forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Aktualności » Podatek kopalniany Poprzedni temat :: Następny temat
Podatek kopalniany
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Gru 20, 2011 15:10

Miller: Podatek kopalniany to groźna perspektywa

20.12.2011. Radio Elka

Nie milkną echa rządowej propozycji uchwalenia tak zwanego podatku kopalnianego. Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Leszek Miller, który niedawno gościł w Lubinie, uważa, że wprowadzenie w życie takiej daniny to groźna perspektywa dla przyszłości KGHM-u.

Zapowiedziany w expose przez premiera Donalda Tuska podatek od wyrobisk kopalnianych już na wstępie spotkał się z ostrą krytyką niektórych partii w Sejmie. W torpedowaniu tego pomysłu prym wiodą m.in. prominentni działacze SLD. Lubiński poseł lewicy Ryszard Zbrzyzny powiedział, że na "nowoczesnej daninie", jakim ma być podatek kopalniany, zyska tylko budżet państwa, a stracą wszyscy pracownicy Polskiej Miedzi. Obawy te podziela Leszek Miller, były premier, dziś przewodniczący SLD, który ostatnio spotkał się z górnikami skupionymi wokół Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. - Uważam, że to jest groźna perspektywa, bo niewątpliwie obniży konkurencyjność KGHM-u a także wiele innych przedsiębiorstw, które zajmują się wydobyciem kopalin. Wiadomo, że wyższy podatek, to również wyższe koszty, to również i inna cena, co może oznaczać mniej odbiorców na produkowane surowce i kłopoty dla załogi. Myślę, że rząd powienien się nad tym poważnie zastanowić, by nie wprowadzać tak drastycznego podatku, bo wszyscy specjaliści mówią, że gdyby on wszedł w życie, byłby najwyższy na świecie - oceniał Leszek Miller.

Jeśli podatek od wyrobisk kopalnianych zostanie przyjęty, będzie obowiązywał od kwietnia przyszłego roku. (tom)
źródło : http://miedziowe.pl/content/view/54200/495/

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Osiedle: Przylesie
Wysłany: Czw Sty 19, 2017 18:06

Prezes KGHM: Jestem zainteresowany tym tematem

Czy rząd PiS pochyli się nad podatkiem?

Od ponad 4 lat spółka KGHM Polska Miedź SA. jako jedyna firma w Polsce płaci podatek od wydobycia miedzi i srebra. W tym roku miedziowy holding z tego tytułu odda państwu około miliard złotych. "Podatek od kopalin to dla mnie też jest interesujący temat, ale jak wszyscy wiemy, nie jestem osobą decyzyjną. To ustawodawca musi rozważyć, czy dzisiaj jest dobry moment na zmianę formuły tego podatku", komentuje prezes spółki KGHM, Radosław Domagalski - Łabędzki.

Ustawa wprowadzająca w życie podatek od wydobycia niektórych kopalin przeszła głosami ówczesnej koalicji parlamentarnej PO-PSL. Danina narzucona na firmę KGHM Polska Miedź S.A. obowiązuje od 18 kwietnia 2012r. Podczas kampanii wyborczej działacze Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie podkreślali, że podatek jest krzywdzący, niesprawiedliwy i gdy PiS dojdzie do władzy, nowy rząd tę daninę zrzuci z Polskiej Miedzi.

Po przejęciu władzy, rząd premier Beaty Szydło skupił się jednak na priorytetowych dla siebie zadaniach: projekcie 500 plus, obniżenia wieku emerytalnego czy wprowadzenia nowej reformy systemu szkolnictwa, odkładając na bok temat miedziowego podatku. Parlamentarzyści PiS wybrani w Zagłębiu Miedziowym liczą, że w tym roku rząd pochyli się nad propozycją nowego naliczania wysokości podatku, choć najlepiej dla regionu byłoby oczywiście całkowite zniesienie tej daniny.

Prezes miedziowej spółki sam jest zainteresowany, jak potoczą się losy podatku od miedzi i srebra. - Podatek od wydobycia niektórych kopalin to dla mnie bardzo interesujący temat, natomiast ja nie jestem osobą decyzyjną w tym temacie. To jest decyzja ustawodawcy, który musi rozważyć, czy jest dobry moment na zmianę formuły podatku czy też nie. Jeżeli ta dyskusja osiągnie jakiś szerszy zasięg, to na pewno będziemy - jako główny zainteresowany - brać w niej udział - komentuje całą sprawę szef Polskiej Miedzi, Radosław Domagalski - Łabędzki.

W najbliższy piątek, do Głogowa i Polkowic przyjedzie prezydent RP, Andrzej Duda. Być może podczas otwartego spotkania z mieszkańcami Polkowic (Szkoła Podstawowa nr 2 przy Dąbrowskiego, godz. 18.) pojawią się nowe informacje odnośnie tego podatku, który także przez Andrzeja Dudę (w trakcie kampanii prezydenckiej-przyp.red.) był mocno krytykowany.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/82162/495/

Podpis użytkownika:

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu