forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Aktualności » Nowa obwodnica Poprzedni temat :: Następny temat
Nowa obwodnica
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lis 18, 2013 11:36

Pieniędzy oddać nie chcą

Władze województwa nie chcą oddać nawet części tego, co Lubin wydał na wybudowanie obwodnicy. Zarząd województwa dolnośląskiego odrzucił wniosek o współfinansowaniu. – Była to szansa na polubowne rozwiązanie sprawy. Ale jak widać ważniejsza jest partyjna racja PO niż interes Dolnego Śląska – komentuje Tymoteusz Myrda, radny z klubu Rafała Dutkiewicza Obywatelski Dolny Śląsk.

To właśnie Tymoteusz Myrda wraz z innymi radnymi dolnośląskimi z klubu Obywatelski Dolny Śląsk zaproponował, aby w przyszłorocznym budżecie województwa wygospodarować 40 mln zł na pokrycie części wydatków na budowę południowej obwodnicy Lubina.

Zarząd odrzucił wniosek, stwierdzając, że to droga gminna, a nie wojewódzka i nie była ujęta w wieloletnim programie inwestycyjnym ani wieloletniej prognozie finansowej.

„W aspekcie realizacji drogi ekspresowej S3, która przebiegać ma po stronie południowo-zachodniej Lubina, działaniem celowym z punktu widzenia samorządu regionu oraz funkcjonalności układu komunikacyjnego w rejonie Lubina, jest skrócenie obecnego przebiegu DW335 z kierunku południowego do węzła na drodze ekspresowej S3 i zniesienie kategorii dróg wojewódzkich na odcinku DW335 od ww. węzła przez centrum miasta do DK3” – argumentuje swoją decyzję zarząd województwa.

– Liczyłem na to, że marszałek i zarząd podejdą do tematu racjonalnie. Ale racja partyjna okazała się ważniejsza niż interes Dolnego Śląska – dodaje radny Tymoteusz Myrda, który będzie starał się jeszcze poruszyć tę sprawę podczas obrad komisji.

Wcześniej współfinansowania lubińskiej obwodnicy odmówił sejmik Dolnego Śląska. Głosami koalicji PO-SLD-PSL nie uwzględnił wniosku Lubina o zaliczenia jej do kategorii dróg wojewódzkich.

Lubin stara się natomiast w sądzie odzyskać 80 milionów złotych, które wydał na budowę obwodnicy. Władze miasta zdają sobie sprawę, że cała procedura i sam proces mogą trwać długo. Są jednak przekonane, że racja jest po ich stronie i mają duże szanse na odzyskanie pieniędzy.

– Miasto nadal będzie się starać odzyskać pieniądze na drodze sądowej – zapewnia Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

źródło: http://www.lubin.pl/aktua...c_nie_chca.html

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Czw Wrz 25, 2014 16:03, w całości zmieniany 1 raz
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Gru 30, 2013 09:22

Tiry na obwodnicy? Nie ma szans


29.12.2013. Radio Elka

Dopiero po wybudowaniu "lubińskiego" odcinka drogi ekspresowej S3 będzie szansa na wyprowadzenie z centrum miasta ruchu ciężkich pojazdów. Obwodnica południowa Lubina, która teoretycznie mogłaby spełnić te zadanie, wciąż będzie zamknięta dla samochodów ciężarowych i nie zanosi się, by kiedykolwiek było inaczej.


Wybudowana kosztem blisko 80 mln zł południowa obwodnica Lubina to 2-kilometrowy dwupasmowy odcinek łączący dwa największe osiedla - Przylesie z Ustroniem. Nową drogą kierowcy jeżdżą już dwa lata (obwodnica została otwarta dokładnie 20 grudnia 2011r.-przyp.red.) i nie ma co ukrywać, że przejazd z jednego osiedla na drugie znacznie się skrócił. To także alternatywna droga dla wszystkich kierowców podróżujących krajową "trójką" z kierunku Legnicy w stronę Polkowic i dalej Zielonej Góry. Wszystkich, opróczkierowców pojazdów ciężarowych, bo dla nich wjazd na południową obwodnicę jest zamknięty i nie zanosi się, by kiedykolwiek był otwarty.

