forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark Poprzedni temat :: Następny temat
PRACA
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lip 05, 2012 11:38

Tajemnica wynagrodzenia

02.07.2012, 13:09


Obecnie staram się o podwyżkę, wiem ile zarabiają moi koledzy z zespołu bo często o tym rozmawiamy. Z tego względu, że jesteśmy wszyscy na tych samych stanowiskach chciałbym zarabiać podobnie. Mój szef twierdzi jednak, że nie mamy prawa dyskutować o tym, ile wynoszą nasze płace i chce w najbliższym czasie wprowadzić do regulaminu pracy klauzulę poufności wynagrodzeń. Czy ma do tego prawo?Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracowników. Udzielenie przez pracodawcę informacji o wysokości zarobków pracownika bez wcześniejszej jego zgody może spowodować naruszenie jego dóbr osobistych i narazić pracodawcę na odpowiedzialność cywilną.

Pracodawca będąc administratorem danych swoich pracowników ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych o wysokości ich wynagrodzeń. Przykładowo, umożliwienie pracownikom wglądu do zbiorczej listy płac zawierającej dane o wynagrodzeniach innych pracowników stanowi naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych i naraża pracodawcę na odpowiedzialność prawną. Oczywiście w sytuacjach określonych prawem, pracodawca ma obowiązek przekazania danych o wysokości wynagrodzeń, ale dotyczy to np. ZUS-u czy organów skarbowych.

Pracodawcy coraz częściej wprowadzają do umów o pracę czy regulaminów pracy klauzule poufności wynagrodzeń, które zabraniają pracownikom dyskutowania i ujawniania innym pracownikom wysokości swoich zarobków, często pod groźbą kary lub zwolnienia z pracy. Kodeks pracy nie zawiera regulacji dotyczących kwestii klauzuli poufności wynagrodzeń pracowników. Pracodawcy uzasadniają ich wprowadzanie z jednej strony ochroną danych osobowych pracowników, z drugiej strony interesem firmy. Powołując się na ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji utajniają dane o wynagrodzeniach jako dane o wartości gospodarczej dla firmy, których ujawnienie może narazić pracownika na odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Z pewnością ujawnienie informacji o wysokości własnych zarobków nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. W pewnych wyjątkowych sytuacjach (np. narażających pracodawcę na szkodę) może natomiast być podstawą do stosowania kar porządkowych czy wypowiedzenia umowy.

Opisana przez Pana sytuacja nie wskazuje na to, żeby interes pracodawcy był zagrożony. Rozmowa pracowników o zarobkach w tym wypadku służy jedynie zweryfikowaniu czy nie są oni dyskryminowani pod względem płacy.

Klauzula poufności służy ochronie danych osobowych pracowników, a z drugiej strony zakaz rozmów o wysokości wynagrodzeń powoduje negatywne skutki, jak np. brak możliwości weryfikacji przez pracowników czy pracodawca przeciwdziała dyskryminacji płacowej. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej pracodawca nie ma podstaw do wprowadzania klauzuli poufności wynagrodzeń pracowników. Ministerstwo wskazuje m.in. na brak podstaw do interpretacji zapisu o obowiązku dbania o dobro zakładu pracy jako oznaczającego nieujawnianie wysokości wynagrodzenia.

Justyna Metelska, adwokat w TGC Corporate Lawyers

źródło: http://www.prawo.egospoda...nia,1,34,3.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lip 05, 2012 11:49

Z obowiązującym kodeksem pracy, każdy może się zapoznać tutaj : http://www.prawo.egospoda...sy/kodeks-pracy

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lip 06, 2012 11:49

Zadbaj o swój wizerunek w sieci

05.07.2012, 00:20


Nikt nie wie, ilu kandydatów do nowej pracy martwi się swoim wizerunkiem w sieci, i tym, jak może on wpłynąć na ich perspektywy zawodowe. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę że to, jak są postrzegani w wirtualnym świecie może oddziaływać na ich pracę w realnym świecie. Wpływ może mieć wszystko: posty na forach, filmiki, zdjęcia, blogi, a nawet maile wysyłane do przyjaciół. Obiegowa teoria głosi, że to co w sieci pojawi się raz, zostaje tam już na zawsze. Co jednak robić, gdy znaleźliśmy coś niepokojącego na temat naszej osoby? Poniżej kilka wskazówek, jak można cofnąć szkody.


