forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Tematyczne » Komputery i internet » Internet Poprzedni temat :: Następny temat
Internet
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16957
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Kwi 07, 2017 20:58

Wszechobecny internet rzeczy. W 2020 r. urządzeń będzie 4 razy więcej niż ludzi
Nieustanna miniaturyzacja komputerów pozwala na wykorzystywanie elektroniki w każdej dziedzinie życia. A dynamicznie rozwijająca się globalna sieć łowi prawie milion nowych użytkowników dziennie.

Oba zjawiska spaja enigmatyczny skrót IoT - Internet of Things. Użyty po raz pierwszy w 1999 roku przed brytyjskiego przedsiębiorcę Kevina Ashtona obecnie jest synonimem biznesu wartego, według różnych szacunków, 200-600 mld dolarów. Za kilka lat kwota ta zostanie wielokrotnie pomnożona, ponieważ wykorzystanie powyższych rozwiązań stanie się powszechne i ogólnodostępne.

I tak jak skrót Internetu rzeczy zawiera się w trzech literach, tak do powstania tegoż potrzebne są trzy komponenty:

- przedmiot wyposażony w czujnik: drgań, zmierzchu, ruchu, temperatury, etc.;
- urządzenie potrafiące powyższe dane odebrać, przetworzyć i zamienić w konkretną reakcję: tablet, telefon, komputer, ale też np. sygnalizacja świetlna wrażliwa na uliczne natężenie ruchu;
- wi-fi, Bletooth, NFC, Z-Wave, czyli sposoby przesyłania danych.

W 2016 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję nadając Internetowi rangę podstawowego prawa człowieka na równi z wolnością, bezpieczeństwem osobistym czy elementarnym prawem do życia. Uzależnienie młodzieży od smartfonów, które zastępują im komputer i telewizor czy popularność zautomatyzowanych aplikacji, wyznaczają nowe trendy konsumenckie. Sieć stała się naturalnym środowiskiem ludzkiego życia.

IDC zaraportował, że rynek Internet of Things rośnie w tempie około 20proc. na rok. A w 2020 roku jego wartość ma przekroczyć bilion dolarów amerykańskich. Ericsson dodaje, że w 2021 roku na 28 mld urządzeń podłączonych do Internetu, 16 mld będą stanowiły urządzenia IoT.

Prym wiedzie Ameryka nie skąpiąc wydatków na wykorzystywanie nowoczesnych technologii w produkcji pojazdów, sprzętu AGD oraz w funkcjonowanie inteligentnych budynków. Europa dotrzymuje jej kroku, by według prognoz wyprzedzić USA, zwłaszcza, że działa pod presją regulacyjną: według dyrektywy unijnej od 2018 roku samochody mają być wyposażone w system eCall oraz powszechne mają być inteligentne liczniki energii - oba zintegrowane z Internetem.

Dla obu kontynentów wzorem i polem zdobywania nowych doświadczeń jest południowokoreańskie Songdo – architektoniczna gąbka, w którą wsiąknęły miliony sensorów zaprojektowanych przez Cisco. Nazywane potocznie najinteligentniejszym miastem świata wykorzystuje Internet rzeczy: na ulicach, w szkołach, biurowcach, szpitalach, przedsiębiorstwach, domach i fabrykach.

Aspirujących do smart city możemy szukać także w Polsce. W dużych aglomeracjach działa już 200 Systemów Komunikacji Niewerbalnej – usługi tłumaczenia migowego on-line wprowadzonych w urzędach i stacjach kolejowych. Powstała także platforma http://polskiemiastoprzyszlosci.pl/ wspierająca wszelkie nowoczesne inicjatywy, z inteligentnymi rozwiązaniami na rzecz rozładowania korków ulicznych na czele. W kolejce czekają też małe miejscowości – konkretne zapotrzebowanie na Internet rzeczy coraz częściej zgłaszają gospodarstwa rolne, w celu wykorzystania ich do uprawy roślin i hodowli zwierząt.