Zakaz wjazdu pojazdów ciężkich władze miasta tłumaczyły warunkami gwarancji, dzisiaj na przeszkodzie stoi wiadukt kolejowy przy Hutniczej. - W tej chwili południową obwodnicą jeżdżą ciężkie pojazdy, ale są to wyjątki np. z zaopatrzeniem do magazynów sieci sklepów Biedronka. Pamiętajmy, że na trasie tej obwodnicy w okolicach ulicy Hutniczej znajduje się wąskie gardło i nisko zawieszony wiadukt kolejowy. Jest to zwężony odcinek jezdni. Wielu kierowców pojazdów ciężarowych zwyczajnie tam nie jeździ ze względu na te parametry - niskiego widauktu i wąskiego gardła.Ruch ciężkich pojazdów tak naprawdę zostanie wyprowadzony z centrum Lubina w momencie wybudowania drogi ekspresowej, na którą wszyscy czekamy, choć wielu już pewnie przestało wierzyć w powodzenie tej inwestycji. Liczymy jednak, że S3 wreszcie powstanie, bo nowe drogi szybkiego ruchu muszą w Polsce powstawać, bo bez nich, zakorkuje się nie tylko Lubin, ale i pozostałe miejscowości Zagłębia Miedziowego - mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Tranzyt nadal więc będzie biegł przez część centrum Lubina zapychając ulicę Legnicką, Komisji Edukacji Narodowej i niekiedy Paderewskiego. Sytuacji też nie poprawi projektowana "mała obwodnica", która biec będzie z Leśnej do Kolejowej. Kierowcom tirów wypada więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na budowę szumnie zapowiadanej drogi S3 na odcinku Nowa Sól - Legnica. (tom)

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/66880/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Sty 31, 2014 14:59

Prezydent liczy na zwrot kasy za obwodnicę


31.01.2014. Radio Elka


Wydarzenia związane z budowaniem koalicji Platformy Obywatelskiej z klubem radnych Rafała Dutkiewicza w sejmiku dolnośląskim, uważnie obserwują prezydenci Lubina i Legnicy. Obaj samorządowcy nie komentują próby odwołania marszałka Rafała Jurkowlańca choć nie jest żadną tajemnicą, że np. prezydent Robert Raczyński chętnie widziałby zmianę na tym stanowisku i już prognozuje, że nowy marszałek zwróci pieniądze za południową obwodnicę Lubina.


Sytuacja, w jakiej znalazł się dziś Rafał Jurkowlaniec, jest dla tego polityka mało komfortowa. Kojarzony z Grzegorzem Schetyną, marszałek województwa może wkrótce stracić swoje stanowisko. Obecny szef dolnośląskiej Platformy, Jacek Protasiewicz "dogadał" się z prezydentem Wrocławia w sprawie utworzenia nowej koalicji w radziej sejmiku, wykluczając SLD, wstawiając radnych Rafała Dutkiewicza z Obywatelskiego Dolnego Śląska. Jutro na specjalnym posiedzeniu rady regionalnej, działacze PO mają zgodzić się lub przeciwstawić planowanej koalicji z Dutkiewiczem. Jeśli decyzja będzie na "tak", Jurkowlaniec ma dwa wyjścia: na najbliższej sesji - 12 lutego - sam zrezygnuje ze stanowiska lub padnie wniosek o jego odwołanie.

Za odwołaniem Jurkowlańca - jeśli by mógł - głosowałby prezydent Lubina. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że Robert Raczyński wielokrotnie był z marszałkiem na ścieżce wojennej. Największy spór wciąż dotyczy południowej obwodnicy miasta. Prezydent domaga się zwrotu poniesionych nakładów na tę inwestycję, natomiast marszałek przekonuje, że żądania gospodarza Lubina są bezzasadne. Robert Raczyński wierzy, że do zmiany marszałka wkrótce dojdzie, a Lubin tylko na tym zyska. - Zadanie, które zostało przez nas zrealizowane tak naprawdę jest zadaniem Urzędu Marszałkowskiego - przypomina prezydent Lubina, Robert Raczyński. - Odkąd pamiętam, od wielu lat ta inwestycja była zakładana w planach kiedyś jeszcze Urzędu Wojewódzkiego, a teraz marszałkowskiego. W planach lat 90. i późniejszych budowa tej obwodnicy była zaliczona do kategorii dróg wojewódzkich. Zresztą zgodnie z prawem, droga wojewódzka połączona z krajową, nie może być powiatowa lub gminna. Ponadto orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wyraźnie mówi o tym, że to sejmik powinien sfinansować to zadanie. Myślę, że zwrot tych pieniędzy jest coraz bliższy, będziemy wszyscy zaskoczeni, że to wydarzy się błyskawicznie.

Zmiana marszałka województwa i stworzenie szerokiej koalicji PO-ODŚ może mieć kolosalne znaczenie w tegorocznych wyborach samorządowych. Platforma może zrezygnować ze swoich kandydatów w wyborach prezydenckich w Legnicy i Lubinie. Tadeusz Krzakowski jak i Robert Raczyński uchodzą bowiem za stronników prezydenta Wrocławia. (tom)

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/67367/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Lut 11, 2014 18:07

Komentarze :

raczek

napiszcie po polsku!

napiszcie po polsku: sprzedano się Platformie Ob. za kilka obietnic? Tak znienawidzona w Lubinie PO teraz będzie dogadywała się z naszym prezydentem? Wszystko za kase i stołki. Porażka panie R.R. Tyle nam PO napsuła krwi w naszym okręgu i w Kghm a Pan z nimi siada do stołu? WSTYD!

--------------------------
stick

hhhe

a komu się nie spodobał poprzedni tytuł tego artykułu " Ta koalicja jest nam na rękę", że zmieniliście. Wiadomo,że od dawna, że koalicja z PO jest wam na rękę. Tusk wam pomoże zagarnąć gminę Lubin, a RR wyda zgodę na budowę kopalni odkrywkowej :)

============================

Będzie drugi most w Głogowie


Zgodzili się na współpracę, postawili jednak listę warunków, które musza być zrealizowane. Wśród nich wpisanie obwodnicy Lubina do kategorii dróg wojewódzkich, a tym samym zwrot kosztów jej finansowania – ugrupowanie Rafała Dutkiewicza Obywatelski Dolny Śląsk poprze zmiany w zarządzie województwa. A te, jak się dowiedzieliśmy, mają nastąpić już jutro.

To wielka rewolucja w naszym regionie. Dolny Śląsk dotąd rządzony był przez zagorzałych „schetynowców”, czyli bliskich współpracowników Grzegorza Schetyny, którzy realizowali wyłącznie własne inwestycje. Nie chcieli więc słyszeć o wsparciu inicjatyw dla regionów takich jak nasze miasto, rządzone przez bezpartyjnego prezydenta.

Ale afera taśmowa, czyli poseł Norbert Wojnarowski nagrany podczas oferowania pracy w KGHM, zmieniła układ sił w Platformie. To ludzi Schetyny podejrzewano o nagranie i wypuszczenie taśm. I właśnie oni ponieśli konsekwencje. Schetynę odsunięto od kierowania partią na Dolnym Śląsku. Wygrał Jacek Protasiewicz, który teraz zmienia też układ sił w regionie. Dotychczasowy marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec dzisiaj ma złożyć rezygnację. Media sugerują wręcz, że otrzymał takie polecenie. Jego miejsce ma zająć starosta bolesławiecki Cezary Przybylski, człowiek chętny do współpracy z ODŚ.

Taka koalicja, jak się dowiedzieliśmy, ma być zawiązana już jutro. Jutro ma być także odwołany marszałek Jurkowlaniec wraz z całym zarządem. Kandydatem ODŚ na wicemarszałka ma być Jerzy Michalak, adwokat, radny z Wrocławia.

Wraz z umową o ewentualnej koalicji, ODŚ postawił listę warunków związanych z inwestycjami na Dolnym Śląsku, które muszą być zrealizowane. Jak tłumaczy radny sejmiku z Lubina, Tymoteusz Myrda, zgłoszone zostały tutaj projekty kluczowe dla regionu, które zarząd województwa dotąd blokował. – Ja ze swojej strony zgłosiłem wybudowanie mostu na Odrze w Głogowie wraz z obwodnicą, zaliczenie wybudowanej przez samorząd Lubina obwodnicy miasta do kategorii dróg wojewódzkich i zwrot jej finansowania, a także modernizację trasy kolejowej na odcinku Lubin-Polkowice oraz budowę nowego odcinka z Polkowic do Głogowa – wylicza Tymoteusz Myrda.

Zapisy mówiące o lubińskiej obwodnicy oznaczają, że dzięki porozumieniu, do kasy naszego miasta wrócić może nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Pieniądze, o zwrot których prezydent Robert Raczyński, zabiega już od dawna.

źródło: http://www.lubin.pl/aktua...w_glogowie.html

Czytaj też: http://www.gazetawroclaws...zalka,id,t.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Mar 20, 2014 11:03

Miasto wciąż liczy na kasę za obwodnicę


20.03.2014. Radio Elka

Prezydent Lubina wciąż liczy na pieniądze od Urzędu Marszałkowskiego za wybudowaną przez miasto południową obwodnicę. Robert Raczyński nadal przekonuje, że inwestycja powinna być sfinansowana przez województwo. W tej sprawie gospodarz już spotkał się z nowym marszałkiem Cezarym Przybylskim.

Raczyński uważa, że wybudowanie południowej obwodnicy Lubina leżało w gestii Urzędu Marszałkowskiego przypominając, że w planach z lat 90. nowa arteria zaliczona była do kategorii dróg wojewódzkich.

- Zresztą zgodnie z prawem droga wojewódzka połączona z krajową, nie może być powiatowa lub gminna. Ponadto orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wyraźnie mówi o tym, że to sejmik powinien sfinansować to zadanie. Myślę, że zwrot tych pieniędzy jest coraz bliższy - mówi prezydent miasta.

W sprawie zwrotu pieniędzy za wybudowanie obwodnicy, których prezydent Lubina żąda od marszałka, odbyło się już pierwsze spotkanie. - Myślę, że do końca maja zostanie zakończona procedura formalno - prawna przejęcia przez marszałka tej drogi. Wtedy podpiszemy porozumienie o zwrot środków z tytułu finansowania tej inwestycji - prognozuje prezydent Raczyński.

Gospodarz Lubina liczy na zwrot 50 do 80 mln zł.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/68105/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Wrz 19, 2014 07:56

Marszałek odda kasę za obwodnicę? Prezydent jest o to spokojny


Na najbliższej sesji sejmiku województwa dolnośląskiego radni mają uchwalić przejęcie finansowania południowej obwodnicy Lubina. To oznacza, że miasto może liczyć na wielomilionowy zastrzyk gotówki za wybudowanie tej arterii. "Spodziewamy się, że do końca października podpiszemy obustronną umowę z marszałkiem", zdradza prezydent Robert Raczyński.

W czasach "marszałkowania" Rafała Jurkowlańca, stosunki między Urzędem Marszałkowskim a lubińskim magistratem były chłodne. Zmiana nastąpiła po objęciu stanowiska przez Cezarego Przybylskiego. Wkrótce po tym, nowy marszałek obiecał zwrócić Lubinowi część środków wydanych na budowę południowej obwodnicy. Przez kilka ostatnich miesięcy sprawa ucichła, aż do dzisiaj. - Dzisiaj około 13.30 spotkałem się z wicemarszałkiem województwa, Jerzym Michalakiem i rzeczywiście rozmawialiśmy o tym temacie. Ustaliliśmy wspólnie już konkretną treść umowy. Na najbliższej sesji sejmiku radni mają podjąć uchwałę o przejęciu tej obwodnicy. Umówiliśmy się, że w ciągu siedmiu dni Rada Miejska w Lubinie również podejmie taką uchwałę, czyli o scedowaniu finansowania tej drogi na województwo i do końca października powinniśmy podpisać już porozumienie o finansowaniu tego zadania - powiedział nam prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Miasto chciałoby zwrotu co najmniej 50 mln zł, ale Urząd Marszałkowski jest skłonny przekazać około 30 mln zł. - O kwotach jeszcze rozmawiamy i negocjujemy ostateczny zwrot. Marszałek uważa, że zrobiliśmy obwodnicę trochę na bogato i oni zrobiliby ją za mniejsze pieniądze. Ale gdyby była uboższa, nie byłaby tak funkcjonalna i nie prezentowałaby się tak efektownie - dodaje prezydent Lubina.

Południowa obwodnica Lubina została oddana do użytku w grudniu 2011r. Połączyła największa osiedla - Przylesie z Ustroniem. Jest alternatywną drogą do krajowej trójki biegnącej przez miasto w stronę Zielonej Góry. Inwestycja pochłonęła blisko 80 mln zł.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/70798/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Wrz 25, 2014 15:58

Województwo przejmuje obwodnicę
Województwo przejmie lubińską obwodnicę południową. Konsekwencją tego ma być zwrot pieniędzy. Ile Urząd Marszałkowski zapłaci miastu, na razie jeszcze nie uzgodniono.

Prezydent Lubina Robert Raczyński od dawna starał się o uregulowania kwestii prawnych dotyczących lubińskiej obwodnicy, czyli podjęcie uchwały przez sejmik województwa, która nadawałaby obwodnicy południowej Lubina kategorię drogi wojewódzkiej.

Dzisiaj radni sejmiku podjęli taką uchwałę. Obwodnica stanie się drogą wojewódzką od 1 stycznia przyszłego roku.

– Cieszę się, że w końcu udało się zrealizować to, o co staramy się od czterech lat. Obwodnica Lubina jest obwodnicą wojewódzką, bo łączy drogę krajową z wojewódzką. Zgodnie z przepisami te trasy może połączyć tylko droga wojewódzka. Wykonaliśmy więc zadanie wojewódzkie, ale wcześniejsze władze województwa odmawiały nam zwrotu kosztów za tę inwestycję – mówi prezydent Raczyński. – Liczę, że teraz Urząd Marszałkowski zdąży jeszcze w tej kadencji zwrócić Lubinowi i jego mieszkańcom pieniądze za obwodnicę – dodaje.

Ile? Na razie nie wiadomo. W jednym z wywiadów prezydent Raczyński szacował, że powinna to być kwota około 50-80 mln zł.

Podczas dzisiejszej sesji sejmiku podjęto jeszcze jedną decyzję dotyczącą Lubina. Przekazano część dróg wojewódzkich Lubinowi. Chodzi o ulicę Chocianowską od alei Generała Broni Maczka do 1 Maja, 1 Maja od Chocianowskiej do Marii Skłodowskiej-Curie, Marii Skłodowskiej-Curie od 1 Maja do alei Niepodległości, Niepodległości od Skłodowskiej-Curie do Ścinawskiej oraz Ścinawską od alei Niepodległości do drogi krajowej nr 3.

Teraz odpowiednie uchwały w obu sprawach musi przyjąć jeszcze lubińska rada miejska. Sesję zaplanowano na przyszły tydzień.

źródło: http://www.lubin.pl/aktua..._obwodnice.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Wrz 30, 2014 12:09

Czy i ile przekaże marszałek za obwodnicę?


Na dzisiejszej sesji miejscy radni przyjmą uchwałę o zaliczeniu południowej obwodnicy Lubina do kategorii dróg wojewódzkich. To oznacza, że prezydent miasta będzie mógł ubiegać się od władz województwa o zwrot dofinansowania tej inwestycji. Gra idzie o 30 mln zł.


Na ostatniej sesji sejmiku województwa dolnośląskiego radni zgodzili się na przekwalifikowanie obwodnicy im. generała Maczka z drogi gminnej w wojewódzką. Dzisiaj podobnie uczynią lubińscy radni. To otworzy prezydentowi Lubina drogę do ubiegania się o zwrot części pieniędzy, które miasto wyłożyło na budowę tej arterii. - Z marszałkiem ustaliliśmy już konkretną treść umowy. Do końca października powinniśmy podpisać już porozumienie o finansowaniu tego zadania. O kwotach jeszcze rozmawiamy i negocjujemy ostateczny zwrot pieniędzy. Marszałek uważa, że zrobiliśmy obwodnicę trochę na bogato i oni zrobiliby ją za mniejsze pieniądze. Ale gdyby była uboższa, może nie byłaby tak funkcjonalna i nie prezentowałaby się tak efektownie - mówi prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Południowa obwodnica Lubina została oddana do użytku w grudniu 2011r. Połączyła największa osiedla - Przylesie z Ustroniem. Jest alternatywną drogą do krajowej trójki biegnącej przez miasto w stronę Zielonej Góry. Inwestycja pochłonęła blisko 80 mln zł. Miasto chciałoby zwrotu co najmniej 50 mln zł, ale jak się dowiedzieliśmy, Urząd Marszałkowski jest skłonny przekazać co najwyżej około 30 mln zł.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/70972/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Sty 19, 2015 10:06

Batalia o kasę za obwodnicę wciąż trwa


Prezydent Lubina będzie wnioskował w Urzędzie Marszałkowskim o zwrot 45 mln zł za wybudowanie południowej obwodnicy Lubina. Taka kwota wynika z ekspertyzy prawnej wykonanej na zlecenie Urzędu Miejskiego.


Batalia prezydenta Lubina o zwrot poniesionych nakładów na powstanie południowej obwodnicy miasta trwa już od trzech lat. Raczyński uważa, że skoro inwestycja była zadaniem własnym Urzędu Marszałkowskiego została zbudowana za pieniądze miasta, ma prawo domagać się zwrotu części poniesionych środków. - W tej chwili mamy już przez biegłych sądowych zsumowane te wydatki. Nasze koszty to 54 mln, drogę, którą pozyskujemy jest wyceniona na 9 mln, więc różnica to 45 milionów złotych i o taką kwotę będziemy występować do marszałka województwa - tłumaczy prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Umowa z marszałkiem w tej sprawie miała być podpisana jeszcze przed listopadowymi wyborami samorządowymi. Teraz żadna ze stron nie precyzuje terminu.

Południowa obwodnica Lubina została oddana do użytku w grudniu 2011r. Połączyła największa osiedla - Przylesie z Ustroniem. Jest alternatywną drogą do krajowej trójki biegnącej przez miasto w stronę Zielonej Góry. Inwestycja pochłonęła blisko 80 mln zł.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/72542/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Kwi 30, 2015 17:46

Prezydent chce pieniędzy za obwodnicę. Marszałek: "ustawa tego nie przewiduje"


O tym, czy Lubin dostanie pieniądze od marszałka za wybudowanie południowej obwodnicy miasta, prawdopodobnie zadecyduje sąd. Prezydent Robert Raczyński dwukrotnie wysłał wezwanie do zapłaty i dwukrotnie otrzymał negatywną odpowiedź. Stanowisko Urzędu Marszałkowskiego w tej kwestii jest bowiem jasne i czytelne: "Ustawa o drogach publicznych nie przewiduje wzajemnych rozliczeń między stronami po dokonaniu zmiany kategorii drogi gminnej", czytamy w uzasadnieniu.

Przed ostatnimi wyborami samorządowymi, południowa obwodnica Lubina stała się jedną z kart przetargowych nabierając politycznego znaczenia. W tym czasie słynna była ulotka wyborcza kandydującego do sejmiku Jerzego Michalaka z Platformy Obywatelskiej, któremu poparcia udzielił Robert Raczyński wypowiadając te słowa: "Dzięki wsparciu wicemarszałka Jerzego Michalaka udało się zakończyć spór z Urzędem Marszałkowskim
i doprowadzić do podjęcia uchwały w sprawie przejęcia obwodnicy Lubina przez władze województwa oraz zwrotu kosztów budowy".

Obwodnica Lubina faktycznie została przejęta przez województwo, ale tylko w części - na niewielkim jej odcinku, od Alei KEN do skrzyżowania z Chocianowską. Zwrotu kosztów budowy jeszcze nie było, mało tego - służby marszałka wyraźnie dają do zrozumienia, że pieniądze miastu się nie należą. "Zmiana kategorii drogi gminnej na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 3 - Aleją KEN i drogą wojewódzką nr 335 - ul. Chocianowską oraz zaliczenie jej do kategorii dróg wojewódzkich nastąpiła w trybie art.6 ust.2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Ustawa o drogach publicznych nie przewiduje wzajemnych rozliczeń między stronami po dokonaniu takich zmian. Wobec powyższego nie są prowadzone w tej sprawie negocjacje z Urzędem Miasta w Lubinie", czytamy w korespondencji podpisanej przez Wojciecha Zdanowskiego, dyrektora departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego.

Co na to władze Lubina? - Cała sprawa jest na etapie wezwania do ugody przedsądowej. To jeszcze nie jest rozprawa, tylko próba ugody. Termin tego spotkania przed obliczem sądu nie jest jeszcze nam znany. Na tym posiedzeniu strony będą się wypowiadać, jakie jest ich zapatrywanie na całą sprawę i jakie są oczekiwania. Czy będą szły w kierunku porozumienia, czy też dojdzie do sprawy sądowej - mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Roberta Raczyńskiego.

Prezydent Lubina liczy, że marszałek odda miastu co najmniej 30 mln zł, choć mówi się nawet o 50 milionach. Czy obie strony dojdą do jakiegoś porozumienia? Przekonamy się na posiedzeniu ugodowym.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/74070/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Kwi 04, 2016 10:01

Zyska Lubin i cały region
Lubin odzyska 54 miliony złotych za obwodnicę, ale zyskają także małe gminy, które do tej pory były pomijane – prezydent Lubina i jednocześnie lider Bezpartyjnych Samorządowców Robert Raczyński pozytywnie ocenia zmiany w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – To takie trochę nasze święto, samorządowców zaangażowanych w projekty niepartyjne, takie, które umożliwiają nam działanie – mówi.

(...) Choć nie ma żadnej umowy koalicyjnej, na zmianach zyska też Lubin. Włodarz miasta mówi, że teraz uda się rozwiązać sprawę obwodnicy południowej, która ciągnie się od dłuższego czasu. W 2014 roku Sejmik zgodził się bowiem na przejęcie części obwodnicy gen. Maczka, którą wybudowało miasto z własnego budżetu, jednak do tej pory nie zwrócił pieniędzy za tę drogę.
– Lubin dostanie 54 miliony, to już pewne – zapewnia prezydent Raczyński. – Porozumieliśmy się, że uzdrowimy sytuację dotyczącą Lubina z tytułu budowy obwodnicy – dodaje. (...)

Więcej: http://www.lubin.pl/aktua...aly_region.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Maj 09, 2016 12:14

Kiedy miasto dostanie zwrot za południową obwodnicę?


Polityczna wola jest, ale terminu nie ma
Nie ma raczej szans na to, by już w tym roku Lubin otrzymał całe 54 mln zł zwrotu za wybudowanie południowej obwodnicy miasta. Takiej kwoty od Urzędu Marszałkowskiego oczekuje bowiem prezydent Robert Raczyński. Wicemarszałek województwa, Tymoteusz Myrda, tłumaczy, że samorząd nie będzie w stanie wypłacić jednorazowo tak dużej sumy i przelewy zapewne pójdą w ratach.

Od momentu powstania południowej obwodnicy Lubina prezydent Robert Raczyński domaga się od Urzędu Marszałkowskiego zwrotu poniesionych nakładów. Gospodarz miasta wyliczył, że samorząd województwa powinien oddać Lubinowi około 54 mln zł. Pierwsza okazja do negocjacji pojawiła się w momencie objęcia władzy w sejmiku przez
koalicję radnych Platformy Obywatelskiej i prezydenta Rafała Dutkiewicza. Wtedy skończyło się tylko na pustych słowach. Kolejna szansa zrodziła się teraz, gdy województwem rządzą Bezpartyjni Samorządowcy, a nowym wicemarszałkiem został Tymoteusz Myrda, bliski współpracownik prezydenta Raczyńskiego.

Dlatego dzisiaj gospodarz miasta liczy na zwrot żądanej sumy. - Myślę, że dla Lubina nadejdą złote czasy, dlatego, że w ramach rozmów, które prowadziliśmy spięliśmy kontrakt dotyczący obwodnicy. To już pewne, że Lubin dostanie 54 mln zł - mówi prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Wicemarszałek Tymoteusz Myrda zastrzega, że samorząd na pewno nie wypłaci Lubinowi od razu całą kwotę. - Pracujemy nad merytorycznymi finansowymi rozwiązaniami, dlatego, że budżet jest już bardzo mocno ograniczony i trudno będzie znaleźć tak dużą kwotę w tym roku. Wydaje się jednak, że na najbliższe 3,4 lata można to spokojnie rozłożyć. Kilka pomysłów marszałkowi Przybylskiemu przedstawiłem, jak można byłoby te pieniądze znaleźć i jest to w trakcie analizy, czy da radę to zrobić. Wola polityczna jest, wszyscy się zgadzają co do tego, że za obwodnicę należałoby zapłacić, natomiast pozostaje tylko kwestia, skąd i w jaki sposób - mówi Tymoteusz Myrda, wicemarszałek województwa.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/79010/78/

Podpis użytkownika:
   
daydream
Początkujący


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 85
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Maj 09, 2016 16:30

A teraz samorzady budujcie, a potem zwracajcie się do Sejmiku o zwrot nakładów. Precedens już jest.

Podpis użytkownika:
daydream
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 15215
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Cze 29, 2016 21:10

W obecnej sytuacji Robert Raczyński może zapomnieć, o zwrocie 40 mln zł za wybudowaną przez miasto obwodnicę.
======================
Lubin nadal bez milionów na obwodnicę, a ludzie Raczyńskiego poza koalicją.
Gmina Lubin nadal nie otrzymała obiecanego wsparcia przez samorząd województwa za wybudowanie obwodnicy południowej Lubina. Czy dostanie pieniądze?

We wtorek na sesji sejmiku radni mieli podjąć uchwałę, dzięki której samorząd województwa przekazałyby pieniądze gminie Lubin. Chodzi o około 40 mln zł, które miały wpłynąć do kasy miejskiej Lubina tytułem zwrotu kosztów poniesionych na budowę obwodnicy południowej miasta. Radni jednak zdecydowali, że sprawą zajmą się dopiero na następnej sesji.

Spór o pieniądze rozpoczął się w 2012 roku, po oddaniu do użytku obwodnicy południowej Lubina. Władze gminy zapowiedziały, że będą chciały zwrotu 80 mln zł wydanych na budowę tej drogi. Mijał czas, ale Lubin pieniędzy nie mógł się doczekać.

Wydawało się, że po przetasowaniach w sejmiku województwa, do których doszło trzy miesiące temu, sprawa się zakończy. Przypomnijmy, że doszło wtedy do rozłamu w klubie Platformy Obywatelskiej. Dzięki temu do koalicji rządzącej województwem dołączyli Bezpartyjni Samorządowcy związani właśnie z prezydentem Lubina. Tymoteusz Myrda, najbliższy współpracownik Raczyńskiego, został nowym wicemarszałkiem.

Na początku czerwca sprawa miała się zakończyć ugodą sądowa. Lubin miał otrzymać obiecane pieniądze, ale do ugody nie doszło. Władze województwa przekonywały, że nic złego się nie dzieje i sprawa zostanie rozstrzygnięta na sesji sejmiku. Tyle, że we wtorek, podczas sesji, doszło do kolejnego przetasowania w sejmiku. Do koalicji rządzącej ponownie dołączyła Platforma Obywatelska. Tymoteusz Myrda został odwołany z funkcji wicemarszałka. Sam w krytyczny sposób podsumował pracę obecnego zarządu.

Radni postanowili, że zdecydują o przekazaniu gminie Lubin pieniędzy na następnej sesji. - Nie widzę problemu w tym, że radni chcą o tym dłużej podyskutować. Mam tylko nadzieję, że dyskusja będzie merytoryczna, nie polityczna - komentuje decyzję klubów Tymoteusz Myrda.

źródło: http://www.gazetawroclaws...licja,10350317/

Podpis użytkownika:
   
daydream
Początkujący


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 85
Skąd: Lubin
Wysłany: Czw Cze 30, 2016 19:31

Lubinowi te pieniądze się po prostu nie należą.

Podpis użytkownika:
daydream
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 3  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.