forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Polityka miasta » Hejnał Poprzedni temat :: Następny temat
Hejnał
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14602
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 11:34

Hejnał jest nam koniecznie potrzebny i to najlepiej wykonywany na trąbce i na żywo. Jak zacznie ktoś z wieży Ratusza trąbić, to może ktoś się wreszcie obudzi i zrobi coś z tą dziurą, co jest obok ;-)

================================

Hejnał w mieście górników

Krzysztof Figurski komponuje głównie muzykę teatralną i eksperymentalną

Znak rozpoznawczy w postaci hejnału mają już miasta małe i duże. Czy Lubin do nich dołączy?
Lubin ma szansę dołączyć do grona miast, które mają swój muzyczny sygnał rozpoznawczy. Hejnały, bo o nich mowa, rozbrzmiewają codziennie już nie tylko w wielkich miastach, jak Kraków czy Warszawa, ale i w coraz mniejszych miejscowościach, np. w Złotoryi, Polkowicach czy Lwówku Śląskim. Swój hejnał mają też Legnica i Głogów. W Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie grane są na żywo, w innych miastach odtwarza się je z płyt.

Mieszkający w Lubinie kompozytor i muzyk Krzysztof Figurski chętnie podejmie się zadania napisania hejnału dla miasta.
- Najpierw chciałbym jednak porozmawiać z historykiem, który bardziej szczegółowo zapoznałby mnie z dziejami miasta - mówi Krzysztof Figurski. - Hejnał mógłby nawiązywać klimatem do lat, kiedy Lubin przeżywał największy rozkwit.

Pomysł wydaje się trafny. Tym bardziej, że wkrótce w Lubinie zostanie otwarta największa na Dolnym Śląsku galeria handlowa, która będzie przyciągała tłumy odwiedzających. Dobrze, gdyby oprócz centrum handlowego mogli zapamiętać coś jeszcze, co wyróżniałoby miasto. Pytanie tylko, czy Lubin chce mieć hejnał?
- Nie mówimy nie. Bardzo chętnie spotkam się z kompozytorem i sfinalizuję sprawę - deklaruje rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Maj.


Pomysł chwali też historyk.
- Świetna idea. Pamiętam, że w latach 70. przez jakiś czas odtwarzano z wieży ratusza hejnał śląski, który nagrano w studio we Wrocławiu - wspomina dr Stanisław Tokarczuk. - Może w ramach inspiracji warto sięgnąć do tamtej płyty?

Jaki powinien być dobry hejnał?
- Przede wszystkim musi być krótką, prostą, wpadającą w ucho melodią - mówi piosenkarz, muzyk i kompozytor Zbigniew Wodecki. - A poza tym to dobra forma promocji miasta i muzyki.

Znak prestiżu
Aleksandra Pijarowska, teoretyk muzyki z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu: - Hejnały powstają nie tylko z myślą o miastach. Są też m.in. sygnałami festiwali i konkursów. Dla miasta hejnał jest z pewnością znakiem prestiżu. Myślę, że każda miejscowość chciałaby mieć sygnał rozpoznawalny w innych częściach Polski. Hejnał to bardzo krótka forma. Powinien trwać najwyżej minutę i zawierać punkt kulminacyjny. Melodia musi być prosta i czytelna, łatwa do zapamiętania. Wzorcem jest bez wątpienia krakowski Hejnał Mariacki. Najczęściej hejnały gra się na trąbce. Nawiązują swoim brzmieniem do historii miasta, do jego godła, herbu, do jakichś cech charakterystycznych dla danego miejsca. Być może w przypadku Lubina inspiracją dla kompozytora mogłoby być górnictwo. Wszystko jednak zależy od jego wyobraźni.
Agata Grzelińska - POLSKA Gazeta Wrocławska

źródło : http://lubin.naszemiasto.pl/wydarzenia/971166.html

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Sob Wrz 15, 2012 11:56, w całości zmieniany 1 raz
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14602
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Cze 15, 2010 12:55

Ten hejnał przydałoby się zagrać nie na Radzie Miasta , a Radzie Powiatu i to najlepiej tuż przy uchu Małgorzaty Drygas -Majki, żeby wreszcie wydała zgodę na zabudowę niedawno zasypanej dziury w Rynku.

==================================

Będzie hejnał Lubina?
15.06.2010. Radio Elka
Lubin. Być może już wkrótce Lubin niczym Kraków będzie miał swój hejnał. Dziś na sesji Rady Miejskiej pojawi się trębacz, który zagra specjalnie dla radnych - a oni zdecydują, czy melodia im się podoba.

