forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Sprzęt, technologie... Poprzedni temat :: Następny temat
Sprzęt, technologie...
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Kwi 28, 2012 12:17

Ten portal wymaga kompletnej przebudowy, jeżeli ma dalej istnieć. Wklejam tutaj temat, który nie pasuje do działu ,,Komputery i internet", bo mówi o czymś podobnym, ale innym. Powinien być dział pt ,,Technologie", a w nim kilka podtematów.
==============================================================


O czym producenci sprzętu nam nie mówią?

Szymon Adamus
28.04.2012 10:00

Jest najlepszy, najszybszy, najdoskonalszy i najpiękniejszy. Co takiego? Wszystko! Producenci sprzętu elektronicznego są mistrzami w prawieniu komplementów własnym dzieciom. Jeszcze lepiej radzą sobie jednak z pomijaniem niewygodnych faktów.
Kontrast aż po kosmos!


10 000:1, 100 000:1, 1 000 000:1!!! I tak bez końca. Producenci płaskich telewizorów przerzucają się wysokimi współczynnikami kontrastu od lat. Jeśli zapytacie ich kto zaczął tę wojnę, to każdy z osobna powie, że nie on. W zasadzie to im się ta przepychanka nie podoba, nie popierają jej i z przyjemnością by się od niej odcięli... ale tego nie robią. Dlaczego? Bo duże liczby wyglądają fajnie na specyfikacjach technicznych. Nawet jeśli nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Z kontrastem telewizorów jest dzisiaj taka sytuacja jak swego czasu z zoomem cyfrowym w kamerach. Jego wartości dochodziły do setek, tylko nikt nie wspominał, że powyżej kilkudziesięciu obraz robi się tak paskudny, że zbliżenie i tak jest bezużyteczne.

Współczynnik dynamicznego kontrastu, który znajdziemy w specyfikacjach większości producentów, ma zawsze monstrualne wartości i jest dla nas po prostu bezwartościowy.

poprzednie 1/9 następne

źródło : http://technologie.gazeta...nie_mowia_.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Sie 03, 2012 11:22


To urządzenie pozwoli patrzeć przez ściany


Czwartek, 2 sierpnia (15:42)

Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego pracują nad urządzeniem, które umożliwi widzenie przez ściany. Jest to możliwe dzięki technologii, którą dysponuje coraz więcej gospodarstw domowych.


Router WiFi umożliwia bezprzewodowe korzystanie z internetu. Jego działanie opiera się na generowaniu fal - odpowiednich sygnałów radiowych. Odbijają się one od różnych obiektów, w tym również od nas. Powoduje to zmianę ich częstotliwości, czyli efekt Dopplera. Urządzenie opracowane przez Brytyjczyków to swego rodzaju radar, który rejestruje te zmiany. Z jego pomocą można ustalić ile osób znajduje się za ścianą oraz z jaką prędkością i w jakim kierunku się poruszają. Sam detektor nie emituje żadnych fal, więc nie może zostać wykryty.

Zastosowań dla tego wynalazku jest mnóstwo. W przyszłości umożliwi dyskretne monitorowanie poczynań domowników - tych najmłodszych. Szczególnie zainteresowanie wykazało jednak Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, które sfinansowało część badań. Chodzi naturalnie o pomoc w walce z przestępczością. Dalsze modyfikacje i rozwój radaru pozwoliłyby na wychwycenie nawet najdelikatniejszych ruchów - np. klatki piersiowej w trakcie oddychania. Wszystko może się odbywać przez ścianę o grubości 30 cm.

źródło: http://nt.interia.pl/news...tm_campaign=RSS

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Sie 13, 2012 12:43

Pole elektryczne zweryfikuje waszą tożsamość

Każdy człowiek jest wyjątkowy, nie tylko dzięki indywidualnym cechom charakteru, wspomnieniom czy własnemu pakietowi genów. Okazało się, że każdego z nas wyróżnia też... pole elektryczne.Naukowcy z Dartmouth University wykazali, że każdy człowiek wytwarza zmienny prąd o różnych częstotliwościach, które z kolei wywołują specyficzne reakcje. Wiedza ta może zostać w przyszłości wykorzystana w urządzeniach mobilnych i systemach, w których niezbędna jest identyfikacja tożsamości użytkownika.

Opracowany przez badaczy gadżet nazywany "Amuletem" składa się z małych elektrod, które monitorują reakcje tkanek na prąd zmienny, różny u każdego człowieka. Następnie specjalny algorytm porównuje zmierzoną bioimpendencję (metoda diagnostyczna wykorzystująca zdolność mięśni do przewodnictwa elektrycznego) z zapamiętanym wzorcem osoby i na tej podstawie weryfikuje tożsamość użytkownika.

Po kolejnej fazie testów i usprawnień, urządzenie będzie miało wygląd podobny do obudowy zegarka, stąd właśnie nazwa Amulet. Dzięki niemu możliwe będzie bezprzewodowe kontrolowanie innych gadżetów znajdujących się w pobliżu i dostosowanie ich do własnych preferencji.

Wiele wskazuje na to, że wykorzystujący indywidualne pole elektryczne człowieka Amulet, rozwiąże problem identyfikacji tożsamości raz na zawsze.

źródło: http://nt.interia.pl/news...tm_campaign=RSS

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Sie 21, 2012 20:10

Voyager - pierwszy zwiadowca ludzkości [Galeria]
Dokładnie dwudziestego sierpnia 1977 roku, w kosmos wystrzelono sondę Voyager 2. Samotna podróżniczka wciąż oddala się od naszej planety i dotarła już tam, gdzie do tej pory nie dotarła żadna maszyna stworzona przez ludzkość.

Sonda w trakcie swojej misji wykonała zdjęcia Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Jako jedyna dotarła do Urana i Neptuna. Na pokładzie ma także wyjątkowe przesłanie od ludzkości, które właśnie opuszcza Układ Słoneczny. Oto część wyjątkowych zdjęć przesłanych przez Voyagera 2.

Kliknij, by przenieść się do galerii.

Więcej: http://technologie.gazeta...__Galeria_.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Sie 22, 2012 16:51

Zamiast żony - Siri, zamiast wczoraj i jutra - dziś
Rozwój elektroniki i czas, jaki z nią spędzamy, zaczyna nas zmieniać. Podświadomie zaczynamy traktować naszą komórkę niczym... małżonka. Daje o sobie znać pamięć transaktywna.

Pamięć małżeńska

Przetrząsanie szafek w poszukiwaniu płynu do naczyń. Problemy ze znalezieniem numeru telefonu do zaprzyjaźnionego hydraulika. Trudności w połapaniu się w rachunkach. Rozwody potrafią być koszmarne, i to nie tylko z powodu alimentów czy grobowej atmosfery wśród przyjaciół. Kiedy rozstajemy się z długoletnim partnerem, rozstajemy się także z cząstką siebie - z pamięcią transaktywną.

Nie postrzegamy wszystkiego. Nasz mózg stosuje selekcję, która ma nam umożliwić wyłuskanie najważniejszych rzeczy z ogromu bodźców, jakie nas otaczają. To dlatego nieraz nie zwracamy uwagi na to, czy ktoś nosi obrączkę, chociaż przez godzinę macha ręką przed twarzą. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani jego stanem cywilnym, to mózg tę informację ignoruje.

Z tego, co postrzegamy, pamiętamy jeszcze mniej. Nasza podświadomość wybiera do zapamiętania te informacje, które uzna za ważne. To dlatego mamy problemy z przypomnieniem sobie imion nowo poznanych osób, ale za to ich profesje zapamiętujemy już za pierwszym razem. W końcu w sytuacji kryzysowej bardziej przyda nam się wiedza, że ktoś jest lekarzem, niż że nazywa się Józek, prawda?

Tak jak w wielu dziedzinach, także jednak i w kwestii pamięci mamy do czynienia ze skrótami. Lubimy sobie pomagać na różne sposoby. Wynika to trochę z lenistwa, trochę zaś z chęci specjalizacji w konkretnych dziedzinach. W tym przypadku - odpowiedzią na nasze potrzeby jest pamięć transaktywna. Mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy rezygnujemy z zapamiętania niektórych informacji, ponieważ wiemy, że ktoś bliski zrobi to za nas.

W efekcie w rodzinach nieraz występuje podział, że jeden małżonek pamięta wszystko nt. finansów domowych, a drugi koncentruje się na elektronice i samochodach. Nie jest to podział seksistowski czy wynikający z predyspozycji, a czysto użytkowy. Tak jest łatwiej. Kiedy wiemy, że ktoś się za nas opiekuje daną dziedziną, możemy się skoncentrować na swojej. W razie potrzeby odpowiedź mamy przecież na wyciągnięcie ręki - wystarczy zapytać. To jednak także rodzi zależność. Pamięć transaktywna świetnie sprawdza się w małżeństwach, bo małżonkowie dużo czasu spędzają razem. Kiedy jednak związek się rozpada, nagle stają się bezradni.

Nieskończona pamięćWięcej: http://technologie.gazeta...tra___dzis.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Sie 22, 2012 17:33

O krok od e-zdrowia

Środa, 22 sierpnia (11:12)

Rejestracja on-line do specjalisty, porada medyczna przez internet, przekrojowa historia choroby dostępna za jednym kliknięciem. To nie futurystyczna wizja z filmu fantastycznego, lecz zbliżająca się wielkimi krokami rzeczywistość. Już dziś wprowadzane są prototypowe rozwiązania z dziedziny e-zdrowia, testowane w skali mikro.Wizja powszechnego systemu e-zdrowia nabiera w Polsce realnych kształtów. Warto obserwować zwłaszcza prototypowe projekty - e-Receptę oraz Internetowe Konto Pacjenta. Oba powstały dzięki współfinansowaniu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

- Podpisana ustawa o systemie informatyzacji medycznej nakłada na placówki ochrony zdrowia obowiązek informatyzacji dokumentacji medycznej od 1 sierpnia 2014 roku. Szpitale i inne placówki ochrony zdrowia mogą wdrażać własne systemy informatyczne, jednak muszą one współpracować z systemem centralnym (P1). Aktualnie CSIOZ przygotowuje wytyczne, które pomogą placówkom medycznym wprowadzać standardy elektronicznej dokumentacji medycznej - powiedziała Magdalena Szkutnik, Asystent ds. administracyjno-finansowych w Unizeto Technologies.

E-Recepta - szybciej, sprawniej i bezpieczniej

Więcej : http://nt.interia.pl/news...tm_campaign=RSS

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Sie 23, 2012 18:02

Zdjęcie światła w zwolnionym tempieHarold Edgerton sfotografował w 1964 roku pocisk karabinowy przebijający jabłko. W 2012 roku spece z MIT postanowili sfotografować światło penetrujące butelkę po napoju. Efekt zapiera dech w piersiach.

Do zrobienia legendarnego zdjęcia Harold Edgerton wykorzystał kamerę o superszybkiej przesłonie, zdolną nagrywać klatki co jedna milionową sekundy. Ramesh Raskar przesunął tę granicę do jednej bilonowej sekundy. Ale co filmować w takim tempie?

Tylko światło.

Zobacz też, jak Ramesh Raskar sam opowiada o swoim eksperymencie.

Więcej: http://technologie.gazeta...m_tempie__.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Sie 31, 2012 08:08

Największe porażki technologiczne XXI wieku


Piątek, 31 sierpnia (05:15)

O tych, którzy odnieśli sukces mówimy tyle, że więcej się już nie da. O tych, którzy ponieśli spektakularną porażkę staramy się nie mówić wcale, choć powinniśmy uczyć się na ich błędach.Nie wszystkie wynalazki stają się hitami. Niektóre okazują się wręcz klęskami i szybko lądują na technologicznym śmietnisku. Oto nasze zestawienie kilku głośnych klęsk świata IT - zostały one wymienione w przypadkowej kolejności:

Microsoft Zune

Więcej: http://nt.interia.pl/gadz...i-wieku,1837320

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Wrz 06, 2012 16:47

Komentarz internauty :

~Ania [3 godziny temu]
Jedzcie ryby promieniotwórcze . Żaden rak was nie dopadnie . I zaoszczędzicie energie , bo sami będziecie swiecić

==============================================================

Radioaktywny Bałtyk
Bałtyk od lat znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Wpływa do niego znacznie więcej wody słodkiej z rzek i opadów, niż słonej pochodzącej z Morza Północnego. W niektórych zakątkach zanieczyszczenie jest tak duże, że spowalnia rozwój ryb i innych organizmów morskich.

Wśród substancji zanieczyszczających wody Morza Bałtyckiego znajdują się nawozy, odpady ropopochodne, metale ciężkie, a także substancje organiczne i pierwiastki promieniotwórcze. Choć Polska nie posiada ani jednej elektrowni atomowej, ani nie prowadzi prac nad bronią jądrową, u wybrzeży naszego kraju stwierdza się obecność radionuklidów. W większości są to pierwiastki promieniotwórcze pochodzenia naturalnego, jednak aż 10 proc. wszystkich cząsteczek radioaktywnych zostało wprowadzonych do morza sztucznie.

Co znajduje się w Bałtyku?

Najbardziej rozpowszechnionymi w wodach Bałtyku są stront-90 i cez-137, stanowiące produkty rozszczepienia jąder uranu-235. Obecnie radionuklidy dostają się do Bałtyku głównie z Morza Północnego oraz z rzek i opadów atmosferycznych. Jednak przed rokiem 1963, w którym to zakazano przeprowadzania prób jądrowych, do naszego morza dostało się bardzo dużo pierwiastków promieniotwórczych. Ciągle stanowią one problem, ponieważ ich czas połowicznego rozpadu jest bardzo długi. Oznacza to, że minie jeszcze wiele lat zanim pierwiastki te znikną z Bałtyku.

Dodatkowo do wzrostu stężenia radionuklidów w Morzu Bałtyckim przyczyniły się również wypadki, które miały miejsce wiele kilometrów od wybrzeża. Po awarii reaktora w Czarnobylu, skażenie wód pierwiastkami promieniotwórczymi wzrosło dziesięciokrotnie. Wtedy też do Bałtyku trafił nowy izotop, którego obecności nigdy wcześniej nie odnotowano – cez-134.

Obecnie poziom skażenia jest dwukrotnie wyższy, niż był przed wypadkiem w czarnobylskiej elektrowni. Największe skupiska radioaktywnego cezu i plutonu w Morzu Bałtyckim znajdują się w zatokach, w tym również w Zatoce Gdańskiej.

Wzrost zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego radionuklidami stwierdzono również w 1977 roku. Było to spowodowane wybuchem bomby atomowej 26 września 1976 roku w Chinach. Pierwiastki promieniotwórcze drogą morską przedostały się więc w okolice Polski aż z drugiego końca świata.

Skażone ryby

Skażenie wód pierwiastkami promieniotwórczymi skutkuje odkładaniem się ich w tkankach ryb, które następnie mogą znaleźć się na naszych stołach. Choć z upływem czasu zanieczyszczenie wynikające z wypadku w Czarnobylu maleje, to stężenie cezu w mięśniach śledzia, dorsza, flądry czy szprota jest znacznie wyższe niż przed awarią reaktora.

Sposób na pozbycie się uranu

Naukowcy starają się znaleźć sposób na wykorzystanie radionuklidów znajdujących się w morzach i oceanach. Jeden z opracowywanych pomysłów dotyczy odzyskiwania z wód - również Morza Bałtyckiego - promieniotwórczego uranu.

W czasach, kiedy energia jądrowa wydaje się być najefektywniejszą formą zasilania, poszukiwanie alternatywy dla naturalnych złóż paliwa jest wysoce wskazane. Produkcja kilograma uranu kosztuje ponad 1000 dolarów. Metoda ekstrakcji z morskich wód, nad którą pracują naukowcy mogłaby nie tylko stanowić alternatywę dla tradycyjnych złóż, ale również znacznie obniżyć koszty wydobycia, nawet o połowę.

Pomysł ten zakłada umieszczanie w wodzie maty wykonanej z polimerowych włókien, szerokiej na 50 do 100 metrów sięgającej na głębokość do 200 metrów. Materiał pokryty jest substancją, która sprawia, że uran osadza się na powierzchni „tkaniny”. Po pewnym czasie wyciąga się ją z wody i spłukuje roztworem kwasu, który pozwala na odzyskanie promieniotwórczego pierwiastka.

Największą zaletą metody jest to, że materiał może być wykorzystywany wielokrotnie. Obecnie naukowcy pracują nad projektem nowych mat, tańszych w produkcji i biodegradowalnych. Planuje się również opracowanie technologii pozwalającej na wiązanie innych pierwiastków, a tym samym oczyszczanie wody, która być może w przyszłości będzie mogła zostać zastosowana również w Morzu Bałtyckim.

źródło: http://odkrywcy.pl/kat,11...,wiadomosc.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Wrz 08, 2012 13:34

Polska metoda na łupki


Nowatorska polska technologia wydobycia gazu łupkowego może zrewolucjonizować nasz potencjał energetyczny. Autorem patentu jest zespół naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej – donosi "Nasz Dziennik".

Dzięki temu pomysłowi energia z łupków byłaby tania i czysta - podkreśla gazeta. Bowiem zakłada on użycie do wydobycia gazu dwutlenku węgla, a nie wody z chemikaliami jak w technologii szczelinowania hydraulicznego. A ta ostatnia metoda wymaga zakupu kosztownych technologii amerykańskich; wzbudza też kontrowersje ekologiczne.

Jak zaznacza "NDz", choć pomysłu jeszcze nie udało się wdrożyć, nie są to fantazje, bo wszystkie zaproponowane technologie są znane i skuteczne, a podobne koncepcje rozwija się z powodzeniem w Kanadzie.

Naukowcy przymierzają się do udziału w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które finansuje tego rodzaju projekty oraz szukają partnera, który udostępni swój odwiert w celu przetestowania metody. Liczą też na wsparcie ze strony Ministerstwa Gospodarki.

źródło: http://biznes.onet.pl/pol...671,prasa-detal

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Wrz 17, 2012 18:05

Uważaj, niebezpieczny sprzęt AGD zalewa rynek
Przed tymi produktami ostrzega już nawet UOKiK. – Frytkownice, tostery, blendery, czajniki elektryczne czy żelazka mogą zagrażać bezpieczeństwu i życiu – twierdzi. I do listy bubli dopisuje po pięć produktów miesięcznie.

Sami eksportujemy do Europy świetne meble, niezłe samochody, nowoczesne pralki, ekologiczne lodówki i innowacyjne kuchenki. Tymczasem nasz rynek zalewa tandeta. I to coraz szerszym strumieniem.

Od początku roku rejestr wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami prowadzony przez UOKiK wydłużył się o 107 pozycji i obejmuje już łącznie 1,4 tys. produktów. Coraz większą jego część stanowi drobne AGD. Do tej kategorii należy aż 60 proc. wszystkich produktów, których jakość zanegował w tym roku UOKiK.

Zdaniem kontrolerów szczególnie trzeba uważać na blendery, tostery, frytkownice, czajniki, żelazka i mikrofalówki. Od tych pierwszych mogą odpadać ostrza, co spowodować może poważne uszkodzenia ciała. Te drugie dostają samozapłonu, przez co mogą spalić nawet mieszkanie.

W czajnikach często dochodzi do zwarć, a z frytkownic wycieka gorący olej. Z kolei niektóre mikrofalówki grożą wybuchem. Producentom taniego sprzętu często nie chce się też włożyć do opakowania instrukcji obsługi w języku polskim i zdarza się, że sprzedają u nas produkty z angielskimi wtyczkami.

Chodzi oczywiście głównie o sprzęt nieznanych, egzotycznie brzmiących marek sprzedawany na bazarach i w niektórych hipermarketach. Jego główną zaletą jest niska cena stanowiąca niekiedy równowartość 30 proc. wartości oryginalnego sprzętu sprawdzonej firmy.

– To chłam niewiadomego pochodzenia, który szkodzi konsumentom, a z drugiej strony podważa zaufanie do renomowanych wyrobów. Taki towar nie przechodzi żadnych europejskich testów, nie spełnia norm zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa, jak i zużycia energii – ostrzega Wojciech Konecki, dyrektor generalny Stowarzyszenia Producentów Sprzętu AGD.

UOKiK zwraca uwagę na sprzęt pochodzący od konkretnych firm. Na liście bubli często pojawia się nazwa Cookworks Signature. Ta firma produkuje czajniki, frytkownice, tostery i blendery. Na cenzurowanym jest również Argos specjalizujący się w grzejnikach i opiekaczach oraz George Foreman – producent grilli elektrycznych.

Więcej: http://serwisy.gazetapraw...lewa_rynek.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Wrz 26, 2012 19:02

Grafen - technologiczny cud z Polski, który zrewolucjonizuje życie ludzi


Grafen to materiał, który w ciągu 10-15 lat zrewolucjonizuje nie tylko elektronikę, ale zmieni życie ludzi. W badaniach przodują polscy naukowcy, którzy jednak przez brak pieniędzy tułają się metrem po Warszawie, aby sprawdzać czy to, co uzyskują w eksperymentach, to grafen.

Czym w ogóle jest grafen? To cud inżynierii materiałowej: pojedyncza warstwa atomów węgla, którą w 2004 r. odkryli Andre Geim i Konstantin Novoselov (nagrodzeni Noblem w 2010 r.) metodą zdzierania warstwy węgla z grafitu.

Twór bez grubości

- Taki dziwny twór, który de facto nie ma grubości - tłumaczył dyrektor ITME dr inż. Zygmunt Łuczyński.

Uzyskana przez noblistów struktura ma niebywałe właściwości - jest dwuwymiarowa, bo ma tylko jedną warstwę atomów, tworzących siatkę z sześciokątów. Jest do tego przeźroczysta - przepuszcza 98 proc. padającego światła. Wytrzymała - 100 razy bardziej niż stal. Przewodzi ciepło i prąd - z gigantyczną prędkością, nawet 200 razy szybciej niż w krzemie. A jednocześnie grafen jest giętki i rozciągliwy - nawet o 20 proc.

Wszystko to powoduje, że potencjalne zastosowania grafenu są ogromne. Jak mówi Onetowi dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, grafen będzie wykorzystywany głównie w elektronice wysokich częstotliwości, optoelektronice, spintronice, elektronice elastycznej, nanokompozytach, w medycynie.

Więcej: http://wiadomosci.onet.pl...,wiadomosc.html

==========================================

Komentarze pod artykułem:
Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Paź 03, 2012 17:52

Tak będzie wyglądać III wojna światowa


Strategie działań wojennych na najbliższych kilkanaście lat są jasne i precyzyjne. Wiemy jak i czym odpowiedzieć na każdy rodzaj ataku. Oto, jak będzie wyglądać III wojna światowaW najstarszej z baz Ministerstwa Obrony Stanów Zjednoczonych spotkali się amerykańscy oficerowie, agenci wywiadu, naukowcy i przedstawiciele branży zbrojeniowej. Z inicjatywy australijskiej firmy konsultingowej Noetic starali się tam opracować strategię działania na wypadek zagrożenia ze strony obcego państwa, reżimu lub terrorystów dysponujących bronią biologiczną. W trakcie dwudniowego kongresu zaprezentowano szczegółowe strategie działania i przede wszystkim - technologie mające sprostać nawet najpoważniejszemu zagrożeniu. Na serii podobnych spotkań wzięto pod uwagę kolejne realne scenariusze, w tym walkę w okupowanym mieście i starcie dwóch pokaźnych flot. A we wszystkich przypadkach szczególny nacisk położono na natychmiastową odpowiedź, neutralizację zagrożenia i jak najmniejsze straty w ludziach.

Więcej: http://nt.interia.pl/news...tm_campaign=RSS

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Paź 29, 2012 19:13

Jest się czego bać...
==================================
Boeing testuje broń, która unieszkodliwia elektronikę

Na miłośników gadżetów padł właśnie blady strach. W trakcie przeprowadzonych ostatnio testów, udało się unieszkodliwić cały sprzęt elektroniczny w budynku nie uszkadzając jednocześnie jego struktur.Prace nad bronią zdolną do neutralizacji sprzętu elektronicznego przeciwnika prowadzone są już od dawna. Najbardziej znanym tego przykładem jest impuls elektromagnetyczny (EMP), wykorzystujący promieniowanie elektromagnetyczne, które powstaje podczas bardzo silnych eksplozji (szczególnie ładunków jądrowych). Impuls powoduje zwiększone napięcie, oraz skokowy wzrost natężenia prądu, co prowadzi w rezultacie do uszkodzenia elementów elektronicznych i obwodów elektrycznych.

Inżynierowie firmy Boeing wraz z przedstawicielami Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przeprowadzili udane testy rakiety CHAMP (Counter-electronics High-powered Advanced Missile Project). W trakcie testu rakieta przelatywała nad poligonem na pustyni Utah, gdzie znajdowały się budynki wypełnione sprzętem elektronicznym. Broń z sukcesem wyeliminowała siedem wybranych celów.Rakieta CHAMP przelatując nad budynkiem emitowała bardzo silną i skoncentrowaną wiązkę mikrofal, która niszczyła obwody elektryczne, neutralizując taki sprzęt jak komputery, smartfony, czy kamery.

Projekt kosztował już 38 milionów dolarów, jeśli kolejne testy przebiegną pomyślnie nowe rakiety kupi Pentagon i zostaną włączone do wyposażenia amerykańskiej armii.

źródło: http://technowinki.onet.p...97,artykul.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16810
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lis 09, 2012 12:07

Pan bateria - człowiek, który da światu prąd
Smartfon, który na baterii działa nie dzień, lecz kilka. Płynna bateria, która pozwoli na dostarczanie energii elektrycznej miastu o powierzchni Nowego Jorku, na dodatek ładowana energią słoneczną lub wiatrową. Bujda? Skąd - takie rozwiązania już są i to tylko kwestia czasu, kiedy zostaną wprowadzone na rynek. Opracował je największy ekspert od baterii na świecie - Donald Sadoway.

Łatwo jest narzekać na szybko wyczerpujące się baterie w urządzeniach.
Dużo trudniej ruszyć głową i opracować całkowicie nowy sposób przechowywania energii. Rozwiązaniem miały być odnawialne źródła energii. Ale wiatr wieje według własnego widzimisię, a energię słoneczną można zbierać tylko w ciągu dnia. Odnawialne źródła energii dają szansę na uniezależnienie się od ropy, ale najzwyczajniej w świecie nie można liczyć na ich "stałe dostawy". Z tym problemem zmierzyć się chce Donald Sadoway. Wykładowca chemii na Massachusetts Institute of Technology (MIT), którego prestiżowy magazyn Time ogłosił jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób 2012. Sadoway od lat pracuje w MIT nad bateriami, jakich jeszcze nie widzieliście.

Więcej: http://technologie.gazeta...wiatu_prad.html

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Nie Lip 27, 2014 14:46, w całości zmieniany 1 raz
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 18  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.