forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Ogrzewanie w domu jednorodzinnym Poprzedni temat :: Następny temat
Ogrzewanie w domu jednorodzinnym
Autor Wiadomość
holt
Nowy(a) na forum


Dołączył: 03 Lis 2014
Posty: 5
Wysłany: Wto Gru 09, 2014 13:54

Czym ogrzewacie u siebie w domu? Ostatnio zastanawiam się nad zmodernizowaniem systemu ogrzewania u siebie w domu. Waham się pomiędzy porządnym piecem gazowym a pompa cieplną. Teraz mam piec, który pamięta jeszcze Gierka i wizja zmniejszenia kosztów miesięcznych z pompą mnie zainteresowała. Czy ktoś może testował takie rozwiązanie? Pewnie decydowałbym się na pompę z tej strony: pompy cieplne chociaż jeszcze sprawdzam konkurencyjne oferty. Czy według was to się opłaca?

Podpis użytkownika:
   
justyna84d
Nowy(a) na forum


Dołączył: 20 Lut 2015
Posty: 1
Wysłany: Pią Lut 20, 2015 20:55

Najtańsze jest ogrzewanie na węgiel albo drzewo, najdroższe jest ogrzewanie gazowe więc wszystko zależy od tego ile kto ma pieniędzy. Trzeba też pomyśleć o odpowiednim ociepleniu domu, szczególnie fundamentów. Sama bym tego nie wiedziała dopiero chłopaki z firmy http://trawarica.pl/ mi to podpowiedzieli. Zaprojektowali u mnie ogród, ścieżki, taras i oczko wodne. Jestem pod wrażeniem tego co potrafią.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16331
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Wrz 07, 2015 17:07

Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?


Pompy ciepła dopiero wchodzą na polski rynek i nadal wzbudzają duże wątpliwości. Większość inwestorów nie wie, jak działają tego typu urządzenia oraz jaka jest ich moc grzewcza. Dlatego często słyszymy pytania, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Specyfika urządzeń grzewczych

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pompa wystarczy do ogrzania domu, musimy określić podstawowe rodzaje owych urządzeń. W ofertach producentów znajdziemy trzy typy pomp ciepła:

- pompa woda - woda to bardzo wydajne i skuteczne urządzenie, które charakteryzuje się niskim uzależnieniem od warunków pogodowych. Świetnie sprawdza się w naszym klimacie i może być wykorzystywane do zasilania budynków o większym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz ciepłą wodę użytkową. Tego typu pompy pobierają energię z wód gruntowych. Wiąże się to z koniecznością budowy studni zrzutowej oraz zasilającej. Koszt inwestycji może być dość wysoki.

- pompa woda - powietrze - energia cieplna jest pobierana z powietrza i przenoszona do wodnego czynnika grzewczego. Największą zaletą stosowania tego typu urządzeń pozostaje niski koszt inwestycji, a także łatwość montażowa. Niestety pompy typu powietrze - woda są najbardziej uzależnione od działania aktualnych warunków pogodowych. Najlepiej sprawdzają się w lecie, jednak przy temperaturach poniżej -20 stopni C stają się nieskuteczne. Z tego względu nie nadają się jako jedyne źródło zasilania domów jednorodzinnych. Częściej wykorzystujemy je do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Niewielka moc potrzebna do ogrzania cwu sprawia, że pompa powietrzna jest dostatecznie dobrym rozwiązaniem.

- pompa solanka - woda
- nazywana pompą gruntową, bowiem czerpie energię cieplną wprost z gruntu. Może być wyposażona w kolektory pionowe bądź poziome. Kolektory pionowe wymagają wykonania odwiertów, a inwestycja jest dość kosztowna. Jednak charakteryzują się dużą skutecznością i działają o każdej porze roku. Z kolei kolektory poziome układa się poniżej linii przemarzania gruntu. Poziome wężownice czerpią energię słoneczną zmagazynowaną pod powierzchnią ziemi. Są nieco tańsze niż urządzenia pionowe, jednak ich wydajność jest z reguły nieco mniejsza.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, zapoznaj się z tym artykułem.

Moc i sprawność pomp ciepła


Podstawą wykonania wydajnego systemu grzewczego jest określenie potrzebnej mocy grzewczej. Jest to podstawowy parametr, który będzie nam służył do wyboru konkretnej pompy ciepła. Obliczenie mocy urządzenia nie jest takie trudne, jakby mogło się wydawać. Wystarczy zastosować prostą zasadę mówiącą, że dobrze zaizolowany budynek mieszkalny potrzebuje ok. 50 W/m2. Domy o słabej termoizolacji mogą potrzebować do ogrzewania ok. 70 W/m2, a czasem nawet powyżej 100 W/m2. Co prawda powyższe założenia są jedynie orientacyjne, jednak skutecznie obrazują przybliżone zapotrzebowanie na energię cieplną budynku i mogą stać się podstawą do dalszych obliczeń.

Załóżmy, że nasz budynek jest dobrze zaizolowany, a jego zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 50 W/m kw. Zatem moc urządzenia będzie stanowiła sumę powierzchni ogrzewanych pomieszczeń oraz ich zapotrzebowania na energię cieplną: 100 m2 x 50 W/m2 = 5 kW.

Powyższa moc urządzenia wystarczy jedynie do ogrzania budynku. Jednak większość pomp ciepła służy także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Tu także możemy zastosować prosty przelicznik. Zakładamy, że każda osoba zużywa ok. 50 l wody na dobę. Do jej podgrzania potrzebujemy ok. 0,25 kW mocy grzewczej. Zatem do podgrzania cwu dla czteroosobowej rodziny potrzebujemy dodatkowy 1 kW mocy urządzenia.

Obliczając moc pompy ciepła trzymamy się zasady, że lepiej jej niedoszacować niż przeszacować. Urządzenia nie posiadają modulacji mocy, dlatego zbyt duża moc pompy sprawi, że przez większość sezonu grzewczego system będzie działał zbyt intensywnie. Dlatego lepiej wyposażyć się w tańszą instalację o mniejszej mocy oraz dodatkową instalację grzewczą. W polskim klimacie występuje jedynie kilka bardzo mroźnych dni w roku. Przez ten czas nasza instalacja może być dodatkowo wspomagana przez grzałkę elektryczną zamontowaną w zbiorniku wody. Z pewnością będzie to dla nas bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż zakup droższego urządzenia o zbyt wysokiej mocy grzewczej.

Czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

Z pewnością tak. Wystarczy dobrać odpowiedni typ urządzenia oraz dopasować jego moc. Powietrzne pompy ciepła nie nadają się jako jedyne źródło zasilania, bowiem są zbytnio uzależnione od warunków pogodowych. W czasie mroźnych zim nie zapewnią nam odpowiedniego komfortu cieplnego i wymagają zastosowania dodatkowych źródeł ogrzewania.

Jednak w ofertach handlowych znajdziemy także gruntowe pompy ciepła, które charakteryzują się znacznie większą skutecznością. Tego typu urządzenia w pełni wystarczają do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Świetnie radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych i mogą być z powodzeniem stosowane jako samodzielne źródło energii cieplnej. Pamiętajmy jedynie, że samodzielna pompa ciepła powinna posiadać wbudowaną grzałkę elektryczną. Być może przyda się nam jedynie przez kilka dni w roku, jednak posłuży do efektywnego dogrzania pomieszczeń w czasie trwania najniższych temperatur zewnętrznych.

Inwestycja w pompy ciepła może być bardzo opłacalna, a odnawialne źródło energii zwróci się po 10-15 latach. Niektórzy analitycy twierdzą nawet, że inwestycja zwróci się znacznie szybciej. Wszystko za sprawą systematycznie wzrastających cen opału tradycyjnego. Być może okaże się, że zakup pomp ciepła zwróci się już po kilku latach. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku inwestorów, którzy korzystają z preferencyjnych dofinansowań do inwestycji.

źródło: http://biznes.interia.pl/...mu,2149355,4209

Podpis użytkownika:
   
moro
Nowy(a) na forum


Dołączyła: 15 Gru 2015
Posty: 22
Wysłany: Wto Mar 15, 2016 09:54

Generalnie pompy ciepła to teraz chyba najtańszy rodzaj ogrzewania w eksploatacji ale koszy samej instalacji jest tak duży, że zwraca się naprawdę bardzo, bardzo długu. Ja mam ogrzewanie gazowe, które może nie jest najtańsze ale udało mi się sporo zmniejszyć rachunki przez dobre zaizolowanie całego domu. Poczytaj sobie generalnie o rodzajach izolacji i jakichś nowoczesnych rozwiązaniach na przykład tutaj. Często właśnie docieplenie budynku może być dużo lepszym wyjściem niż droga instalacja ogrzewania.

Podpis użytkownika:
   
marteczka
Nowy(a) na forumWiek: 39
Dołączyła: 17 Mar 2016
Posty: 5
Skąd: Lubin
Wysłany: Czw Mar 17, 2016 09:34

Pompy ciepła to rozwiązanie raczej do nowoczesnych domów, gdzie zadbano o porządną izolację cieplną, wstawiono trzyszybowe okna, szczelne drzwi, ocieplono zarówno elewację jak i dach. Koszt instalacji pompy ciepła jest wysoki i oszczędności możemy się spodziewać jeżeli zadbamy o niskie straty energii, która będzie nam uciekała różnymi nieszczelnościami. Dlatego montaż pompy ciepła powinien być dobrze skalkulowany i często powiązany z dodatkowymi systemami odzysku ciepła takich jak rekuperacja. Stosując taki system odzysku ciepła można z powodzeniem zdecydować się na uważane za droższe ogrzewanie gazowe, da nam to satysfakcjonujące oszczędności a koszt wymiany instalacji centralnego ogrzewania nie będzie tak wysoki jak w przypadku pompy ciepła.

Podpis użytkownika:
   
Ajlar
Początkujący


Dołączyła: 27 Mar 2016
Posty: 54
Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 14:15

......

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez Ajlar Pią Mar 31, 2017 10:59, w całości zmieniany 1 raz
   
ZiggyM
Nowy(a) na forum


Dołączył: 07 Cze 2016
Posty: 15
Wysłany: Wto Sie 30, 2016 08:06

Przy projektowaniu całych systemów grzewczych nie należy nigdy zapominać również o skutecznych systemach odprowadzania spalin. Dosyć nową innowacyjną ofertę w tej dziedzinie ma firma Almeva z Pszczyny, która od 2014 roku produkuje gotowe systemy kominowe z tworzyw sztucznych. Na stronie http://www.almeva.pl można się przyjrzeć chociażby propozycji firmy odnośnie takiego produktu jak Systemy kominowe do pieców gazowych

Podpis użytkownika:
http://4u4.pl - forum dyskusyjne
   
albinos
Nowy(a) na forum


Dołączył: 15 Lip 2015
Posty: 10
Skąd: Lubin
Wysłany: Nie Paź 09, 2016 12:10

A co myślicie o ogrzewaniu elektrycznym?
Jestem po lekturze https://ogrzej.pl/ i myślę nad zakupem promienników ciepła.
Jakie jest Wasze doświadczenie?

Podpis użytkownika:
   
gosta
Nowy(a) na forum


Dołączył: 21 Paź 2016
Posty: 9
Wysłany: Sro Mar 15, 2017 20:25

Z mężem rok temu przeszliśmy na ogrzewanie gazem, dokładnie właśnie mamy umowę z firmą amerigas, od nich dzierżawimy zbiornik. Jeżeli chodzi o koszta, to powiedziałabym że jest to coś pomiędzy ogrzewaniem węglowym a ogrzewaniem elektrycznym. Tyle że jest o wiele bardziej komfortowe bo niemalże bez obsługowe. Jeżeli decydujecie się na ogrzewanie gazowe, to korzystniej jest dzierżawić niż kupić zbiornik.

Podpis użytkownika:
   
kepszta
Nowy(a) na forum


Wiek: 30
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 8
Wysłany: Wto Mar 21, 2017 15:53

Muszę kupić wymiennik cwu, który będzie miał możliwość podłączenia dwóch źródeł zasilania: prąd i solary. Dom 120 m2, projekt https://www.novio.pl/proj.../981-as-ce.html
4/5 osób. Macie coś godnego polecenia?

Padła propozycja pompy, więc nasuwa się pytanie. Lepsza pompa ciepła do cwu czy kolektory + zasobnik. Nie ma u nas żadnego kotła, gazu itp. Kolektory też dopiero planujemy.
Jeżeli pompa to jaka? Dodatkowy warunek - musi pracować w niskich temperaturach, min -5 st.

Inny fachowiec odradził, że nie bardzo opłaca się pompa ciepła do samego cwu. Podobno przy wyliczeniu wyszło oszczędzanie na poziomie 15 zł na miesiąc razy 6 mc co 90 zł rocznie taniej eksploatacje. Ta pompa zwróci się po 30 latach a międzyczasie jeszcze może się zepsuć etc. i że lepiej solara założyć za 5000 zł plus grzałka na wypadek braku słońca. Co myślicie?

Podpis użytkownika:
   
Ajlar
Początkujący


Dołączyła: 27 Mar 2016
Posty: 54
Wysłany: Pią Mar 31, 2017 10:50

Ogromy wybor kominkow, takze z plaszczem wodnym, pomp ciepla itp - mozna znalezc w sklepie http://sklep.kominki-vector.pl/ Ogrzewanie domu takim kominkiem nie jest glupim pomyslem. Mozna o to spokojnie dopytac obsluge sklepu - znaja sie na tym jak nikt inny.

Podpis użytkownika:
   
jotek
Nowy(a) na forum


Dołączył: 24 Maj 2016
Posty: 39
Wysłany: Sro Kwi 12, 2017 09:41

Hej,
A jakie ogrzewanie proponowalibyście w tym projekcie domu:
http://www.dominanta.pl/projekty-domow/Koralgol-2G
Kilka info na temat projektu:

jednorodzinny dom parterowy z poddaszem użytkowym i garażem dwustanowiskowym (istnieje wersja jednostanowiskowa), niepodpiwniczony
przeznaczony dla 4-6 osób
na parterze zaprojektowano wiatrołap, hall, garderobę, salon, kuchnię z aneksem jadalnym, dodatkowy pokój-gabinet oraz łazienkę, spiżarnię, garaż i kotłownię
na poddaszu znajdują się cztery sypialnie (sypialnia rodziców z oddzielną łazienką i garderobą) oraz łazienka
mimo niewielkich gabarytów dom spełnia wszelkie potrzeby nawet dużej rodziny

ogrzewanie olejowe, gazowe lub na paliwo stałe (np. ekogroszek, pelety)

Podpis użytkownika:
   
roxi
Nowy(a) na forum


Dołączyła: 24 Kwi 2017
Posty: 7
Wysłany: Czw Maj 04, 2017 20:49

Co niby ma się opłacić? Pompa ciepła z odwiertami to koszt ok. 100k zl a eksploatacja na poziomie opalania węglem - dalej to ustrojstwo na prąd, choć ma 400% sprawności. Pompa ciepła ma wiele zalet ale z finansowego punktu widzenia to porażka.

Podpis użytkownika:
   
Tinian
Nowy(a) na forum


Wiek: 40
Dołączył: 26 Kwi 2017
Posty: 26
Wysłany: Pią Maj 05, 2017 10:21

Jestem dokładnie tego samego zdania. Pomimo wielu zalet, pompy ciepła nie są zbyt opłacalne dla przeciętnego człowieka. Ja uważam, że trochę jeszcze minie, zanim taka forma ogrzewania domostw stanie się wystarczająco opłacalna. Ja od wielu lat wykorzystuję ekogroszek Wesoła 100% i w sumie sprawdza się on całkiem dobrze. Dostarczają mi go pracownicy Smart Trans (dla zainteresowanych http://smarttrans.eu/ ) i w sumie nie ma czego zarzucić ich opałowi. :wesoly:

Podpis użytkownika:
   
ookert
Nowy(a) na forum


Dołączył: 15 Maj 2017
Posty: 1
Wysłany: Pon Maj 15, 2017 19:31

Pompa to dobre rozwiązanie tylko te koszty zakupu są jeszcze zbyt wysokie może za kilka lat coś się zmieni. Na chwile obecną niestety pozostaje nam szukać promocji i sezonowych obniżek. Czytałem na blogu giełdy paliw, że to właśnie w okresie letnim warto kupować, bo wtedy jest tani węgiel a przed i w sezonie płacimy jak za złoto - czarne ;)

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.