Ustal zakres szkód

Wstukaj swoje imię i nazwisko do wyszukiwarek Google, MSN czy Yahoo. Ustaw sobie opcję Google Alerts. Jeśli informacje o Tobie będą aktualizowane, dostaniesz powiadomienie mailem. Jednak monitorowanie w ten sposób swojej reputacji online jest czasochłonne. Są specjalne serwisy, które robią to za Ciebie. Np. reputation.com – zbiera o Tobie informacje m.in. z blogów czy serwisów społecznościowych i przysyła w formie miesięcznych zestawień.

Materiał w sieci nie musi być kompromitujący, by Ci zaszkodzić. „Jeśli jednak budzi on jakiekolwiek zastrzeżenia w stosunku do kandydata, pracodawca najprawdopodobniej go nie zatrudni” – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Poproś o usunięcie

Możesz także poprosić właściciela danej strony o usunięcie materiału. Wyjaśnij rzeczowo, dlaczego Ci na tym zależy. Jeśli materiał obraża Cię lub zniesławia, chroni Cię Kodeks Prawa Cywilnego i „Ustawa o ochronie danych osobowych” z dn. 29.08.1997 r., na które możesz się powołać. Ochronie podlegają przede wszystkim wizerunek, dane osobowe oraz wszelkie inne informacje umożliwiające Twoją identyfikację (np. linki do profili na serwisach społecznościowych). Jeśli ktoś zamieścił je bez Twojej zgody, masz prawo domagać się ich usunięcia. Jeśli mimo takich argumentów autor nie chce tego zrobić – możesz wytoczyć mu proces z powództwa cywilnego.


Wynajmij fachowców


Jak grzyby po deszczu powstają firmy, które profesjonalnie zajmują się dbaniem o reputację w sieci. Polega to m.in. na monitorowaniu informacji na Twój temat i pozycjonowaniu stron www – te najkorzystniejsze dla Ciebie windują na pierwsze pozycje w wyszukiwarkach, a te mniej wygodne – spychają w otchłanie internetowej przepaści. Niestety usługi takich firm kosztują zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, w zależności od zakresu działań. Reputacja ma swoją cenę i wartość. Surfując po sieci, warto o tym pamiętać i myśleć dwa razy zanim się coś zrobi.

źródło: http://www.praca.egospoda...eci,1,46,1.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lip 09, 2012 09:46


Negocjowanie wynagrodzenia - jakie pytania zadać?


08.07.2012, 00:10


Negocjowanie wynagrodzenia - jakie pytania zadać?Sposób negocjacji wynagrodzenia, mówi potencjalnemu pracodawcy nie tylko o tym ile chciałbyś zarabiać, ale również czy potrafisz dobrze rozmawiać na temat pieniędzy. Ta umiejętność z kolei może być wartościowa dla szefa.Aby wygrać negocjacje w sprawie wynagrodzenia, nie możesz się poddawać. Nie porzucaj tematu, dopóki nie uzyskasz wszystkiego, o co się starałeś, niezależnie od tego czy jest to dodatkowy pakiet zdrowotny, czy zwrot kosztów opiekunki do dziecka.

Zawsze istnieje pewne ryzyko związane z pytaniami o podwyżkę, ale zawsze warto pytać potencjalnego pracodawcę jeszcze zanim zdecydujesz o podjęciu pracy. Jeśli firma jest otwarta w kwestiach związanych z wynagrodzeniami, lepiej wiedzieć o tym z góry.

Negocjacje wynagrodzenia mogą stanowić punkt rozmowy, w którym zabłyśniesz. Pamiętaj! Osoba po drugiej stronie Cię ocenia. Dobrze przeprowadzona rozmowa pokaże rozmówcy, że potrafisz komunikować się z innymi. Po otrzymaniu oferty nie trać czujności, bowiem wciąż jesteś na linii ognia.

Aby upewnić się, iż otrzymasz wszystko, na co zasługujesz radzimy zadać 10 poniższych pytań:

1. Dziękuję – czy mam rozumieć, że jest to wiążąca oferta pracy?

Mówiąc “dziękuję” zaprezentujesz się jako uprzejmy profesjonalista oraz bez problemu upewnisz się, czy otrzymałeś daną ofertę pracy.

2. Czy możemy negocjować?

Kiedy na rozmowie zostanie Ci przedstawione wynagrodzenie, warto zapytać, czy jest to ostateczna propozycja. Jeśli odpowiedź brzmi „nie” możesz przejść do dalszych negocjacji.

