forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Własność zamiast użytkowania wieczystego Poprzedni temat :: Następny temat
Własność zamiast użytkowania wieczystego
Autor Wiadomość
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10021
Skąd: Lubin
Wysłany: Czw Mar 30, 2017 09:23

Czy użytkowanie wieczyste w końcu zniknie? I co z tego wynika?

Opłaty za użytkowanie wieczyste dotyczą bardzo wielu mieszkańców miast. Kończy się marzec, więc na ich uregulowanie zostało już tylko kilka dni. Co z zapowiedziami polityków, że użytkowanie w końcu zniknie? Plan, by zastąpić je własnością miał wejść w życie już 1 stycznia 2017 roku. Niestety, ustawodawcy zmuszają nas do cierpliwości. Czy (i kiedy) coś się zmieni?

Opłatę za użytkowanie wieczyste należy uregulować do 31 marca. Każdy musi o tym pamiętać sam, bo urzędy nie przysyłają wezwań.

– Użytkowanie wieczyste w różnych formach występuje w wielu krajach na świecie. Polega na tym, że Skarb Państwa oddaje osobom fizycznym lub prawnym grunt do użytku na określony czas, najczęściej jest to 99 lat w celu realizacji przez nich inwestycji budowlanej. W tym czasie, mimo, że nie jesteśmy właścicielami posesji, na której stoi budynek, np. nasz blok, swobodnie wykorzystujemy dzierżawioną część, mamy prawo własności mieszkania, które możemy wynająć czy sprzedać. W zamian uiszczamy coroczną opłatę na rzecz gminy – dodaje Kuba Karliński.

Własność zamiast użytkowania

Prawo miało zmienić się z początkiem bieżącego roku. Wszystko przez liczne kontrowersje związane z wysokością opłat ponoszonych przez właścicieli mieszkań na takich gruntach. Ustawodawcy zapowiedzieli zniknięcie użytkowania wieczystego i obligatoryjne zastąpienie tej konstrukcji prawem własności.

Możliwość uwłaszczenia istnieje już dziś, ale nastręcza wiele trudności. Zgodnie z ustawą o przekształceniu gruntów, każdy może wystąpić o zmianę formy z użytkowania na własność. Procedura jest jednak skomplikowana, co więcej, jeśli dotyczy budynku wielorodzinnego, wymaga zgody wszystkich mieszkańców.

Wejście w życie nowego prawa wszystko ułatwi. Automatycznie zrobi z nas współwłaścicieli gruntów, na których stoi blok. Rozwiązanie wydaje się doskonałe z punktu widzenia „użytkowników wieczystych”. Łyżką dziegciu w beczce miodu jest jednak plan, by uwłaszczenie nie było darmowe. Za wykup gruntu będziemy płacić przez wiele lat (w jednym z pierwotnych projektów – 20 lat), a stawka ma odpowiadać dzisiejszym opłatom za użytkowanie wieczyste. Choć ta informacja studzi entuzjazm związany z nowelizacją, trzeba uznać, że rozwiązanie i tak jest korzystne. Dwie dekady to zdecydowanie mniej niż „wieczność”. Po tym czasie obciążenie zniknie z listy wydatków – naszych lub naszych spadkobierców. Ustawa ma również promować wcześniejszy wykup gruntu. W przypadku płatności za 20 lat z góry, opłata może być nawet 2 razy niższa. Niewiadomą pozostaje podatek od nieruchomości, który dotyczy gruntów z prawem własności. Być może państwo pozbawione wpływów z opłat za użytkowanie wieczyste, zdecyduje się zrekompensować sobie straty podwyżką podatku. To pozostaje jednak wciąż w sferze domysłów.

Problem deweloperów?

Od początku prac nad ustawą, z dużym sceptycyzmem odnosili się do niej deweloperzy. Zdaniem części ekspertów potencjalną konsekwencją zmian w prawie miało być zwiększenie faktycznych cen gruntów. Obligatoryjna własność budziła także wątpliwości w przypadku gruntów o statusie przemysłowym, na których deweloperzy często budują jeszcze przed formalną zmianą przeznaczenia. W odpowiedzi na wątpliwości, Ministerstwo Infrastruktury przewidziało możliwość automatycznej zmiany statusu na własność dopiero po tym, jak kupujący odbiorą gotowe mieszkania.

Pół roku opóźnienia

Wydaje się, że projekt zakłada zmiany, które, choć nie ulżą portfelom w najbliższym czasie, są korzystne dla osób zainteresowanych tematem. Ostateczne usunięcie pojęcia użytkowania wieczystego najprawdopodobniej nastąpi. Da się zauważyć, że obecnym władzom mocno na tym zależy. Funkcjonujące przepisy, zgodnie z którymi można być posiadaczem mieszkania, ale już nie gruntu, na którym stoi blok, są dla wielu osób niezrozumiałe i budzą liczne kontrowersje.

Zmiany miały wejść w życie już 1 stycznia. Aktualnie podawanym możliwym terminem startu ich realizacji jest 1 lipca. Chociaż półroczne opóźnienie wydaje się niczym wobec „wieczności”, której dotyczy ustawa, wszyscy liczą na to, że rządzący nie będą już dłużej testować niczyjej cierpliwości.

Źródło:
http://nieruchomoscitak.b...-z-tego-wynika/

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10021
Skąd: Lubin
Wysłany: Pią Kwi 07, 2017 19:35

Własność zamiast użytkowania wieczystego. Prace nad ustawą na finiszu

Kończą się prace nad ustawą, która ma przekształcić prawo do użytkowania wieczystego gruntów pod domami mieszkalnymi we własność. Ministerstwo Infrastruktury liczy, że projekt szybko trafi pod obrady rządu. Dla Polaków oznacza to, że zamiast za użytkowanie przez 20 lat będą wnosić tzw. opłatę przekształceniową. Jednak grunt pod blokiem będzie ich, a nie państwa.

- Nigdzie na świecie nie ma czegoś takiego, że płacę za coś, czego nie jestem właścicielem. Bo doszło do tego, że użytkowanie wieczyste ma taką samą wartość rynkową jak własność – mówi wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński.

- I w tym jest problem, że ktoś kupuje na przykład mieszkanie na rynku, płaci jak za własność za coś, co własnością nie jest. A następnie, jak chce przekształcić prawo do użytkowania we własność, musi zapłacić jeszcze raz. W innych krajach nie ma czegoś takiego. U nas tak się historycznie przełożyło, że tak się płaci – dodaje wiceszef resortu.

Likwidacja użytkowania wieczystego. Prace na finiszu

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ustawą od miesięcy. Główne założenie jest takie, że właściciele mieszkań, będący obecnie współużytkownikami wieczystymi gruntu pod ich blokiem, staną się z mocy ustawy współwłaścicielami gruntu. Jest jednak kilka obostrzeń - ustawa ma dotyczyć tych gruntów, gdzie stoją domy jednorodzinne albo budynki, w których ponad połowa lokali to mieszkania. Oznacza to, że ustawa nie obejmie wszystkich gruntów należących do państwa albo samorządów. Ministerstwo szacuje, że uwłaszczenie obejmie około 20 proc. tych nieruchomości.

Z czasem rząd w ogóle chce zlikwidować użytkowanie wieczyste, ale na razie zmiany mają dotyczyć tylko domów mieszkalnych.

Wiceminister Smoliński liczy, że po tych wielomiesięcznych pracach projekt szybko trafi pod obrady rządu. – Jesteśmy już po Komitecie Stałym Rady Ministrów i po Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Tam jeszcze są rozbieżności, ale myślę, że z nimi przejdzie dalej – mówi.

Rozbieżności jednak wcale nie są małe. Samorządy mają wątpliwości, czy proponowane przez ministerstwo uwłaszczenie jest zgodne z konstytucją. Związek Miast Polskich chciał, żeby rząd w ogóle zrezygnował ze zmiany ustawy albo chociaż wyłączył z niej grunty komunalne. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu ustalono, że projekt wróci do zespołów problemowych komisji, gdzie zostanie omówiony kolejny raz.

Jak wskazuje Kazimierz Smoliński, samorządom nie podoba się propozycja, by opłatę z tytułu użytkowania wieczystego zastąpiła tzw. opłata przekształceniowa, obowiązująca przez 20 lat. Samorządy natomiast chcą – jak mówi wiceminister – by opłata obowiązywała do końca okresu użytkowania.

Co to jest opłata przekształceniowa?

Opłaty za użytkowanie wieczyste są ważną pozycją w budżetach samorządów. Szczególnie że w ostatnich latach wartość gruntów mocno rosła, a wraz z nią wysokość opłat. Dla przykładu, w zeszłym roku Kraków zebrał 31,8 mln zł, podczas gdy pięć lat wcześniej było to 24,8 mln zł . Do kasy Gdańska wpłynęło natomiast 39,7 mln zł, czyli ponad dwukrotnie więcej niż 10 lat wcześniej. Jak wylicza Asseco Data System, za taką kwotę można byłoby zbudować sześć przedszkoli.

Dzisiaj, jeśli jesteśmy właścicielami nieruchomości, która stoi na gruncie należącym do państwa lub samorządu, to musimy płacić za użytkowanie wieczyste. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to danina ta zostanie zastąpiona opłatą przekształceniową. Właściciele mieszkań, garaży albo miejsc postojowych mają ją płacić przez 20 lat, a właściciele pozostałych lokali przez 33 lata. Opłata przekształceniowa ma wynosić tyle, ile opłata za użytkowanie wieczyste obowiązująca 1 stycznia 2017 r. Terminy również się nie zmienią. Trzeba będzie płacić tak, jak za użytkowanie wieczyste, do końca marca każdego roku. Ale będzie też można zapłacić na raz.

Ministerstwo przewiduje też, że opłata będzie mogła być waloryzowana. Innymi słowy, samorząd będzie mógł ją podnieść, ale nie częściej, niż raz na trzy lata. Będzie też mógł utrzymać system bonifikat, który funkcjonuje obecnie przy opłatach za użytkowanie wieczyste.

Początkowo ustawa miała wejść w życie na początku tego roku. Prace się jednak przeciągnęły, teraz Ministerstwo Infrastruktury liczy, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca br.

Źródło:
http://www.money.pl/gospo...,0,2296201.html

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10021
Skąd: Lubin
Wysłany: Pią Kwi 14, 2017 10:00

Użytkowanie wieczyste pod mieszkaniówką przekształci się we własność

Użytkowanie wieczyste pod mieszkaniówką przekształci się we własność - taka deklaracja pada ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. I to mimo że projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów od listopada zeszłego roku tkwi na etapie prac w rządowym centrum legislacji.

- Projekt znajduje się w opiniowaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Przyjęcie stanowiska komisji zaplanowano na 26 kwietnia 2017 r. Niezwłocznie po jego uzyskaniu projekt zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, a następnie pod obrady Rady Ministrów - wyjaśnia Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

- Prawdopodobnie nastąpi to w pierwszych dniach maja tego roku - zaznacza minister Smoliński.

W jego ocenie termin wejścia w życie nowych rozwiązań - a więc 1 lipca 2017 tego r. - nie jest zagrożony.

Przypomnijmy, opisywany projekt pierwotnie zakładał, że przekształcenie użytkowania wieczystego we własność dotyczyć będzie właścicieli mieszkań i lokali użytkowych znajdujących się w budynkach wielolokalowych (w których co najmniej 51 proc. lokali to mieszkania). Osoby te 1 stycznia 2017 r. - z mocy prawa - miały stać się współwłaścicielami gruntów, na których stał dany obiekt. Po konsultacjach projekt jednak ewoluował, a termin wejścia w życie nowych rozwiązań został przesunięty.

Obecna wersja dokumentu zakłada, że ustawa uwłaszczeniowa znajdzie zastosowanie również do domów jednorodzinnych położonych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, a rozwiązania wejdą już za parę miesięcy.

- Dla ponad 1,5 mln użytkowników wieczystych, w tym w szczególności właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych, zakończy się problem braku możliwości przekształcenia spowodowanego przez niewydolne dziś procedury. Ustawowe przekształcenie praw rozwiąże problem skokowych podwyżek opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego. Polacy mieszkający na gruntach publicznych zyskają wreszcie stabilne i trwałe prawo - przekonuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy MIiB.

(…)

Czytaj więcej na:
http://biznes.interia.pl/..._campaign=other

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10021
Skąd: Lubin
Wysłany: Pią Maj 05, 2017 08:58

Koniec użytkowania wieczystego coraz bliżej. Ale samorządy się buntują

Całkowite przekształcenie użytkowania wieczystego we własność już coraz bliżej. Projekt ustawy niedługo może pojawić się na obradach Rady Ministrów. Samorządom jednak taka zmiana się nie podoba. Wskazują bowiem, że mogą na tym dużo stracić. Na dodatek Polacy też mogą dostać mocno po kieszeni.

Opłaty za użytkowanie wieczyste są ważną pozycją w budżetach samorządów. Szczególnie że w ostatnich latach wartość gruntów mocno rosła, a wraz z nią wysokość opłat. Dla przykładu, w zeszłym roku Kraków zebrał 31,8 mln zł, podczas gdy pięć lat wcześniej było to 24,8 mln zł . Do kasy Gdańska wpłynęło natomiast 39,7 mln zł, czyli ponad dwukrotnie więcej niż 10 lat wcześniej. Jak wylicza Asseco Data System, za taką kwotę można byłoby zbudować sześć przedszkoli.

Wraz z wejściem w życie ustawy opłaty za użytkowanie miałyby zniknąć. Ich miejsce zajęłyby tzw. opłaty przekształceniowe, które właściciele musieliby płacić przez 20 lat. Opłata miałaby wynosić tyle, ile ta za użytkowanie wieczyste obowiązująca 1 stycznia 2017 r. Terminy również się nie zmienią. Trzeba będzie płacić tak, jak za użytkowanie wieczyste, do końca marca każdego roku. Ale będzie też można zapłacić na raz.

Problem w tym, że taki system nie podoba się samorządom, które wskazują na niedoskonałości projektu.

Ta sama ulica, inna opłata

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do pisma wystosowanego do ministerstwa przez prezydenta Gliwic i przewodniczącego Związku Miast Polskich Zygmunta Frankiewicza.

Wskazuje on przykład dwóch sąsiadujących ze sobą nieruchomości. W jednej z nich dokonano w ubiegłym roku aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste i wynosi ona 701 zł rocznie. Opłata przekształceniowa wyniesie więc w sumie dwudziestokrotność tej kwoty, czyli nieco ponad 14 tys. zł.

W przypadku drugiej nieruchomości, w której opłata za użytkowanie wieczyste nie została zaktualizowana z uwagi na śmierć użytkownika, to 88 zł. Tu opłata przekształceniowa to ledwie 1760 zł, więc prawie 10 razy mniej niż w przypadku sąsiedniej nieruchomości.

To jednak nie wzrusza resortu. - Samorządy zobowiązane są na bieżąco dbać o to, aby opłaty roczne pobierane za użytkowanie wieczyste były aktualne. Na przestrzeni lat dokonywały aktualizacji raz na trzy lata. Niektóre gminy dobrowolnie nie korzystały z tej możliwości - przypomina na łamach "DGP" Szymon Huptyś, rzecznik MIB.

Nie zdążą zaktualizować opłat

Problem samorządów tkwi w tym, że teraz aktualizacji dokonać już nie można, bo w myśl przepisów taka podwyżka i tak zaczęłaby obowiązywać dopiero od stycznia następnego roku kalendarzowego.

- Wejście w życie ustawy z zachowaniem proponowanych w niej terminów spowoduje, że wszystkie działania podejmowane przez podmioty publiczne w bieżącym roku w zakresie aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne będą bezprzedmiotowe - zwraca uwagę Tomasz Woś, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

Ustawa ma natomiast wejść w życie z początkiem lipca 2017 r. Początkowo miało to być pół roku wcześniej, ale w ministerstwie nie zdążyli z pracami. Samorządy chcą, by początek obowiązywania nowych przepisów jeszcze bardziej odsunąć w czasie - najlepiej na początek przyszłego roku kalendarzowego. Wtedy zdążyłyby dokonać odpowiednich aktualizacji.

Prace trwają od kilku miesięcy

Prace nad projektem autorstwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa trwają już od kilku miesięcy, o czym informowaliśmy na bieżąco w money.pl. Główne założenie nowelizacji jest takie, że właściciele mieszkań, będący obecnie współużytkownikami wieczystymi gruntu pod ich blokiem, staną się z mocy ustawy współwłaścicielami gruntu.

Jest jednak kilka obostrzeń - ustawa ma dotyczyć tych gruntów, gdzie stoją domy jednorodzinne albo budynki, w których ponad połowa lokali to mieszkania. Oznacza to, że ustawa nie obejmie wszystkich gruntów należących do państwa albo samorządów. Ministerstwo szacuje, że uwłaszczenie obejmie około 20 proc. tych nieruchomości.

- Nigdzie na świecie nie ma czegoś takiego, że płacę za coś, czego nie jestem właścicielem. Bo doszło do tego, że użytkowanie wieczyste ma taką samą wartość rynkową jak własność – mówił niedawno wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński.

- I w tym jest problem, że ktoś kupuje na przykład mieszkanie na rynku, płaci jak za własność za coś, co własnością nie jest – dodawał wiceszef resortu. - A następnie, jak chce przekształcić prawo do użytkowania we własność, musi zapłacić jeszcze raz. W innych krajach nie ma czegoś takiego. U nas tak się historycznie przełożyło, że tak się płaci.

Źródło:
http://finanse.wp.pl/kat,...l?ticaid=119179

Podpis użytkownika:
   
tyka
Bywalec


Wiek: 31
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 132
Wysłany: Wto Maj 09, 2017 07:50

Rzeczywiście teraz o tym głośno się zrobiło. Ja na szczęście tego problemu nie mam, mam mieszkanie własnościowe.

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10021
Skąd: Lubin
Wysłany: Wto Maj 09, 2017 08:23

Są jednak tacy, którzy też mają mieszkania własnościowe, ale grunt pod nim jest własnością gminy. A ta z kolei kombinuje wyburzanie bloków mieszkalnych w celu, najpierw chęci odsłonięcia kościoła, a potem wybrukowania placu w centrum miasta i nazwania tego szumnie „traktem historycznym” albo stworzenia tam parkingu dla samochodów w samym centrum rynku – kombinuje przy tym ze specustawą dla uzasadnienia "wielkiej wagi" takich zamiarów dla społeczności lokalnej (trzeba wyburzyć będące jeszcze w dobrym stanie bloki mieszkalne aby mieszkańcy rynku i interesanci urzędu miasta umieszczonego w ratuszu mieli gdzie zaparkować swoje samochody)… Przy okazji jest też plan zniszczenia zieleni nieopodal tych bloków w podobnym celu…

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10021
Skąd: Lubin
Wysłany: Czw Maj 11, 2017 19:08

Smoliński: Ustawa uwłaszczeniowa przyniesie ulgę wielu Polakom

- Rządowy projekt przekształcający użytkowanie wieczyste we własność przyniesie ulgę wielu Polakom. Nie będą już zaskakiwani podwyżkami opłat - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Może z niego skorzystać ok. 1,5 mln użytkowników wieczystych.

Rząd chce po wakacjach wprowadzić "ustawę o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów". Projekt czeka na rozpatrzenie przez Radę Ministrów.

- Wprowadzimy go w lipcu, najpóźniej w październiku, jeżeli coś się nie powiedzie - poinformował Kazimierz Smoliński. Dodał, że "rząd chce, aby projekt wszedł w życie na początku kwartału".

(…)

Czytaj więcej na:
http://biznes.interia.pl/..._campaign=other

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10021
Skąd: Lubin
Wysłany: Wto Maj 30, 2017 13:22

UE: Zamrożenie przez uwłaszczenie: Wprowadzenie własności zamiast użytkowania opóźni sprzedaż mieszkań deweloperskich

Ustawa doprowadzi do kilkumiesięcznych opóźnień w sprzedaży mieszkań deweloperskich i podważy zasadę równego traktowania.

O wskazane wyżej zarzuty powiększyła się lista uwag do ustawy uwłaszczeniowej. Wszystko wskazuje też na to, że ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów wejdzie w życie z poślizgiem. Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa już oficjalnie przyznają, że 1 lipca 2017 r. jako termin powszechnego uwłaszczenia gruntów pod mieszkaniówką jest coraz mniej realny.

- Na pewno jednak dojdzie do tego szybciej niż 1 stycznia 2018 r. - zadeklarowała Małgorzata Kutyła, dyrektor departamentu gospodarki nieruchomościami MIB podczas niedawnej debaty.

Prace trwają od sierpnia zeszłego roku i utknęły na etapie rządowego procesu legislacyjnego. Materia do uregulowania jest bowiem trudna i budzi wiele emocji - głównie w samorządach. Plany likwidacji użytkowania to temat przewijający się zresztą już od 20 lat.

- Resort włożył już bardzo dużo pracy w ten projekt. Jego nowa wersja ma zdecydowanie lepszy kształt niż jesienna - mówi notariusz Anna Dańko-Roesler, prezes Stowarzyszenia Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgubne zaświadczenie

Do ideału trochę jednak brakuje. Wątpliwości budzi mechanizm prowadzący do formalnego stania się właścicielem nieruchomości. Uwłaszczenie odbyć się ma z mocy prawa, zgodnie jednak z art. 2 projektu podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków stanowić ma zaświadczenie o przekształceniu. Te w przypadku gruntów będących własnością Skarbu Państwa wydawać będzie starosta, a w przypadku nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego wójt, burmistrz albo prezydent miasta.

Ustalono, że na wydanie zaświadczenia organ będzie miał 12 miesięcy, a jeśli zawnioskuje o to uwłaszczony - cztery. I tu pojawia się problem.

- Projekt w obecnym kształcie może spowodować istotne opóźnienia w przekazywaniu nabywcom własności mieszkań deweloperskich. Jeśli bowiem w momencie uwłaszczenia w danej inwestycji były już wyodrębnione i sprzedane lokale, ci, którzy nabędą mieszkania po dacie przekształcenia, będą musieli oczekiwać na wydanie zaświadczenia cztery miesiące. Dopiero wtedy w księdze wieczystej nieruchomości pojawi się odpowiednia wzmianka. To zaś oznacza, że w tym czasie nie będziemy mogli przystępować do aktów notarialnych - wskazuje radca prawny Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jego obawy potwierdzają inni eksperci.

- Aktualne brzmienie projektu spowoduje, że inwestorzy nie będą mogli wywiązać się z umów deweloperskich, a nabywcy mieszkań zmuszeni będą przez dłuższy czas płacić wyższe ubezpieczenie pomostowe - przyznaje notariusz Anna Dańko-Roesler.

I pyta, co stanie się, gdy organowi nie uda się wydać dokumentu w okresie cztery miesięcy.

- W mojej ocenie na wydanie zaświadczenia przy opóźnionym przekształceniu organy powinny mieć miesiąc. Taki termin przyjęty został dla podobnych spraw w kodeksie postępowania administracyjnego - akcentuje.

W przypadku mieszkań w inwestycjach sprzedawanych po dacie uwłaszczenia termin na wydanie zaświadczenia będzie krótszy, bo dwumiesięczny.

Rządowy może więcej

Ustawa ma także zamknąć możliwość ustanawiania użytkowania wieczystego na cele budownictwa mieszkaniowego. Przewidziano jednak wyjątek. Obostrzenie nie będzie dotyczyć "umów zawieranych w celu realizacji roszczeń o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste oraz w celu realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego".

- W naszej ocenie stanowi to nieuzasadnione uprzywilejowanie podmiotów nabywających grunty w celu realizacji programu rządowego w stosunku do pozostałych podmiotów. Naruszać to może zasadę równości, która powinna obowiązywać wszystkie podmioty na rynku niezależnie od tego, czy należą do sektora prywatnego czy publicznego - uważa Płochocki.

Jego zdaniem preferencje podmiotowe, przedmiotowe, a także niejednolite zasady dostępu do rynku nieruchomości stanowią nieuprawnioną ingerencję w zasady konkurencji jako dobra społecznie pożądanego. Co stawia pozostałe podmioty obrotu gospodarczego w dużo gorszej sytuacji.

Czytaj więcej na:
http://biznes.interia.pl/..._campaign=other

Podpis użytkownika:
   
Elinor
Początkujący


Dołączył: 12 Gru 2016
Posty: 81
Wysłany: Sro Maj 31, 2017 17:40

w takich kwestiach to chyba najbezpieczniej skonsultować się z notariuszem.

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10021
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Cze 05, 2017 07:55

... i najlepiej z uczciwym...

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10021
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Cze 05, 2017 07:59

Użytkowanie wieczyste. Smoliński: przekształcenie we własność od 1 października

Projekt ustawy, która spowoduje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, może wejść w życie od 1 października. Dzięki tej ustawie Polacy staną się faktycznymi właścicielami gruntów - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

- Z przekształcenia może skorzystać ok. 1,5 mln użytkowników wieczystych - powiedział Kazimierz Smoliński. - Projekt ustawy dotyczy gruntów m.in. pod budownictwem wielorodzinnym, pod domami jednorodzinnymi, lokalami użytkowymi, a także pod lokalami usługowymi, które znajdują się w budynkach, gdzie są lokale mieszkalne - dodał wiceminister.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w stosunku do przedstawionego w ubiegłym roku pierwszego projektu, aktualna wersja jest korzystniejsza dla użytkowników wieczystych. Jak wyjaśnił Kazimierz Smoliński, "pierwotnie opracowany projekt, dotyczący przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym, był przedłożony Stałemu Komitetowi Rady Ministrów już w listopadzie ubiegłego roku". - Jednak wobec zalecenia, aby objąć przekształceniem wszystkie grunty zabudowane na cele mieszkaniowe, przeprowadzone zostały dodatkowe uzgodnienia międzyresortowe w celu rozszerzenia przekształcenia również na grunty zabudowane domami jednorodzinnymi - wskazał.

Jak przyznał wiceminister, "w konsekwencji powstał nowy projekt, obejmujący zakresem wszystkie grunty oddane w użytkowanie wieczyste, zabudowane na cele mieszkaniowe, położone na terenie całego kraju, w tym na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Warunkiem jest jedynie zabudowa zaspokajająca potrzeby mieszkaniowe użytkownika wieczystego oraz uregulowany stan prawny gruntu, który pozwala na oddanie tego gruntu w użytkowanie wieczyste".

- Ustawa będzie miała powszechniejsze zastosowanie - dotyczy gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, ale także gruntów, na których są lokale użytkowe, jako pomieszczenia przynależne do lokali mieszkalnych, na przykład garaże - powiedział wiceszef MIB.

Jak wyjaśnił, do projektu ustawy wprowadzono przepis przewidujący przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych garażami oraz gruntów, na których urządzono miejsca postojowe. - Jednak samorządy terytorialne, na które oddziaływać będzie projektowana ustawa, opiniując projekt w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, zakwestionowały powyższy przepis - tłumaczył wiceminister.

Problemem - tłumaczył - była tymczasowość lokalizacji wielu garaży, a nawet samowolne urządzanie garaży na terenach nieprzeznaczonych do tego rodzaju inwestycji. - W projekcie pozostała możliwość przekształcenia jedynie garaży przynależnych do lokali mieszkalnych - zaznaczył Kazimierz Smoliński.

Przekształcenie obejmie także dużą część tzw. hal garażowych, zlokalizowanych pod budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi (często w praktyce są one traktowane jako lokale użytkowe). - Jeżeli takiemu lokalowi przysługuje udział w użytkowaniu wieczystym gruntu, na którym posadowiony jest budynek, będzie on podlegał przekształceniu - wyjaśnił wiceminister.

Projekt ustawy obejmuje także lokale usługowe. - Zgodnie z zasadą prawa cywilnego, dotyczącą jednorodnych praw do gruntu, przekształceniem muszą zostać objęte wszystkie udziały, także te związane z lokalami usługowymi - zaznaczył wiceminister.

Smoliński podkreślił: "Od początku chcieliśmy jak najszybszego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność". - Musieliśmy jednak wyjaśnić z samorządami ich wątpliwości dotyczące naszych propozycji - dodał.

Jak mówił, obecnie projekt ma pozytywną rekomendację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i wkrótce zostanie przyjęty przez rząd. - Pierwszym terminem, w którym może wejść w życie, uwzględniając kalendarz posiedzeń Sejmu, jest 1 października 2017 r."- powiedział Smoliński.

1,5 mln Polaków otrzyma grunty na własność

Projekt zakłada, że Polacy, którzy są wieczystymi użytkownikami gruntów, staną się z określonym w ustawie dniem ich właścicielami. Za ziemię zapłacą opłatę przekształceniową w wysokości 20 rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, która może być rozłożona na 20 lat. Po tym czasie nie będą już musieli wnosić opłat. Zgodnie z projektem będzie można spłacić całość w jednej racie, a wtedy właściciel dostanie od Skarbu Państwa 50 proc. ulgi. Jednak ulga dotyczy jedynie ziemi Skarbu Państwa, gminy za własne grunty będą mogły ją zastosować, ale będzie to leżeć w ich gestii. Ulga nie dotyczy lokali usługowych. Podstawą naliczenia opłat przekształceniowych będzie opłata za użytkowanie wieczyste obowiązująca w dniu 1 stycznia 2017 r.

Projekt ustawy 30 maja br. został rozpatrzony przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Następnie będzie rozpatrywany przez Stały Komitet Rady Ministrów, a potem przez Radę Ministrów. Po zaakceptowaniu przez rząd trafi do Sejmu.

Źródło:
http://www.money.pl/gospo...,0,2329360.html

Podpis użytkownika:
   
Zloty
Bywalec


Dołączył: 23 Cze 2015
Posty: 118
Wysłany: Sro Cze 14, 2017 10:45

No i dobrze bo to jeszcze relikt z PRL-u, jeszcze te spóldzielnie powinni zlikwidowac.

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10021
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Mar 05, 2018 13:48

Własność zamiast użytkowania wieczystego. Właściciele mieszkań i domów czekają na nowe przepisy

Prawdopodobnie już od 1 stycznia 2019 r. grunty pod blokami i domami oddane w użytkowanie wieczyste przekształcą się we własność - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju będzie kontynuować prace nad ustawą w tej sprawie. "W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali, a to nie jest proste. Dlatego prace się przeciągają, a Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt ministerstwu do dopracowania" - tłumaczy Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, na łamach "Rz".

"Chcemy, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Mam nadzieję, że to się uda" - dodaje wiceminister.

Kilka milionów właścicieli mieszkań czeka na nowe przepisy

Chodzi o projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów. Termin wejścia tych przepisów kilkakrotnie przekładano. Tymczasem czeka na nie kilka milionów właścicieli mieszkań oraz domów jednorodzinnych, a także same samorządy.

Jak informuje "Rz" nic jednak za darmo. "Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych będą wnosić opłatę przekształceniową przez 20 lat, a właściciele lokali użytkowych w blokach, w tym garaży podziemnych - przez 33 lata".

Komentarz internautki:

Grażyna Niewiadomska
To jest fundament pod podatek katastralny, który nie może być wprowadzony gdy jest wieczysta dzierżawa.

Źródło:
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/zamiana-uzytkowania-wieczystego-gruntu-na-wlasnosc-mieszkanie/75xrexl

*"(...) Termin wejścia tych przepisów kilkakrotnie przekładano (...)" "Mocowanie się" z tą ustawą trwa już ponad rok...

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  
Please enable / Proszę włączyć JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.