forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Dokąd zmierza KGHM ? Poprzedni temat :: Następny temat
Dokąd zmierza KGHM ?
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Cze 09, 2020 20:22

Fakty są dla nich nieważne. Bezpardonowa kampania oszczerstw „Wyborczej” pod adresem KGHM


Trwa akcja medialno-propagandowa, której celem jest uderzenie w osoby kierujące spółkami Skarbu Państwa, a co za tym idzie - w rząd i prezydenta. Autorzy tego ataku chcą najwyraźniej wykazać, że osoby odpowiedzialne za zakupy sprzętu medycznego w KGHM zlecały zakup produktów u swoich partnerów, podpisując dokumenty i będąc świadome „słabej jakości” zamówionego sprzętu. Jest to nieprawda, gdyż przedstawiciele zarządu lubińskiej spółki otrzymali informacje oraz dokumenty i zapewnienia świadczące o tym, że produkty są dobrej jakości.

Dowodem na to są zapisy umowy z firmą Quantron oraz zapisy specyfikacji zamówień z dostawcami, gdzie jest mowa o certyfikatach europejskich – CE. W umowie z tym dostawcą znalazły się zapisy wyraźnie wskazujące, że zamówione produkty będą zaopatrzone we wszelkie wymagane prawem certyfikaty, a więc spełnią normę europejską i posiadają certyfikat CE. Oczywiście na tej podstawie spółka mogła deklarować instytucjom, choćby ambasadzie ChRL, jakość sprowadzanego sprzętu.

Ponadto trudno obwiniać KGHM za działania firmy Quantron – ta firma nie jest żadnym przedstawicielem koncernu, jeśli wydaje jakieś oświadczenia, to robi tylko i wyłącznie we własnym imieniu. Jak się dowiedzieliśmy - KGHM oczekuje od swojego dostawcy odpowiedzi na roszczenie lubińskiej spółki co do kwestionowanej jakości części produktów. Trzeba jednak pamiętać, że poddano w wątpliwość jakość niewielkiej części ogólnie sprowadzonego wolumenu produktów.

Reporterzy „Gazety Wyborczej” próbują udowodnić tezę, że pracownicy KGHM podpisywali umowy i inne dokumenty, będąc nieświadomi ich treści. Pomijają przy tym cały ówczesny kontekst podejmowania decyzji o zakupie sprzętu. Chodzi oczywiście o ogólny chaos, jaki panował wówczas na świecie. Nie wspominają o pustych samolotach, które lądowały na lotniskach światowych, na przykład w Kanadzie, z uwagi na zaburzenia w łańcuchach dostaw w Chinach. Nie chcą pamiętać, jakie problemy miały władze Włoch czy Szwajcarii, które nie otrzymały na czas zamówionych potężnych partii towarów ze sprzętem medycznym, gdyż ich wwóz blokowali niemieccy importerzy.

Więcej: https://niezalezna.pl/334256-fakty-sa-dla-nich-niewazne-bezpardonowa-kampania-oszczerstw-wyborczej-pod-adresem-kghm

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Nie Cze 21, 2020 21:23

To będzie największy taki obiekt na świecie


Obecnie jest największy w Europie, a niedługo będzie największym i jednocześnie najlepiej monitorowanym tego typu obiektem na świecie. Mowa o zbiorniku poflotacyjnym Żelazny Most, którego powierzchnia w ciągu dwóch lat wzrośnie z 1,4 tys. do 2 tys. hektarów. W ramach dziennikarskiej wizyty studyjnej z bliska obejrzeliśmy to miejsce i dowiedzieliśmy się, jak przebiegają prace związane z rozbudową zbiornika.Dobiega końca pierwsza faza budowy tzw. Kwatery Południowej. To oznacza, że już w najbliższym czasie rozpocznie się składowanie odpadów w nowo powstającym zbiorniku. Całość robót ma zostać zakończona do połowy 2022 roku.

– W tej chwili jesteśmy na półmetku, a może i dalej, jeśli chodzi o zakończenie budowy nowej kwatery. Sama budowa zapór początkowych została podzielona na trzy fazy. Pierwszą właśnie kończymy i jesteśmy na etapie odbiorów. Zakończenie fazy drugiej i trzeciej to odpowiednio czerwiec 2021 i czerwiec 2022 roku – wyjaśnia Marcin Adamczak, zastępca kierownika rozbudowy OUOW Żelazny Most (pełna nazwa: Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”).

Więcej: https://www.lubin.pl/to-b...ekt-na-swiecie/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Cze 22, 2020 16:42

W kopalniach KGHM testowano technologię, która zmienia świat


Jak udoskonalić przeróbkę rudy, by możliwie najniższym kosztem uzyskać jak najwięcej metalu – tak w skrócie można opisać cel badań prowadzonych przez naukowców Politechniki Wrocławskiej. Rozwiązania, nad którymi pracowali przez trzy lata, trafiły na listę 1 000 technologii, które zmieniają świat. Ich pomysły były testowane w kopalniach KGHM.Chociaż to w piecach hutniczych panuje najwyższa temperatura, to nie one pochłaniają najwięcej energii w procesie produkcji miedzi. Zdaniem naukowców najbardziej energochłonne jest przetwarzanie urobku, który z kopalń trafia do zakładów wzbogacania rud.

– O ile wszyscy wiemy, jaka jest budowa geologiczna eksploatowanego złoża, czyli jaki jest udział procentowy poszczególnych składników w czasie wydobycia, o tyle gdy ten urobek jest już w zakładach wzbogacania rud, ta informacja się gubi. W czasie transportu kopalina z różnych miejsc miesza się i nie wiemy, która aktualnie trafia do wzbogacania i w związku z tym, jaki dokładnie jest jej skład – wyjaśnia dr hab. inż. Robert Król, prof. uczelni, który kierował projektem na Politechnice Wrocławskiej. – To powoduje trudności w przystosowaniu procesów przeróbczych idealnie pod charakterystykę surowca. Wiedząc, jaki jest udział procentowy poszczególnych frakcji takich jak piaskowiec, dolomit czy łupek, możliwe jest optymalne przygotowanie parametrów procesu, a dzięki temu oszczędzić energię, zwiększyć uzysk i jednocześnie ograniczyć ilość odpadów – dodaje.

Naukowcy postanowili zastosować inteligentne czujniki – znaczniki RFID, tzw. pellety. Zapisywali w nich informacje na temat parametrów jakościowych i ilościowych wydobywanej rudy, a następnie umieszczali je w strudze tego surowca. Kopalina razem z sensorami trafiała do zakładu wzbogacania rud, a wcześniej odpowiednie urządzenia pomiarowe mogły dzięki nim odczytać informacje o składzie urobku.

Eksperymentalne badania prowadzone w zakładach KGHM potwierdziły skuteczność rozwiązania zaproponowanego przez wrocławskich naukowców: dr hab. inż. Leszek Jurdziak, dr inż. Witold Kawalec, dr hab. inż. Robert Król i dr hab. inż. Radosław Zimroz. Nad tą koncepcją pracowali oni przez trzy lata, od 2015 r., w ramach międzynarodowego projektu DISIRE*. Teraz znalazła się ona na liście 1 000 nowoczesnych technologii zmieniających świat. Ten tytuł przyznaje organizacja Solar Impulse Foundation, nagradzając wydajne i opłacalne rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na środowisko i jakość życia.

Naukowcy zapowiadają, że na tym nie koniec. Starają się już o sfinansowanie prac, które mają dać przemysłowi bardziej szczegółowe informacje,

– Zamierzamy stworzyć model empiryczny rozpływu urobku w kopalni, który będzie identyfikował rudę na trasie, uwzględniając czas jej transportu, postojów itd., i w zakładach wzbogacania rud informował o parametrach urobku – zapowiada Robert Król.

Efekty tej pracy z pewnością zainteresują firmy wydobywcze na całym świecie. Z takim zestawem danych możliwe będzie bowiem precyzyjne sterowanie procesem przeróbki, co pozwoli znacząco obniżyć jej koszty.