3. Czy to jest tylko podstawa?

Pytanie dotyczące zaproponowanej kwoty, czy zawiera ona premie, czy jest to tylko podstawa pozwoli rozmówcy zobaczyć, czy jesteś zainteresowany szczegółami dotyczącymi systemu premiowego, bonusów oraz akcji, i otworzy szansę na zadanie innych pytań związanych z wynagrodzeniem.

4. Do kiedy mam czas na podjęcie decyzji?

Nigdy nie akceptuj propozycji pracy natychmiast. Będziesz postrzegany jako skuteczniejszy, jeśli pozostawisz sobie czas na zastanowienie. Dodatkowo będziesz mógł przemyśleć swoją strategię negocjacyjną. Zawsze możesz powiedzieć: „To wspaniała praca i bardzo chciałbym ją podjąć, ale biorąc pod uwagę moje doświadczenia lepiej będzie jeśli jeszcze raz się nad tym zastanowię i wrócę z odpowiedzią”. Nigdy nie mów, że musisz tę ofertę przedyskutować ze swoim partnerem – musisz być pewny siebie i pokazać, że umiesz podejmować decyzje samodzielnie.5. Czy otrzymam ofertę w formie pisemnej?


Nie akceptuj ofert, które nie są w formie pisemnej. Nie wszyscy bowiem są uczciwi. Jeśli odejdziesz z poprzedniej pracy tylko na podstawie ustnych ustaleń, może okazać się, że zostaniesz bez nowego zatrudnienia i możliwości otrzymania odszkodowania.

6. Czy będzie możliwość otrzymania bonusu?


Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, odpowiedz „ok, tylko pytałem”. Brak negocjacji na temat wynagrodzenia nie musi oznaczać braku rozmów na temat innych aspektów umowy, tj. elastycznego czasu pracy, czy innych ważnych dla Ciebie kwestii.

7. Kiedy rozpoczynam pracę?

Jest to sposób na potwierdzenie, czy oferta jest poważna. Większość pracodawców chce, abyś pracę podjął natychmiast, ale wzbudzi to wątpliwości, jeśli od razu się na to zgodzisz. Jeśli opuścisz obecnego pracodawcę bez wcześniejszego zachowania okresu wypowiedzenia, może to spowodować, że pracodawca będzie się zastanawiał czy oby nie zrobisz tego samego w nowej firmie. . Jeśli podjecie nowej pracy wiąże się z opuszczeniem poprzedniej, a nie okresem bezrobocia, zostaw sobie czas na zamknięcie wszystkich spraw oraz krótki odpoczynek.

8. Czy mogę otrzymać zakres obowiązków?

Pytanie to pozwoli zweryfikować, czy praca, którą będziesz wykonywał jest tą, która została Ci zaprezentowana podczas rozmowy oraz czy jesteś ją w stanie wykonywać.

9. Jak i kiedy będę oceniany? Czy na podstawie oceny mojej pracy mogę liczyć na podwyżkę?

To pytanie pozwala Ci dowiedzieć się czy w trakcie ewentualnego zatrudnienia pracodawca dokonuje oceny pracowników oraz kiedy będziesz miał prawo do podwyżki. Te dwie kwestie są często łączone, ale nie zawsze.

10. Jeśli chodzi o dodatkowe korzyści, to czy mogę prosić o więcej szczegółów – od kiedy mogę na nie liczyć?

Jeśli Twoje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne kończy się z okresem zatrudnienia i przed jego uaktywnieniem u nowego pracodawcy możesz się do tego odpowiednio przygotować lub negocjować.

Zadanie tych pytań pozwoli Ci zebrać informacje, a dodatkowo możesz pokazać przyszłemu pracodawcy, jak dobrym jesteś negocjatorem.

źródło: http://www.praca.egospoda...dac,1,46,1.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Lip 10, 2012 11:45

Szablony CV

Specjalnie dla naszych użytkowników udostępniamy do pobrania bezpłatne gotowe szablony CV (Curriculum Vitae) w formacie doc osób pracujących w różnych branżach i na różnych stanowiskach. Każdy życiorys do ściągnięcia ma inną formę i szatę graficzną.

Więcej : http://www.praca.egospodarka.pl/szablony-cv.thtml

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lip 12, 2012 22:57

W lubińskim PeBeKa powstał nowy oddział wiertniczy.
Powstał, ponieważ według zapowiedzi zarządu KGHM, w najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na wykonywanie otworów geologiczno-poszukiwawczych i otworów mrożeniowych na rzecz kolejnych planowanych szybów. Powołano już Kierownictwo Robót Wiertniczych Powierzchniowych (KRWP). Kierownikiem oddziału został Andrzej Cozac - absolwent krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, zatrudniony wcześniej m.in. w warszawskim Przedsiębiorstwie Robót Górniczych i Wiertniczych. Obecnie trwa proces poszukiwania i zatrudniania doświadczonych specjalistów.

źródło: http://lubin.naszemiasto....2393b7e23,1,3,8

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lip 12, 2012 23:04

Sprawdź średnie zarobki na Twoim stanowisku

Chcesz wiedzieć jakie są średnie zarobki na Twoim stanowisku pracy? Dzięki danym dostępnym w tym dziale masz taką możliwość.

Aby sprawdzić wysokość zarobków brutto dla danego stanowiska (średnia, mediana, kwartyl dolny i górny) oraz odpowiadający mu zakres obowiązków wybierz najpierw dział z listy poniżej, a następnie nazwę stanowiska.

Więcej: http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lip 13, 2012 10:23

Dla szukających pracy : http://www.praca.egospodarka.pl/ogloszenia/lubin

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Lip 14, 2012 10:07

Niektórym ku rozwadze i asumpt do przemyśleń. Co innego znaczy dyplom wyższej uczelni z Wrocławia, Poznania, Krakowa czy Warszawy, a co innego z Polkowic, Lubina, czy Legnicy.Warto o tym pamietać przed wyborem uczelni. Chociaż w dzisiejszych czasach, przy znalezieniu pracy, znajomości też są w cenie, ponieważ absolwenci renomowanych studiów również nie mogą znaleźć pracy.
========================================================================================

Popyt na finansistów

Sobota, 14 lipca (06:00)

Dla osób z charyzmą Gordona Gekko, intuicją Warrena Buffetta, czy pasją Steve'a Jobs'a, lub po prostu zafascynowanych ekonomicznymi procesami, studia spokrewnione z finansami, czy rynkiem kapitałowym mogą być dobrym rozwiązaniem. Jednak czy chciwy kapitalizm można ujarzmić? Jeśli tak, to na jakiej uczelni zdobyć potrzebne umiejętności? Krótki poradnik dla (nie)zdecydowanych - przyszłych, ale i obecnych finansistów.


Świat ekonomii i finansów dla osób z nim niezwiązanych wydaje się być otoczony nimbem tajemniczości. Inflacja, stopy procentowe, obligacje, a co dopiero swapy, opcje, czy kontrakty futures, przyprawiają o zawrót głowy. Żeby zgłębić temat, warto skusić się na studia poświęcone tej tematyce, uzupełniając je skonkretyzowanymi certyfikatami. Z drugiej strony, niektórzy twierdzą, że prawdziwie wartościowa wiedza przychodzi dopiero z praktyką. Tak czy inaczej, sektor finansowy rozwija się wraz z globalizacją rynków, więc prawdopodobnie popyt na finansowych specjalistów nie zmaleje.

Wiedza z zyskiem

Pracę w finansach na pewno charakteryzuje miłość do liczb, ale i do... pieniędzy. W końcu to umiejętność poruszania się po zawiłym rynku finansowym liczona jest czystym zyskiem. Liczby warto polubić też ze względu na wykorzystanie matematyki na ekonomicznych kierunkach, na której oparte są przedmioty, tj. makro- i mikroekonomia, matematyka finansowa i ubezpieczeniowa, czy portfel inwestycyjny. Poza tym, mając na uwadze wzrost znaczenia programowania na rynkach kapitałowych, nie dziwi fakt, że w finansach coraz częściej zatrudniani są matematycy i fizycy, a nie dyplomowani finansiści. Przyszli analitycy korzystają z uroków systemu bolońskiego (studiów dwustopniowych), studiując różne kierunki na poziomie licencjackim i magisterskim, np. łącząc matematykę i finanse. Często wiedza zdobyta na studiach I i II stopnia uzupełniana jest na drugim kierunku lub studiach podyplomowych.

Ranking rankingowi nierówny

Biorąc pod uwagę uczelnie ekonomiczne, oczywiście najbardziej wartościowe są dyplomy tych z tradycjami i tych dopasowujących się do wymagań rynku. Dobrą opinią cieszy się Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, czy ten we Wrocławiu, a także wydział ekonomiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak najbardziej pożądane na rynku pracy są dyplomy Szkoły Głównej Handlowej (SGH) i Akademii Leona Koźmińskiego (ALK). Przynajmniej według najnowszego rankingu szkół wyższych "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" [patrz: tabela].

Pierwsza z nich jest najstarszą prestiżową uczelnią ekonomiczną w Polsce i pojawia się w czołówce niezmiennie od lat. Jako uczelnia bezwydziałowa daje możliwość rozwijania wiedzy ogólnej, podstawowej dla wszystkich ekonomistów, a dopiero później wyboru kierunku, np. finansów i rachunkowości, metod ilościowych i systemów informacyjnych, międzynarodowych stosunków gospodarczych, zarządzania lub ekonomii. Z kolei Akademia Leona Koźmińskiego jest uczelnią niepubliczną i jako jedyna polska uczelnia ekonomiczna została uwzględniona na 22. miejscu w rankingu "Financial Times" - Global Masters in Finance Ranking 2011. W innym rankingu sporządzonym przez "FT", biorącym pod uwagę uczelnie ekonomiczne w Europie1 - ALK zajmuje 60. miejsce, SGH 67., a pierwsze miejsce należy do HEC Paris.

Oczywiście wydźwięk rankingów jest dyskusyjny, więc warto zwrócić uwagę na ich metodologię. Stosowane kryteria to m.in. prestiż szkoły, autorytet, jakim cieszą się pracownicy naukowi uczelni oraz szanse i poważanie, jakim cieszą się absolwenci uczelni; potencjał i siła naukowa uczelni, czyli liczba wykładowców uczelni z tytułami naukowymi oraz możliwości i jakość prowadzenia badań naukowych, a także warunki studiowania na uczelni.

Dyplom po dyplomie


Obecnie bardzo ceniony na świecie jest tytuł MBA (Master of Business Administration). Studia MBA z założenia są przeznaczone dla osób na początku kariery menedżerskiej, ale też mających już doświadczenie - stają się potwierdzeniem przynależności do elity kadry zarządzającej. W najnowszym rankingu MBA "Perspektyw" najlepszym programem roku 2012 jest Warsaw-Illinois Executive MBA (WIEMBA) Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW. Na drugie miejsce wysunął się program Canadian Executive Master of Business Administration (CEMBA) prowadzony przez SGH. Na trzecim znalazł się program Executive MBA ALK.

W hierarchii, doceniając rangę programów MBA, pracodawcy stawiają ten rodzaj edukacji menedżerów nawet wyżej od studiów doktoranckich i tradycyjnych podyplomowych, choć i tym trudno odmówić wartości dodanej. O ile studia doktoranckie można przypisać pasjonatom, to studia podyplomowe skierowane są dla chcących poszerzyć wiedzę z dziedzin pokrewnych do kierunku studiów, czy specjalizacji w obszarze związanym z wykonywaną pracą zawodową. Najbogatszą ofertą szczyci się SGH. Osoby, którym bliski jest rynek kapitałowy, mogą być zainteresowane, np. "Metodami Ilościowymi w Analizie Rynków Finansowych", "Metodami Wyceny Spółki Kapitałowej", czy "Relacjami Inwestorskimi i Raportowaniem Wartości"2.

Licencje w cenie

Ostatnio szeroko komentowana deregulacja zawodów maklera czy doradcy inwestycyjnego wywołała niemałe zamieszanie. Likwidacja certyfikatów ma poprawić efektywność nadzoru pracowników - standardami doboru kadry i monitoringiem kompetencji pracowników będą zajmowały się same firmy. Ma to uniemożliwić ucieczkę od odpowiedzialności za przestępstwa popełnione w związku z pełnieniem omawianych funkcji. W przyszłości Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ma skupiać się na instytucjach i kary mają dotykać te zatrudniające nieodpowiednią kadrę, a nie jak obecnie, tylko osoby fizyczne - maklerów, czy zarządzających. Przeciwnicy twierdzą, że nadzór chce po prostu pozbyć się niewygodnej funkcji. Tak czy inaczej, posiadanie licencji stanowi niewątpliwą zaletę, świadczącą o wysokim poziomie wiedzy w danej dziedzinie. Licencje maklera papierów wartościowych, doradcy, czy też biegłego rewidenta mają swoje międzynarodowe odpowiedniki, w które na pewno warto zainwestować i czas, i pieniądze. W Polsce czy na świecie te najbardziej cenione to CFA (Chartered Financial Analyst - dyplomowany analityk finansowy) oraz ACCA (Association of Chartered Certified Accountants - międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości).

Co wybrać?

Wyścig szczurów, prawo dżungli, czy walka o byt - te określenia coraz częściej towarzyszą naszej edukacji, jak i karierze zawodowej. Niestety nie na wyrost. W takim razie co może nas wyróżnić? Odpowiedź jest prosta - wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza. To powinien nieść za sobą każdy kierunek każdego stopnia każdej uczelni.

Marta Czekaj

źródło: http://biznes.interia.pl/...nsistow,1815493

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Pon Lip 16, 2012 09:57, w całości zmieniany 1 raz
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Lip 14, 2012 10:30

Prawo do zasiłku, a skrócony okres wypowiedzenia

13.07.2012, 10:00


Rejestrując się w powiatowym urzędzie pracy, osoba może uzyskać prawo do zasiłku. Jest to możliwe, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających moment rejestracji przepracowała przynajmniej 365 dni i osiągała co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Oczywiście do tych 365 dni zaliczane są także inne okresy wskazane przez ustawę.


Więcej: http://www.praca.egospoda...nia,1,46,1.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Lip 14, 2012 10:53

Kalkulator stażu pracy

Kalkulator stażu pracy pozwala obliczyć zarówno, ile wynosi nieprzerwany okres zatrudnienia w danym zakładzie pracy, jak też ile wynosi łączny staż pracy we wszystkich (bądź wybranych przez użytkownika) zakładach pracy. Kalkulator ma charakter poglądowy.Zasada działania kalkulatora

Kalkulator stażu pracy pozwala obliczyć, ile wynosi nieprzerwany okres zatrudnienia w danym zakładzie pracy, jak też łączny staż pracy we wszystkich (bądź wybranych przez użytkownika) zakładach pracy. Kalkulator stosuje różne metody liczenia w zależności od tego, czy użytkownik wybierze tylko jeden czy też kilka okresów zatrudnienia.

Na gruncie prawa pracy bowiem zasady obliczania okresu pracy, warunkującego nabycie uprawnień pracowniczych, odbiegają od reguł prawa cywilnego. Okres pracy powinien tutaj być ustalony przy uwzględnieniu potocznego sposobu liczenia terminów (np. jeżeli pracownik rozpoczął pracę 1 stycznia, okres jednego miesiąca zatrudnienia upływa 31 stycznia, dwóch miesięcy 28 lub 29 lutego i tak dalej). Zasadę tę stosuje kalkulator w przypadku wybrania przez użytkownika tylko jednego okresu zatrudnienia.

Natomiast w przypadku obliczania stażu pracy dla kilku (dwu i więcej) okresów pracy, z uwagi na brak stosownych uregulowań w kodeksie pracy, stosowana jest zasada wynikająca z kodeksu cywilnego, zgodnie z którą jeżeli termin oznaczony jest w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni 30, a rok za dni 365. W celu dodania kolejnego okresu, który kalkulator ma uwzględniać przy obliczaniu stażu pracy, należy kliknąć przycisk "Dodaj okres"

Okres zatrudnienia w danej firmie jest bardzo istotny m.in. z uwagi na długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony czy też wysokości odprawy w przypadku rozwiązania takiej umowy z przyczyn niedotyczących pracownika (gdy pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób).

Art. 36. § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy:
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Art. 8. ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników:
Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Łączny staż pracy jest także istotny przy ustaleniu wymiaru urlopu wypoczynkowego (20 bądź 26 dni), czy przy ustalaniu świadczeń emerytalnych itp.
Więcej: http://www.firma.egospoda...tor-stazu-pracy

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lip 16, 2012 09:45

Praca po 50-tce: mało miejsc pracy

13.07.2012,


Praca po 50-tce: mało miejsc pracyW porównaniu do innych unijnych krajów, Polska bardzo słabo wykorzystuje potencjał osób powyżej 50 roku życia na rynku pracy. To błąd, ponieważ społeczeństwo nie będzie wiecznie młode - już za kilka, kilkanaście lat na ulicach, w sklepach, urzędach dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków zastąpią osoby w wieku 50+. Na razie wygląda na to, że polski rynek pracy, firmy, pracodawcy i sami pracownicy nie są do tej sytuacji przygotowane - konkludują eksperci Grupy HRC.
Warto zdać sobie sprawę, że o ile jeszcze 20-30 lat temu osoba w wieku 50 lat myślała raczej o przechodzeniu na emeryturę i tak też była traktowana przez społeczeństwo, niż o kontynuowaniu ścieżki zawodowej. Przekroczenie „pięćdziesiątki” był okresem wchodzenia w starość. Dzisiaj osoby w tym wieku to aktywni pracownicy z coraz lepszą kondycją, dzięki coraz lepszej diecie i postępom medycyny granica „starości” znacznie się przesunęła. Za kilkanaście lat za osoby dojrzałe – ale nie stare! – będziemy uważać ludzi w wieku 60 czy 70 lat. I to właśnie osoby w tym wieku będą stanowiły większość w społeczeństwie.

Więcej: http://www.firma.egospoda...acy,1,11,1.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lip 16, 2012 09:55

Odmowa wykonania pracy - kiedy możliwa?

11.07.2012, 11:57


Odmowa wykonania pracy - kiedy możliwa?Staranne i sumienne wykonywanie pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Za bezzasadną odmowę jej świadczenia pracodawca może zastosować nawet dyscyplinarne zwolnienie. Są jednak takie sytuacje, w których musi on zaakceptować bezczynność pracownika.

Pracownik nie musi się narażać
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy mają na celu zapewnienie takich warunków wykonywania pracy, w których zdrowie i życie pracownika oraz innych, postronnych osób, nie będzie zagrożone. Obowiązek przestrzegania tych przepisów ciąży głównie na pracodawcy, który powinien tak organizować pracę, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo i dobre warunki jej wykonywania. W praktyce jednak naruszenia przepisów bhp występują często, a ich skala i "ciężar gatunkowy" są bardzo różne. Czasami uchybienia w dziedzinie bhp są tak poważne, że usprawiedliwiają złamanie jednego z podstawowych obowiązków pracownika, jakim jest wykonywanie umówionej pracy. Uprawnienie do powstrzymania się od jej świadczenia przewiduje art. 210 § 1 K.p., na mocy którego pracownik może odmówić dalszego wykonywania pracy, jeżeli:

warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika,
wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.
Warunkiem skorzystania przez pracownika z uprawnienia, jakie daje mu art. 210 § 1 K.p., jest niezwłoczne zawiadomienie przełożonego o fakcie powstrzymania się od pracy. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy ze względu na nieodpowiednie warunki bhp nie usuwa niebezpieczeństwa, pracownik może oddalić się z miejsca zagrożenia, również zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Więcej: http://www.prawo.egospoda...iwa,1,34,3.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lip 16, 2012 11:32

Usprawiedliwianie przez pracownika nieobecności w pracy

Powinnością pracownika jest świadczenie pracy. Zdarzają się jednak sytuacje, które mogą powodować jego nieobecność w pracy. W każdym takim przypadku obowiązkiem pracownika jest usprawiedliwienie nieobecności w pracy, bez względu na fakt, czy absencja jest usprawiedliwiona przez przepisy prawa pracy, czy też nie została w nich wymieniona.
Prawo pracy i przepisy zakładowePrzyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie. Mogą nimi być także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Tak stanowi rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.Przy czym nieobecności w pracy mogą mieć różne przyczyny. Część z nich wynika z przepisów Kodeksu pracy, jak np. wszelkie urlopy czy zwolnienia związane z rodzicielstwem. Inne są uregulowane w przepisach wymienionego rozporządzenia. Należą do nich m.in. nieobecności związane ze stawiennictwem na wezwanie organu administracji, sądu, prokuratury, uczestnictwo w akcji ratowniczej członka Ochotniczej Straży Pożarnej, oddanie krwi przez krwiodawcę, wykonywanie świadczeń osobistych w czasie klęski żywiołowej, czy też zwolnienia na okoliczność ślubu pracownika lub jego dziecka albo urodzenia się dziecka pracownika. Jeszcze inne nieobecności w pracy są wynikiem choroby pracownika bądź członków jego rodziny.Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.

Więcej: http://biznes.interia.pl/...w-pracy,1822279

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16485
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lip 16, 2012 11:39

UE: Przy szwedzkim złomie

Poniedziałek, 16 lipca (06:00)

Dwukrotnie latem, na trzy miesiące, wyjeżdżał do Szwecji. Pracował tam przy segregacji złomu i makulatury. Praca przy złomie może się wydawać ciężka. Lecz nie w tym kraju, tam pracownicy mają odpowiednie narzędzia. A przy tym płaca jest jak najbardziej szwedzka.


Krystian Pacholski z Góry na Dolnym Śląsku pracuje w tamtejszym Powiatowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. I jak wielu Polaków, myślał o tym, by dorobić do pensji. Najlepiej za granicą. Tu kierunek był oczywisty - Szwecja. Dlatego, że jego ojciec pracuje tam od dwudziestu lat w budowlance. Poprosił go o załatwienie pracy.

Okazało się to bardzo proste. Zatrudnienie znalazł w firmie "Stena" zajmującej się odzyskiwaniem i przerobem surowców. Latem z powodu urlopów firmie brakuje pracowników, przy tym Polacy są tam bardzo cenieni. Wystarczyło więc złożyć podanie, dołączyć badanie lekarskie i mógł jechać do pracy. Był tam dwukrotnie, za każdym razem przez trzy miesiące.

Konkretnie w Malmö, przy czym nie pracował bezpośrednio w "Stenie", lecz w jednej z jej firm podwykonawczych. Nazywa się "Krandepän Södra".

Polacy z dobrą opinią


Firma położona jest w pobliżu portu. Tnie się w niej stare kontenery, statki, ale też wiele mniejszych urządzeń. Oczywiście oddzielnie później składowane są i przerabiane poszczególne metale. Przetwarza się także papier.

- Trochę się bałem, czy sobie dam radę, jestem informatykiem, nie pracuję fizycznie - mówi Krystian. - Lecz ojciec zapewniał, że na pewno sobie poradzę. I rzeczywiście jak się ma odpowiedni sprzęt, to praca wcale nie jest ciężka. Tam dużo rzeczy jest zmechanizowanych. Są wózki, wielkie maszyny do cięcia, palniki. To obsługują osoby z uprawnieniami. Ja zajmowałem się głównie segregacją już pociętych elementów oraz rozbiórką maszyn.

Pracownicy podzieleni byli na około dziesięcioosobowe brygady. On pracował w brygadzie składającej się wyłącznie z Polaków. Stanowią oni w całej firmie mniej więcej pięć procent pracowników. Przy czym procent ten systematycznie się zwiększa.

- Dlatego, że mamy tam wyrobioną bardzo dobrą opinię - twierdzi Krystian. - Szwedzi uważają, z czym całkowicie się zgadzam, że pracujemy najlepiej ze wszystkich, w tym lepiej od ich rodaków. Dlatego chętnie przyjmują Polaków.

Ze Szwedem łatwo się dogadać

Zarabiał 60 koron na godzinę. Na rękę, nie przekraczał bowiem sum zwolnionych od podatków. Pracy było dużo. Codziennie pracowali po dziesięć do dwunastu godzin. Na dworze, a jeżeli padało to w hali. Co więcej do pracy chodzili także w soboty, a nawet w niektóre niedziele. Słowem zarobki mieli naprawdę dobre. Dodać trzeba, że za nadgodziny otrzymywali podstawową stawkę, czyli te 60 koron.

Co warte podkreślenia, koszty utrzymania nie były zbyt duże. Przynajmniej w przypadku Krystiana, który mieszkał razem z ojcem, a więc za mieszkanie, ani media nie musiał nic płacić.

- Natomiast jedzenie w szwedzkich supermarketach nie kosztuje wiele więcej niż w Polsce - stwierdza. - Więc mnie ten pobyt wiele nie kosztował.

Pod koniec drugiego pobytu przez miesiąc pracował w Trelleborgu. Przeniesiono go do tamtejszego zakładu "Krandepän Södra". Cały czas mieszkał jednak w Malmö, a do Trelleborga dojeżdżał.

- Gdy się pracuje po dziesięć, dwanaście godzin dziennie to człowiek jest zmęczony, obojętnie jaką prace wykonuje - mówi. - Lecz nigdy nie byłem jakoś ciężko napracowany. Po pracy zawsze miałem siły choćby na to, by wyjść na miasto.

Krystian chwali też Szwedów: - We wszystkich statystykach podaje się, że osiemdziesiąt procent mieszkańców tego kraju zna angielski. Ja miałem wrażenie, że nie są to dokładne dane. Według mnie anglojęzycznych Szwedów jest co najmniej dziewięćdziesiąt procent. Praktycznie każdy zna ten język. Ja też, więc nie miałem żadnych problemów, by się dogadać. A ludzie są tam życzliwi. Słowem śmiało mogę polecić wyjazd do Szwecji, każdemu kto szuka pracy za granicą.

Damian Szymczak

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 30  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.