Opleceni coraz gęstszą siecią współgrających ze sobą innowacji technologicznych, już niedługo przestaniemy je rozpatrywać w kategorii nowinek – staną się powszechne i zwyczajne jak obecne w naszym życiu od wielu lat pralka czy lodówka. I to właśnie wyższy pozom ułatwienia, automatyzacji codziennego życia przyświeca twórcom IoT. Jako odbiorcy oczekujemy od takich urządzeń zwiększenia poczucia bezpieczeństwa osobistego i naszych podopiecznych, coraz łatwiejszej kontroli nad nimi oraz oszczędności i komfortu. Optymistycznie licząc, że otaczająca nasz smartrzeczywistość będzie inteligenta, ale nie cwana

źródło: http://serwisy.gazetapraw...-niz-ludzi.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16957
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Kwi 26, 2017 17:34


Z internetu korzysta 25 mln Polaków, spędzają blisko 6 godzin w sieci dziennie
Z internetu aktywnie korzysta już prawie połowa ludzi na świecie, w Polsce to już nawet ponad 25 mln osób - wynika z badania Deloitte. Średnio spędzamy około 6 godzin dziennie w sieci.

Z internetu aktywnie korzysta w Polsce 25,71 mln osób - wynika z zaprezentowanego we wtorek raportu firmy doradczej Deloitte "Tech Trends 2017. The kinetic enterprise".

Średni czas, jaki Polacy spędzają codziennie w internecie, surfując na komputerach, to 4,4 godz. Kolejne 1,3 godz. spędzamy, przeglądając strony na urządzeniach mobilnych. W 2016 roku aktywnych użytkowników stron social media było ok. 14 mln (dziesięć lat wcześniej było ich 800 tys.).

Raport podaje też dane nt. używanych smartfonów - jest ich 58,84 mln (Polaków jest 38,4 mln). Na świecie w 2016 roku użytkowano 3,79 mld tych urządzeń (mieszkańców jest 7,4 mld). Rafał Milewski, dyrektor w zespole analytics & information management Deloitte dodał, że "Gartner Inc. (firma analityczna - PAP) przewiduje, że gwałtowny rozwój spowoduje wzrost urządzeń przyłączonych do sieci do poziomu 20,42 mld". A większość będą stanowiły urządzenia przenośne.

Do internetu przenosi się także światowy handel.

56 centów z każdego dolara wydanego w handlu detalicznym jest powiązane z cyfrową interakcją - powiedział Milewski.

Jak jednak wynika z raportu firmy doradczej, dużo firm, w tym najwięksi gracze, mają problemy ze skutecznym reagowaniem na zmiany, których oczekują klienci (czyli dostosowaniem np. sprzedaży do cyfrowego świata).

Zdaniem Deloitte, działy informatyczne muszą przestać być oddzielnymi działami w firmach. 61 proc. szefów IT zdaje sobie sprawę, że biznes stawia im w tym zakresie wymagania, ale jedynie 29 proc. jest gotowych im sprostać.

Wynika z tego, że aż dwie trzecie działów IT na świecie nie jest gotowych, by stać się równorzędnym partnerem dla działów biznesowych. Tymczasem te dwa światy przenikają się. Firmy, które tego nie zrozumieją, pozostaną w tyle - podsumował Daniel Martyniuk, dyrektor w zespole technology strategy & architecture, Deloitte.

źródło: http://wgospodarce.pl/inf...-sieci-dziennie

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16957
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Nie Wrz 24, 2017 10:30


Ściąganie z Internetu. Kto może zapukać do drzwi?


Powszechny dostęp do Internetu i treści udostępnianych w sieci nie pociągnął za sobą zwiększenia świadomości społecznej w zakresie prawa autorskiego. Pobieranie filmów, muzyki i książek z nielegalnych źródeł jest niestety ciągle dość powszechne, choć w ostatnich latach ewidentnie przestało być dowodem sprawności w poruszaniu się w Internecie i powodem do dumy. Jak polski ustawodawca traktuje te praktyki. Co wolno, a za co grożą kary?

Filmy, seriale, muzyka, e-booki, audiobooki są objęte ochroną przewidzianą dla utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednocześnie wprowadzono instytucję dozwolonego użytku, pozwalającą na pobieranie ich z Internetu, pod warunkiem, że są przeznaczone wyłącznie do „domowego” użytku ściągającego. Ustawodawca nie widzi przeszkód dla udostępnienia tych treści na spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Prawo nie zabrania więc pobrania z Internetu filmu i obejrzenia go z przyjaciółmi, czy też pobrania pliku audio i odtwarzania go na telefonie, można również spać spokojnie po wysłaniu znajomym zakupionego wcześniej e-booka. Sytuację może skomplikować jednak mechanizm działania plików torrent, który w określonych przypadkach polega na jednoczesnym pobieraniu i udostępnianiu pobieranego pliku nieograniczonej liczbie osób korzystających w tym samym czasie z torrentów. Takie działanie jest już naruszeniem prawa autorskiego. Osoby ściągające filmy za pomocą torrentów często nie zdają sobie sprawy, ze równocześnie je udostępniają.

Więcej: http://prawo.gazetaprawna...olicja-sad.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16957
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Nie Paź 22, 2017 18:07

Odpowiedni internet dla każdego – jak wybrać
Internet w XXI wieku stał się nieodłączną częścią naszego życia. Kiedyś luksusowa usługa, dziś jest na porządku dziennym. W dzisiejszych czasach korzystają z niego już nie tylko komputery, ale również smartfony i telewizory.

Dzięki dużemu popytowi na internet, firmy oferujące te usługi musiały nieustannie rozwijać swoje technologie i wychodzić naprzeciw klienta z nowymi propozycjami prześcigającymi konkurencję. Obecnie na rynku mamy bardzo dużo operatorów i ofert świadczenia usług internetowych w różnych technologiach. Każda z tych technologii ma swoje mocne i słabe strony, każda z nich skierowana jest do innych odbiorców.

Ping – a co to takiego?


Aby dokładnie przyjrzeć się dostępnym technologiom oraz rozumieć, co mówi do nas konsultant, warto zaznajomić się z paroma podstawowymi pojęciami charakteryzującymi parametry internetu. Wiele osób uważa, iż zagadnienia te są skomplikowane – nic bardziej mylnego.

Download – to najprościej mówiąc prędkość, z jaką będziemy w stanie pobierać pliki z internetu. Mierzona jest ona najczęściej w megabitach na sekundę (Mb/s). Charakteryzuje ona szybkość, z jaką na naszym komputerze pojawi się zawartość strony internetowej lub załaduje nam się film, który zamierzamy obejrzeć. Im większa prędkość, tym szybciej na nasz komputer przesyłane będą pliki.

Odwrotnością downloadu jest upload, czyli prędkość, z jaką pliki będą wysyłane z naszego komputera na serwer. Parametr ten ma znaczenie, jeśli na przykład nasza praca wymaga przesyłania gdzieś dużych plików, chcemy opublikować swój film video lub zamierzamy streamować.

Ping z kolei określa opóźnienie pomiędzy wysłaniem danych z naszego komputera a otrzymaniem zwrotnej informacji. Mierzony jest w milisekundach. Pakiet danych wychodzący z komputera, aby skomunikować się z serwerem, to nic innego jak impuls elektryczny lub świetlny. Ping określa, jak długo taki impuls będzie wędrował na serwer i z powrotem do naszego urządzenia. Jest on bardzo istotny podczas grania w gry przez internet. Im wyższy ping, tym większe będą różnice czasowe pomiędzy wykonaną przez nas akcją, a momentem, w którym inni gracze zobaczą co zrobiliśmy. I na odwrót – wysoki ping oznacza, że ruchy rywali i współtowarzyszy będą u nas widoczne z opóźnieniem. Na przykład Ping o wartości 200 ms oznacza przesunięcie na poziomie 0,2 sekundy i będzie znacznie utrudniać rozgrywkę. Parametr ten nie zależy jedynie od jakości łącza, ale również od „odległości” komputera od serwera, z którym się on łączy (dłuższa droga impulsu = dłuższy czas jego podróży).

Packet loss lub utrata pakietów, to parametr odpowiedzialny za poprawność danych, które przesyłamy. Jest to stosunek ilości danych utraconych do danych przetransmitowanych. Wyraża się go w procentach. Im więcej utraconych pakietów, tym gorsza jakość przesyłanych danych. W niektórych przypadkach konieczne może być na przykład ponowne przesyłanie pliku.

Internet światłowodowy

Rozwiązanie najnowsze technologicznie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dostęp do sieci zapewniają w tym wypadku światłowody. Jest to obecnie najprężniej rozwijana i najbardziej przyszłościowa technologia. Taki rodzaj połączenia oferują największe firmy telekomunikacyjne, jak na przykład Orange. Nie jest jeszcze dostępny w każdym zakątku Polski , jednak światłowód we Wrocławiu czy innym większym mieście to nic niezwykłego. Internet światłowodowy charakteryzuje się wysoką jakością usług, dużą prędkością przesyłu danych i małymi opóźnieniami.

Kablówka

Innym, dużo bardziej popularnym sposobem dostarczania internetu, jest usługa operatora telewizji kablowej. Prędkości łącza oferowanego za pośrednictwem tej technologii wahają się jednak w zależności od lokalizacji. W centrum metropolii zdecydowanie są dużo wyższe, jednak ich dostępność i jakość spada na obrzeżach i w mniejszych miastach. Ponadto, nawet jeśli internet dostarczany jest do naszego węzła światłowodem, to sygnał dochodzący do mieszkania nadal jest analogowy, co wiąże się z kolejnymi ograniczeniami i spadkiem jakości . Rozwój takich sieci jest ograniczony. Aktualnie prace nad polepszeniem jakości stałych połączeń internetowych skupiają się na rozbudowie światłowodów.

Internet LTE

Wiele osób miało styczność z internetem za pośrednictwem smartfona. Jest to usługa świadczona bezprzewodowo, co oznacza, iż idealnie nadaje się dla osób podróżujących, potrzebujących dostępu do internetu poza domem. Technologia LTE mocno się obecnie w Polsce rozwija i poszerza swój zasięg. Poprawie uległa też prędkość przesyłu danych, a dostępność ofert bez limitu pobieranych megabajtów jest znacznie większa. Trzeba mieć jednak świadomość, iż prędkość LTE będzie zależała od miejsca, w którym się znajdujemy a często także od warunków atmosferycznych.

Wybierając odpowiedni internet dla siebie, pamiętajmy przede wszystkim o swoich potrzebach i nie bójmy się pytać operatorów o dostępność optymalnej opcji. „Apetyt rośnie w miarę jedzenia” – lepiej zainwestować odrobinę więcej w lepszą jakość łącza niż męczyć się z internetem, który po paru miesiącach okaże się niewystarczający, a my będziemy związani paroletnią umową. Tagi: internet Internet w XXI wieku

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclaws...ybrac,12411554/

Podpis użytkownika:
   
kociszcze
Stały bywalec


Dołączył: 09 Cze 2016
Posty: 310
Wysłany: Pią Cze 29, 2018 16:47

Z internetem trzeba ostrożnie. Trzeba sobie zdawać sprawę z zagrożeń czyhających na nas w sieci. Przede wszystkim zagrożone są nasze dane osobowe, dlatego musimy je odpowiednio chronić. Ten artykuł https://podpowiadamy.pl/ochrona-danych-w-internecie-co-to-oznacza-jak-sie-zabezpieczac/ wyjaśnia, jak to robić.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16957
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Mar 14, 2019 12:01

Posłanka PO chce ujawnienia danych internautów. Twórca ACTA2 chce paraliżu Youtube w UE. Dokąd to zmierza?
Małgorzata Pępek, posłanka Platformy Obywatelskiej z Żywca, zaproponowała ministrowi cyfryzacji wprowadzenie zmian w polskim prawie, które nakazywałyby ujawnienie danych personalnych osób piszących komentarze na forach internetowych czy serwisach społecznościowych. Równie rewolucyjne pomysły wypływają z głów twardogłowych eurokratów. Propozycje Axela Vossa (niemieckiego europosła, członka EPP, do której należy również PO) w/s ACTA2 idą w takim kierunku, aby zablokować działanie Youtube na terenie UE i wyłączyć wszystkie filmy, które już znajdują się w tym serwisie!

- "Proponuję, aby m.in. na wszystkich forach internetowych powstał obowiązek ujawniania danych personalnych osoby piszącej z poszanowaniem przepisów ustawy o ochronie danych osobowych i podjęcie działań powodujących zmianę rzeczowej ustawy. Nadto wnoszę o podjęcie rozmów i współpracy z właścicielami i administratorami najpopularniejszych stron, portali czy aplikacji, jak np. Facebook czy Twitter tak, by ograniczyć możliwość posiadania kont fikcyjnych" - czytamy w interpelacji poselskiej Małgorzaty Pępek z 6 lutego br., skierowanej do ministra cyfryzacji.

Jak na taki apel odpowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski? Wydaje się, że "zaorał" rewolucyjne pomysły posłanki PO: - "Możliwość anonimowego korzystania z usług dostępnych w Internecie, w tym również anonimowego zamieszczania opinii i komentarzy stanowi gwarancję wolności wypowiedzi. Taka możliwość – bez obowiązku podawania swojego imienia i nazwiska – daje ich autorom poczucie bezpieczeństwa, pozwala na szczere formułowanie poglądów oraz chroni przed potencjalną zemstą ze strony skrytykowanych. Z punktu widzenia demokratycznego państwa prawa szczególne znaczenie ma uzasadniona krytyka działań zarówno władz publicznych, jak i firm prywatnych - nawet jeżeli jest to krytyka anonimowa".

Minister Zagórski dodał przy tym, że anonimowość nie gwarantuje bezkarności osobom, które popełniają w sieci przestępstwa i są instrumenty prawne umożliwiające pociągnięcie do odpowiedzialności osób łamiących prawo podczas pisania komentarzy.

O ile pomysły posłanki PO można storpedować w łatwy sposób, o tyle trudniej radzić sobie z pomysłami eurokratów, którzy forsują wprowadzenie w życie ACTA2. Okazuje się, że propozycje europosła z Niemiec Axela Vossa (nazywanego "ojcem chrzestnym" ACTA2) idą w takim kierunku, że ich realizacja będzie skutkowała wyłączeniem przez Youtuba na terenie UE wszystkich filmów, które obecnie znajdują się w serwisie. Chodzi o tzw. filtry uploadu, których wprowadzenie zakłada artykuł 13 ACTA2. Po jego wprowadzeniu w aktualnym (forsowanym przez Axela Vossa) brzmieniu, Youtube będzie musiał poważnie ograniczyć dostęp i możliwości publikowania dla mieszkańców UE. Potwierdza to Susan Wojcicki - prezes Youtube.

Powstaje pytanie - czy rewolucja internetowa poszła za daleko? Dlaczego zarówno politycy lokalni (vide: posłanka PO Małgorzata Pępek), jak i europejscy (vide: europoseł Axel Voss) chcą tak bardzo wpłynąć na to, jak wygląda internet? Czy rzeczywiście chodzi tutaj o wprowadzenie jakiejś formy cenzury, czy też może o pieniądze i to jak są dzielone zyski z internetowych działalności? A może o jedno i drugie?

źródło: http://niewygodne.info.pl...internautow.htm

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16957
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Gru 26, 2019 18:56

Coraz więcej deepfake’ów w internecie


W ciągu ostatniego roku w internecie pojawiło się dwa razy więcej filmów wykorzystujących technologię deepfake niż jeszcze rok wcześniej. Są też przykłady na to, że technologia ta może służyć do cyberkradzieży. Eksperci alarmują i tłumaczą, jak cyberprzestępcy wykorzystują deepfake oraz jak się przed tym bronić?Wyobraźmy sobie, że w firmie dzwoni telefon. W słuchawce słyszymy głos kontrahenta, proszący o zmianę numeru konta do przelewu. Bez namysłu spełniamy jego prośbę... i narażamy się na wielotysięczne straty. Głos nie należał bowiem do prawdziwego rozmówcy, ale był jego cyfrowym odwzorowaniem, stworzonym przez hakera na bazie zaledwie minutowej próbki oryginału. Brzmi jak scenariusz nowego odcinka Black Mirror? Nic bardziej mylnego! To tylko deepfake.

Deepfake to technologia, która zastosowana wraz z cyfrową modulacją głosu pozwala na generowanie realistycznych, łudząco podobnych do oryginału postaci. - Najnowocześniejsze algorytmy sztucznej inteligencji (AI) potrzebują zaledwie jednego zdjęcia i jedynie 5-sekundowej próbki głosu, aby móc wygenerować niemalże identyczny hologram deepfake, którego odróżnienie od pierwowzoru, bez użycia specjalistycznych metod, jest praktycznie niemożliwe - tłumaczy Wojciech Lika z TestArmy CyberForces, firmy specjalizującej się w systemach bezpieczeństwa IT.

Czytaj więcej na https://nt.interia.pl/news-coraz-wiecej-deepfakeow-w-internecie,nId,3998895#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Podpis użytkownika:
   
glamko
Nowy(a) na forum


Dołączył: 12 Sie 2016
Posty: 15
Wysłany: Pią Kwi 24, 2020 15:33

Każdy z nad w domu ma internet i większość z nas także w sieci ogląda filmy. Na vod https://www.ogladaj.to/ macie filmy za darmo, ja korzystam z tej opcji i powiem wam, że jest spoko. Nie wszędzie można oglądać filmy bez logowania.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16957
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sro Maj 13, 2020 19:30

30 lat po. Jak zmienił nas internet, jak sieć zmieniła Polskę?


W tym roku przypada 30. rocznica wynalezienia www. Rozmawiamy z Michałem Radomiłem Wiśniewskim, pisarzem i publicystą, autorem książki dokumentalnej „Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę”.

16 procent Polaków nie jest podłączonych do internetu - wynika z badań GUS.

Nie musimy mieć w domu internetu, a i tak znajdujemy się - a dokładniej: nasze dane - w bazach urzędów, gazowni, elektrowni. Więc nawet świadomie rezygnując z podłączenia, tak naprawdę nie możemy od niego uciec. I wbrew pozorom wszyscy w nim jesteśmy, nawet jeśli nie wszyscy jesteśmy cyborgami.

Pamiętasz, kiedy sam się podłączyłeś?

Stosunkowo późno, w drugiej połowie lat 90. Polacy nie byli na bieżąco z rewolucją, która działa się wtedy na świecie. O komputerach, potem internecie, czytałem w prasie.

Jak to sobie wyobrażałeś?

Mnie wydawało się to wtedy czymś dziwnym i magicznym, zaprojektowanym na podobieństwo szafy, która zaprowadzi do Narnii, nieznanego nam świata wirtualnych możliwości. A tymczasem już w latach 60. Paul Baran pracował nad metodą, która miała stać się podstawą działania internetu. O sieciach cyfrowych myślano wtedy w kontekście transmisji danych, w obawie przed wojną nuklearną, a naukowcy pracowali nad tym na zlecenie amerykańskich sił zbrojnych. Rozwijały się też pierwsze połączenia pomiędzy amerykańskimi ośrodkami naukowymi. Początkowo pomagały skomunikować dwie uczelnie, ale stopniowo dochodziło coraz więcej serwerów i coraz więcej użytkowników. Internet zaczynał łączyć ludzi. Oczywiście - tylko w pewnych elitarnych kręgach. Polscy naukowcy podłączyli się do poczty elektronicznej na początku lat 90., pierwszy e-mail przyszedł zresztą do Krakowa. W tym czasie zaczęliśmy też korzystać ze znanej nam dziś World Wide Web, popularnego „www”. To był ogromny przeskok w myśleniu o internecie.

Jeden z twórców World Wide Web, Tim Berners-Lee, w 1989 r. prognozował, że „informacje przechowywane wszędzie na świecie na komputerach mogą być ze sobą połączone”.

I to się spełniło. A potem powstały wyszukiwarki internetowe, które zajęły się katalogowaniem treści. Gigant w tej dziedzinie, Google, wystartował w 1998 roku. Kiedy się pisze o najnowszej historii, to największym zaskoczeniem jest to, jak wiele rzeczy, które dziś bierzemy za pewnik, pojawiło się bardzo niedawno. Wikipedia to wytwór 2001 roku. Kiedy powstała, użytkownicy przy pierwszym zetknięciu potrafili znikać na długie godziny, przeszukując encyklopedyczną bazę haseł połączonych linkami, a kolejne - tworząc. Dziś w polskojęzycznej Wikipedii jest ponad milion artykułów.

A to tylko jedna witryna. Po przeczytaniu twojej książki pozostaje wrażenie, że 90 procent treści w internecie jest w ogóle poza naszym zasięgiem.

To zjawisko tzw. baniek internetowych. Kiedyś barierą w korzystaniu z możliwości internetu było posiadanie komputera. Na początku XXI wieku, kiedy Telekomunikacja Polska wprowadziła Neostradę - dostęp do tego łącza. Dziś tą barierą jest czas. W drodze na nasze spotkanie przechodziłem obok restauracji, w której jedzenie kupuje się na wagę. Pomyślałem, że internet jest jak ten bar, w którym możemy nałożyć na talerz po każdym z serwowanych składników. Jeśli wyślemy tam dziesięć osób, każda z nich ma na talerzu inne danie, mimo że miały dostęp do tych samych posiłków. Tak samo z nami. Korzystamy z części internetu, bo nie jesteśmy w stanie do tych wszystkich treści dotrzeć.

źródło: https://plus.gazetawroclawska.pl/30-lat-po-jak-zmienil-nas-internet-jak-siec-zmienila-polske/ar/c3-14906791

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16957
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Maj 03, 2021 12:44

center][/center]

Warto przyswoić sobie 9 poniższych zasad:

Kradzieże przez internet


1. Logując się do banku lub robiąc zakupy nie korzystaj z publicznych sieci internetowych, dostępnych bez kodów zabezpieczających. Do przelewów i zakupów używaj swojego komputera lub smartfona.

2. Nigdy nie podawaj nikomu loginów ani haseł do bankowości elektronicznej. Żaden bank nigdy o to nie poprosi. Nie otwieraj linków w wiadomościach pochodzących rzekomo z banku. Wcześniej potwierdź czy bank rzeczywiście kierował do Ciebie jakąkolwiek korespondencję.

3. Pamiętaj, że każda strona banku i sklepu, przez którą dokonujesz płatności powinna mieć w polu adresowym rysunek zamkniętej kłódki, a następnie prefiks https. Tylko takie strony są zaszyfrowane, czyli odpowiednio zabezpieczone.

Fałszywe informacje

Więcej: https://stopprzestepczosci.pl/article/krotki-poradnik-bezpiecznego-internauty

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 16957
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Maj 03, 2021 12:47

Cyberzagrożenia to nie fikcja! Skala zjawiska przeraża. Oto najgroźniejsze metody ataków
Kwestie związane z cyberbezpieczeństwem to trudny temat… Nie ze względu na konieczność posiadania specjalistycznej technicznej wiedzy, lecz ze względu na to, że przez wiele osób jest po prostu bagatelizowany. Tymczasem najnowsze raporty dotyczące skali cyberzagrożeń to donośny sygnał alarmowy, którego zignorować nie można. Jak wynika z najnowszych danych Cisco Umbrella, w aż. 86 procent organizacji przynajmniej jeden użytkownik próbował połączyć się z witryną phishingową, prawdopodobnie poprzez kliknięcie w link znajdujący się w wiadomości. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że praktycznie w każdej firmie i organizacji w Polsce przynajmniej jeden pracownik był obiektem cyberataku. Brzmi dość groźnie? To dopiero początek…

Podstawowym problemem w kwestii podnoszenia świadomości w kontekście cyberzagrożeń i promocji cyberbezpieczeństwa jest uświadomienie użytkownikom internetu, że zagrożenia związane z cyberprzestrzenią i komunikacją cyfrową nie dotyczą jedynie strategicznych systemów informatycznych danego państwa. W celu pozyskania informacji i niejawnych danych, hakerzy, cyberprzestępcy, a nawet służby specjalne wielu państw są w stanie posłużyć się komputerami osób postronnych, aby za ich pośrednictwem zacierać ślady, mylić tropy, a co najważniejsze niepostrzeżenie uzyskać dostęp do pożądanych informacji.

Więcej: https://niezalezna.pl/393046-cyberzagrozenia-to-nie-fikcja-skala-zjawiska-przeraza-oto-najgrozniejsze-metody-atakow

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 3  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.