forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Tematyczne » Ave Cezar » Jam Session Poprzedni temat :: Następny temat
Jam Session
Autor Wiadomość
_wilczy_99_
Nowy(a) na forum


Dołączył: 24 Lip 2009
Posty: 7
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Kwi 19, 2010 20:23

Czy będą organizowane jam session w klubie Ave Cezar ?
Słyszy się o takiej koncepcji ale czy są jakies konkrety ?
pozdrawiam

Podpis użytkownika:
   
boogieman
Nowy(a) na forum


Wiek: 33
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 4
Skąd: Liban
Wysłany: Sro Kwi 21, 2010 13:40

Ja też jestem za tym, brakuje w naszym mieście takiego miejsca żebyśmy mogli się na luzie spotkać i popitolić trochę z kolegami "z podwórka". Trzymam kciuki za to, żeby Rafał przeszedł od słów do czynów w tym zakresie;)

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 9767
Skąd: Lubin
Wysłany: Pią Maj 07, 2010 12:27

Kuba, ja też trzymam kciuki za Rafała...

Jam session - myśląc całkiem potocznie o tej formie muzykowania rzeczywiście wystarczy czasem okazjonalne spotkanie dwóch osób i już można urządzać jam w każdych niemal warunkach, w każdym niemal czasie i sytuacji...Wtedy też nie jest potrzebna jakaś specjalnie zorganizowana impreza, żeby się spotkać z ludźmi i pograć...
Jest też mniej potoczne, ale bardziej tradycyjne pojmowanie jam session, które jest fajną formą muzykowania, ale nie najłatwiejszą dla muzyków i organizatorów...Jest ona domeną przede wszystkim muzyków jazzowych i bluesowych.

W moim przekonaniu w środowisku lokalnym takim, jak nasze - o słabej tradycji jamowej - potrzebne są niezbędne warunki wstępne umożliwiające zaistnienie i trwanie tej formuły muzykowania oraz systematyczne działania przygotowawcze/edukacyjne (warsztaty, próby otwarte itp.).

Te warunki wstępne, moim zdaniem, to:
- musi istnieć niezbędne zapotrzebowanie w lokalnym środowisku muzycznym taką formę muzykowania,
- musi istnieć takie miejsce w mieście gdzie można to zrealizować od strony organizacyjnej i technicznej oraz chęć i wola gospodarza tego miejsca,
-musi być muzyczna grupa prowadząca (w miarę stała, a na pewno z dużym doświadczeniem muzycznym i sprawna technicznie).

Przynajmniej od 15 lat w Lubinie obserwuję znikomą aktywność muzyków uprawiających te gatunki muzyczne (jazz, blues) oraz słabnące zainteresowanie tą formą muzykowania. Dziś już nie kojarzy się tej formy z wpływami imperializmu zachodniego, a jednocześnie wykrusza się pokolenie muzyków, które pamięta tamte klimaty; zmniejszyła się w naszym rejonie liczba orkiestr dętych, które kiedyś skupiały najlepszych lokalnych doświadczonych muzyków; młode pokolenie lubińskich muzyków być może nie dostrzega walorów jam session, albo też nie umie się znaleźć w tej formie muzykowania...

Przypomnę, że w przeszłości z grupą muzycznych przyjaciół podejmowałem – na miarę swoich aktualnych możliwości - działania i próby tworzenia jamowej tradycji muzycznej w Lubinie.

Przypomnę. Początki związane są z powstaniem Simple Duo i jej działalnością muzyczną/rekreacyjną/edukacyjną realizowaną od 1995 r w MDK. Wtedy w ramach pracy instruktorskiej organizowałem – głównie w MDK - recitale muzyki klasycznej, spotkania z muzyką grupy Simple Duo (Simple Duo i Goście, Scena Bluesowa, Otwarta Scena Muzyczna - połączone z jam session) oraz cykliczne koncerty zespołów młodzieżowych pod nazwą „Lubińskie Prezentacje Muzyczne”.

Kilka lat później coś podobnego realizowałem w Muzie pn. "Simple Duo & Friends". Graliśmy co tydzień. "Bazę" stanowił wspomniany zespół, który był gospodarzem imprezy przez dwie godziny. W trakcie imprezy każdy mógł przyjść, zagrać, zaśpiewać lub zaprezentować się w innej artystycznej formie sam lub w większej grupie (swojej), mógł też się włączyć do nas - w razie potrzeby zapewnialiśmy wcześniejsze próby przygotowawcze. Dysponowaliśmy nagraniami i nutami wspólnych tematów jamowych. Robiliśmy to przez 1,5 roku całkiem gratisowo, żeby któregoś dnia dowiedzieć się od dyrekcji, że formuła naszego projektu wyczerpała się...

Tak na marginesie. Jeden z kolegów z zespołu spotkał niedawno „Suchego” (Mariusza Bodnara) – znakomitego bębniarza lubińskiego, z którym grupa SD grywała kilka lat temu...Tym samym przywołane zostały bardzo przyjemne wspomnienia wspólnego muzykowania m.in. podczas Wieczorów Autorskich Lubińskiego Środowiska Muzycznego „Simple Duo & Friends” w latach 2000-2002. Trochę łezka kręci się w oku na to wspomnienie...Tym bardziej, że dziś już nie udaje się takie wspólne muzykowanie ani na LuPie, ani wcześniej podczas koncertów „Piano Forte i Przyjaciele”, ani w ogóle, jak kiedyś z Mariuszem...Wtedy to był czas świetnej współpracy muzycznej: zgrania, wzajemnego zrozumienia, inspirowania, zabawy muzyką, feelingu i energetycznej mocy w jamowej grze SD...bez konieczności organizowania wcześniejszych działań przygotowawczych.

Kolejne próby to:

Lubińska Grupa Bębniarska

Głównym celem powołania Lubińskiej Grupy Bębniarskiej w roku szkolnym 2007/2008 było zgrupowanie w jednym miejscu licznego grona osób zainteresowanych grą na instrumentach perkusyjnych oraz stworzenie im dogodnych warunków pracy i zabawy.
Powołanie Lubińskiej Grupy Bębniarskiej stało się faktem, gdy od 14 listopada 2007 r. w MDK znalazły swoje miejsce dwa lubińskie zespoły bębniarskie: Djemboluby oraz Katharsis Aves, które nawiązały współpracę z Grupą Jamową, Grupą Gitar Akustycznych i Simple Duo.

Funkcjonowanie Lubińskiej Grupy Bębniarskiej pozwalało na:
-samodzielne jej koncertowanie w ramach różnych imprez i uroczystości miejskich i regionalnych,
-współudział w większych projektach muzycznych (np. współpraca z Grupą Jamową i udział w systematycznych koncertach pn. „Piano-Forte i Przyjaciele”, Lubińskie Prezentacje Artystyczne – LuPA, połączonych z jam session).

Członkowie wszystkich zespołów dodatkowo mogą uczestniczyć w indywidualnych zajęciach szkoleniowych w zakresie gry na gitarze, próbach Grupy Jamowej MDK oraz w cyklicznych koncertach pn. Lubińskie Prezentacje Artystyczne – LuPA a wcześniej w muzycznych spotkaniach z cyklu „Piano-Forte i Przyjaciele” oraz w koncertach zespołów rockowych organizowanych w MDK.

Lubińska Grupa Jamowa

Projekt pod w/w nazwą od września 2007 r. w pracowni muzycznej MDK realizowało jedno z mikrośrodowisk muzycznych Lubina.

Cele projektu
-integracja środowiska muzycznego Lubina (stworzenie stabilnej grupy muzycznej, która może pełnić rolę animatora i gospodarza spotkań integrujących środowisko muzyczne Lubina i okolic);
-stwarzanie warunków do zespołowego muzykowania dla każdego średnio zaawansowanego instrumentalisty/wokalisty (na bazie wcześniej wybranych utworów i tematów muzycznych);
- łączenie pokoleń muzyków uprawiających różne gatunki muzyczne;
-prezentacja utalentowanych, ciekawych instrumentalistów i wokalistów (solistów i zespołów).

Ogólny plan działania. Bazą był MDK - tu się przygotowywaliśmy. Podstawowymi formami realizacji projektu były otwarte próby grupy Simple Duo (w ramach pracowni muzycznej MDK), do udziału w których zapraszaliśmy osoby grające na różnych instrumentach oraz wokalistów/wokalistki. Praca w czasie prób miała na celu wstępne przygotowanie uczestników do wspólnego muzykowania na zasadach jam session. Tworzyliśmy sekcję instrumentów podstawowych (bas, saksofon, instrumenty perkusyjne, gitara, wokal i in.). Ustalaliśmy listę standardów i innych tematów (tonacje, przebiegi akordowe, szkic struktury formalnej itp.) oraz na roboczo muzykowaliśmy.

Impreza jamowa. Odbywała się w Lubinie, w ustalonych wcześniej miejscach i terminach. Wstęp był darmowy - każdy mógł przyjść i nie tylko posłuchać, ale i pograć, i pośpiewać. Wykonywaliśmy standardy mniej lub bardziej bluesowe, rockowe, jazzowe. Zaproszonym mógł czuć się każdy muzyk (instrumentalista/wokalista) i słuchacz, który mógł do nas dotrzeć. Chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę.
http://forum.lubin.pl/viewtopic.php?t=3400

Podobne próby podejmowali też i inni.

Lubińska Grupa Jamowa funkcjonowała w kilkunastoosobowym składzie, spotykała się w MDK i zanotowała kilka obiecujących dokonań na swoim koncie:
-trzy razy wystąpiła w ramach koncertów „Piano-Forte i Przyjaciele” w Klubie „Pod Muzami” (23 X, 20 XI, 18 XII 2007 r.);
-akompaniowała Michałowi Bace, który uczestniczył w Konkursie Wokalnym o Nagrodę Prezydenta Miasta (14 XI 2007 r.);
-zainicjowała i prowadziła cotygodniowe studenckie czwartki muzyczne w restauracji Faraon (22 XI, 29 XI, 6 XII, 13 XII);
-trzy razy wystąpiła w ramach LuPY (26 II, 18 III, 28 X 2008 r.);
-uczestnicy Lubińskiej Grupy Jamowej, Artur Błaszkowski i Mariusz Wilanowski byli inicjatorami i animatorami udanych pierwszych lubińskich obchodów III Ogólnopolskiego Dnia Bluesa (16 IX 2008 r.).
http://forum.lubin.pl/vie...?t=4081&start=0

Niestety, wszystkie te działania z czasem rozbijały się o brak spełnienia, któregoś z wcześniej wymienionych trzech warunków wstępnych.

Ostatnio zauważam jednak, że powoli w naszym środowisku wzrasta zapotrzebowanie na taką formę muzykowania. Ave Cezar ma szanse stać się takim miejscem w Lubinie, gdzie można to przeprowadzić systematycznie (nie tylko okazjonalnie). Potrzebna jest jeszcze – moim zdaniem - stała muzyczna grupa prowadząca...

Trzymam więc kciuki za Rafała !!!

***

Warto też w w/w kontekscie przyjrzeć się, jak to organizują inni:

http://www.polibuda.info/...e=Jam%20Session
http://www.bluesclub.pl/jamsession.php
http://www.kazimierzdolny...ssion/1441.html
http://rozrywka.trojmiast...l?id_imp=105125
http://www.diapazon.pl/Pe...Artykuly&Id=363
http://bliskociebie.inter...-session,957391
http://www.zyciepw.pl/bluesowy-jam-session/
http://www.pora.pl/event/jam-sessions

Podpis użytkownika:
   
_wilczy_99_
Nowy(a) na forum


Dołączył: 24 Lip 2009
Posty: 7
Skąd: Lubin
Wysłany: Pią Maj 07, 2010 19:56

Jako ciekawostke należy dodać, że do legnickiej spiżarni wybierały się czasem ekpipy z Lubina, gdzie co czwartki organizowane były jam session niestety i tam inicjatywa "wygasła".
może zatem warto spróbować ponownie w Lubinie ?

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 9767
Skąd: Lubin
Wysłany: Wto Maj 11, 2010 10:57

Jako kolejną ciekawostkę warto wymienić tu również niedawną próbę ustanowienia Gitarowego Rekordu Lubina
http://forum.lubin.pl/viewtopic.php?t=5248
(przy okazji Warsztatów Gitarowych prowadzonych przez Leszka Cichońskiego)

Gitarowy Rekord Lubina - lista rekordzistów

Warsztaty Gitarowe/Gitarowy Rekord Lubina to kolejny projekt edukacyjno-kulturalny realizowany w Lubinie przez MDK - zdominowany przez uczestników zajęć muzycznych prowadzonych w MDK.

Wśród 32 gitarzystek i gitarzystów, którzy w dniu 24 kwietnia 2010 r., w sali MDK uczestniczyli w zajęciach warsztatowych oraz ustanowili nowy Gitarowy Rekord Lubina, znalazło się liczne, 24-osobowe, grono osób związanych/wywodzących się z naszej placówki.

Muzycy z zespołów aktualnie ćwiczących w MDK:
1.Artur Błaszkowski (Midnight Blues)
2.Krzysztof Borowski (Midnight Blues)
3.Tomek Nemochód (Midnight Blues)
4.Jarek Saniewski (Midnight Blues)
5.Tomek Chuchla (Punkt Kontrolny, Rewizja, Prawy Prosty, Beer Zombies)
6.Rafał Kowal (THE mol-K, Beer Zombies)
7.Tomek Lis (THE mol-K, Beer Zombies)
8.Michał Kaciuba (Nightmare Cinema)
9.Weronika Nowak
10.Andrzej Ossowski (Simple Duo)

Muzycy z innych kapel lubińskich, związanych w przeszłości z MDK:
1.Kuba Chomiak (The Mohers Band)
2.Rafał Duszyński (The Mohers Band, The Liverpool)
3.Paweł Wawrzyniak (The Mohers Band)

Aktualni uczestnicy koła gitarowego MDK:
1.Joanna Barszczyńska
2.Małgorzata Bób
3.Kuba Byczek
4.Wojciech Chwastek
5.Radosław Książek
6.Karolina Kureń
7.Paweł Machoś
8.Sylwia Szydełko
9.Paweł Tekieli
10.Wojciech Wojtkiewicz
11.Katarzyna Zawadzka

Uczestnicy spoza MDK:
1.Leszek Cichoński
2.Cych Karolina
3.Klimczak Piotr/Legnica
4.Kurowska Natalia
5.Lubera Michał
6.Łomnicka Lilla/Ścinawa
7.Pankowski Michał/Legnica
8.Słobodzian Artur/Legnica

oraz dawniejszą inicjatywę pn. „Lubin Górniczy Band”.

***
Przy okazji Dni Lubina w 2001 r. (...) „pojawiła się w Lubinie także całkiem nowa i interesująca propozycja stworzenia wielkiego zespołu muzycznego, złożonego ze wszystkich działających obecnie i w przeszłości muzyków lubińskich. Projekt kulturalno-muzyczny zostanie zrealizowany w czasie Dni Lubina. Fanów muzyki i miejscowych zespołów zawiadamiamy, że w formacji „LUBIN GÓRNICZY BAND” zagrają:

1.Oskar Kurowski (Mikrofony-Kaniony, J-23, RAFF, Rabarbar);
2.Edward Michałek (Betonowy Kibel, Sisiorsi, ROBI);
3.Rafał Grunt (Esquier, TRH, Artrosis, ROBI, MC Bemben 456);
4.Wojciech Królikowski (Simple Duo);
5.Mariusz Czyż (Betonowy Kibel, Ptasiek, Rabarbar, Mampalgrass, TRH, MC Bemben 456);
6.Rafał Podwysocki (Mikrofony-Kaniony, J-23, Świnka Halinka);
7.Grzegorz Twaróg (Explosin Sound, Rabarbar);
8.Andrzej Bobiński (TRH, MC Bemben 456, Rabarbar, Świnka Halinka, Mad Max);
9.Jacek Berg ( Świnka Halinka, Aster);
10-11. Kamil i Konrad Rogińscy (Big Joy, Denethor, Klinika Lalek, ROBI , Rivendell);
12.Mariusz Bodnar (Exit, Simple Duo, Nocne Boogie, Świnka Halinka);
13.Czarek Mikoda (Raff, MC Bemben 456, Rabarbar);
14.Katarzyna Piotrowska (PGR);
15.Jolanta Baczewska (Big Joy, ROBI);
16.Sebastian Walczak (Liberum Veto, RAFF, Niebieskie Teksasy, Liverpool);
17.Rafał Belushi Ratajczak (Świnka Halinka),
18.Maciej Maku Makowicz (RAFF, MC Bemben456, YOU OPY);
19.Irek Malina Malinowski (Betonowy Kibel, Sisiorsi, Ptasiek);
20.Robert Robi Nosal (ROBI).
Ta gigantyczna formacja ma już gotowy program utworów znanych i cenionych nie tylko na naszym rynku muzycznym.”

Podpis użytkownika:
   
judyta
Gość
Wysłany: Czw Sie 02, 2012 16:30

grupy, ktora nagrała jedną płytkę w latach 90tych
ktokolwiek slyszal, ktokolwiek wie....:-)
będę wdzieczna za kontakt:
jukrado@gmail.com

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 9767
Skąd: Lubin
Wysłany: Czw Paź 11, 2012 09:33

*Czy próby animowania jam session w Ave Cezar są/będą kontynuowane?

Pytanie w związku ze starszą informacją wyczytaną na stronie:
http://www.pogodzinach.lu...,769,com,1.html

........
„Zapraszamy wszystkich chętnych muzyków i wokalistów na jam session !
Zabierz chęci i instrument do Ave Cezar.
Do dyspozycji back-line oraz nagłośnienie. Jam z muzykami The Mohers Band.
Lista utworów:
- Cocaine wersja E.Claptona - Tonacja E
- Little Wing, Jimmi Hendrix - Tonacja e
- Hey Joe, Jimmi Hendrix - Tonacja E
- Crossroads w wersji E.Claptona - Tonacja A
- Got My Mojo Workin', Muddy Waters - Tonacja E
- VooDoo Child w wersji L.Cichońskiego - Tonacja E
- Ten o tobie film, T.Nalepa - Tonacja E
- Kiedy byłem małym chłopcem - Tonacja h
- Hoochie Coochie Man, Muddy Waters - Tonacja A
- Sweet home Chicago, Blues Brothers - Tonacja E
i reszta, która wyjdzie miejmy nadzieję spontanicznie:)
Wstęp wolny.
19.04 Ave Cezar, godz. 20:00”

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  
Please enable / Proszę włączyć JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.