źródło: https://www.lubin.pl/w-ko...-zmienia-swiat/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lip 10, 2020 16:52

Zielone inwestycje w KGHM – powstają trzy farmy fotowoltaiczne
Miedziowy potentat nie zwalnia tempa i inwestuje w projekty OZE. Pierwsza farma fotowoltaiczna już powstaje na zlecenie KGHM Polska Miedź S.A. w okolicach Legnicy. Spółka finalizuje również umowy dotyczące budowy dwóch kolejnych elektrowni fotowoltaicznych w Zagłębiu Miedziowym.

– Reagujemy na trendy w światowej gospodarce, bez tego nie bylibyśmy w czołówce producentów miedzi. Coraz większe znaczenie ma to, jak miedź jest produkowana, dlatego chcemy wykorzystywać OZE i wpisać się w „zieloną miedź”. Wierzymy, że w przyszłości przełoży się to na naszą pozycję rynkową, dlatego inwestycja w fotowoltaikę jest dla nas atrakcyjna – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

– Rozwój OZE w Polsce nie byłby możliwy bez intensywnego wsparcia rządu zarówno dla inwestorów farm jak i gospodarstw indywidualnych. W 2019 roku uruchomiliśmy Program Mój Prąd, który cieszył się dużym powodzeniem. Wspieramy powstawanie form fotowoltaicznych. Gratulujemy, że KGHM wpisuje się w trend produkowania zielonej energii – podkreślił Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Krzysztof Kubów.

Zgodnie ze strategią Polskiej Miedzi, do 2030 roku, aż połowę zapotrzebowania na energię KGHM chce pokryć z własnych źródeł, w tym z OZE.

– Mamy ponad 200 hektarów własnych gruntów, które mogą być przeznaczone na projekty związane z energią z OZE. Tutaj w Legnicy jesteśmy już na etapie ostatnich pozwoleń, niebawem ruszamy z kolejnymi projektami. Rozważamy także pozyskanie energii np. z farm wiatrowych – zapowiedział Marcin Chludziński.

Realizowana przez KGHM Stratega 4E stawia na efektywność, ekologię, e-przemysł i elastyczność. Jednym z priorytetów jest wpisujący się w te obszary Program Rozwoju Energetyki w KGHM, którego głównym elementem jest właśnie fotowoltaika.

Inwestycje realizowane są w trzech miejscach. W okolicach Huty Miedzi Legnica KGHM ZANAM planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 3 MWp. Kolejna elektrownia fotowoltaiczna powstaje na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny. Według założeń elektrownia będzie wytwarzać 5 400 MWh energii rocznie, która w całości będzie wykorzystywana przez ZG Lubin.

Ostatni z trzech projektów przewiduje budowę farmy OZE przy Hucie Miedzi Głogów. Elektrownia wytworzy 5500 MWh energii rocznie, całość energii zostanie skonsumowana przez hutę.

– Zawarliśmy już umowę z projektantem, który będzie odpowiedzialny za pozyskanie zgód i pozwoleń administracyjnych oraz przygotowanie projektów budowlanych tych dwóch elektrowni fotowoltaicznych – powiedział Piotr Kuzdra, Dyrektor Departamentu Rozwoju Energetyki.

KGHM Polska Miedź jest jednym z największych w Polsce odbiorców energii elektrycznej. Każdego roku zużywa jej ponad 2,5 TWh, ustępując pod tym względem jedynie Polskim Kolejom Państwowym.

źródło: http://elubin.pl/wiadomosci,21174.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Lip 14, 2020 12:07

KGHM. Chcą sprzedawać miedź w proszku


KGHM chce produkować… miedź w proszku. – To jest bardzo obiecujący rynek, więc nic dziwnego, że wszystkie nowoczesne koncerny się temu przyglądają. Nasz również – potwierdza Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny do spraw komunikacji w KGHM.Zastosowanie sproszkowanej miedzi jest bardzo szerokie. Przykładowo w przemyśle budowlanym na ogół pełni rolę wypełniacza, dodawana jest do klejów, gumy, dobrze spełnia się jako wypełniacz żywic. Stosowana jest też w pirotechnice, przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Właśnie te dwa ostatnie – jak wskazuje dyrektor Marcinkowska-Bartkowiak – to bardzo rosnący rynek. – Kilogram takiej miedzi może kosztować nawet 90 tys. zł. Rynek farmaceutyczny i chemiczny jest tutaj kluczowy – w ciągu roku potrafi wzrosnąć nawet dwukrotnie – zauważa dyrektor.

Z tego względu KGHM postanowił bliżej się temu przyjrzeć. – Huta Miedzi Legnica prowadzi analizy i rzeczywiście jesteśmy coraz bliżej całkiem atrakcyjnej technologii. Musimy znaleźć technologię, a później ewentualnie ją wdrożyć – tłumaczy Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.

Koszty produkcji na razie nie są jeszcze znane, zależy to od wyboru technologii, np. czy proszkuje się katody miedziane, czy może wybiera jakiś inny sposób pozyskiwania.

– Na dziś stoimy na stanowisku, że jest to bardzo opłacalny rynek, co widać także po konkurencji, która bardzo dąży, by produkować tego typu metal. Inne metody także możemy produkować w formie sproszkowanej, natomiast w tym momencie myślimy o miedzi – podsumowuje dyrektor.

źródło: https://www.lubin.pl/kghm...iedz-w-proszku/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lip 17, 2020 19:53

KGHM nie wybuduje biurowca przy placu Jana Pawła II. Działka po Cuprum trafiła do sprzedaży
To może być najważniejsza tego roku transakcja na rynku nieruchomości we Wrocławiu. Stary biurowiec Cuprum przy pl. Jana Pawła II został wyburzony w 2015. KGHM miał wybudować w tym miejscu nowoczesny kompleks, a tymczasem zapadła decyzja o sprzedaży terenu.

Do sprzedaży trafił grunt po biurowcu Cuprum. Działka ma powierzchnię 9 667 mkw. Może na niej powstać budynek usługowo-biurowy. Taki teren w centrum miasta z pewnością zainteresuje inwestorów.

– Działka znajduje się w ścisłym centrum miasta, gdzie niezwykle trudno znaleźć dziś teren pod zabudowę komercyjną. Wrocław jest drugim po Krakowie miastem regionalnym, gdzie podaż nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczyła 1mln mkw. i wciąż rośnie ze względu na dużą aktywność najemców. Biorąc pod uwagę te czynniki można uznać, że teren należący do KGHM VII FIZAN stanowi obecnie najbardziej prestiżowy grunt biurowy w stolicy Dolnego Śląska – mówi Emil Domeracki z firmy Colliers International, która zajmuje się sprzedażą nieruchomości w imieniu KGHM-u.

Biurowiec Cuprum przez blisko 50 lat był charakterystycznym punktem centrum Wrocławia. Stojący przy pl. 1 Maja (obecnie pl. Jana Pawła II) budynek zniknął w 2015 r., a jego rozbiórkę obserwowało całe miasto. Właściciel budynku i gruntu, KGHM, obiecywał, że bardzo szybko w miejscu starego biurowca wybudowany będzie nowoczesny kompleks usługowo-biurowy. Cuprum Square to miały być dwa budynki mające 7 i 8 kondygnacji, których łączna powierzchnia wynosiłaby 30 tys. mkw. Inwestycja miała zakończyć się na przełomie 2017 i 2018 r.

16 lipca 2020 r. Colliers poinformowała o sprzedaży nieruchomości. Ofertowanie trwa do końca sierpnia tego roku. Po zebraniu ofert inwestorów powstanie krótka lista inwestorska i nastąpią szczegółowe negocjacje dotyczące zbycia działki. Colliers przewiduje, że nieruchomość zmieni właściciela pod koniec tego roku. Colliers milczy na temat ceny. - Spodziewamy się, że ta sprzedaż zaliczy się do najważniejszych transakcji 2020 roku we Wrocławiu – przekonuje Emil Domeradzki.

źródło: https://gazetawroclawska.pl/kghm-nie-wybuduje-biurowca-przy-placu-jana-pawla-ii-dzialka-po-cuprum-trafila-do-sprzedazy/ar/c1-15082551

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Sie 22, 2020 19:27

Koronawirus w Polsce. Górnicy nie boją się COVID-19. W autobusach pracowniczych nie zakładają maseczek


Koronawirus w Polsce. Załoga KGHM pod lupą policji. Kierowcy autobusów pracowniczych poskarżyli się, że górnicy nie zakładają maseczek podczas podróży do pracy. Lubińscy funkcjonariusze postanowili przyjrzeć się sprawie. I mają smutne wnioski.Wielu górników dojeżdżających do kopalń służbowymi autobusami nie zakłada maseczek ochronnych - informuje "Radio Elka". Lubińska policja przeprowadziła kontrolę, podczas których wyłapała wielu beztroskich pracowników KHGM. Na razie skończyło się na pouczeniach, ale następnym razem mają się posypać mandaty karne.

Koronawirus w Polsce. Górnicy nie boją się COVID-19. W autobusach pracowniczych nie zakładają maseczek

Więcej: https://wroclaw.wp.pl/koronawirus-w-polsce-gornicy-nie-boja-sie-covid-19-w-autobusach-pracowniczych-nie-zakladaja-maseczek-6545714654558848a

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Sie 22, 2020 19:54KGHM współtworzy podwarszawską "Dolinę Krzemową"


Ultranowoczesne Centrum Badawcze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego powstaje w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą. Będzie to, słowami rektora UKSW, ks. prof. Stanisława Dziekońskiego „serce tworzenia zaawansowanych technologii oraz wdrażania idei służących społeczeństwu i gospodarce”. Warta ponad 83 mln zł inwestycja powstaje przy współpracy KGHM Polska Miedź S.A. i PGE.

20 sierpnia nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod nowoczesną siedzibę Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW - Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego (MCB) w Dziekanowie Leśnym. Budynek Centrum - obecnie w stanie surowym - pomieści 19 nowoczesnych laboratoriów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na grudzień 2021 roku.

Więcej: https://wgospodarce.pl/informacje/84158-kghm-wspoltworzy-podwarszawska-doline-krzemowa

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Wrz 01, 2020 22:05

Syn posła PiS ma nową pracę. Został prezesem w spółce KGHM


Nikodem Matusiak, syn posła PiS Grzegorza Matusiaka, został prezesem spółki Inova z grupy KGHM. Wcześniej pracował w górniczych spółkach w Polsce i w Czechach. Wszędzie po około rok."Jest obecnie doświadczonym i cenionym ekspertem górnictwa, specjalizującym się w problematyce międzynarodowej przemysłu wydobywczego" – głosi oficjalny biogram Matusiaka juniora na stronie internetowej Inovy.

Co wiemy o Nikodemie Matusiaku?

Matusiak junior ma 34 lata – to rocznik 1986. Na stronie Inovy ma bogaty opis swojego dorobku. Po opisaniu go jako "cenionego eksperta" następuje lista stanowisk, jakie pełnił – pełnomocnik zarządu JSW, dyrektor w JSW, project manager w OKD (czeskiej spółce górniczej). Jego profil w serwisie LinkedIn zdradza nieco więcej – na każdym z ostatnich 9 stanowisk pracował co najwyżej rok.

Więcej: https://www.money.pl/gosp...071818944a.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Wrz 25, 2020 20:18

Pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

Oczy i uszy każdej kopalni
W ciągu roku kopalniana stacja geofizyki górniczej przy Zakładach Górniczych "Rudna" odbiera około 20 tysięcy zjawisk sejsmicznych, które powstają wewnątrz skorupy ziemskiej. Są to ruchy górotworu o różnej skali, w zdecydowanej większości nie zagrażające zdrowiu i życiu górników polskiej miedzi.

Stacja geofizyki przy Zakładach Górniczych "Rudna" w Polkowicach działa od końca 1988r. Głównym zadaniem pracującej tam 7-osobowej załogi jest monitorowanie na bieżąco aktywnościsejsmicznej w rejonie obszaru górniczego kopalni ZG Rudna. Jak wygląda zwykły dzień pracy w stacji, przekonał się o tym nasz reporter.

System kopalnianej stacji w ZG Rudna potrafi zarejestrować wysokoenergetyczne wstrząsy, do których dochodzi na całej kuli ziemskiej. Wprawdzie urządzenia nie wskazują dokładnie miejsca trzęsienia ziemi, wystąpienia tsunami czy uderzenia pioruna, ale są w stanie określić kierunek, z którego przyszło zjawisko.

Rocznie stacja kopalniana przy ZG Rudna rejestruje około 20 tysięcy zjawisk sejsmicznych. Wstrząsów o dużej skali, powyżej górniczej szóstki, było 52.

źródło: https://miedziowe.pl/content/view/97794/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Paź 14, 2020 22:13

Pracuje już w Kwielicach

Nowa maszyna w PeBeKa
Urządzenie wiertnicze MR 9000 włoskiej firmy Drillmec to nowy nabytek spółki PeBeKa. Trafi do Kierownictwa Robót Wiertniczych Powierzchniowych i pozwoli na wykonywanie prac wiertniczych na głębokości nawet 3000 metrów.

Maszyna składa się z teleskopowego, podnoszonego hydraulicznie masztu wysokości ponad 41 m i o udźwigu 226 ton oraz wysokiej na 6 m podbudowy.

- Urządzenie zostanie wykorzystane w szczególności do wierceń wykonywanych na zlecenie KGHM S.A., gdyż jego parametry zostały dobrane pod kątemmożliwości wykonywania otworów wierconych w celu chłodzenia oraz odwodniania kopalni. Konstrukcja tych otworów wymaga wiercenia dużymi średnicami i zapuszczania kolumn rur okładzinowych, których ciężar przekracza 150 T. Stół wiertniczy o przelocie ok. 1 metra umożliwia łatwe skręcanie i zapuszczanie narzędzi wiertniczych o dużych średnicach - mówi Jan Kozicki, kierownik wiertni.

Parametry techniczne nowego urządzenia zostały dobrane z myślą o wykonywaniu odwiertów poszukiwawczych i technicznych. Jego główną zaletą jest Top Drive, czyli górny napęd przewodu wiertniczego, umożliwiający wiercenie dłuższego odcinka, bo aż 18-metrowego w jednej operacji, co w znacznym stopniu skraca czas wiercenia. Poza tym, nowa wiertnica ma możliwość zapuszczania i wyciągania zestawu przewodu wiertniczego przy zachowanej ciągłej cyrkulacji i obrotów zestawu, co ułatwia prace szczególnie podczas komplikacji w otworach takich jak: zaciskanie ścian otworu, sypanie wyżej zalegających warstw.

Nowa maszyna została już przewieziona i zmontowana w całość na placu w Kwielicach. Obecnie, za jej pomocą trwa poszerzanie otworu TK-8 do średnicy 30 cali.

Przy okazji warto wspomnieć, że PeBeKa posiada już w swoim parku maszynowym dwa inne urządzenia wiertnicze: hydrauliczne G-55 o udźwigu 55 ton oraz mechaniczne MR 6000 o udźwigu 136 ton.

źródło: https://miedziowe.pl/content/view/98072/495/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Lis 24, 2020 15:46

Bony, kawa, wódka i piwo. Co w tym roku dostaną górnicy z KGHM?
Gotówka, bony, czekolada, kawa, wódka, piwo i maseczki. Takie upominki z okazji Barbórki 2020 otrzymają w tym roku górnicy z Dolnego Śląska.Co dokładnie przygotował dla nich KGHM?

Tegoroczna Barbórka, z powodu pandemii koronawirusa, została odwołana. Nie będzie uroczystości, biesiad piwnych, ani innych imprez. KGHM rozda tylko górnikom prezenty. Jakie? Zobaczcie, klikając w zdjęcie powyżej. Na kolejne slajdy możecie przechodzić za pomocą strzałek lub gestów.

https://gazetawroclawska.pl/bony-kawa-wodka-i-piwo-co-w-tym-roku-dostana-gornicy-z-kghm/ga/c1-15308427/zd/46656871

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Sty 07, 2021 23:35

Komentarz:
~Antyk Sceptyk-
Cd Projekt był niedawno kupowany po 460 złotych a KGHM sprzedawany po 50 złotych. Co się zmieniło w tych spółkach i jak długo może tak trwać ? Tak, tak słyszałem, że jedni mają chwilowo problem ze sprzedażą sztandarowego produktu, a drudzy chwilowo nie. U jednych na jednego "urzędnika-polityka" przypada milion klientów, a u drugich na milion 'urzędników-polityków' przypada jeden klient". Dobrze ,że jest jeszcze KGHM, bo Orlen już chyba nie bardzo ma za co.
===============================

Historyczny rekord KGHM-u. WIG20 zyskał ponad 3,2 procent


Dzięki zwyżce o blisko 10 proc. do 215,9 zł swoje historyczne maksima poprawił KGHM. Po wzroście o 3,23 proc. do 2074 pkt. WIG20 znalazł się na najwyższych poziomach od lutego 2020 r.Na zamknięciu czwartkowej sesji WIG20 zyskał 3,23 proc. do 2074,11 pkt., WIG zwyżkował 2,86 proc. do 59 687,54 pkt., mWIG40 poszedł w górę 1,9 proc. do 4151,75 pkt., a sWIG80 zyskał 1,86 proc. do 17 003,95 pkt.

WIG20 jest najwyżej od lutego 2020 r. Z kolei WIG jest najwyżej od lipca ubiegłego roku, mWIG40 od kwietnia 2019 r., a sWIG80 od ostatniego kwartału 2007 r.

Więcej: https://biznes.interia.pl/gieldy/aktualnosci/news-historyczny-rekord-kghm-u-wig20-zyskal-ponad-3-2-procent,nId,4972375

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16962
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Maj 07, 2021 20:34

Komentarze:
Daro,
O Kongo zapomnieli tam było wydobycie...pieniędzy z KGHM-u
-----------------------------------------------
Kopidoły,
Nie macie się już czym podniecać propagandziści?
Nowojorczycy mają to głęboko w duszy...

===============================

Jubileuszowe billboardy


Miedziowy akcent w Nowym Jorku
KGHM Polska Miedź S.A. świętuje jubileusz 60-lecia na całym świecie. Specjalne grafiki z tej okazji pojawiły się m.in. na billboardach przy Time Square w Nowym Jorku. Nie zabrakło też gratulacji i życzeń od tamtejszego Konsulatu Generalnego RP.

Time Square to kultowe miejsce, leżące w samym centrum Manhattanu, charakteryzujące się olbrzymimi powierzchniami reklamowymi. To właśnie tam, na kilku billboardach wyświetlono grafiki nawiązucedo jubileuszu miedziowego giganta. Fotografie z tego miejsca opublikował w sieci Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, składając przy tym jubileuszowe życzenia i gratulacje. - Wraz z tysiącami nowojorczyków przejeżdżających dziś przez Time Square, życzymy wszystkiego najlepszego na co najmniej kolejne 60 lat! - czytamy we wpisie. - Zawsze cieszy nas widok polskiej flagi w tym kultowym miejscu - dodają pracownicy konsulatu.

KGHM podkreśla, że serce KGHM bije na Dolnym Śląsku, ale spółka działa także na innych kontynentach. Przypomnijmy, że w USA znajdują się dwie kopalnie należące do KGHM - Robinson oraz Carlotta. Poza tym, proces wydobywczy prowadzony jest także w kopalni Franke i Sierra Gorda w Chile oraz Sudbury w Kanadzie.

źródło: https://miedziowe.pl/content/view/100666/495/

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 40 z 40  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.