forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Polityka miasta » Galeria Rynek Poprzedni temat :: Następny temat
Galeria Rynek
Autor Wiadomość
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14748
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Pią Sie 18, 2017 22:48

Komentarz:

brak slow niestety,

ale jaja i to przed samą wizytą prezydenta Dudy w Lubinie, skandal jak nic, moze zaprosmy PAD do wizyty gospodarskiej na lubinskim rynku, niech zobaczy postep prac, ale wladze miasta skrzetnie omina te miejsce kierujac prezydenta RP do kosciola i pod pomnik ofiar lubina 82, to moze byc powazny pasztet. a oni chca park militarny robic, a rynku nie potrafia dokonczyc. brak slow.

============================

Galeria Rynek domaga się unieważnienia decyzji ws. rynku


Wojewoda może wstrzymać budowę

Na wniosek spółki Galerii Rynek, wojewoda dolnośląski wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji starosty lubińskiego o wydaniu zezwolenia na budowę odcinka drogi gminnej łączącej ulicę Tysiąclecia z Odrodzenia. Mówiąc prościej - chodzi o decyzję starosty, dzięki której miasto rozpoczęło rewitalizację lubińskiego rynku. Galeria Rynek uważa, że decyzja starosty "została wydana z rażącym naruszeniem prawa".

Nie mają szczęścia władze Lubina do zagospodarowania rynku. Gdy po 12 latach w końcu miasto zdecydowało się na rewitalizację tego centralnego placu, po dwóch miesiącach robót budowlanych, magistrat zerwał umowę z wykonawcą, bo zarzucono firmie, że chciała położyć w rynku kamień, który nie spełniał wymogów specyfikacji zamówienia. Ciężki sprzęt zjechał z rynku i miasto ogłosiło nowy przetarg, do którego zgłosiły się tylko dwie zainteresowane firmy. Teraz może się okazać, że rewitalizacja rynku znacznie przeciągnie się w czasie.

To za sprawą wniosku spółki Galerii Rynek, która została wywłaszczona na mocy specustawy. Wprawdzie decyzja o wywłaszczeniu nie została zaskarżona i jest prawomocna, były właściciel czterech hektarów najcenniejszych w mieście gruntów uważe, że decyzja starosty o wydaniu zezwolenia na budowę odcinka drogi gminnej łączącej ulicę Tysiąclecia z Odrodzenia została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Bo właśnie przytoczona "budowa odcinka drogi gminnej..." to nic innego, jak rewitalizacja rynku.

"Po otrzymaniu wniosku Wojewoda Dolnośląski wystąpił do Starosty Powiatowego w Lubinie o przesłanie akt obydwu spraw. Następnie pismem z dnia 4 sierpnia 2017r. Wojewoda Dolnośląski zawiadomił strony o wszczęciu postępowania na wniosek Galerii Rynek Sp. z o.o. [...] Przedmiotowa sprawa ma charakter skomplikowany, przez co czas trwania postępowania przewiduje się na ok. 2 miesiące. Ocena zakwestionowanej decyzji będzie możliwa po zakończeniu postępowania wyjaśniającego i nastąpi na etapie wydawania decyzji Wojewody Dolnośląskiego", czytamy w oficjalnym komunikacie służb prasowych wojewody dolnośląskiego.

Jeśli wojewoda cofnie decyzję starosty, miasto może mieć poważny problem z dokończeniem rozkopanej inwestycji w sercu Lubina.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/84591/78/

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 9999
Skąd: Lubin
Wysłany: Sob Sie 19, 2017 07:25

Jakoś mało mnie to dziwi, że Womak Holding próbuje zablokować rewitalizację Rynku… Dostali teren za bezdurno, wiele lat bawili się w grę pt. „galeria rynek”, a teraz ktoś wydumał „trakt historyczny”, żeby posłużyć się specustawą… To wszystko wygląda raczej bardzo słabo i chyba należy spodziewać się dłuuuugiego sporu sądowego…

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14748
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Wrz 09, 2017 16:25

Umowa podpisana, znowu ruszą prace w rynku


Miasto właśnie podpisało umowę z firmą, która ma dokończyć rewitalizację lubińskiego rynku.Zmianą wizerunku centrum miasta zajmie się firma Pro-Tra Building z Wrocławia, która ostatnio zrealizowała dla Lubina przebudowę ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Bema.

Jak się dowiedzieliśmy, przedstawiciele firmy deklarują, że już w przyszłym tygodniu rozpoczną prace w rynku. Remont powinien się zakończyć do połowy listopada.

Wybrana w przetargu firma zrewitalizuje centrum miasta za 10,67 mln zł. Oprócz niej ofertę złożyło jeszcze tylko warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych Export-Pribex, które za wykonanie prac chciało niespełna 10,72 mln zł.

źródło: http://www.lubin.pl/umowa...-prace-w-rynku/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14748
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Paź 03, 2017 19:32

Poprzedni obiekt, który tam istniał, przynosił miastu 2 mln zł rocznie. Czyli przez 12 lat miasto straciło 24 mln zł.
================================

Sieć podziemna wykonana w 90. procentach. Czas na kamieńSłynna dziura zasypana
Mija miesiąc od przejęcia przez firmę PRO - TRA Building placu budowy w lubińskim rynku. Przez ten czas zdołano uporządkować cały teren, zakończono już budowę sieci wodno-kanalizacyjnej i sanitarnej. Od wczoraj budowlańcy przystąpili do prac wzmacniających podłoże terenu. Nowy rynek ma być gotowy w połowie listopada.

Prace budowlane na lubińskim rynku stanęły 10 lipca. Miasto zerwało umowę z firmą, która rozpoczęła inwestycję, bo wykonawca próbował położyć w rynku płytę z kamienia, którego jakość zakwestionowano. Do nowego przetargu stanęły tylko dwie firmy. Warszawskie konsorcjum Export-Pribex wyceniło swoje usługi na 10,7 mln zł, natomiast wrocławska firma PRO - TRA oferowała 10,6 mln.

Po analizie złożonych ofert magistrat wybrał firmę z Dolnego Śląska. Miesiąc temu miasto przekazało wykonawcy plac budowy.

- W pierwszym tygodniu po podpisaniu umowy i przeprowadzeniu inwentaryzacji, zabezpieczyliśmy zabytkowe piwnice od strony ratusza. Pod nadzorem archeologa wykonaliśmy dokumentację fotograficzną, rozebraliśmy stropy i zasypaliśmy. Dzisiaj mamy zakończone roboty ziemne, podnieśliśmy całą płaszczyznę do poziomu "zero" do poziomu konstrukcji. Wybudowaliśmy wewnętrzną sieć wodociągową i nowe sieci sanitarne, wybudowaliśmy podejścia odwodnienia deszczowego do projektowanego odwodnienia liniowego. Jeżeli chodzi o sieci, to mamy prace zaawansowane na poziomie 90 procent. Wczoraj rozpoczęliśmy prace polegające na wzmocnieniu gruntu - mówi Marcin Dziuk, kierownik robót z wrocławskiej PRO-TRA Building.

Miasto przekazało do specjlaistycznego laboratorium próbki kamienia, który ma być położony na głównej płycie rynku. - Jak wiemy, miasto położone jest na terenach górniczych, dlatego nie możemy sobie pozwolić na położenie materiału, który nie będzie spełniał wymaganych parametrów jakościowych i wytrzymałościowych. Gdyby za kilka lat by nam to popękało, to miasto świeciłoby oczami. Chcemy, by rynek był trwały, by służył mieszkańcom przez dziesięciolecia - mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Prace póki co, biegną zgodnie z harmonogramem. Cała inwestycja ma być gotowa do 15 listopada.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/85106/78/


[/center]

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14748
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Paź 17, 2017 20:00

Do lubińskiego rynku powróci zabawa sylwestrowa


Kto zagra dla mieszkańców?
Mieszkańcy Lubina mogą już nie pamiętać, kiedy po raz ostatni miasto zorganizowało w rynku imprezę sylwestrową. To było wieki temu. Jak dowiedziało się Radio Elka, w tym roku impreza sylwestrowa powraca na lubiński rynek. Całe przedsięwzięcie owiane jest głęboką tajemnicą. - Przyjdzie odpowiedni moment, w którym poinformujemy opinię publiczną o szczegółach - kwituje Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.


Do hucznego pożegnania starego i powitania nowego roku pozostało jeszcze ponad 2,5 miesiące, ale miasto już dawno zaplanowało wielką imprezę sylwestrową w rynku. Trochę starsi mieszkańcy doskonale pamiętają imprezy sylwestrowe organizowane właśnie w centralnym punkcie miasta. Potem ich zaprzestano, a gdy z rynku zrobiła się słynna na całą Polskę dziura, w ogóle zrezygnowano z imprez sylwestrowych dla mieszkańców. Teraz po wielu latach korki od szampana znów mają wystrzelić w rynku. Dodajmy, że w nowym rynku, bo trwa właśnie generalna modernizacja głównego placu w mieście.

O samej imprezie miasto mówi niewiele i niechętnie. - W stosownym czasie poinformujemy o tym mieszkańców Lubina. Fajnie byłoby gdyby rynek po jego zakończeniu i położeniu nowej płyty i gdy będzie rzeczywiście prawdziwą wizytówką miasta, żeby on zaczął żyć. Najprościej byłoby go ożywić poprzez pierwszą imprezę inaugurującą i żeby fajnie to wyszło - mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Kiedy pytamy o artystów i zespołów, którzy wystąpią podczas imprezy sylwestrowej w Lubinie, miasto na razie milczy. - Przyjdzie odpowiedni moment, w którym poinformujemy opinię publiczną o szczegółach - dodaje prezydencki rzecznik.

Modernizacja lubińskiego rynku ma być gotowa do 15 listopada. - Jak wszyscy widzimy firma na razie pracuje dynamicznie, natomiast czekamy na wyniki badań kamienia. W przyszłym tygodniu takie wyniki mają do nas dotrzeć. Oczywiście, jeśli będą pozytywne, na co liczymy, inwestycja będzie trwać nadal. Połowa listopada to graniczny termin, pamiętamy, co stało się przy poprzednim wykonawcy, natomiast my nie możemy sobie absolutnie pozwolić na to, żeby kamień nie spełniał tych parametrów, które są zapisane w specyfikacji - mówi na koniec Mamiński.

Pojawiły się też głosy, że tegoroczne obchody Barbórkowe organizowane przez KGHM mogłyby odbyć się w odnowionym rynku, a nie jak dotychczas - przy Jamnikach. Opóźnienie budowy nowego rynku sprawiło, że z tych planów zrezygnowano. Już wiadomo, że w tym roku uroczysty pochód Lisa Majora wyruszy sprzed Centrum Kultury Muza i uda się w kierunku placu przy hali widowiskowo - sportowej Regionalnego Centrum Sportowego, gdzie nastąpi ceremonia skoku przez skórę. W hali RCS odbędzie się centralna karczma piwna.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/85283/78/

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 9999
Skąd: Lubin
Wysłany: Wto Lis 21, 2017 09:12

Kłopoty z dowozem pracowników? Prace w rynku znów stanęły

Nie mają szczęścia władze miasta do budowy lubińskiego rynku. Dzisiaj rano prace budowlane na głównym placu znów stanęły. Powodem są podobno problemy z dowozem pracowników na plac budowy. Na oficjalne informacje czekamy od generalnego wykonawcy, tj. wrocławskiej firmy Pro-Tra Building.

Tętniący od wielu tygodni plac budowy na terenie lubińskiego rynku dzisiaj rano niemal całkowicie zamarł. Na budowie nie było prawie żywego ducha.

Na głównym placu, gdzie bez przerwy budowlańcy układają płytę kamienną, dzisiaj nie było nikogo. Poza centralnym miejscem, przy blokach i ratuszu prowadzone są tylko drobne prace.

Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina poinformował nas, że firma miała dzisiaj od rana problemy z dowozem swoich pracowników na plac budowy. Mieli być koło południa. Do tej pory nikogo nie ma. Skontaktowaliśmy się z firmą Pro-Tra Building - czekamy na oficjalny komentarz dotyczący przestoju na budowie.

Według zapewnień wykonawcy, lubiński rynek ma być gotowy do 15 grudnia br.

Więcej:
http://miedziowe.pl/content/view/85645/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14748
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Sob Sty 13, 2018 11:51

Moda na żołnierzy w rynku i parku militarnym?


Tajemniczy piedestał
Na placu budowy lubińskiego rynku w okolicach Baszty Głogowskiej, budowlańcy wykonali piedestał. Sprawa jest o tyle zagadkowa, bo w projekcie modernizacji rynku, nie ma takiej inwestycji. Miejscy urzędnicy nabrali wody w usta i nikt nie chce powiedzieć, co na tym postumencie będzie się znajdować. Podobno stanąć ma tam figura żołnierza z czasów Józefa Piłsudskiego, który ma przypominać 100-lecie odzyskania niepodległości. Zresztą, figur żołnierzy ma być w Lubinie znacznie więcej.

Historia Polski i wojskowość to pasje prezydenta Lubina. Gospodarz miasta chce wyjątkowo odznaczyć przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. Pierwszy akcent to nowe Muzeum Historyczne. Kolejnym będzie nowy Park Militarny. Także w rynku pojawią się symbole nawiązujące do rocznicowych obchodów. W okolicach Baszty Głogowskiej postawiono bowiem piedestał. W tym miejscu kiedyś planowano wybudowanie fontanny, ale w nowym rynku będzie miała ona zupełnie inną lokalizację. Tymczasem piedestału i tego, co na nim będzie, nie ma w projekcie budowlanym całej inwestycji.

Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina, obiecał sprawdzić, co takiego znajdzie się na tajemniczym podwyższeniu. W odpowiedzi otrzymaliśmy e-maila z informacją, że po feriach zorganizowana zostanie konferencja prasowa, na której "przedstawione będą wszystkie szczegóły dotyczące zagospodarowania rynku i jego otoczenia wraz z koncepcją organizacji ruchu na przyległych ulicach". Nieoficjalnie jednak wiemy, że w okolicach Baszty Głogowskiej miasto chce postawić pomnik żołnierza charakterystycznego dla czasów Józefa Piłsudskiego, nawiązującego do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tymczasem miasto - i to już pewna informacja - przygotowuje się do powstania wielu ekspozycji muzealnych poświęconych niepodległościowej rocznicy. Jedną z nich mają być figury żołnierzy na terenie Parku Leśnego, popularnie zwanego strzelnicą, który przeobrazi się w Park Militarny. Figur żołnierzy naturalnej wielkości ma być sto.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/86226/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14748
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Nie Lut 11, 2018 21:22

Ile naprawdę będzie kosztował rynek i jego otoczenie?


Kolejne etapy rewitalizacji przed nami
Rewitalizacja lubińskiego rynku kosztowała miasto do tej pory 10 mln zł. Podatnicy zapłacą jednak jeszcze więcej, bo prezydent Lubina już zapowiedział przystąpienie do kolejnych etapów całej inwestycji. Na początek koło Baszty Głogowskiej ma stanąć pomnik. Jak się dowiedzieliśmy, ma to być postać anioła ze skrzydłami i mieczem. W następnym etapie miasto chce zagospodarować przyległe do rynku ulice. Czy koncepcja wyburzenia czterech punktowców, o których mówił prezydent Robert Raczyński, wciąż jest aktualna? Do kosztów, które poniosą lubinianie trzeba jeszcze doliczyć odszkodowanie dla wywłaszczonego właściciela gruntu, na którym powstał nowy, kamienny rynek.


Kilka dni temu prezydent Lubina osobiście nadzorował jakość oświetlenia głównego placu miasta, ratusza, Baszty Głogowskiej i ławeczek. Po oddaniu rynku do użytku mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali nam, że światło padające na ratusz i Basztę jest tak mocne, że po zmroku mają w mieszkaniach dyskotekę. Ostatnie testy sprawiły, że wyregulowano oświetlenie tak, by nie przeszkadzało okolicznym mieszkańcom.

- Natężenie światła jest regulowane, po godzinie 22. spada do 30 procent, a po godzinie 23. - o 50 procent.

W sumie zainstalowaliśmy 7 zestawów zasilających w płycie rynku, 28 opraw iluminacyjnych wokół ratusza, 40 opraw oświetlających drzewa, 7 opraw do oświetlenia zabytkowej baszty, 11 punktów oświetlających wieżę ratusza i basztę, 20 lamp oświetlających płytę rynku. Nowa nawierzchnia w rynku odtwarzająca średniowieczny trakt kupiecki wraz nasadzeniem 20 dorosłych drzew, małą architekturą, fontanną i oświetleniem kosztowała 10 mln zł. Wszystkie elementy architektoniczne w rynku można konfigurować w zależności od potrzeb - mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Na 10 milionach raczej się nie zakończy. Już wcześniej miasto zapowiedziało bowiem przystąpienie do kolejnych etapów rewitalizacji rynku. Przypomnijmy, że chodzi przede wszystkim o uporządkowanie organizacji ruchu między blokami, kościołem Matki Bożej Częstochowskiej i przylegającymi do rynku sklepami. Słynna była wypowiedź prezydenta o wyburzeniu czterech punktówców, by odsłonić wspomniany kościół, który ma uzupełniać zabudowę rynku. Czy ta koncepcja nadal jest aktualna? Wątpliwe, by w tym roku gospodarz miasta zdecydował się na taki ruch. Po pierwsze, taka inwestycja generuje potężne środki, których w budżecie nie ma. Po drugie - w roku wyborczym taka decyzja byłaby mało popularna.

Do kosztów trzeba będzie jeszcze doliczyć sumę odszkodowania poprzedniego właściciela gruntów w rynku, który został wywłaszczony na mocy specustawy. Procedurę odszkodowawczą prowadzi starostwo powiatowe i choć wysokość odszkodowania miała być już znana kilka miesięcy temu, urzędnicy starostwa nadal nie zakończyli swoich czynności w tej sprawie.

Nadal nie wiadomo, co znajdzie się na piedestale wybudowanym w okolicach Baszty Głogowskiej. Nieoficjalnie mówiono o pomniku legionisty, który ma symbolizować przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak jak się dowiedzieliśmy, w Muzeum Historycznym powstał już projekt... skrzydlatego anioła z mieczem, którym przebija ciało smoka lub węża.

O wszystkich szczegółach zagospodarowania lubińskiego rynku prezydent Robert Raczyński ma poinformować na specjalnej konferencji prasowej.

źródło: http://miedziowe.pl/content/view/86552/78/

Podpis użytkownika:
   
NEVIL
Przyjaciel Forum
NEVILDołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 14748
Skąd: LUBIN
Osiedle: Przylesie
Wysłany: Wto Lut 13, 2018 22:35

Pierwsza spontaniczna impreza dla mieszkańców

Happening z okazji otwarcia rynku
Był szampan, makieta saksofonu, cytowanie "wierszoklety", tabliczki z hasłami i na koniec przecięcie wstęgi - w taki sposób członkowie stowarzyszenia "Miasto dla mieszkańców" uroczyście otworzyli lubiński rynek. - Powinniśmy się przecież cieszyć, że po trzynastu latach istnienia dziury, mamy w końcu rynek. Skoro prezydent nie zaplanował fety z otwarcia tego placu apelowego, to go wyręczyliśmy - ironizowała Edyta Zawadzka z lubińskiego stowarzyszenia.

Happening z okazji otwarcia rynku zorganizowano w sąsiedztwie Baszty Głogowskiej, tuż przy piedestale, na którym - według naszych informacji - ma powstać pomnik św. Jerzego, patrona m.in. górników (postać skrzydlatego anioła z mieczem przebijającego ciało smoka-przyp.red.). Członkowie stowarzyszenia przynieśli ze sobą butelkę bezalkoholowego szampana, kieliszki i tabliczki z hasłami: "plac defilad", "dziura za 12 mln". Podczas swojego przemówienia, Edyta Zawadzka, cytowała słowa "wierszoklety". To prawdopodobnie jeden z mieszkańców Lubina, który pod takim właśnie pseudonimem, poetycko komentuje poczynania władz.

- Nadszedł moment, na który mieszkańcy Lubina czekali bardzo długo. Historyczna dziura w rynku została zasypana i zabetonowana. W całym kraju inwestycje, które pochłaniają tak wiele czasu i tak dużo środków finansowych, otwierane są oficjalnie z wielką pompą. Niestety z niewiadomych przyczyn włodarz tego miasta uznał, że nie chce tego zrobić. Stowarzyszenie "Miasto dla mieszkańców" uznało w tych okolicznościach za konieczne dokonać otwarcia rynku w imieniu mieszkańców - mówiła Edyta Zawadzka.

Kulminacją happeningu było odsłonięcie pomnika-makiety saksofonu, który nawiązuje do muzycznej pasji prezydenta Lubina, Roberta Raczyńskiego. Na koniec przecięto wstęgę dokonując w ten sposób otwarcia rynku.

źródło + fonia + foto : http://miedziowe.pl/content/view/86583/78/

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 81 z 81  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  
Please enable / Proszę włączyć JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.