forum LUBIN pl -  Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl -  Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl - Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Deputat węglowy w KGHM Poprzedni temat :: Następny temat
Deputat węglowy w KGHM
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Mar 04, 2011 12:41

Zachłanność górników miedziowych nie zna granic. Ja się pytam, z jakiej racji naszym górnikom przysługuje deputat węglowy ? Co oni mają wspólnego z węglem ? Pewna moja znajoma pracując w nieistniejącym już lubińskim zakładzie o nazwie ,,Moda Dolnośląska" , również otrzymywała deputat węglowy. Zarówno ci z ,,Mody Dolnośląskiej" jak i górnicy miedziowi, wywalczyli te przywileje w czasach PRL-u. Skutek jest taki, że mieliśmy Polskę taką , jaką mieliśmy. Zatem zasadne jest pytanie, dlaczego pewne relikty przeszłości funkcjonują nadal. Kolejarze też mają deputat węglowy, ale ten przywilej nabyli w czasach , gdy 100% goszczących na tym forum nie było jeszcze na świecie, bo zaistniał on przed II Wojną Światową. Ale przynajmniej można powiedzieć, że pracownicy PKP z węglem mieli coś wspólnego, bo przewozili go swoimi wagonami. A górnicy kopalń miedzi, albo krawcy ? Sami sobie odpowiedzcie.

=======================

Dla kogo kasa ?

04.03.2011. Radio Elka

Wynagrodzenia w KGHM w porównaniu do średniej branżowej są wysokie - mówił na konferencji w Warszawie Herbert Wirth, prezes Polskiej Miedzi. W tym roku zarobki będą jeszcze większe dzięki rekordowemu zyskowi, jaki wypracowała spółka.

Jak przekonywał prezes Wirth, wysokość płac w KGHM zależy zasadniczo od dwóch rzeczy: zysku spółki i ceny węgla. Kombinat płaci swoim pracownikom deputat węglowy. Pracownikowi dołowemu przysługuje 8 ton deputatu, a pracownikowi powierzchniowemu 6 ton, do tego dochodzi tzw. węgiel emerycki.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na wynagrodzenie jest fakt przeszeregowania. - Związki zawodowe żądały, żebyśmy przeszeregowali całą załogę. Oczywiście zarząd od dwóch lat mówi: nie i taka polityka będzie dalej. Natomiast chcemy doceniać i będziemy doceniać tych, którzy pracują tam na dole, dlatego, że oni poza wykonywaniem tej pracy, narażają swoje życie. Ci pracownicy, według moje osobistej oceny, powinni zarabiać więcej i dla nich uruchamiane są podwyżki - mówi Herbert Wirth.

Związki zawodowe wynegocjowały umowę, dzięki której pracownicy uczestniczą w podziale zysku. - Przy zysku 4 mld zł maksymalna partycypacja wynosi 24 procent rocznych dochodów pracownika - tłumaczy Wirth - ale to wcale nie oznacza, że pracownicy są zadowoleni.
Przypomnijmy, że właśnie zakończyły się referenda strajkowe w oddziałach KGHM. Pracownicy domagali się, oprócz gwarancji pracy, po 300 zł podwyżki dla całej załogi. Nie ma w tej sprawie porozumienia między zarządem spółki a zawiązkami. Sytuację zaognił fakt, że kilka miesięcy temu wynagrodzenia zarządu KGHM wzrosły niemal dwukrotnie.
(mon)

źródło : http://miedziowe.pl/content/view/47912/495/

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Sro Maj 15, 2013 12:14, w całości zmieniany 2 razy

Freetekk
[Usunięty]

Wysłany: Sro Mar 09, 2011 10:23

"Jak przekonywał prezes Wirth, wysokość płac w KGHM zależy zasadniczo od dwóch rzeczy: zysku spółki i ceny węgla." buhaha może stąd ten deputat :)

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Wto Mar 29, 2011 21:16

Za co deputat węglowy, ja się pytam nadal ? Dać każdemu tyle rudy wywiezionej z dołu na górę, ile przysługuje mu deputatu węglowego i niech sobie ten urobek zagospodaruje wg własnego uznania, skoro górnicy miedziowi są tacy zachłanni... ;-)

==============

Centrale związkowe działające w Polskiej Miedzi wystosowały we wtorek do zarządu KGHM pismo z żądaniem: podwyżki płac zasadniczych o 300 zł; zwiększenia składki, jaką spółka odprowadza na dodatkowe emerytury dla pracowników, z 5 do 7 proc.; wpisania do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy praw pracowników do Abonamentu Medycznego i Pracowniczego Programu Emerytalnego; uzgodnienia godziwych warunków wykupu ekwiwalentu górniczego od emerytów i poddanie ich pod głosowanie w referendum.

Związkowcy wyznaczyli zarządowi KGHM spotkanie w tej sprawie. Do rozmów ma dojść 5 kwietnia.
- Droga do strajku jest otwarta - mówi Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. - Przeprowadziliśmy referenda strajkowe. Załoga jest gotowa przerwać pracę. Nie chcemy do tego dopuścić. Dajemy zarządowi kolejną szan-sę, już ostatnią lub jedną z ostatnich.

-

Jeśli dojdzie do strajku, poprzemy Zbrzyznego - zapowiada Józef Czyczerski, szef Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność.

Zdaniem KGHM droga do strajku, owszem, jest otwarta, ale w sprawie zupełnie innych postulatów. W sporze zbiorowym, o którym mówi Zbrzyzny, nie było bowiem mowy o podwyżce, programie emerytalnym czy deputacie węglowym.

Zarząd proponuje: zwiększenie odpisu na program emerytalny z 5 do 5,5 proc. lub więcej; 15 tys. zł dla emerytów i pracowników, którzy zrzekną się praw do deputatu węglowego;zmiany w tabeli zaszeregowań, dzięki którym osoby, które dziś znalazły się na szczycie kariery zawodowej, zyskają szansę na zwiększenie wynagrodzenia.

W tym pakiecie o podwyżce płac zasadniczych nie ma mowy. A to kwestia, która budzi wśród załogi największe emocje. Od czterech lat płace zasadnicze w KGHM stoją w miejscu, pomimo inflacji. - Nie płacimy za inflację, tylko za pracę - odpowiada Dariusz Wyborski, szef departamentu public relations w Polskiej Miedzi. Zdaniem Wyborskiego możliwe jest natomiast przeszeregowanie do lepiej płatnych kategorii 1/4 załogi.

Miedź i złotówki

Według szacunków zarządu KGHM w tym roku średnie miesięczne wynagrodzenie w Polskiej Miedzi przekroczy 9 tys. zł brutto. W tej sumie zawiera się wszystko, od płacy zasadniczej po liczne dodatki i bonusy, łącznie z najwyższymi w historii spółki nagrodami z zysku (zgodnie z prognozą w 2011 znów będzie to równowartość trzech pensji). Jak podaje Dariusz Wyborski, w okresie od 2002 do 2010 roku wynagrodzenia pracownicze w KGHM wzrosły o 100 procent.

źródło :
http://www.gazetawroclaws...trajk,id,t.html

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Sro Maj 15, 2013 12:15, w całości zmieniany 1 raz

Freetekk
[Usunięty]

Wysłany: Sro Mar 30, 2011 16:54

Nevil, przestań podjudzać, kręci cię to zazdrośniku?

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Sro Mar 30, 2011 20:05

Freetekk, nie podjudzam. ale przedstaw tutaj dowody, że nie mam racji.

Podpis użytkownika:

Freetekk
[Usunięty]

Wysłany: Sro Mar 30, 2011 20:45

Masz rację, lepszy byłby deputat w czystej miedzi :)

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Sro Mar 30, 2011 20:57

Freetekk, nie w czystej miedzi, ale w ilości rudy wydobytej na powierzchnię, w przeliczeniu na deputat węglowy. Potrafisz czytać ze zrozumieniem ? Rozumiem, ze jesteś blisko związany z wydobyciem kopalin zalegających między Głogowem , a Lubinem i jesteś antagonistą , co do moich postulatów. Powtarzam po raz trzeci i może Ty mi odpowiesz. Z jakiej racji górnikom miedziowym należy się deputat węglowy ?Górnikom węglowym nikt nie przetwarza węgla na inny produkt. A Ty byś chciał, aby dostać gratyfikację za miedź. A pracownik spółdzielni mieszkaniowej chciałby, żeby nie płacić czynszu za mieszkanie. Puknij Ty się w głowę, albo ją lecz... ;-) To drugie jest bardziej racjonalne, bo to pierwsze nie wystarczy :-)

Podpis użytkownika:

Freetekk
[Usunięty]

Wysłany: Czw Mar 31, 2011 07:04

Potrafię czytać ze zrozumieniem, chciałam rozładować powagę tego wątku bo do niczego oprócz negatywnych emocji to nie prowadzi. Pytasz z jakiej racji , proszę : " Pierwotnie zobowiązanym do realizacji deputatu, jak również ekwiwalentu pieniężnego był pracodawca, tj. właściwe przedsiębiorstwo górnicze lub przedsiębiorstwo robót górniczych. Pracodawca realizował ten obowiązek, finansując koszty tych świadczeń z własnych środków. Prawo do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych powstało w oparciu o postanowienia układu zbiorowego pracy dla pracowników zakładów górniczych z dnia 21 grudnia 1991 r. Na podstawie tego układu przedsiębiorstwa robót górniczych wydawały uprawnionym deputaty węglowe. Protokołem dodatkowym nr 7 z dnia 21 listopada 1995 r. do tegoż układu umożliwiono realizację prawa do bezpłatnego węgla przez przedsiębiorstwa w formie ekwiwalentu pieniężnego.
Myślisz, że projektując swoje frustracje na forum zmienisz przepisy, ze dzięki twojemu biadoleniu zabiorą deputat górnikom i kolejarzom. Jeżeli zmienią się przepisy to deputat nie będzie przyznawany. Możesz więc pisać do ministerstwa, stworzyc petycję, zbierać podpisy, śmiało. Ale nikt nie daje ci prawa do bezpodstawnego obrażania ludzi, których nie znasz. Pamiętaj ,ze punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, jeśli cię to gniecie to sie przesiądź i postaraj się żeby tobie było lepiej zamiast zazdrościć innym.

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Czw Mar 31, 2011 13:49

Freetekk, zanim dalej coś napiszesz, radzę Ci przeczytać poniższy artykuł. I nie pisz, że zżera mnie zazdrość, bo daleki jestem od tego. Poza tym układ zbiorowy nie jest bastionem, którego nie można ruszyć. Wiem , ze trudno, ale można.
=======================================================
Ekonomista: przywileje pracownicze dla wybrańców nie finansują się same

dodano: 15 lipca 2010, 13:19 Autor: Wojciech Malicki

Rozmowa z Andrzejem Sawickim, ekonomistą z Rzeszowa.
- Ile grup zawodowych w Polsce wciąż zachowało prawo do przywilejów pracowniczych i bonusów socjalnych?

- Choć od urynkowienia gospodarki minęło wiele lat ta lista wciąż jest bardzo długa. Górnicy, energetycy, kolejarze, nauczyciele, pracownicy służb mundurowych itd.

- Czy przywileje pracownicze, jak prawo do emerytury po przepracowaniu 15 lat czy bonusy, jak bezpłatne przejazdy lub tani prąd, są zgodne z logiką gospodarki rynkowej?

- Oczywiście, że nie są, bo przywileje i bonusy nie finansują się same. Wybrańcom finansują je pozostałe grupy zawodowe. Płacąc podatki i rachunki, choćby za energię elektryczną.

- Pozbawienie przywilejów wybranych grup zawodowych nie jest jednak sprawą prostą?

- Nie jest, bo z reguły są to monopoliści, w których działają silne związki zawodowe. Groźbą strajków potrafią skutecznie walczyć o swoje interesy.

- Trudno mieć pretensje do pracowników tych branż, że walczą o swoje...

- Oczywiście. Oni mają zapewnione przywileje od lat, przyzwyczaili się do nich i święcie wierzą, że im się należą. I ja to rozumiem. Jednak z punktu widzenia całej gospodarki, jest to bardzo niekorzystne. Przykład? Wcześniejsze emerytury służb mundurowych - które są jedną z przyczyn deficytu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Deficytu, który będzie się powiększał, jeśli rząd nie zreformuje wreszcie systemu emerytalnego.
- Przywileje wybranych grup zawodowych wywołują u pozostałych obywateli poczucie głębokiej niesprawiedliwości społecznej. Prawda?

- Absolutnie. I to jest także ważny argument za tym, aby je likwidować

źródło : http://www.nowiny24.pl/ap...PINIE/688221182

=========================================================

Przytaczam również za dziennikiem Fakt, wykaz pewnych grup zawodowych, które mają przywileje pracownicze. Jest w nim trochę błędów merytorycznych, ale w 95% napisano prawdę.

http://img12.imageshack.u...41580633790.jpg

Podpis użytkownika:

Freetekk
[Usunięty]

Wysłany: Czw Mar 31, 2011 15:57

W artykule, który poleciłeś jest jasno napisane,że nie powinno się winić pracowników za to że walczą o swoje, to właśnie próbowałam ci uświadomić. Przekonałeś mnie o braku zasadności tej dyskusji, jeśli sięgasz do Faktu to nie jesteś dla mnie partnerem do rozmowy.

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Czw Mar 31, 2011 17:01

Mam podobne zdanie do Twego, na temat tabloidu Fakt. Potrafię jednak wyłuskać w nim ziarno od plew. Akurat w poruszonym temacie przywilejów pracowniczych, trudno się doszukać rażących nieścisłości.

Podpis użytkownika:

JasioJasio
Przyjaciel Forum

Wysłany: Pią Kwi 01, 2011 22:49

NEVIL napisał/a:
(deputat węglowy czyli część zarobku należałoby płacić)... w ilości rudy wydobytej na powierzchnię (...)

A jak ktoś produkuje wagony kolejowe to mu w kołach do ciula walca zapłacisz czy w buforach? Kilka lat temu wszystkie media wyśmiewały jakiś rosyjski zakład, który płacił pracownikom w tym co produkował czyli w biustonoszach. Jak widać żeby przeszczepić tę "myśl wysoce ekonomiczną" na lokalny grunt wiele nie trzeba.

NEVIL czy ja ci zaglądam w Twoj bocianie gniazda? Czy wnikam w Twoje składniki wynagrodzenia? Nie wnikam, odczep się zatem od MOJEJ umowy z MOIM pracodawcą.

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Pią Kwi 01, 2011 22:59

JasioJasio, ja Ci nie zabraniam zaglądać w bocianie gniazda. Możesz tam nawet jajo znieść, jak Ci sie uda.. ;-) Jasio pieprzysz jak potłuczony. Za pracę należy płacić właściwym wynagrodzeniem, a nie trwać przy sztucznych dodatkach w rodzaju deputatu węglowego.

Podpis użytkownika:

suhotnik
Mało piszący(a)

Wysłany: Sob Kwi 02, 2011 04:49

@NEVIL coś się tak czepił jak rzep... ?
Nudzisz się w domu, że na forum takie pierdoły wypisujesz ? W każdym temacie jakieś narzekania... Malkontent forumowy...
Jak się nie podoba w Polsce to Anglia cię przywita :)

Podpis użytkownika:
grittz
suhotnik

JasioJasio
Przyjaciel Forum

Wysłany: Sob Kwi 02, 2011 10:27

A co to znaczy właściwym? Dla mnie ten składnik mojej wypłaty jest właściwy, natomiast nie wiem, czy wszystkie składniki Twojej wypłaty są właściwe? Może zaprezentujesz je na forum i podyskutujemy?
A jeżeli razi Cie nomenklatura, to nazwij sobie tę część mojego wynagrodzenia tak, jak Ci się podoba. Zadowolony?
Czy równie żywotnie interesują Cię składniki płacy prokuratora, kominiarza czy rzeźnika?

Podpis użytkownika:

Strona 1 z 2  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu