawda jest taka, że radni na każdym szczeblu samorządu mogą podejmować różne uchwały, w skrajnych przypadkach nawet niezgodne z prawem. To ewentualnie oceni organ nadzoru prawnego wojewody, natomiast radni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności i żadnych konsekwencji. To wójt musi zapewnić realizację obowiązku szkolnego. Myślę, że radni teraz mają jakiś plan, będę ich jeszcze raz przekonywał - mówił podczas ostatniej sesji wójt Tadeusz Kielan.

Dalsze rozmowy wójta z pozostałymi radnymi na temat szerokiej koalicji większościowej mogą się jednak okazać nieskuteczne. Grupa 9 radnych założyła właśnie stronę Internetową, na której publikować będzie własne sądy i oceny dotyczące rządzenia gminą. "Niestety parę tygodni pełnienia przez Nas funkcji zaufania społecznego, jakim jest bycie Radnym Gminy Lubin otworzyło Nam oczy. Manipulacja faktami, przekręcanie wypowiedzi, przeinaczanie kontekstu, interpretacja zdarzeń i faktów na własną korzyść to niestety codzienność w życiu politycznym. Nigdy nie jest się w stanie zadowolić swoimi decyzjami i postępowaniem wszystkich, oczywiście najłatwiej byłoby podejmować same dobre decyzje, ale czasem trzeba wybierać mniejsze zło, a czasem nie widzi się innego wyjścia. Dlatego też strona internetowa ma za zadanie nieść przekaz informacyjny i wyjaśnienia Naszego postępowania z tzw. "pierwszej ręki". Czytamy zapowiedź, pod którą podpisali się: Robert Piekut, Janusz Zarenkiewicz, Roman Komarnicki, Marcin Nyklewicz, Jan Gątkowski, Jan Olejnik, Barbara Skórzewska oraz Krzysztof Łukowski i Paweł Łukasiewicz.

Czy to oficjalna opozycja wobec wójta? Przekonamy się na najbliższej sesji.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/72962/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14446
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Nie Lut 22, 2015 19:38

Kolejne perełki w sprawie likwidacji Gminnego Gimnazjum

Otrzymaliśmy na naszą pocztę notatkę na temat funkcjonowania Gimnazjum Gminnego w Lubinie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie.


Wynika z niej, że podawane w mediach informacje są nieprawdziwe. Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych utrzymuje, że podawanie nieprawdziwych informacji na temat Zespołu Szkół powoduje chaos informacyjny w społeczeństwie i brak rzetelnych informacji na temat przyczyn przeniesienia Gimnazjum Gminnego w Lubinie z budynku ZSP w Lubinie.

Z pisma wynika też, ze wójt gminy Lubin w dniu 16 stycznia (sic! Jeszcze przed konsultacjami z Radą Rodziców przy Gminnym Gimnazjum) z dniem 31 sierpnia rozwiązał umowę użyczenia pomieszczeń w budynku ZSP w Lubinie zawartą w dniu 27 marca 2013.

Poniżej całe pismo:

Więcej: http://elubin.pl/wiadomosci,13276.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14446
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lut 23, 2015 11:51

Gmina dopłaci miastu za uczniów


Prezydent Lubina zawiera kolejny sojusz z wójtem gminy wiejskiej. Radni miejscy upoważnili bowiem Roberta Raczyńskiego do podpisania porozumienia z Tadeuszem Kielanem w sprawie dopłacania do nauki uczniów mieszkających w gminie wiejskiej, a kształcących się w szkołach miejskich.

Dzięki decyzji radnych, miasto wraca do koncepcji sprzed dwóch lat. - Wrócilibyśmy do zasad, które obowiązywały w latach 2009-2013, czyli za dzieci z gminy Lubin uczęszczające do naszych
szkół gmina dopłacałaby miastu różnicę pomiędzy rzeczywistymi kosztami, jakie są ponoszone na wychowanie i wykształcenie dzieci, a subwencją, jaką otrzymujemy z ministerstwa. Mówimy o kwocie około miliona złotych, ale oczywiście stawka zależy od ostatecznej liczby dzieci. Takie zasady obowiązywały, ale zostały zerwane przez poprzednią wójt gminy wiejskiej, bo gmina przestała dopłacać do dojazdów dzieci do gimnazjów innych, niż obwodowe - tłumaczy mówi Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty lubińskiego magistratu.

Teraz podobną uchwałę w tej sprawie muszą przyjąć jeszcze radni gminy wiejskiej Lubin. Taką decyzją radni gminy mają podjąć na dzisiejszej sesji. Nowe zasady mogłbyby wejść w życie z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/73028/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14446
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lut 23, 2015 15:53

Status quo dla gminnego gimnazjum


Rodzice uczniów gminnego gimnazjum obronili swoją szkołę. Podobnie jak przed tygodniem, radni nie przyjęli uchwały o zamiarze likwidacji tej placówki. "Zapytam radnych, czy teraz mają jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu", zapowiedział wójt Tadeusz Kielan, który proponował przeniesienie gimnazjum do Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie.


Było to drugie podejście władz gminy wiejskiej do uchwały, której zamierzeniem była likwidacja wraz z końcem tego roku szkolnego gimnazjum gminnego. Wójt Tadeusz Kielan argumentował swoje plany tym, że budynek, w którym obecnie funkcjonuje gimnazjum nie jest w stanie przyjąć kolejnego rocznika uczniów. Urzędnicy z gminy i radni popierający wójta przekonywali, że brak odpowiedniej bazy lokalowej może odbić się na poziomie kształcenia dzieci. Przy okazji zapewniano, że na przeprowadzce do Zespołu Szkół nr 1 przy Szpakowej, gminne gimnazjum tylko zyska.

Wynik głosowania był identyczny do ostatniego. "Za" i "przeciw" głosowało po 6 radnych, trzech wstrzymało się od głosu. Brak decyzji w tej sprawie ucieszył rodziców. - Mam wrażenie, że wójt od początku nie przekazywał nam wszystkich informacji dotyczących naszej szkoły. Sprawę stawiał jednoznacznie, tylko i wyłącznie w jednym świetle, że szkoła powinna być zlikwidowana i lepszą opcją dla tej szkoły będzie przeniesienie do Gimnazjum nr 1. Jestem wdzięczna radnym, że nie dali się omamić tej propagandzie, którą pan wójt przedstawiał nam rodzicom. Proszę nam wierzyć, to jest naprawdę bardzo dobra szkoła i pozbycie się jej z naszej gminy jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Jeżeli są opcje do tego, żeby utrzymać tę szkołę i zapewnić jej dalszy rozwój, to trzeba zrobić wszystko, by ona funkcjonowała. Teraz liczę na dobrą wolę wójta, by rozważył wszystkie możliwości, by ta szkoła dalej mogła normalnie funkcjonować - komentowała Monika Bartosiewicz - Madziarz, przewodnicząca Rady Rodziców.

Wójt Tadeusz Kielan musi teraz zmierzyć się z problemem zachowania gminnego gimnazjum w dotychczasowych strukturach organizacyjnych, mimo, iż w połowie stycznia wypowiedział umowę użyczenia pomieszczeń na potrzeby gimnazjum. - Po to zostałem wójtem, by rozwiązywać wszystkie przewidziane i nieprzewidziane problemy, dlatego zapytam radnych, czy mają pomysł na to, co dalej? Gdyby był inny budynek, to gimnazjum byśmy nie przenosili do Zespołu Szkół nr 1. Zawsze powtarzałem, że jeśli ktoś ma inne rozwiązanie, niż te, o którym cały czas jest mowa, to proszę nam je wskazać i natychmiast je realizujemy. Ja się wcale nie upierałem przy tym, że jest to jedyne rozwiązanie. Ta uchwała była skierowana po to, by nie zamykać sobie drogi, gdyby się okazało, że nie ma innych wariantów - mówi wójt Tadeusz Kielan.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/73034/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14446
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Kwi 20, 2015 12:36

Plan miejscowy już do wglądu


Po 13 latach kilkanaście wsi sołeckich w gminie wiejskiej Lubin doczekało się projektów zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nowe dokumenty wyznaczają nowe drogi, planowane tereny inwestycyjne i działki budowlane. Każdy mieszkaniec może szczegółowo zapoznać się z nowymi mapami.

Projekty zmian w miejscowym planie dotyczy następujących miejscowości: Czerniec, Gogołowice, Gorzelin, Gola, Gorzyca, Kłopotów, Księginice, Lisiec, Miłoradzice, Miłosna, Osiek, Raszowa, Raszówka, Składowice, Szklary Górne, Wiercień i Zimna Woda. Zdaniem wójta Tadeusza Kielana to najbardziejoczekiwane dokumenty przez mieszkańców, które wprowadzają istotne zmiany w zakresie zagospodarowania przestrzennego. - Biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania mieszkańców, takie zmiany w planach powinno robić się minimum co pięć lat. Z nieznanych mi powodów, do tej pory nikt się tym wcześniej nie zajmował, bo plan, który dzisiaj obowiązuje pochodzi z 2002 roku. 13 lat mieszkańcy musieli czekać, a naprawdę bardzo wielu z nich zainteresowanych jest przyjęciem tego dokumentu. Każdy bowiem ma jakieś pomysły i środki finansowe, które chciałby zaangażować w inwestycje - mówi wójt Tadeusz Kielan.

Plany dotyczące wspomnianych miejscowości zostały wyłożone w siedzibie Urzędu Gminy przy Łokietka. Zainteresowani mieszkańcy mogą wnieść uwagi do dokumentów, a w połowie maja zaplanowano publiczną dyskusję nt. przyjętych rozwiązań. Obecnie trwają prace nad planami zagospodarowania przestrzennego dla Siedlec, Pieszkowa, Obory, Krzeczyna Wielkiego, Chróstnika, Niemstowa, Krzeczyna Małego i Ustronia. 21 kwietnia prawomocność uzyskają uchwalone już plany dla miejscowości: Buczynka, Miroszowice, Bukowna, Karczowiska, Raszowa Mała i Dąbrowa Górna.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/73896/78/

Podpis użytkownika:
   
tyka
Bywalec


Wiek: 32
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 142
Wysłany: Sro Kwi 22, 2015 12:12

Zobaczymy jak długo będzie trwała teraz realizacja.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14446
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Cze 24, 2015 20:20

Miasto nie przyjmie dzieci z gminy wiejskiej


Władze miasta nie pozostawiają rodzicom uczniów z gminy wiejskiej Lubin żadnych złudzeń. Brak porozumienia między samorządami oznacza, że Lubin nie wpuści do miejskich gimnazjów dzieci z wsi. "Przemeldowywanie na siłę nic nie da", ostrzega naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego, Andrzej Pudełko. Tymczasem władze gminy wiejskiej rozważają przeniesienie gminnego gimnazjum do pałacu w Księginicach.

Przypomnijmy, że władze gminy wiejskiej Lubin tłumacząc się problemami lokalowymi chciały wydzierżawić od miasta pomieszczenia w budynku przy Szpakowej na potrzeby gminnego gimnazjum. Jeden głos przesądził, że tak się nie stało i gmina stanęłaprzed sporym problemem. Z miasta już nadszedł wyraźny sygnał, że Lubin nie przyjmie dzieci z gminy wiejskich do swoich szkół, bo kto miałby za to zapłacić?

- Porozumienia nie mamy, więc nabór do szkół podstawowych i gimnazjalnych ograniczamy do liczby dzieci, które zamieszkują na terenie gminy miejskiej Lubin. Każda gmina ma swoje zadania własne, zadaniem gminy miejskiej Lubin jest zagwarantowanie edukacji dzieciom zamieszkałym na jej terenie. Oczywiście do szkoły można przyjąć uczniów spoza obwodów, ale jeśli będą wolne miejsca. Samo przemeldowanie nic nie da, bo ustawa mówi o miejscu zamieszkania rodziców uczniów, natomiast miejscem zamieszkania nie musi być miejsce zameldowania - mówi Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty lubińskiego magistratu.

Władze gminy wiejskiej już rozglądają się za innym obiektem, w którym można byłoby urządzić nowe gimnazjum. Jedną z opcji jest zaadaptowanie na potrzeby tej szkoły pałacu w Księginicach.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/74999/78/

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.