Utwór został skomponowany przez mieszkańca Lubina, Krzysztofa Figurskiego, który zgłosił się z tym pomysłem do Urzędu Miejskiego już półtora roku temu.
- Dziś wysłuchamy hejnału na sesji, mam nadzieję, że spodoba się radnym - mówi Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta Lubina - Lubin zasługuje na hejnał, a ta melodia łączy historię miasta z nowoczesnością.

Hejnał miałby być puszczany z ratusza codziennie o 12.00 w południe, a także przy okazji ważnych uroczystości.
Krzysztof Maj uspokaja tych, dla których obecna sceneria ratusza nie wydaje się miejscem godnym hejnału. Ratusz ma być w tym roku remontowany, w planach jest wymiana dachu, remont wieżyczki, naprawa okien i nowa elewacja.
źródło : http://miedziowe.pl//content/view/42831/78/

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Sob Wrz 15, 2012 11:57, w całości zmieniany 1 raz
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14602
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Cze 22, 2010 11:15

Hejnalistów mamy wielu, ale co będzie, gdy żaden nie zechce zagrać przy ... Bubnowskim ? :-)

=================================
Krzysztof Figurski, nauczyciel muzyki w SP 14 ponad rok przygotowywał projekt hejnału dla Lubina. Przedstawiciele władz miasta uznali, że jest to ciekawy pomysł i kolejna wizytówka miasta. Hejnał miałby być wygrywany z wieży Ratusza o godzinie 12.00. Oprócz tego mieszkańcy mogliby go usłyszeć przy okazji różnych imprez organizowanych w Lubinie.

- Mam nadzieję, że radnym spodoba się hejnał – mówi Krzysztof Maj, rzecznik prasowy prezydenta miasta. - Na sesję przyjdzie trębacz, który specjalnie dla radnych może wykonać hejnał. Mam nadzieję, że Lubin będzie miał swój hejnał, który codziennie o godzinie 12.00 będzie odgrywany z wieży Ratusza.

Według autora, hejnał nawiązuje do historii Lubina, połączony jest również z nowoczesnością. Jednak przewodniczący Rady Miejskiej, Marek Bubnowski, uważa, że kwestia hejnału powinna zostać rozwiązana zupełnie inaczej.

- Jeżeli już myślimy o hejnale dla Lubina należałoby ogłosić konkurs, wyznaczyć komisję konkursową złożoną z przedstawicieli Rady Miejskiej i specjalistów, na przykład dyrygentów i muzyków – powiedział nam Bubnowski. - Powinniśmy wybrać pomiędzy kilkoma propozycjami, i te, które spodobają się najbardziej zarekomendować Radzie Miejskiej.

Czy zatem na dzisiejszej sesji rajcy będą rozpatrywać możliwość głosowania nad uchwałą w sprawie hejnału? Przekonamy się już po godzinie 15.15.

źródło : http://lubin24.org/news.p...ab02917d9ab572c

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez NEVIL Sob Wrz 15, 2012 11:57, w całości zmieniany 1 raz
   
tomi
Przyjaciel Forum


Wiek: 42
Dołączył: 11 Maj 2005
Posty: 2078
Skąd: Lubin
Osiedle: Staszica/Zalesie
Wysłany: Wto Cze 22, 2010 12:06

Cytat:
Jeżeli już myślimy o hejnale dla Lubina należałoby ogłosić konkurs, wyznaczyć komisję konkursową złożoną z przedstawicieli Rady Miejskiej i specjalistów, na przykład dyrygentów i muzyków – powiedział nam Bubnowski. - Powinniśmy wybrać pomiędzy kilkoma propozycjami, i te, które spodobają się najbardziej zarekomendować Radzie Miejskiej.


i ma racje, w końcu to ma być wizytówka miasta i niekoniecznie wizja jednego muzyka jest najlepszą propozycją, choć bardzo możliwe, że jest dobra to jednak nie powinniśmy się pozbawiać możliwości wyboru.

Podpis użytkownika:
CARPE DIEM ET MEMENTO MORI
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14602
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Cze 22, 2010 12:36

Jeżeli radnym przypadnie propozycja hejnału dla Lubina, to należy ją przyjąć. Przecież na nich głosowaliśmy, więc należy sądzić, że słuch mają dobry. :-) Jeżeli Bubnowskiemu się nie spodoba, to ma prawo stanąć na środku sesyjnej sali i wygwizdać hejnalistę... ;-)

Podpis użytkownika:
   
JasioJasio
WeteranDołączył: 24 Gru 2004
Posty: 765
Skąd: Lubin, oczywiście
Wysłany: Wto Cze 22, 2010 14:27

Panowie, jeśli władze miasta będą tak wybierać hejnał jak budują halę czy przebudowują rynek, to możemy spać spokojnie przez długie lata. A panu Krzysztofowi proponowałbym namówić kogoś z mieszkańców rynku, by codziennie w południe puszczał ten kawałek ze swojego okna.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14602
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Wrz 07, 2010 22:03

Lubin ma hejnał
07.09.2010. Radio Elka

Radni miejscy byli niemal jednogłośni - Lubin od dziś ma swój hejnał. Podczas sesji rady miejskiej odsłuchano melodii kilkakrotnie, dyskusja była żywa i ostatecznie zaakceptowano pomysł.

Autorem hejnału jest lubiński kompozytor, Krzysztof Figurski: - To mój dar dla miasta - mówi absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu - przy jego tworzeniu brałem pod uwagę historię Lubina, ale też zwróciłem uwagę, żeby melodia nie była zbyt drażliwa dla mieszkańców rynku. Pomysł zrodził się dwa lata temu: - Moi znajomi zaproponowali, żebym skomponował hejnał i przedstawił go w Urzędzie Miejskim. Cieszę się, że udało się to wszystko zrealizować i radni się zgodzili.

Pomysł rzeczywiście wzbudził wiele emocji, radni odsłuchiwali hejnał kilkakrotnie. Frnaciszek Wojtyczka przyznawał, że melodia wpada w ucho: - Szkoda, że nie mogłam wysłuchać jej sobie w ciszy, w spokoju, we własnym domu. Być może za pozwoleniem autora można by było coś jeszcze zmienić, ale jestem jak najbardziej za. Hejnał będzie wizytówką Lubina.
Autor melodii skomponował ją dla miasta i nie chce za to żadnego wynagrodzenia. - To bardzo szczytny cel. Cieszę się, że są tacy ludzie w naszym mieście. Hejnał trzeba przyjąć - podkreślał Kamil Wojnarowski z klubu PO - a że dyskusja rozgrzała nas do czerwoności, to się nie dziwię, bo jak tak patrzę przez cztery lata kadencji, to każdy z nas jest niezły artysta!

Hejnał został przegłosowany większością głosów, przy jednym głosie wstrzymującym. Melodia ma być puszczana z wyremontowanego ratusza codziennie w południe, a także przy okazji ważnych uroczystości.

źródło : http://miedziowe.pl//content/view/44255/78/
(mon)

Czytaj też : http://lubin24.org/news.php?id=51368

Podpis użytkownika:
   
tomi
Przyjaciel Forum


Wiek: 42
Dołączył: 11 Maj 2005
Posty: 2078
Skąd: Lubin
Osiedle: Staszica/Zalesie
Wysłany: Sro Wrz 08, 2010 14:52

no i mamy hejnał :) ale jak się okazuje nie pierwszy w innym temacie piszę o tym andros,
Cytat:
w przeszłości hejnał Lubina był wykonywany codziennie w południe z wieży lubińskiego ratusza, a skomponował go w 1973 r. Pan Wacław Janiszewski;

no i mamy dodatkowo
Cytat:
hymn Lubina skomponowany swego czasu przez Zdzisława Podhorodeckiego
o czym również napisał andros, http://www.forum.lubin.pl...p?p=38659#38659

Nowy hejnał słyszałem dzięki linkowi danemu przez NEVIL, ale czy można gdzieś posłuchać dwóch pozostałych utworów? wie ktoś?

Podpis użytkownika:
CARPE DIEM ET MEMENTO MORI
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 9730
Skąd: Lubin
Wysłany: Sob Wrz 11, 2010 18:24

Krótko mówiąc, mamy hejnał...

Moim zdaniem szkoda jednak, że w związku z planami ustanowienia hejnału miasta przede wszystkim:
-nie zorganizowano otwartego konkursu na jego kompozycję;
-nie przeprowadzono specjalnej medialnej akcji promującej miasto, które dba o tradycję, opiekuje się artystami itp.;
-nie przypomniano zarówno historii hejnału Lubina skomponowanego w 1973 r. przez Pana Wacława Janiszewskiego i w przeszłości wykonywanego codziennie w południe z wieży lubińskiego ratusza, jak i hymn Lubina skomponowany pod koniec lat 90-tych przez lubińskiego barda - Zdzisława Podhorodeckiego;
-nie zorganizowano też np. specjalnego koncertu/recitalu prezentującego twórczość wszystkich autorów hejnałów i hymnu Lubina;
-nie wykorzystano okazji do budowania w Lubinie więzi grupowych/sąsiedzkich silnie zabarwionych emocjonalnie i skutecznego kultywowania lokalności.

***
Z komentarzy internautów (zamieszczanych chociażby na oficjalnej stronie miasta i na tym forum) można wywnioskować, że:

-internauci w większości nie odbierają tego faktu jako ważnego wydarzenia kulturotwórczego/miastotwórczego, lecz raczej jak jakieś brewerie, wybryki, bzdury;
-chociaż w Lubinie historyków wielu, brakuje wiedzy/chęci/ciągłości historycznej w działaniu władz samorządowych.

Mamy więc raczej bałagan, jakąś karykaturalną (niedemokratycznie wykreowaną) sytuację w kwestii muzycznego/kulturalnego wizerunku miasta, nad którą - moim zdaniem - nikt nie panuje.

Podpis użytkownika:
   
[/b]
Nowy(a) na forum


Dołączył: 01 Lis 2009
Posty: 12
Skąd: Lubin
Wysłany: Sob Wrz 11, 2010 19:41

andros napisał/a:
Moim zdaniem szkoda jednak, że w związku z planami ustanowienia hejnału miasta przede wszystkim:
-nie zorganizowano otwartego konkursu na jego kompozycję;
-nie przeprowadzono specjalnej medialnej akcji promującej miasto, które dba o tradycję, opiekuje się artystami itp.;
[...]


Może dlatego, że inicjatywa była "oddolna"?
Tzn. najpierw powstał hejnał, a dopiero potem powstał problem...

Nikt z "góry" nie tego planował, nie spodziewał się, więc jak zwykle wygląda jakby to kogoś przerosło.

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 9730
Skąd: Lubin
Wysłany: Nie Wrz 12, 2010 08:44

Ustanowienie hejnału dla Lubina to kolejna inicjatywa oddolna na rzecz miasta, z którą wychodzą przedstawiciele lubińskiej kultury. Tym bardziej dla mnie jest oczywiste, że w/w przeze mnie działania związane z tą inicjatywą świetnie mieszczą się w zakresie aktywności pełnomocnika ds. kultury – reprezentanta kultury lubińskiej.

To kolejny przykład, że w takim mieście, jak Lubin potrzebny jest pełnomocnik ds. kultury (i np. promocji, mediów czy organizacji imprez), który szczególną uwagę skupia na wspieraniu życia kulturalnego w mieście - jest osobą pierwszego kontaktu i daje impulsy polityce kulturalnej miasta, występuje jako reprezentant interesów kultury lubińskiej na arenie międzygminnej, międzypowiatowej czy międzywojewódzkiej; utrzymuje ścisłe i bieżące relacje z liderami/przedstawicielami wszelkich istniejących mikrośrodowisk artystycznych miasta; organizacji pozarządowych, działających w sferze kultury; organizuje, koordynuje i wspiera działalność społecznej rady kultury.

Gdy impuls idzie z dołu, z sektora pozarządowego, od mieszkańców, przykład musi iść z góry - od przedsiębiorców i władz samorządowych. Dobrze koordynowane poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro jest niezbędnym warunkiem samorealizacji lokalnej społeczności oraz konkurencyjności miasta.

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 9730
Skąd: Lubin
Wysłany: Nie Lut 06, 2011 22:13

Mieszkam w Rynku i w związku z tym prawie codziennie wysłuchuję hejnału z Ratusza. Przy okazji nie rzadko zastanawiam się, co Lubin zyskał dzięki temu...?

Podpis użytkownika:
   
perykles
Nowy(a) na forum


Dołączył: 05 Lut 2011
Posty: 32
Skąd: lubin
Wysłany: Nie Lut 06, 2011 22:23

Psychoterapeutę;) Który być może wyleczy niektórych z kompleksu małego, górniczego miasta.

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14602
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Nie Lut 06, 2011 22:35

Trąbić z ratuszowej wieży nie ma po co, bo i tak wszyscy wiedzą, ze mamy ,,dziurę w Rynku"... ;-)

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 9730
Skąd: Lubin
Wysłany: Sro Lut 09, 2011 21:47

NEVIL napisał/a:
Trąbić z ratuszowej wieży nie ma po co, bo i tak wszyscy wiedzą, ze mamy ,,dziurę w Rynku"... ;-)


Ale może nie wszyscy wiedzą, że np. od jutra w Ratuszu/Chacie Polskiej można nabyć piwo w 20 % promocji...

Podpis użytkownika:
Ostatnio zmieniony przez andros Czw Kwi 17, 2014 13:55, w całości zmieniany 1 raz
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  
Please enable / Proszę włączyć JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.