forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Tematyczne » Komputery i internet » Facebook Poprzedni temat :: Następny temat
Facebook
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVIL

Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pon Kwi 02, 2018 11:24

Moje "życie" na Facebooku waży 6 gigabajtów. Wyciągnąłem od nich wszystkie dane, które o mnie zebrali

Facebook przeżywa najgorszy kryzys wizerunkowy w historii, wszyscy zaczęli się interesować ochroną danych osobowych, a wiele mniej lub bardziej znanych użytkowników usunęła konto w serwisie Marka Zuckerberga. Dane, które zbiera Facebook każdy może łatwo pobrać i sprawdzić. Są w nich listy kontaktów i połączeń telefonicznych, wszystkie wiadomości, zdjęcia i filmy, a nawet... lista naszych byłych. Ściągnąłem od Facebooka swoje dane, po paru miesiącach je dostałem. To 6 gigabajtów naprawdę osobliwej lektury.

Choć o tym, że Facebook gromadzi niesamowite zbiory danych, wiadomo od dawna, nikt się tym zbytnio nie przejmował do czasu afery z Cambridge Analytica - algorytm, który pozwala wpływać na wyniki wyborów... napisał Polak. Założyciel serwisu Mark Zuckerberg przyznał, że dane milionów użytkowników Facebooka były wykorzystywane w aplikacji.

Jak się tam znalazły? Z płatnego testu osobowości i poglądów politycznych na 320. tysiącach osób. Można się do niego było zalogować przez "Fejsa", ale aplikacja pobierała też... dane znajomych. I tak uzbierała się pokaźna baza danych do analizowania przez algorytm, który z kolei pozwalał publikować w internecie spersonalizowane treści - pod konkretnego użytkownika.

Co wie o tobie Facebook?

Serwisy internetowe gromadzą różne dane, ale nie udostępniają ich osobom trzecim w niecnych celach. Ujawnienie kulisów bulwersującej sprawy przez pracownika byłego pracownika Cambridge Analytica przelało czarę goryczy i dużo osób zadeklarowało odejście z Facebooka np. Elon Musk. Wszyscy zaczęliśmy się zastanawiać co wie o nas serwis społecznościowy - zwłaszcza, że sama aplikacja... ma możliwość zbierania dźwięków z otoczenia.

Więcej: http://natemat.pl/234317,...ebooka-poradnik

Podpis użytkownika:

Strona 5 z 5  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu