forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Kopalnia odkrywkowa wb pod Legnicą + elektrownia w Ścinawie Poprzedni temat :: Następny temat
Kopalnia odkrywkowa wb pod Legnicą + elektrownia w Ścinawie
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Mar 18, 2008 22:15

Tomi, teraz ten link powinien zadziałać : http://www.if.pw.edu.pl/~...106/k260106.pdf

Podpis użytkownika:

tomi
Przyjaciel Forum

Osiedle: Staszica/Zalesie
Wysłany: Czw Mar 20, 2008 20:56

teraz działa :) ,
problem w tym że nie dowiedziałem się z tej prezentacji zupełnie niczego nowego, mało tego z kilkoma tezami można polemizować ale co do meritum.
generatory IV generacji są rzeczywiście bardzo atrakcyjne jednak, cyt;
- Republika Południowej Afryki ma najbardziej zaawansowany program budowy, 2011 jej uruchomienie -> takie plany
- Francja rozpocznie eksploatację reaktorów IV generacji przed rokiem 2020 -> takie plany
- W Chinach i Japonii działają doświadczalne reaktory wysokotemperaturowe (IV generacji)
- Reaktory doświadczalne pracowały dobrze, ale dwie próby wprowadzenia ich do energetyki (w Niemczech i w USA) zakończyły się niepowodzeniem

i jeśli mówimy o faktach to wiemy, że na razie jest to śpiew przyszłości (dwa ostatnie myślniki) a Energii elektrycznej brakuje nam już dziś.

Podpis użytkownika:
CARPE DIEM ET MEMENTO MORI

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Czw Mar 20, 2008 21:39

Ale już za 3 lata jest planowane uruchomienie takiej elektrowni, a to nie jest czas odległy. Warto więc może poczekać te 3 lata, zanim zdecydujemy się demolować najbliższy nam krajobraz.

Podpis użytkownika:

tomi
Przyjaciel Forum

Wysłany: Pon Mar 24, 2008 23:55

NEVILKU, od jej uruchomienia do rozpoczęcia eksploatacji minie 2 lata następne 2 od rozpoczęcia produkcji na sprzedaż co razem daje nam 7 lat czekania od dziś licząc. dodatkowo musisz wziąć pod uwagę fakt iż to są plany i pionierskie działania, więc nie mamy żadnej pewności sukcesu czy choćby dotrzymania terminów. My potrzebujemy energii już a nie za 10 lat.
oczywiście trzeba obserwować ten kierunek ale bez zbytniego optymizmu, raczej z realizmem.

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Wto Mar 25, 2008 15:59

W kategorii bajek należy odczytywać zapewnienia naukowców o bezemisyjnych elektrowniach. Już wcześniej napisałem w tym temacie, że budowa elektrowni na bazie węgla brunatnego, przełoży się na zawartość naszych portfeli.Wiąże się to z wykupem limitu ponadnormatywnej emisji zanieczyszczeń. Jak do tej pory, to niektóre nasze elektrownie oparte na węglu brunatnym i kamiennym, muszą ograniczyć moce produkcyjne z uwagi na to, aby nie przekroczyć przyznane Polsce limity zanieczyszczeń. Każdy wykup ponadnormatywnej ilości wyemitowanych zanieczyszczeń odczują odbiorcy energii elektrycznej w postaci wyższej ceny za 1 kilowat energii. Tomeczku, czy tak trudno Ci to zrozumieć ? Do tak prostych obliczeń, nie potrzeba być inżynierem, na którego się kształcisz. Wystarczy kartka, ołówek i ewentualnie kalkulator do pomocy.... :usmiech: Po co mi pod nosem elektrownia, , gdzie za wyprodukowanie 1 kilowata będę musiał zapłacić więcej jak dotychczas ? Mało tego : będę miał zniszczone lasy i i całą przyrodę, bo nasi rządzący są tak głupi, że boją się zainwestować w energetykę atomową, gdy państwa ościenne z jej dobrodziejstw korzystają już od dawna. Tomeczku, nie pij już tyle, albo wreszcie zacznij, to może coś więcej dotrze do Twego umysłu... :usmiech:

Podpis użytkownika:

tomi
Przyjaciel Forum

Wysłany: Czw Mar 27, 2008 20:52

hehehe :) po pierwsze, nikt nie podważa, tym bardziej ja, że cena za energię jądrową jest niższa - to fakt i tyle. po drugie inżynierem już jestem :) teraz wchodzę w świat techniki i nauki :) . co do elektrowni pod nosem i degradacji środowiska to podzielam twoje zdanie ale realia są raczej smutne. na atomówkę raczej nie mamy szans to po prostu fakt. kto się odważy podjąć taką decyzje?? Kaczyński jak był premierem powiedział że trzeba zbudować elektrownie atomowe, ale już nie jest premierem a Tusk na razie nic nie mówi na ten temat.

ach i jeszcze jedno, nowoczesne elektrownie węglowe to całkiem inna technologia niż obecne.

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Czw Mar 27, 2008 21:50

Ok! Ty napisałeś swoje, polar21 swoje i ja swoje. Nie chcę się już więcej powtarzać. Jak jeszcze coś istotnego w tym temacie znajdę, to tutaj wrzucę. Tomi, tymczasem zapraszam Cię na forum Muratora, gdzie na poruszany przez nas temat dyskutują już na 15 stronach przeciwnicy i zwolennicy ( ci są w mniejszości) budowy w naszym regionie elektrowni i kopalni węgla brunatnego.

http://forum.muratordom.p...omy,t123367.htm

Podpis użytkownika:

tomi
Przyjaciel Forum

Wysłany: Pią Mar 28, 2008 12:18

oki, będziemy sie przekonywać przy okazji pojawienia się nowych faktów, dzięki za link ale nie będę się wychylał na innych forach bo i tak mam braki (czasowe :) ).

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Pon Mar 31, 2008 19:58

Takie listy mają za zadanie uśpienie i ugłaskanie lokalnego społeczeństwa.

WARSZAWA Węgiel i odpowiedź ministra

Nowe złoża węgla brunatnego będą udostępniane, o ile znajdzie to uzasadnienie ekonomiczne, nie wpłynie negatywnie na środowisko i zyska akceptację społeczności lokalnych – czytamy w liście z ministerstwa gospodarki, który niedawno trafił do miedziowych gmin i powiatów.

List jest odpowiedzią resortu na Stanowisko wójtów, burmistrzów i starostów zagłębia miedziowego w sprawie planowanej eksploatacji węgla na naszym terenie. Podpisano je na spotkaniu w Karczewiskach, 26 lutego. Odpowiedź – podpisana przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Eugeniusza Postolskiego – nadeszła po miesiącu.
Oto elektorniczna kopia tego listu:

źródło: http://www.powiat-lubin.pl/news.php?id=980

Podpis użytkownika:

tomi
Przyjaciel Forum

Wysłany: Wto Kwi 01, 2008 09:31

czyli dalej niewiemy nic konkretnego :/

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Sro Kwi 02, 2008 08:12

http://www.ppwb.org.pl/wb/62/10.php

Zastanowił mnie ten akapit:

Przedstawiona także została konieczność zmian Prawa Geologiczno-Górniczego dotyczącego własności węgla brunatnego. Należy jednoznacznie wskazać, że właścicielem tego surowca jest Skarb Państwa - przekonywał prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej. Obecnie pracujemy nad nowelizacją Prawo Geologiczno-Górniczego. Postaram się aby uwzględniono tam ten postulat - zgodził się z nim dr Henryk Jacek Jezierski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju.

Czy ktoś jest zorientowany, co mówi w tym temacie obecnie stosowane prawo ?

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Czw Kwi 03, 2008 17:22

Reportaż filmowy TVL poruszający temat mającej powstać elektrowni i kopalni.

http://tvlubin.pl/?play=kopalnia

Podpis użytkownika:

YreQ
Początkujący

Wysłany: Pią Kwi 04, 2008 18:21

Dołacz do nas na forum muratora. Zakładamy po mału stowarzyszenie przeciw budowie kopalni. Za chwile rusza strona internetowa.

Podpis użytkownika:

JasioJasio
Weteran

Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 11:40

NEVIL napisał/a:
http://www.ppwb.org.pl/wb/62/10.php

Zastanowił mnie ten akapit:

Przedstawiona także została konieczność zmian Prawa Geologiczno-Górniczego dotyczącego własności węgla brunatnego. Należy jednoznacznie wskazać, że właścicielem tego surowca jest Skarb Państwa - przekonywał prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej. Obecnie pracujemy nad nowelizacją Prawo Geologiczno-Górniczego. Postaram się aby uwzględniono tam ten postulat - zgodził się z nim dr Henryk Jacek Jezierski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju.

Czy ktoś jest zorientowany, co mówi w tym temacie obecnie stosowane prawo ?

Prawo Geologiczne i Górnicze stawia kwestię dość jasno:

"Rozdział 2
Własność i użytkowanie górnicze
Art. 7. 1. Złoża kopalin niestanowiące części składowych nieruchomości gruntowej są własnością
Skarbu Państwa.
2. W granicach określonych przez ustawy Skarb Państwa może, z wyłączeniem innych osób,
korzystać ze złóż kopalin oraz rozporządzać prawem do nich przez ustanowienie użytkowania
górniczego."

Jak przypuszczam wątpliwość pozostawia jedynie zwrot:

niestanowiące części składowych nieruchomości gruntowej.

jeśli złoże bądź nadkład musi być usunięty by dostać się do złoża to stanowi "część nieruchomości gruntowej", bo przecież nei da się wybrać ziemi a zostawić dom i podwórze.

To już jest jednak kwestia do roztrząsania dla prawników.

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 14:29

YreQ, przy całej mojej sympatii dla Waszych działań na forum Muratora na rzecz zaniechania budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, pozostanę jednak na swoim ,,podwórku". Nie chcę się powtarzać i pisać o tym samym na dwóch tematycznie związanych ze sobą forach. Myślę, że mnie zrozumiesz i życzmy sobie nawzajem powodzenia, bo przecież łączy nas wspólna idea. Dzięki za zaproszenie ! :usmiech:

Podpis użytkownika:

Strona 3 z 35  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu