forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Polityka miasta » Kultura w Lubinie - 1 Poprzedni temat :: Następny temat
Kultura w Lubinie - 1
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Lip 26, 2013 10:58

andros, zgadzam się z Twoimi wywodami w postach z dnia 26.07.2013 godz 9:03 i 11:06, ale tylko częściowo. Moja propozycja jest taka, abyś w temacie ,,Polityka miasta" i w podtytule ,,Kultura w Lubinie" zamieszczał tylko notki dotyczące kultury w naszym mieście. Natomiast jeżeli chodzi o kulturę szerzej pojętą, proponuję Ci założyć wątek w ,,Hydeparku" pt ,,Kultura". Pozdrawiam :-)

Podpis użytkownika:

andros
Przyjaciel Forum

Wysłany: Pią Lip 26, 2013 17:11

NEVIL, skoro zgadzasz się tylko częściowo, to wobec tego z czym się nie zgadzasz...

Dzięki też za propozycję nie do odrzucenia...

Jeśli jako Moderatorowi forum nie podoba Ci się moje przedstawianie tematu „Kultura w Lubinie” (do czego masz niezbywalne prawo) - chcesz koniecznie żeby dla utrzymania porządku w temacie (według twoich wyobrażeń) politykę miasta oraz kulturę lubińską rozumieć „po Twojemu” i wtłoczyć ją w ramy przestrzenne ograniczone tylko do obszaru terytorium miasta - proponuję coś innego.
Proponuję mianowicie przeniesienie tego całego mojego tematu do Hydeparku i zmianę jego tytułu na Kultura.

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Pią Lip 26, 2013 17:41

Nic nie będę zmieniał, ani przenosił. Co zostało napisane, to zostaje. Jeżeli masz odrębne zdanie w tym temacie to skontaktuj się z Adminem i niech on rozstrzygnie. Kultura w Lubinie mieści się w Polityce miasta i jest z nią bezsprzecznie związana. Natomiast inne działania nie związane z Lubinem w sferze kultury, niech znajdą miejsce w Hydeparku pt Kultura.

Podpis użytkownika:

andros
Przyjaciel Forum

Wysłany: Pią Lip 26, 2013 17:52

Moja propozycja jest tylko pokłosiem Twoich wątpliwości...
Też nie mam ochoty niczego zmieniać, ale to przecież Ty tu masz ambicje sterylnego „zamiatania”...

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Pią Lip 26, 2013 17:56

Ja będę robił tak, jak napisałem wcześniej, a Ty szukaj arbitra w Adminie. Jeżeli orzeknie, że nie mam racji, to się dostosuję.

Podpis użytkownika:

andros
Przyjaciel Forum

Wysłany: Pon Lip 29, 2013 20:19

Nie będę szukał żadnych arbitrów, a Ty chyba już nie będziesz miał okazji popisać się tą swoją aktywnością...

Dlaczego nie będę szukał żadnych arbitrów?

Obiektywnie rzecz ujmując zakres semantyczny tytułu „Kultura w Lubinie” trochę zwodniczo wskazuje, że chodzi tu tylko o zjawiska, wydarzenia z dziedziny kultury umiejscowione na obszarze miasta. I mniemam, że co najmniej dla prostoty i jednoznaczności przekazu oraz porządku „tematycznego” na forum takie jego rozumienie preferuje NEVIL-Moderator.

Dla mnie takie potraktowanie kultury w Lubinie jest jednak nie do zaakceptowania. Podawanie informacji dotyczące kultury lubińskiej, ograniczonych tylko do obszaru miasta mija się z moją intencją zajmowania się tym tematem na forum. Poza tym, moim zdaniem, takie rozumienie tematu nie uwzględnia wielu elementów, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na kształt kultury w Lubinie.

Informowanie tylko o zjawiskach, wydarzeniach kulturalnych, które tu i teraz dzieją się w mieście – ukazywanie ich w sposób wyizolowany bez szerszego tła, bez źródeł, bez historii, bez głębszej analizy porównawczej – dla mnie nie ma większego sensu.

Jedyne co mogę sobie zarzucić (przy tych czterech wpisach o wydarzeniach kulturalnych w Ścinawie, Środzie Śląskiej i Rybniku, ostatnio zakwestionowanych przez Moderatora) to pominięcie „łopatologicznego” podejścia do ukazanych tematów. W wpis o II Festiwalu Solidarności mogłem znacznie skrócić na rzecz rozszerzonego komentarza wykorzystującego elementy racjonalnego sposobu rozumowania (analitycznego, dedukcyjnego, indukcyjnego, syntetycznego itp.). Podobnym komentarzem powinienem był opatrzyć pozostały trzy kwestionowane wpisy.

Akceptacja Moderatora dla poruszania przeze mnie w tym temacie zagadnień związanych z polityką kulturalną ma swoje konsekwencje... Polityka kulturalna określana bywa mianem sterowanie kulturą, terminem zapożyczonym z informatyki. Sterowanie to wtedy rozumiane jest jako wywieranie pożądanego (zgodnie z założonymi celami) wpływu na określone zjawiska kulturalne. Celowo umieściłem ten temat w ramach polityki miasta, bo interesuje mnie w tym wszystkim co się robi, w jaki sposób i czy to, co zostało zrobione jest zgodne z tym, co zamierzano zrobić. Dokonując przeróżnych wpisów próbuję doszukiwać się w Lubinie racjonalnej polityki kulturalnej wspieranej możliwie wszechstronnymi diagnozami i prognozami naszej rzeczywistości kulturalnej.

Z punktu widzenia lokalnej polityki kulturalnej informowanie o wyizolowanych faktach z zakresu kultury w Lubinie ma nie tylko zwiększać zasób wiedzy o nich samych, ale powinno prowadzić do ich porządkowania, obserwowania z różnych płaszczyzn i prezentowania w sposób dynamiczny.

Informacja o kulturze w Lubinie powinna podnosić samowiedzę społeczności lokalnej (poznawczy/społeczny aspekt wykorzystania informacji o kulturze) oraz dostarczać argumentów przemawiających za podjęciem określonych działań praktycznych). Poza tym informacja o kulturze w Lubinie służyć powinna też m.in. ocenie społecznej skuteczności bądź społecznego zasięgu określonego systemu kulturalnego. Aby zaś oceny te były sensowne, należy je rozpatrywać w ramach jakichś punktów odniesienia. Zazwyczaj przyjmuje się następujące: stan miniony i stan aktualny w innych miastach, regionach kraju. Informacja o kulturze Lubina i innych miast dostarcza dane na temat trendów (kierunków zmian w czasie) obserwowanego aspektu kultury oraz informacje o dystansie, jaki dzieli porównywane miasta, regiony w wybranych aspektach kultury. Ten drugi typ informacji umożliwia np. ocenę i lokalizację zapóźnień w rozwoju kulturalnym Lubina. Informacja o kulturze w Lubinie to także punkt wyjścia do sporządzania prognoz i planów rozwoju naszej kultury lokalnej.

Trochę więc ubolewam, że trzy lata temu nie napisałem, co mam na myśli, jakie są moje intencje i co będę preferował w swoich wpisach i „wklejankach”. Ale wychodzę z założenie, że mimo wszystko – zgodnie ze znanym potocznym powiedzeniem – chyba lepiej późno niż wcale.

Kultura w Lubinie - moje rozumienie tematu

Po pierwsze. Powszechnie wiadomo, że nawet wśród socjologów kultury oraz innych przedstawicieli nauk społecznych, nie ma jednomyślności co do znaczenia terminu kultura.

Po drugie. Chociażby w psychologii społecznej lokalność można rozpatrywać przynajmniej w dwóch aspektach: 1) przestrzennym - obejmującym obszar miasta/gminy/powiatu/regionu oraz 2) psychologicznym - opierającym się na poczuciu „bliskości” i „dalekości”. Współcześnie zaś często dodaje się trzeci aspekt – ekonomiczny (uwzględniający koszty finansowe z tym związane oraz sprawność i skuteczność podejmowanych działań). Przy postępującej gospodarce rynkowej nieuniknione jest bowiem dziś poddanie ekonomicznej analizie również działań promujących/kultywujących lokalność.

Po trzecie. Związując się z tym portalem/forum miałem takie trochę spontaniczne wyobrażenie i nadzieję, że jest to medium, które nie tylko odwzorowuje rzeczywistość, ale też ma ambicję jej kreowania. Sądziłem, że tematy tu poruszane i wypowiedzi internautów będą wykraczać poza sferę myślenia „łopatologicznego”, zachęcając do refleksji i mobilizując do działania w rzeczywistości nie tylko wirtualnej. I w mojej opinii, jakiś czas tak się tu działo...

Kultura jest tą dziedziną, która stanowi szczególnie trudny przedmiot informacji, zaś pewne jej aspekty są tak niejednoznaczne, iż trudno je przedstawiać wiarygodnie w formie samych tylko statystyk ilościowych. Pełna informacja o kulturze powinna więc składać się zarówno z informacji/danych ilościowych, jak i jakościowych. Przy zamieszczaniu danych informacji bardziej interesujące wydaje mnie poszukiwanie i wyjaśnienie mechanizmów powstawania przedmiotowych zjawisk, wydarzeń kulturalnych.

Zakładając trzy lata temu i prowadząc m.in. temat „Kultura w Lubinie” miałem cały czas na uwadze jego aktywne, a nie pasywne realizowanie. Tak, żeby wynikała z tego jakaś wartość dodana. Miałem i mam przy tym świadomość, że nie jest to tematyka popularna i dla policzenia osób na tym forum nią zainteresowanych, nawet palców jednej ręki jest za dużo...

Lubin nie leży przecież na jakiejś wyspie, ani nie jest miastem o średniowiecznym charakterze. Nie jest to gród obudowany murem, osaczony fosą, wieżami strażniczymi itd. Podobnie myślę o kulturze tego miasta. Ma ona przecież charakter otwarty i jest nie tylko kulturą prowincjonalną, izolowaną od regionalnego, krajowego czy światowego krwioobiegu wartości kulturowych. Obieg treści kulturalnych i informacji nawet w Lubinie miewa dziś charakter globalny.

Preferując socjologiczne rozumienie kultury miałem zamiar ujmowania jej w szerokim kontekście społecznym. A umieściłem ten temat w ramach polityki miasta ponieważ interesuje mnie praktyczne działanie w tym wszystkim co się robi, w jaki sposób i czy to, co zostało zrobione jest zgodne z tym, co zamierzano zrobić.
Informacja o kulturze jest jednym z podstawowych narzędzi uprawiania polityki kulturalnej w sposób racjonalny. Problemem jest samo gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie tych informacji o kulturze.

Dokonując wpisów traktuję je diagnostycznie (pozwalają zainteresowanym czytającym wyrobić sobie wiedzę na temat rzeczywistości kulturalnej lub pewnego szczególnego jej wycinka). Wpisy te, moim zdaniem, pozwalają też na znajdowaniu odpowiedzi na pytanie, jaką mamy rzeczywistość kulturalną oraz dlaczego ona taka jest, a nie inna. Mam jednocześnie świadomość, że przedmiotowe wpisy nie bardzo pomagają w formułowaniu twierdzeń, przypuszczeń o przyszłych zmianach tejże rzeczywistości kulturalnej (lub pewnego jej wycinka). Nie w pełni dostarczają odpowiedzi na pytanie, jaka ta rzeczywistość będzie, kiedy nastąpią przewidywane zmiany i dlaczego one nastąpią.

Przykładowo posłużę się tu jednym z ostatnich wpisów, tak skrytykowanych przez Moderatora. Wpis dotyczył Festiwalu Bluesowego, który miał miejsce w Rybniku i na którym to Festiwalu nasz lubiński czołowy zespół bluesowy (Midnight Blues) zdobył dwie główne nagrody.

Według „nevilowego” spojrzenia to wydarzenie w żaden sposób nie dotyczyło kultury w Lubinie, bo cała impreza odbyła się poza obszarem miasta tzn. w Rybniku. Wobec tego wpis – w najlepszym razie - powinien się znaleźć w Hydeparku pod ogólnym szyldem „Kultura”.

To nic, że lubiński zespół w tym przypadku był jakby ambasadorem naszego miasta, zaświadczał w jakimś zakresie o stanie naszej lubińskiej kultury muzycznej. Przykuwał uwagę ludzi i mediów z innych miast. To nic, że zawsze przy takiej okazji jest szansa w rozmowach z napotkanymi ludźmi z innych regionów Polski chociażby na rugowanie błędnych skojarzeń nt. naszego miasta, które zakorzenione funkcjonują w przestrzeni całego kraju – odwieczny problem odmiany nazwy miasta Lubiń-Lubin; nagminne mylenie Lubina z Lublinem itd.

Z drugiej strony, co by tu nie mówić, trochę to świadczy np. chociażby o słabościach polityki kulturalnej miasta... Dla osób zainteresowanych tematyką powinien to być asumpt do myślenia o kulturze lubińskiej i działania właśnie w szerszym aspekcie, nie ograniczonego do obszaru miasta.

*Ostatnie badania nt. polityki kulturalnej 66 miast polskich pokazują m.in., że praktycznie choć w badanych miastach niewątpliwie mamy do czynienia z polityką miejską w dziedzinie kultury, to jest ona prowadzona bardziej „na wyczucie”. Tylko 12 przebadanych miast dysponuje oddzielnym dokumentem, który można by określić mianem strategii rozwoju kultury; miejskie polityki kulturalne zorientowane są na budowanie wizerunku i infrastruktury; miasta nie prowadzą ewaluacji swoich działań. W polskich miastach w zakresie polityki kulturalnej największym wpływem cieszą się włodarze (prezydenci miast) oraz urzędnicy pracujący w wydziałach zajmujących się sprawami kultury. Oni odpowiadają przede wszystkim za wizję i kierunki rozwoju polityki kulturalnej. Z kolei realizacją zajmują się przede wszystkim instytucje kultury ze znaczącą pomocą organizacji pozarządowych, które działają raczej na zasadzie zleceniobiorców niż partnerów w tym procesie.

Rodzi się pytanie: jak to jest u nas? Czy np. nasze miasto dysponuje jakimś aktualnym dokumentem dotyczącym np. strategii rozwoju kultury i polityki kulturalnej? Bo jeśli miasto prowadzi politykę kulturalną tylko „na wyczucie” albo „na żywioł” to łatwiej można zrozumieć dlaczego chociażby lokalne media milczą do dziś o wyprawie Midnight Blues do Rybnika. Dzięki takiej a nie innej polityce informacyjnej chyba też niewiele osób wiedziało, że zespół w ogóle wybiera się na ten festiwal. Nie wykorzystano (nawet chyba nie próbowano wykorzystać) wyjazdu zespołu w inny region kraju, żeby budować pozytywny wizerunek miasta przyjaznego muzyce w ogóle, a bluesowi w szczególności. Ile mamy takich sytuacji w ciągu np. roku, ile w ten sposób tracimy wartości dodanej? Nikt tego nie wie i chyba jeszcze długo się nie dowie, gdy będzie się torpedować nieśmiałe próby pobudzające do zmiany sytuacji w imię muzealnego porządku na forum.

W podtekście był też drugi wpis o równolegle odbywającym się Festiwalu Bluesowym w Ścinawie, też - a jakże - skrytykowany przez Moderatora. Normalnie przy takiej okazji osoby zainteresowane powinny zadawać sobie pytania typu porównawczego: ile jest zespołów bluesowych w Ścinawie (1), a ile w Lubinie (3); dlaczego akurat w Ścinawie jest taki festiwal, a dlaczego np. nie w Lubinie? Czy lubińskie środowisko (w tym przypadku muzyczne) nie chce takiego czy podobnego festiwalu u siebie, czy zadowala się jakimś koncertem na Dzień Bluesa, czy nie umie przekonać kogo trzeba, żeby nadać wyższą rangę swoim poczynaniom. Jakie korzyści można osiągać przy okazji organizacji takiego festiwalu? W Lubinie dyskusji nie ma żadnej na ten temat.

Te same badania jeszcze w innym miejscu dają obraz siły środowisk artystycznych. W miastach objętych badaniami artyści są grupą, która ma najmniejszy wpływ na kształt polityki kulturalnej, mimo, że siłą rzeczy kreują oni życie kulturalne miejsc, w których tworzą. Ba, według myślenia „łopatologicznego” sam wpis o tych badaniach też powinien zniknąć z tematu o kulturze lubińskiej, bo przecież nie przeprowadzano ich w naszym mieście i po co doszukiwać się tu jakichś związków.

Każdy kwestionowany mój wpis w przedmiotowym temacie można w ten sposób uzasadniać, ale chyba lepiej, żeby czytający samodzielnie do tego dochodzili...

Jest też ta alternatywa zaproponowana przez Moderatora, zgodnie z którą to wszystko, co się dzieje w kulturze, ale poza obszarem Lubina lepiej wrzucić do Hydeparku i schować w worku pt. „Kultura”. Bo po co tak to łączyć z kulturą w Lubinie i doszukiwać się tu jakichś wpływów, powiązań skoro dzieje się to tak daleko od naszego miasta, a rozwój komunikacji (w tym motoryzacji) jest na tak niskim poziomie, że nikt i nic do nas stamtąd nie dociera.

I na koniec, pozostając jeszcze w sferze myślenia „łopatologicznego” nie trudno zgodzić się z tym, że nie tylko w temacie „Kultura w Lubinie”, ale i wielu innych „moich” tematach jest jakieś „pomieszanie z poplątaniem” i circa 50% wpisów powinno zniknąć, albo otrzymać dodatkowe tytuły, bo według kryteriów proponowanych przez Moderatora, są „nie w temacie”. Dodając jednak trochę praktycznego spojrzenia oraz myślenie analityczne, syntetyczne, indukcyjne czy dedukcyjne, sprawa nie wygląda już wtedy tak prosto i jednoznacznie.

Kończąc te może przydługie wywody, „gorsecik intelektualny”, który proponuje NEVIL-Moderator jest dla mnie po prostu za ciasny – nie pozwala swobodnie „oddychać” na tym forum i w naturalny sposób wyrażać własnych sądów, opinii, ocen, myśli itp.

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Pon Lip 29, 2013 21:17

Cytat:
,,Nie będę szukał żadnych arbitrów, a Ty chyba już nie będziesz miał okazji popisać się tą swoją aktywnością... " andros, straszysz ? Jesteś godny pożałowania... :-)
---------------------------

Cytat:

,,Kończąc te może przydługie wywody, „gorsecik intelektualny”, który proponuje NEVIL-Moderator jest dla mnie po prostu za ciasny – nie pozwala swobodnie „oddychać” na tym forum i w naturalny sposób wyrażać własnych sądów, opinii, ocen, myśli itp."

Skoro ,,gorsecik intelektualny" stał się dla Ciebie za ciasny, to masz możliwość rozwinąć skrzydła w ,,Hydeparku". Pisz na temat kultury w Lubinie, a nie o transformatorach w Ścinawie. Pisz na temat, który zainicjowałeś. A swoje ,,wariacje" w temacie, kontynuuj w innym dziale.

Podpis użytkownika:

NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Wysłany: Wto Lip 30, 2013 10:06

andros, Twój rozbuchany temat Kultura w Lubinie przypomina mi podobny, założony przez Ciebie, pt Kultura w kampanii wyborczej, z którym dałeś sobie spokój w 2011 roku. Być może argumenty Saracena trafiły Ci do przekonania ze strony nr 12, gdyż z moimi sugestiami nigdy nie chciałeś się zgodzić. Ale taka już Twoja natura... ;-)

Podpis użytkownika:

Harry1619
Nowy(a) na forum

Wysłany: Nie Sty 12, 2014 21:12

andros, pracowałem tam kilka lat na lakierni a nawet byłem tam podczas pożaru.

Podpis użytkownika:

Harry1619
Nowy(a) na forum

Wysłany: Nie Sty 12, 2014 21:16

Wiem ze temat juz zastygly ale gdybys miał jakieś pytania a mógłbym pomuc to proszę. Jestem do dyspozycji

Podpis użytkownika:

Strona 39 z 39  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu