forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » PRACA Poprzedni temat :: Następny temat
PRACA
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14777
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lip 05, 2012 11:38

Tajemnica wynagrodzenia

02.07.2012, 13:09


Obecnie staram się o podwyżkę, wiem ile zarabiają moi koledzy z zespołu bo często o tym rozmawiamy. Z tego względu, że jesteśmy wszyscy na tych samych stanowiskach chciałbym zarabiać podobnie. Mój szef twierdzi jednak, że nie mamy prawa dyskutować o tym, ile wynoszą nasze płace i chce w najbliższym czasie wprowadzić do regulaminu pracy klauzulę poufności wynagrodzeń. Czy ma do tego prawo?Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracowników. Udzielenie przez pracodawcę informacji o wysokości zarobków pracownika bez wcześniejszej jego zgody może spowodować naruszenie jego dóbr osobistych i narazić pracodawcę na odpowiedzialność cywilną.

Pracodawca będąc administratorem danych swoich pracowników ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych o wysokości ich wynagrodzeń. Przykładowo, umożliwienie pracownikom wglądu do zbiorczej listy płac zawierającej dane o wynagrodzeniach innych pracowników stanowi naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych i naraża pracodawcę na odpowiedzialność prawną. Oczywiście w sytuacjach określonych prawem, pracodawca ma obowiązek przekazania danych o wysokości wynagrodzeń, ale dotyczy to np. ZUS-u czy organów skarbowych.

Pracodawcy coraz częściej wprowadzają do umów o pracę czy regulaminów pracy klauzule poufności wynagrodzeń, które zabraniają pracownikom dyskutowania i ujawniania innym pracownikom wysokości swoich zarobków, często pod groźbą kary lub zwolnienia z pracy. Kodeks pracy nie zawiera regulacji dotyczących kwestii klauzuli poufności wynagrodzeń pracowników. Pracodawcy uzasadniają ich wprowadzanie z jednej strony ochroną danych osobowych pracowników, z drugiej strony interesem firmy. Powołując się na ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji utajniają dane o wynagrodzeniach jako dane o wartości gospodarczej dla firmy, których ujawnienie może narazić pracownika na odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Z pewnością ujawnienie informacji o wysokości własnych zarobków nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. W pewnych wyjątkowych sytuacjach (np. narażających pracodawcę na szkodę) może natomiast być podstawą do stosowania kar porządkowych czy wypowiedzenia umowy.

Opisana przez Pana sytuacja nie wskazuje na to, żeby interes pracodawcy był zagrożony. Rozmowa pracowników o zarobkach w tym wypadku służy jedynie zweryfikowaniu czy nie są oni dyskryminowani pod względem płacy.

Klauzula poufności służy ochronie danych osobowych pracowników, a z drugiej strony zakaz rozmów o wysokości wynagrodzeń powoduje negatywne skutki, jak np. brak możliwości weryfikacji przez pracowników czy pracodawca przeciwdziała dyskryminacji płacowej. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej pracodawca nie ma podstaw do wprowadzania klauzuli poufności wynagrodzeń pracowników. Ministerstwo wskazuje m.in. na brak podstaw do interpretacji zapisu o obowiązku dbania o dobro zakładu pracy jako oznaczającego nieujawnianie wysokości wynagrodzenia.

Justyna Metelska, adwokat w TGC Corporate Lawyers

źródło: http://www.prawo.egospoda...nia,1,34,3.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14777
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lip 05, 2012 11:49

Z obowiązującym kodeksem pracy, każdy może się zapoznać tutaj : http://www.prawo.egospoda...sy/kodeks-pracy

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14777
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lip 06, 2012 11:49

Zadbaj o swój wizerunek w sieci

05.07.2012, 00:20


Nikt nie wie, ilu kandydatów do nowej pracy martwi się swoim wizerunkiem w sieci, i tym, jak może on wpłynąć na ich perspektywy zawodowe. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę że to, jak są postrzegani w wirtualnym świecie może oddziaływać na ich pracę w realnym świecie. Wpływ może mieć wszystko: posty na forach, filmiki, zdjęcia, blogi, a nawet maile wysyłane do przyjaciół. Obiegowa teoria głosi, że to co w sieci pojawi się raz, zostaje tam już na zawsze. Co jednak robić, gdy znaleźliśmy coś niepokojącego na temat naszej osoby? Poniżej kilka wskazówek, jak można cofnąć szkody.


Ustal zakres szkód

Wstukaj swoje imię i nazwisko do wyszukiwarek Google, MSN czy Yahoo. Ustaw sobie opcję Google Alerts. Jeśli informacje o Tobie będą aktualizowane, dostaniesz powiadomienie mailem. Jednak monitorowanie w ten sposób swojej reputacji online jest czasochłonne. Są specjalne serwisy, które robią to za Ciebie. Np. reputation.com – zbiera o Tobie informacje m.in. z blogów czy serwisów społecznościowych i przysyła w formie miesięcznych zestawień.

Materiał w sieci nie musi być kompromitujący, by Ci zaszkodzić. „Jeśli jednak budzi on jakiekolwiek zastrzeżenia w stosunku do kandydata, pracodawca najprawdopodobniej go nie zatrudni” – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Poproś o usunięcie

Możesz także poprosić właściciela danej strony o usunięcie materiału. Wyjaśnij rzeczowo, dlaczego Ci na tym zależy. Jeśli materiał obraża Cię lub zniesławia, chroni Cię Kodeks Prawa Cywilnego i „Ustawa o ochronie danych osobowych” z dn. 29.08.1997 r., na które możesz się powołać. Ochronie podlegają przede wszystkim wizerunek, dane osobowe oraz wszelkie inne informacje umożliwiające Twoją identyfikację (np. linki do profili na serwisach społecznościowych). Jeśli ktoś zamieścił je bez Twojej zgody, masz prawo domagać się ich usunięcia. Jeśli mimo takich argumentów autor nie chce tego zrobić – możesz wytoczyć mu proces z powództwa cywilnego.


Wynajmij fachowców


Jak grzyby po deszczu powstają firmy, które profesjonalnie zajmują się dbaniem o reputację w sieci. Polega to m.in. na monitorowaniu informacji na Twój temat i pozycjonowaniu stron www – te najkorzystniejsze dla Ciebie windują na pierwsze pozycje w wyszukiwarkach, a te mniej wygodne – spychają w otchłanie internetowej przepaści. Niestety usługi takich firm kosztują zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, w zależności od zakresu działań. Reputacja ma swoją cenę i wartość. Surfując po sieci, warto o tym pamiętać i myśleć dwa razy zanim się coś zrobi.

źródło: http://www.praca.egospoda...eci,1,46,1.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14777
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Lip 09, 2012 09:46


Negocjowanie wynagrodzenia - jakie pytania zadać?


08.07.2012, 00:10


Negocjowanie wynagrodzenia - jakie pytania zadać?Sposób negocjacji wynagrodzenia, mówi potencjalnemu pracodawcy nie tylko o tym ile chciałbyś zarabiać, ale również czy potrafisz dobrze rozmawiać na temat pieniędzy. Ta umiejętność z kolei może być wartościowa dla szefa.Aby wygrać negocjacje w sprawie wynagrodzenia, nie możesz się poddawać. Nie porzucaj tematu, dopóki nie uzyskasz wszystkiego, o co się starałeś, niezależnie od tego czy jest to dodatkowy pakiet zdrowotny, czy zwrot kosztów opiekunki do dziecka.

Zawsze istnieje pewne ryzyko związane z pytaniami o podwyżkę, ale zawsze warto pytać potencjalnego pracodawcę jeszcze zanim zdecydujesz o podjęciu pracy. Jeśli firma jest otwarta w kwestiach związanych z wynagrodzeniami, lepiej wiedzieć o tym z góry.

Negocjacje wynagrodzenia mogą stanowić punkt rozmowy, w którym zabłyśniesz. Pamiętaj! Osoba po drugiej stronie Cię ocenia. Dobrze przeprowadzona rozmowa pokaże rozmówcy, że potrafisz komunikować się z innymi. Po otrzymaniu oferty nie trać czujności, bowiem wciąż jesteś na linii ognia.

Aby upewnić się, iż otrzymasz wszystko, na co zasługujesz radzimy zadać 10 poniższych pytań:

1. Dziękuję – czy mam rozumieć, że jest to wiążąca oferta pracy?

Mówiąc “dziękuję” zaprezentujesz się jako uprzejmy profesjonalista oraz bez problemu upewnisz się, czy otrzymałeś daną ofertę pracy.

2. Czy możemy negocjować?

Kiedy na rozmowie zostanie Ci przedstawione wynagrodzenie, warto zapytać, czy jest to ostateczna propozycja. Jeśli odpowiedź brzmi „nie” możesz przejść do dalszych negocjacji.

3. Czy to jest tylko podstawa?

Pytanie dotyczące zaproponowanej kwoty, czy zawiera ona premie, czy jest to tylko podstawa pozwoli rozmówcy zobaczyć, czy jesteś zainteresowany szczegółami dotyczącymi systemu premiowego, bonusów oraz akcji, i otworzy szansę na zadanie innych pytań związanych z wynagrodzeniem.

4. Do kiedy mam czas na podjęcie decyzji?

Nigdy nie akceptuj propozycji pracy natychmiast. Będziesz postrzegany jako skuteczniejszy, jeśli pozostawisz sobie czas na zastanowienie. Dodatkowo będziesz mógł przemyśleć swoją strategię negocjacyjną. Zawsze możesz powiedzieć: „To wspaniała praca i bardzo chciałbym ją podjąć, ale biorąc pod uwagę moje doświadczenia lepiej będzie jeśli jeszcze raz się nad tym zastanowię i wrócę z odpowiedzią”. Nigdy nie mów, że musisz tę ofertę przedyskutować ze swoim partnerem – musisz być pewny siebie i pokazać, że umiesz podejmować decyzje samodzielnie.5. Czy otrzymam ofertę w formie pisemnej?


Nie akceptuj ofert, które nie są w formie pisemnej. Nie wszyscy bowiem są uczciwi. Jeśli odejdziesz z poprzedniej pracy tylko na podstawie ustnych ustaleń, może okazać się, że zostaniesz bez nowego zatrudnienia i możliwości otrzymania odszkodowania.

6. Czy będzie możliwość otrzymania bonusu?


Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, odpowiedz „ok, tylko pytałem”. Brak negocjacji na temat wynagrodzenia nie musi oznaczać braku rozmów na temat innych aspektów umowy, tj. elastycznego czasu pracy, czy innych ważnych dla Ciebie kwestii.

7. Kiedy rozpoczynam pracę?

Jest to sposób na potwierdzenie, czy oferta jest poważna. Większość pracodawców chce, abyś pracę podjął natychmiast, ale wzbudzi to wątpliwości, jeśli od razu się na to zgodzisz. Jeśli opuścisz obecnego pracodawcę bez wcześniejszego zachowania okresu wypowiedzenia, może to spowodować, że pracodawca będzie się zastanawiał czy oby nie zrobisz tego samego w nowej firmie. . Jeśli podjecie nowej pracy wiąże się z opuszczeniem poprzedniej, a nie okresem bezrobocia, zostaw sobie czas na zamknięcie wszystkich spraw oraz krótki odpoczynek.

8. Czy mogę otrzymać zakres obowiązków?

Pytanie to pozwoli zweryfikować, czy praca, którą będziesz wykonywał jest tą, która została Ci zaprezentowana podczas rozmowy oraz czy jesteś ją w stanie wykonywać.

9. Jak i kiedy będę oceniany? Czy na podstawie oceny mojej pracy mogę liczyć na podwyżkę?

To pytanie pozwala Ci dowiedzieć się czy w trakcie ewentualnego zatrudnienia pracodawca dokonuje oceny pracowników oraz kiedy będziesz miał prawo do podwyżki. Te dwie kwestie są często łączone, ale nie zawsze.

10. Jeśli chodzi o dodatkowe korzyści, to czy mogę prosić o więcej szczegółów – od kiedy mogę na nie liczyć?

Jeśli Twoje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne kończy się z okresem zatrudnienia i przed jego uaktywnieniem u nowego pracodawcy możesz się do tego odpowiednio przygotować lub negocjować.

Zadanie tych pytań pozwoli Ci zebrać informacje, a dodatkowo możesz pokazać przyszłemu pracodawcy, jak dobrym jesteś negocjatorem.

źródło: http://www.praca.egospoda...dac,1,46,1.html

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10041
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Lip 09, 2012 16:12

Co studiować, żeby znaleźć pracę?

Oferta kierunków na uczelniach jest naprawdę duża. Możesz zarządzać parafią, studiować wyplatanie koszyków pod wodą, a nawet zostać simpsonologiem. Jednak co wybrać, żeby uchronić się przed bezrobociem? Kogo szukają dziś pracodawcy?

Więcej:
http://biznes.onet.pl/co-...28,1,news-detal

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14777
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Lip 10, 2012 11:45

Szablony CV

Specjalnie dla naszych użytkowników udostępniamy do pobrania bezpłatne gotowe szablony CV (Curriculum Vitae) w formacie doc osób pracujących w różnych branżach i na różnych stanowiskach. Każdy życiorys do ściągnięcia ma inną formę i szatę graficzną.

Więcej : http://www.praca.egospodarka.pl/szablony-cv.thtml

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10041
Skąd: Lubin
Wysłany: Czw Lip 12, 2012 21:27

Dlaczego ludzie odchodzą z pracy?

Aż 89 proc. pracodawców jest przekonanych, że ludzie odchodzą z pracy, bo chcą więcej zarabiać. Tymczasem powody zmiany pracy są zwykle zupełnie inne. Z badania przeprowadzonego na prawie 20 tysiącach odchodzących pracowników wynika, że 88 proc. z nich wcale nie chodzi o pieniądze.

Więcej:
http://praca.wp.pl/title,...,wiadomosc.html

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14777
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lip 12, 2012 22:57

W lubińskim PeBeKa powstał nowy oddział wiertniczy.
Powstał, ponieważ według zapowiedzi zarządu KGHM, w najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na wykonywanie otworów geologiczno-poszukiwawczych i otworów mrożeniowych na rzecz kolejnych planowanych szybów. Powołano już Kierownictwo Robót Wiertniczych Powierzchniowych (KRWP). Kierownikiem oddziału został Andrzej Cozac - absolwent krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, zatrudniony wcześniej m.in. w warszawskim Przedsiębiorstwie Robót Górniczych i Wiertniczych. Obecnie trwa proces poszukiwania i zatrudniania doświadczonych specjalistów.

źródło: http://lubin.naszemiasto....2393b7e23,1,3,8

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14777
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Lip 12, 2012 23:04

Sprawdź średnie zarobki na Twoim stanowisku

Chcesz wiedzieć jakie są średnie zarobki na Twoim stanowisku pracy? Dzięki danym dostępnym w tym dziale masz taką możliwość.

Aby sprawdzić wysokość zarobków brutto dla danego stanowiska (średnia, mediana, kwartyl dolny i górny) oraz odpowiadający mu zakres obowiązków wybierz najpierw dział z listy poniżej, a następnie nazwę stanowiska.

Więcej: http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14777
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lip 13, 2012 10:23

Dla szukających pracy : http://www.praca.egospodarka.pl/ogloszenia/lubin

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10041
Skąd: Lubin
Wysłany: Sob Lip 14, 2012 09:23

Największa liczba bankructw od czterach lat

W okresie od stycznia do końca czerwca 2012 r. ogłoszono upadłość 416 polskich firm. W porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, kiedy to sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 349 przedsiębiorstw, stanowi to wzrost o 19,2 proc. Największy wzrost odnotowano w branży budowlanej.

Więcej:
http://biznes.onet.pl/naj...8,1,prasa-detal

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10041
Skąd: Lubin
Wysłany: Sob Lip 14, 2012 09:29

Jak wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

Młode matki to jedna z grup najmocniej zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy. Jak zadbać o to, by po urlopie wychowawczym bez problemów wrócić do swojej poprzedniej pracy radzą eksperci serwisu pracy Praca.pl

Więcej:
http://biznes.interia.pl/...dziecka,1801351

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10041
Skąd: Lubin
Wysłany: Sob Lip 14, 2012 09:31

Popyt na finansistów

Dla osób z charyzmą Gordona Gekko, intuicją Warrena Buffetta, czy pasją Steve'a Jobs'a, lub po prostu zafascynowanych ekonomicznymi procesami, studia spokrewnione z finansami, czy rynkiem kapitałowym mogą być dobrym rozwiązaniem. Jednak czy chciwy kapitalizm można ujarzmić? Jeśli tak, to na jakiej uczelni zdobyć potrzebne umiejętności? Krótki poradnik dla (nie)zdecydowanych - przyszłych, ale i obecnych finansistów.

Więcej:
http://biznes.interia.pl/...nsistow,1815493

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10041
Skąd: Lubin
Wysłany: Sob Lip 14, 2012 09:34

Żyją na zasiłku i pracują "na czarno"

Coraz więcej bezrobotnych Polaków mieszkających w Norwegii łamie prawo łącząc pracę na czarno z jednoczesnym pobieraniem zasiłku. Świadczenia wyłudzają najczęściej pracownicy sektora budowlanego i osoby pracujące przy sprzątaniu.

Więcej:
http://biznes.interia.pl/...-czarno,1813683

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10041
Skąd: Lubin
Wysłany: Sob Lip 14, 2012 09:41

Praca marzeń! Potrzebują pracowników i świetnie płacą

Oto praca marzeń: dobrze płatna, stawiająca wyzwania, z perspektywami. Tylko gdzie jej szukać? Znawcy rynku pracy nie mają wątpliwości - w sektorze IT, który w Polsce dynamicznie się rozwija i potrzebuje pracowników.

Więcej:
http://praca.wp.pl/title,...,wiadomosc.html

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 37  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  
Please enable / Proszę włączyć JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.