forum LUBIN pl Strona Główna
Współpraca: eLubin.pl forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
forum LUBIN pl Strona Główna
FAQSzukajUżytkownicyGrupyProfilRejestracjaZalogujDodaj do ulubionych!Startuj z nami!Współpraca/reklamaKontakt
forum LUBIN pl Strona Główna » Nasze miasto - Lubin » Hydepark » Dobra zmiana Poprzedni temat :: Następny temat
Dobra zmiana
Autor Wiadomość
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Nie Lip 24, 2016 07:26

Program Rodzina 500 plus

(...) "Program Rodzina 500 plus, ważny element zakończonej wygraną ubiegłorocznej kampanii wyborczej PiS, pobiera Monika Rybacka, 25-letnia matka dwójki dzieci. Ale ona też widzi w nim potencjalne zagrożenia.

- To dobra decyzja państwa. Zostałyśmy zauważone i otrzymałyśmy pomoc – powiedziała Rybacka, która mieszka z dwójką bliźniąt w budynku socjalnym w Wyszkowie leżącym około 60 kilometrów na północny-wschód od Warszawy.

Rybacka uważa, otrzymywane co miesiąc tysiąc złotych w kraju, gdzie średnia krajowa wynosi 4 250 złotych, to „ogromna pomoc” i teraz stać ją na więcej.

Ale Rybacka, bezrobotna przed urodzeniem dzieci, przyznaje że zasiłek jest na tyle duży, że może zniechęcić inne matki, zwłaszcza te najmniej zarabiające, do szukania pracy czy powrotu do dawnego miejsca zatrudnienia.

- Jeśli ma się dwójkę dzieci i zarabia 1500 złotych miesięcznie, to łatwo rzucić pracę – powiedziała. – Można na tym zaoszczędzić, ponieważ żłobki i przedszkola są drogie. Więc lepiej zostać w domu i nawet zarobić coś na czarno.

Czytaj więcej:
http://biznes.onet.pl/wia...poparcie/sybhk4

Biedroń dzieli się w "GW" rozterkami: "Program Rodzina 500+ przywraca godność, ale PiS kupuje sobie nim głosy"
"Prawo i Sprawiedliwość programem Rodzina 500+ kupuje sobie głosy. To jest populizm, tyle, że tylko w perspektywie klasy średniej. Kolejne rządy będą musiały ten program utrzymać."

Więcej:
http://wpolityce.pl/polit...sobie-nim-glosy

Program Mieszkanie +

Premier Beata Szydło ogłosiła szczegóły zapowiadanego programu wsparcia na rynku mieszkaniowym, popularnie nazywanego "Mieszkanie Plus". Trzema filarami programu będą: mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności, wsparcie dla budownictwa społecznego i zachęty do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Nowy program ma zastąpić obowiązujący do końca 2018 roku program wsparcia dla kredytobiorców "Mieszkanie dla młodych".

"Program, który przygotował nasz rząd, jest realnym wsparciem dla polskich rodzin i tych wszystkich, którzy chcieliby myśleć o założeniu rodziny, ale nie stać ich na mieszkanie. Wpisuje się w wielki priorytet naszego rządu, jakim jest wspieranie rodzin. Jest efektem wielomiesięcznej pracy i kompleksowym sposobem na rozwiązanie programów mieszkaniowych Polaków" – mówiła premier Beata Szydło.

"Najważniejszym filarem nowego programu będzie utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, do którego Skarb Państwa będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa, dzięki czemu budowane na tych gruntach mieszkania będą tańsze. W założeniu będą to mieszkania na wynajem, z możliwością dojścia do prawa własności. Zakładamy, że czynsz w ich przypadku będzie wynosił od 10 do 20 zł za 1 mkw." – dodała premier.

"Uwzględnimy tym samym potrzeby różnych grup Polaków - osób o niskich dochodach, ale też bardzo poważnie traktujemy potrzeby klasy średniej. Ten program dedykujemy klasie średniej" – mówiła premier. "Do nowego programu nie wprowadzamy granicy wieku. Ale oczekujący na mieszkanie zapewne będą ustawiali się w kolejce i dlatego preferowane będą rodziny wielodzietne, będą też brane pod uwagę dochody, ale wszystko to będzie wpływało wyłącznie na okres oczekiwania na mieszkanie" – mówiła premier Szydło. "Mieszkanie+ to program dedykowany dla wszystkich Polaków, powszechny i dostępny w każdym regionie Polski" – podkreślała premier.

Czytaj więcej:
http://www.bankier.pl/wia...ly-7408952.html

Polska Fundacja Narodowa

(…) „PiS tworzy właśnie nową organizację z gigantycznym budżetem. Polska Fundacja Narodowa ma się zająć m.in. promocją i ochron wizerunku Polski raz naszej gospodarki za granicą, a także kształtowaniem pozytywnego odbioru społecznego inwestycji przez spółki Skarbu Państwa.

Jeszcze nie wiadomo, co miałaby promować PFN, czy inwestowanie w Polsce czy turystykę, a może polskie produkty? Wiemy natomiast, że decyzje co do działań Fundacji mają wspólnie podejmować spółki podległe Skarbowi Państwa, które wchodzić będą w skład jej struktury.

Budżet powstającej fundacji, której pomysłodawcą jest minister skarbu Dawid Jackiewicz, ma wynosić 100 mln zł rocznie. Opozycja na pomyśle nie zostawia suchej nitki. Zdaniem niektórych nowa organizacja ma przede wszystkim dać pracę za dobre pieniądze pisowskim działaczom.

Polska Fundacja Narodowa to niejedyny twór powołany za czasów obecnego rządu PiS. Oto, jak działają inne nowe organizacje i komisje oraz ile za to zapłacimy.”(…)

Czytaj więcej:
http://www.money.pl/gospo...,2126769.html#7

Wraca dobre do IPN

Nowym prezesem IPN został dr Jarosław Szarek. Nie udało się wpakować go na minę, czego chciała Platforma Obywatelska, wmawiając, że nowy prezes relatywizuje przyczyny zbrodni w Jedwabnem. Nie udało się znaleźć innych „rewelacji”, które uniemożliwiłyby objęcie fotela prezesa przez tego pochodzącego z Krakowa „człowieka śp. Janusza Kurtyki”.

Przez długi czas miałem okazję jako student, stażysta i praktykant przyglądać się pracy krakowskiego oddziału IPN. Jest on pełen znakomitych fachowców i oddanych patriotów, by wymienić oprócz dr. Szarka choćby dr. Mateusza Szpytmę, którego zasługą jest przywrócenie polskiej pamięci bohaterskiej rodziny Ulmów z Markowej, ludzi, którzy za pomoc Żydom zapłacili w czasie II wojny światowej największą cenę. Mam nadzieję, że wraz z dr. Szarkiem do Warszawy przybędzie z Krakowa cały zastęp takich właśnie „ludzi Kurtyki”. To będzie prawdziwa dobra zmiana. Śp. Prezes byłby zadowolony.

Więcej:
http://niezalezna.pl/83672-wraca-dobre-do-ipn

Nowy szef TVP 2: oglądalność jest absolutnie nieważna dla bytu, narodu, dla rozwoju

Marcin Wolski, nowy dyrektor telewizyjnej Dwójki, opowiedział o swoich planach względem stacji. Nowy szef TVP2 chciałby, aby Dwójka stała się kanałem "kulturotwórczym, trochę snobistycznym", niezależnym od badań oglądalności. Zdradził jednocześnie, że prowadzi rozmowy w sprawie współpracy z kabaretem Mumio oraz Januszem Rewińskim.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Wolski zadeklarował, zależy mu na wprowadzeniu do TVP2 ambitnej rozrywki. Podkreślił przy tym, że czynnik taki jak oglądalność w ogóle nie powinien mieć znaczenia w przypadku misyjnej działalności stacji.

Czytaj więcej:
http://film.onet.pl/wiado...-rozwoju/46q1n6

PiS pokazało środkowy palec miejscowym i przyjezdnym złodziejom

(…) „Temat dotyczy finansów, ale w bardzo szerokim ujęciu powiązanym z innymi istotnymi obszarami życia publicznego w Polsce. Czy możliwe jest, aby w pierwszym półroczu 2016 roku wydatki budżetu wzrosły o 7 miliardów, a deficyt zmalał o 7,5 miliarda w stosunku do danych z roku 2015?
Proszę się dobrze zastanowić przed udzieleniem odpowiedzi albo zapoznać z danymi, które trzeba szukać w czeluściach medialnych. I możliwe i faktyczne dane zostały powyżej podane. Co do wydatków nie ma tajemnic, wiadomo było, że finansowanie programu 500+ z nieba nie spadnie, ale skąd wziął się wzrost w kasie państwa? Z podatków, co też nie jest żadną tajemnicą dopóki nie padnie informacja, że żaden podatek nie został podniesiony, co więcej planowane są obniżki podatków. No to takich cudów nie ma?! A jakże, są i wcale nie cuda, tylko środkowy palec wystawiony w stronę złodzieja z pozdrowieniem: „koniec okradania Polski, ku…a wasza mać!”.
Zwiększyła się radykalnie ściągalność podatków i to bez nadzwyczajnych ruchów ze strony administracji. Nie ma specjalnych ustaw, nie ma specjalnych komisji i instytucji. Jedyna istotna zamiana dotyczy kadr. W Ministerstwie Sprawiedliwości nie mamy faceta z lewym pozwoleniem na broń, ale Zbigniewa Ziobro. W MSWiA ministrem jest Mariusz Błaszczak, któremu zarzuca się flegmę i brak charyzmy, ale on jak Terenia Piotrowska „bezgłowych” samolotów nie widzi i ślepy na patologie nie jest. W MON mamy Antoniego Macierewicza, w służbach specjalnych Mariusza Kamińskiego, co nie wymaga dodatkowego komentarza. Pozostaje dołożyć CBA z Ernestem Bejdą na czele i mamy połowę wyjaśnienia wzrostu dochodów.”(…)

Czytaj więcej:
http://kontrowersje.net/p...dnym_z_odziejom

Prokuratura wznawia postępowanie ws. majątku Adamowicza! Prezydent Gdańska: "Jesteśmy zwierzyną łowną. Okres ochronny już minął..."

Jak czytamy na stronach trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”, poznański oddział Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo w sprawie nieujawnienia przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dochodów w wysokości 753 tys. zł.

Wznowione postępowanie dotyczy „nieujawnienia w latach 2006-2011 w Gdańsku właściwemu organowi podatkowemu, tj. Pierwszemu Urzędowi Skarbowemu […] przedmiotu opodatkowania w postaci dochodów pozyskanych w okresie od dnia 22 lutego 2006 r. do dnia 12 grudnia 2011 r. stanowiących łącznie kwotę 753.699,40 zł - tj. o przestępstwo z art. 54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego”.

To oznacza, że od ponad 750 tys. złotych nie został także odprowadzony podatek.

Czytaj więcej:
http://wpolityce.pl/polit...ronny-juz-minal

Komisja śledcza ws. Amber Gold po pierwszym posiedzeniu

Posłanka PiS Małgorzata Wassermann została wybrana na przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold; na wiceszefów wybrano Marka Suskiego (PiS) oraz Pawła Grabowskiego (Kukiz‘15). W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji. Kolejne - 7 września.

Czytaj więcej:
http://wpolityce.pl/polit...pawel-grabowski

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Nie Lip 24, 2016 18:07

Ludobójstwo wreszcie nazwane ludobójstwem. Koniec bycia zakładnikami politycznej poprawności

Ludobójstwo zostało wreszcie nazwane ludobójstwem. Prawda historyczna zatriumfowała nad poprawnością polityczną, a państwo polskie oddało sprawiedliwość ofiarom rzezi na Wołyniu. Ostra reakcja Ukraińców była do przewidzenia i nie do uniknięcia.

Na uchwaloną w piątek uchwałę sejmową, ustanawiającą Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu, czekaliśmy długo. Zawsze był nieodpowiedni moment, tak tłumaczyli politycy, przekonując, że użycie określenia „ludobójstwo ” głęboko zrani Ukraińców, a nawet zahamuje ich proeuropejskie dążenia.

Więcej:
http://wpolityce.pl/histo...nej-poprawnosci

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Nie Lip 24, 2016 18:24

Podatek od sieci handlowych – został tylko podpis prezydenta

1. W ostatni piątek Senat głosami senatorów Prawa i Sprawiedliwości (56 za, 22 przeciw, 2 wstrzymujące) przyjął bez poprawek tzw. podatek od sprzedaży detalicznej, co oznacza, że teraz ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

Przypomnijmy, że na początku lipca także głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości (234 głosów za) i sprzeciwie opozycji 207 przeciw (131 posłów PO, 30 posłów Nowoczesnej, 28 posłów Kukiz15 i 16 posłów PSL) oraz przy 2 głosach wstrzymujących, tę rządową ustawę przyjął Sejm.

Po podpisie prezydenta, ponieważ ustawa ma 30 dniowe vacatio legis, wejdzie w życie od 1 września tego roku i w ten sposób wielkie sieci handlowe już przez ostatni kwartał tego roku, dodatkowo będą się składały na wpływy do polskiego budżetu.

Czytaj więcej:
http://kuzmiuk.blog.onet....pis-prezydenta/

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Lip 25, 2016 08:03

Dwudniowy prezes doradcą. Bogusław Kowalski wrócił do PKP

Bogusław Kowalski, który po koniec ubiegłego roku w atmosferze skandalu zrezygnował z funkcji prezesa PKP, wrócił do kolejowej grupy. "Puls Biznesu" informuje, że Bogusław Kowalski doradza przy strategii spółki.

Dziennik przypomina, że w grudniu zeszłego roku Bogusław Kowalski przez dwa dni zarządzał PKP. Ze stanowiska zrezygnował po tym, jak w mediach pojawiły się doniesienia, że przed laty współpracował ze służbami PRL. Miesiąc później Bogusław Kowalski podpisał umowę z PKP, tym razem jako szef Instytutu Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej. "Puls Biznesu" jest w posiadaniu skanów faktur dotyczących usług doradczych świadczonych kolejom przez IMWG.

Bogusław Kowalski: "środowisko kolejowe nie akceptowało sytuacji"

Bogusław Kowalski tłumaczy, że zrezygnował ze stanowiska prezesa PKP, ponieważ "środowisko kolejowe nie akceptowało sytuacji", gdy był oczerniany w mediach. Nie znaczy to jednak, że Bogusław Kowalski ma zrezygnować z pracy zawodowej, a z branżą kolejową jest związany od lat.

Jego fachowość podkreślają przedstawiciele PKP, z którymi rozmawiał "Puls Biznesu". Eksperci do spraw etyki w biznesie nie ukrywają zaskoczenia, ale też podkreślają, że jest on branżowym ekspertem.

Źródło: http://biznes.onet.pl/wia...adza-pkp/xc8g3w

PKP zawiesza szereg projektów deweloperskich, w tym Centralną Park. Winna "dobra zmiana"?

Decyzja została podjęta w związku z rewizją strategii deweloperskiej oraz gospodarowania nieruchomościami Grupy PKP. Po zmianie władz Xcity Investment, spółka deweloperska PKP SA, unieważniła niemal wszystkie postępowania dotyczące wyboru inwestorów dla realizacji wspólnych projektów na terenach kolejowych - informuje serwis transport-publiczny.pl - Decyzja została podjęta w związku z rewizją strategii deweloperskiej oraz gospodarowania nieruchomościami Grupy PKP. W związku z powyższym zmienia się harmonogram prowadzonych projektów, powodując przesunięcie ich realizacji w czasie - informuje Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego PKP SA.

Poprzedni zarząd PKP SA powołał spółkę Xcity Ivestment z myślą o realizacji wielkich projektów deweloperskich na niepotrzebnych, ale zarazem atrakcyjnych terenach kolejowych. - Jesteśmy właścicielem największej bazy nieruchomości w Polsce. Wiele z naszych gruntów ma potencjał komercyjny. Można je sprzedać albo zrealizować na nich projekty deweloperskie, które zwykle nawet trzykrotnie zwiększają zwrot z samej działki. Zwrot może być większy, bo jeśli grunt jest nieprzygotowany do inwestycji lub zbyt duży – wtedy jego wartość rynkowa, w przypadku sprzedaży, jest istotnie mniejsza. Wcześniej, realizując projekty deweloperskie, powoływaliśmy spółki celowe. Teraz prowadzimy kolejnych kilkanaście projektów, podpisujemy nowe umowy. Aby uprościć procedury i uniknąć mnożenia spółek, powołaliśmy Xcity Investment, która będzie koordynowała wszystkie tego typu inwestycje, czyli zamiast kilkunastu spółek, będzie jedna - tłumaczył Jarosław Bator, ówczesny członek zarządu PKP SA.

Wieżowce i wiszące ogrody

Nowo powołana spółka przedstawiała szereg działających na wyobraźnię wizualizacji i wizji, jak mogłyby zmienić się często mocno zaniedbane obszary miast. Dotyczyło to także głównych lokalizacji, jak okolice Dworca Centralnego w Warszawie, naprzeciw którego, po zachodniej stronie, planowano kompleks biurowy z jednym z wyższych wieżowców i wiszącymi ogrodami.
W październiku zeszłego roku XCity przedstawiło piętnaście lokalizacji, niemających bezpośredniego związku z prowadzeniem ruchu kolejowego, dla zagospodarowania których spółka zamierzała pozyskać zewnętrznych partnerów. Inwestycje miały zostać zrealizowane na atrakcyjnych gruntach PKP SA w dwunastu miastach: Elblągu, Katowicach, Kłodzku, Kole, Koszalinie, Kutnie, Łowiczu, Oleśnicy, Chorzowie, Bielsku-Białej, Skarżysku-Kamiennej i Warszawie. Na terenie stolicy będą to aż cztery projekty – wspomniana Centralna Park, siedziby PKP SA i PKP Informatyka oraz Warszawa Włochy. Pod koniec października wystosowano zaproszenia do rokowań dla potencjalnych inwestorów.

Zmiana władzy - zmiana strategii

Wraz ze zmianą władzy na szczeblu centralnym wymieniono całe zarządy w spółkach kolejowych. Przyniosło to też oczywiste zmiany w podejmowanych kierunkach działań. Choć spółki XCity nie zlikwidowano, to pod koniec czerwca nowe kierownictwo podjęło decyzję o unieważnieniu aż 13 projektów developerskich, w tym tych głównych, jak Warszawa Włochy, Centralna Park czy plac OMP w Katowicach. - Decyzja została podjęta w związku z rewizją strategii deweloperskiej oraz gospodarowania nieruchomościami Grupy PKP - informuje Aleksandra Grzelak z biura prasowego PKP SA.

Sam pomysł zagospodarowania tych obszarów został ostatecznie pogrzebany. - Zmienia się harmonogram prowadzonych projektów, powodując przesunięcie ich realizacji w czasie. W tym momencie spółka nie jest jednak w stanie podać terminu ich ewentualnego ponownego uruchomienia, co nie oznacza jednak, że zostały one definitywnie zakończone - mówi Grzelak.
W tej chwili aktualne są tylko dwa rokowania dla inwestorów, dotyczące nieruchomości przy Al. Jerozolimskich 140 oraz ul. Szczęśliwickiej 62, czyli siedzib PKP Informatyka i PKP SA. Podmioty te przeniosą się do nowego biurowca realizowanego przy dworcu Warszawa Zachodnia w ramach projektu deweloperskiego zainicjowanego przez poprzedni zarząd PKP SA. Harmonogram rokowań dla tych dwóch lokalizacji zostanie jednak przesunięty o trzy miesiące - informuje transport-publiczny.pl.

Źródło: http://wawalove.pl/PKP-za...a-zmiana-a23433

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Lip 25, 2016 08:37

MF: Janczyk: Klauzula obejścia prawa zniechęci do unikania obowiązku zapłaty podatku handlowego

- Zastosowanie klauzuli obejścia prawa powinno zniechęcać do agresywnej optymalizacji, mającej na celu unikanie podatku handlowego; mamy nadzieję, że podmioty nie będą do niej dążyć - mówi wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

- Cały czas dochodzą do nas informacje, że niektóre podmioty planują się podzielić, po to, żeby wejść w niższą stawkę albo skorzystać ze zwolnienia z podatku. W naszym założeniu użycie klauzuli obejścia prawa powinno być elementem zniechęcającym do takich działań agresywnej optymalizacji i mamy nadzieję, że podmioty nie będą do niej dążyć - powiedział wiceszef MF, pytany o pomysły na walkę z unikaniem tego podatku.

- Natomiast każde inne rozwiązanie, gdyby się znalazło w zapisach tej ustawy, spowodowałoby, że część podmiotów nie mogłaby korzystać z kwoty wolnej - dodał.

Jak powiedział Wiesław Janczyk, po tym, jak prace nad ustawą właśnie zakończył parlament, nie jest zagrożone wejście w życie podatku od handlu 1 września.

- Prace nad tym rozwiązaniem się przedłużyły, ponieważ staraliśmy się wysłuchać głosu opinii społecznej, przedstawicieli branży. Ustawa uległa ogromnej ewolucji w toku prac legislacyjnych. Po wysłuchaniu uwag, udało nam się jednak wyeliminować z niej najbardziej kontrowersyjne zapisy - wskazał.

Jak przyznał, ograniczono planowane dochody budżetu państwa z tytułu tego podatku. - Dzisiaj już wiadomo, że tegoroczne dochody zaplanowane na poziomie 2 mld zł nie zostaną wykonane, ale szacujemy, że w pełnym roku obowiązywania tego podatku będzie można uzyskać 1,9 mld zł brutto. Netto - po odliczeniu wynikających z konstrukcji nowej daniny strat z podatku CIT - wpływy będą mniejsze. A w tym roku - czyli od września do grudnia - zakładamy, że dochody te wyniosą ok. 0,5 mld zł brutto - opisywał.

Janczyk przypomniał, że podatkiem będzie objętych mniej niż 200 podmiotów, a kwota wolna jest wysoka - 17 mln zł miesięcznie, czyli 204 mln zł rocznie. Ustawa przewiduje dwie stawki nowej daniny - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Od połowy lipca fiskus może korzystać z klauzuli obejścia prawa, która ma przeciwdziałać unikaniu opodatkowania. Fiskus może uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja, została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

Klauzula ma mieć zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł. Minister finansów ma wydawać tzw. opinie zabezpieczające, które mają gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania. Powołana ma zostać Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania. W jej skład mają wchodzić przedstawiciele różnych instytucji.

- - - - -

Janczyk: Na koniec roku spodziewam się ponad 3 mld zł wpływów z podatku bankowego

- Ponad 3 mld zł dochodów z tytułu podatku bankowego spodziewa się na koniec roku wiceszef MF Wiesław Janczyk. Jak mówi, resort w tej chwili nie zamierza modyfikować przepisów, by ograniczyć unikanie tej daniny; ewentualna inicjatywa w tej sprawie jest możliwa pod koniec roku.

W miniony czwartek MF podało, że wpływy z podatku bankowego od marca do czerwca wyniosły 1,4 mld zł (na 2016 rok zaplanowano 5,5 mld zł dochodów z tej daniny).

- Trudno w tej chwili do końca to oszacować, ale myślę, że to będą wpływy na poziomie powyżej 3 miliardów złotych na koniec roku - powiedział wiceminister Janczyk. - Dochody miesięczne na poziomie od 320 do ponad 360 mln zł pozwalają patrzeć optymistycznie. Widać, że to jednak będzie realna pozycja w budżecie, która m.in. zabezpieczy środki na realizację sztandarowych postulatów PiS - wskazał.

- Wprowadzenie tego podatku było pewnym wyzwaniem, a przypomnę, że udało się to zrobić bardzo sprawnie i szybko, choć nie od pierwszego miesiąca bieżącego roku. Od razu było zatem wiadomo, że wykonanie zaprojektowanych dochodów w budżecie na 2016 rok z tytułu tego podatku będzie trudne - dodał.

Według niego, w każdym kraju, w którym wprowadzane były podatki sektorowe, realizacja dochodów z nich płynących, na skutek podejmowanych optymalizacji podatkowych, powodowała, że wpływy z tych podatków były niższe od planowanych.

- Oczywiście mamy możliwość korygowania tego podatku, ale zachowujemy się bardzo stabilnie i nie zamierzamy w tej chwili go modyfikować. Koniec roku będzie dobrym momentem na przegląd ustawy i zainicjowanie jej ewentualnej nowelizacji. Katalogujemy swoje oczekiwania i jesteśmy gotowi na ewentualną korektę, tym niemniej uważamy, że nie ma dzisiaj potrzeby jej dokonywania tu i teraz. Natomiast jeśli uznamy, że należy to zrobić, to taka operacja zostanie wykonana - powiedział.

Jak dodał, "plany ewentualnej korekty dochodów z tego podatku na pewno nie będą uznaniowe, lecz będą wynikały z ewentualnych potrzeb wydatkowych budżetu". - Dzisiaj sektor bankowy ma swoje trudne zadania do wykonania, widzimy to i staramy się działać tutaj rozmyślnie - zapewnił wiceminister Janczyk.

Czytaj więcej na: http://biznes.interia.pl/...ia,2364345,4211

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Lip 25, 2016 08:49

Zmiany dla użytkowników telefonów na kartę wchodzą w życie

Od poniedziałku 25 lipca, zaczynają obowiązywać niektóre przepisy ustawy antyterrorystycznej. M.in. te dotyczące telefonów na kartę. Przy sprzedaży karty pre-paid, dostawcy usług telekomunikacyjnych, będą weryfikować dane osoby kupującej.

Przy zakupie karty pre-paid trzeba będzie podać swoje dane osobowe. Dostawcy usług telekomunikacyjnych, będą wymagać od klientów podania imienia, nazwiska i numeru PESEL albo serii i numeru dokumentu tożsamości, a w przypadku cudzoziemców spoza krajów Unii Europejskiej, sprawdzany będzie numer paszportu lub karty pobytu. Jeśli kartę pre-paid, sprzedawcy będą musieli zweryfikować numer identyfikacyjny REGON lub NIP, lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo ewidencji działalności gospodarczej.

Dostawca nie będzie mieć prawa rozpoczęcia świadczenia usług telekomunikacyjnych, zanim nie potwierdzi tożsamości osoby kupującej.

Zgodnie z ustawą antyterrorystyczną, obecni użytkownicy telefonów na kartę, do 1 lutego 2017 roku, muszą potwierdzić swoje dane. Po tej dacie zostaną wyłączone karty, których użytkownicy nie poddali się weryfikacji.

W Polsce około 29 milionów osób jest użytkownikami telefonów na kartę.

Źródło: http://telewizjarepublika...ycie,36071.html

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Lip 25, 2016 08:58

Gorąca dyskusja o reprywatyzacji w Warszawie. "Przez osiem lat był nad tą sprawą rozłożony parasol ochronny"

Mamy mnóstwo przykładów, w których sądy, prokuratura i izba skarbowa zamykały oczy. Działalność handlarzy roszczeń nie jest tylko na granicy prawa, to często działania przestępcze

— powiedział Jan Śpiewak w programie „Bez retuszu” (TVP Info) poświęconym kwestiom reprywatyzacji w Warszawie.

Co ciekawe, jak poinformował prowadzący program, pierwszy raz w historii „BezRetuszu” przed programem przyszło pismo… prewencyjne od pewnej kancelarii prawnej, by nie powielać niektórych informacji.

Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że w Warszawie mamy do czynienia z patologią, jeśli chodzi o reprywatyzację.

Problem braku ustawy to oczywiście problem, ale kwestia Warszawy wynika z tego, że urzędnicy w ratuszu nagminnie to prawo łamią, nie dopełniając obowiązków. Możemy o tym mówić, bo wiele faktów ujrzało światło dzienne

— stwierdził poseł PiS.

Marcin Święcicki z PO oznajmił, że to „próba dezawuacji ratusza”. Z kolei dr Tomasz Luterek - autor książki poświęconej reprywatyzacji, zaznaczył, że kwestia reprywatyzacji jest relatywnie nieduża, bowiem została uregulowana przez lata.
Dlaczego nie ma ustawy reprywatyzacyjnej? Jedna koncepcja jest taka, że miała… pecha

— podkreślił.

Sasin odpowiadał:

Sprawa nie jest taka, że wszystko jest dobrze, tylko prawo jest takie, że nic nie można zmienić. Dlaczego jest tak, że dyrektor BGN nie składa oświadczeń majątkowych? Jaka była rola jednego z zastępców pana dyrektora, który miał aktywny udział w oddaniu działki z Pl. Defilad? Dlaczego warszawscy urzędnicy nie sprawdzają dokładnie dokumentów, ksiąg wieczystych? Dziś CBA bada tę sprawę - po raz pierwszy od ośmiu lat ktoś bada tę sprawę, bo był zakaz. Był nad tą sprawą rozłożony parasol ochronny, już go nie ma

— powiedział polityk PiS.

Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze podkreślał, że mamy zapaść prokuratury i instytucji państwa w tej sprawie.

Mamy mnóstwo przykładów, w których sądy, prokuratura i izba skarbowa zamykały oczy

— stwierdził.

Czytaj więcej na:
http://wpolityce.pl/polit...arasol-ochronny

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Lip 25, 2016 09:06

Esbeckie metody w walce z wicepremierem. Zniszczyć Morawieckiego

Nowy wicepremier Mateusz Morawiecki, który zachował nieposzlakowaną opinię, jest bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem dla opozycji. Jest kompetentny i nie da się go skorumpować – więc należy go zniszczyć – zwraca uwagę ANDRZEJ KOŁODZIEJ, współzałożyciel Solidarności Walczącej, w rozmowie z WOJCIECHEM KAMIŃSKIM.

IPN wydał kolejny tom dokumentów dotyczących Solidarności Walczącej. To krok w kierunku przywracania pamięci o tej organizacji.

Solidarność Walcząca nie jest zapomniana. Powiedziałbym raczej, że jest programowo wypychana ze zbiorowej pamięci. Solidarność Walcząca jest jedyną organizacją opozycyjną, która programowo nie zmieniła swojego ideowego oblicza. Od początku swojego istnienia nie godziliśmy się na jakiekolwiek porozumienie z komunistami. Tak było podczas obrad Okrągłego Stołu i w trakcie przemian ustrojowych. Nie weszliśmy w żadne układy w okresie III Rzeczypospolitej. Nie zaangażowaliśmy się we wspieranie tego systemu, choć nam to wielokrotnie proponowano.

Teraz jest inaczej?

To, że Kornel Morawiecki pojawił się teraz w Sejmie, jest wręcz symboliczne. Ponadto po raz pierwszy nie ma w parlamencie byłych komunistów. Do Sejmu weszła Solidarność Walcząca, a poza nim został SLD, czyli oficjalny reprezentant postkomunistów.

Więcej:
http://niezalezna.pl/8378...c-morawieckiego

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Lip 25, 2016 09:11

Wałęsa strzelił focha. Obraził się na IPN: „odmawiam wszelkich kontaktów”

Lech Wałęsa, którego uczestnicy wielu demonstracji pozdrawiają skandując "Bolek, Bolek", dał wyraz swojej frustracji na portalu społecznościowym. Obraził się na IPN, bo w Kolegium Instytutu znaleźli się ludzie, którzy badają jego przeszłość. Chodzi oczywiście o prof. Sławomira Cenckiewicza i legendarnego działacza opozycji Krzysztofa Wyszkowskiego. "Odmawiam udziału w rozmowach i wszelkich kontaktach z tą instytucją i osobami tam pracującymi" - obwieścił światu Wałęsa. Teczka "Bolka" jednak i tak pozostanie w archiwum.

Więcej:
http://niezalezna.pl/8375...lkich-kontaktow

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Lip 25, 2016 09:25

Premier Szydło: Europa zbyt łatwo zrezygnowała ze swoich wartości. Trzeba się wycofać z politycznej poprawności

"Generalnie Europa zbyt łatwo zrezygnowała ze swoich wartości, z kultury, religii. Krok po kroku ulegała żądaniom tych, którzy nie chcą się integrować z cywilizacją europejską. Ustępowanie, poprawność polityczna, rezygnacja z choinki bożonarodzeniowej w imię niedrażnienia muzułmanów — to ośmieliło również terrorystów. Zaprosiliśmy do siebie gości, ale oni powinni akceptować nasze warunki. Trzeba się z politycznej poprawności wycofywać, co nie znaczy, że nie należy szukać porozumienia z ludźmi innych kultur" – powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "wSieci".

Więcej:
http://beta.telewizjarepu...osci,36077.html

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Lip 25, 2016 18:01

Cały świat zachwycony „polskim ciemnogrodem”!

Do polskich miast i miasteczek zjeżdżają goście, którzy chcą wziąć udział w jednej z największych światowych imprez – Światowe Dni Młodzieży. Przyjechali ludzie ze wszystkich kontynentów, przedstawiciele wszystkich kultur i ras. Zrobiło się kolorowo, żeby nie powiedzieć tęczowo, czarni, czerwoni, żółci i biali chrześcijanie chodzą po polskich ulicach i kompletnie nic się nie dzieje. Wszyscy mają pełne uzębienie, oczywiście jeśli tylko w takim stanie wyjściowym do Polski przyjechali, nikt nie rzuca im pod stopy bananów, ani nie wyzywa od brudasów, czy ciapatych. Fenomen? Tak i to odwieczny polski fenomen, znany z czasów, gdy Polska szlachecka przygarniała pod swe skrzydła nie tylko odmiennych kulturowo, ale i religijnie. Widok na polskie ulice i zachowanie polskich gospodarzy całkowicie przeczy paszkwilom spisywanym i pokazywanym w mediach należących do „zachodnich koncernów” albo miejscowych szamanów. Cały świat zachwycony „polskim ciemnogrodem”! Ludźmi, obyczajami, kuchnią i krajobrazami. Można się przyczepić, że spójnikiem fenomenu jest katolicyzm, w końcu to katolicy podejmują katolików. Naprawdę? Cieszę się bardzo, ale też pytam, czy taki zarzut ma sens, w świetle zupełnie innego zarzutu, że nic innego, jak polski katolicyzm jest przyczyną nieszczęść i wstydu na cały świat. U podstaw nowoczesnej krytyki polskich obyczajów leży dokładnie, a właściwie wyłącznie „ciemnogród” napędzany religią. Antysemityzm, rasizm, homofobia i inna zaraza, ma swoje podłoże w: „typowy Polak katolik”. Takie brednie czytamy i słyszymy każdego. Wszystko fajnie, ale za cholerę nie da się tego ideologicznego bełkotania zalegalizować realiami, które oddają zupełnie inny obraz.

Polak z białym czarnym i żółtym człowiekiem żyje w zgodzie, dzieli się wszystkim, co ma i jeśli coś się leje, to zdecydowanie piwo, a nie krew. Żadnych inkwizycji, żadnego faszyzmu i… „pedofilii w sukienkach”. Kierując się znaną zasadą, że jeden obraz wart jest tysiąca słów łatwo da się wskazać, kto w pojedynku o prawdziwy obraz Polaków wygrał i to z miażdżącą przewagą. Fakty wygrały, które w kategoriach moralnych nazywamy prawdą, ale problem polega na tym, że i fakty i obrazy można preparować. Z całą pewnością w tej chwili dziesiątki sztabów kryzysowych staje na głowie, żeby z szerokiej perspektywy normalności wyjąć lub zmodyfikować kadry wskazujące na patologię. Nie ma jeszcze danych dotyczących liczby uczestników ŚDM, ale jeśli przyjąć skromne pół miliona, to jest więcej niż pewne, że dojdzie do kilkuset kradzieży kieszonkowych. Pewnie gdzieś w tłumie padnie „ty czarnuchu”, no i jakiś pijany łysy „narodowiec” z Białegostoku „sprzeda mukę” azjatyckiemu katolikowi. Promilowe zachowania przepuszczone przez szpalty i wiadomości w trzy sekundy zostaną przerobione w „wielki narodowy wstyd”. W awangardzie wstydu za Polskę zawsze stają ci, którzy Polskę najchętniej zalewają pomyjami i wycierają sobie Polską gęby. Z aktualnych „wstydów” obserwowaliśmy ostatnio wzmożenie wywołane zakładaniem opasek powstańczych i odczytywaniem treści związanych z historią Powstania. Święcie oburzali się pismacy, którzy dotąd nie nazywali Powstania inaczej niż bezsensowną polityczną hucpą i zbrodnią na zlecenie polskiej głupoty. Owe reakcje pokazują, że nie ma granic nie tyle hipokryzji, bo kto by się tym przejmował, ale propagandy.

Na chama, wbrew temu, co widać za oknem wbija się Polakom do głowy, że żyją w ciemnogrodzie opartym na religijnym fanatyzmie i zabobonie, a wszystko to razem lokuje Polskę na zadupiu Europy. Cóż takie jest życie i takim pozostanie, nie brakuje na świecie marności, która usiłuje opluć jakość, ale cieszy, że wreszcie radykalnie zachwiały się proporcje. Pomimo nadludzkich wysiłków, co naprawdę trzeba oddać choćby dwóm najbardziej znanym redakcjom GW i TVN, rzeczywistość wygrywa z propagandą. Kto będzie czytał gazetę, czy oglądał telewizor z przetworzonym pokazem slajdów, gdy wychodząc z domu po zapałki widzi na ulicach obraz pierwotny, prosty, normalny i uspakajający. Nowoczesna Europa może pozazdrościć Polsce ciemnogrodu, bo tam zapałki niedługo trzeba będzie zamawiać przez „Allegro”, a przed odbiorem prosić kuriera, żeby zostawił przesyłkę na wycieraczce. Przemoc, zacofanie, rasizm, ksenofobia i fanatyzm religijny to domena tak zwanego „Zachodu”, gdzie z maczetami, siekierami, pistoletami, ciężarówkami i materiałami wybuchowymi „integrują się” wyhodowani przez nowoczesne media „szaleńcy”. W Polsce mamy niespotykany ład społeczny oraz moralny i tego ciemnogrodu należy ze wszystkich sił bronić.

Źródło:
http://kontrowersje.net/c...im_ciemnogrodem

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Lip 25, 2016 18:09

Opiekunowie niepełnosprawnych zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Osoby, które rzucają pracę, by zająć się niepełnosprawnym członkiem rodziny, nie będą po jego śmierci pozostawione na lodzie. Rząd chce, żeby nabywały prawa do zasiłku dla bezrobotnych i do świadczenia przedemerytalnego.

Obecnie opiekunowie osób niepełnosprawnych po śmierci podopiecznego są pozostawieni sami sobie. Jeżeli zrezygnowali z pracy, by opiekować się bliskim, to ten czas nie wlicza się do okresu składkowego. Oznacza to, że jeżeli po śmierci podopiecznego utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, to nie przysługuje im ani prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ani do świadczenia przedemerytalnego.

We wtorek rząd ma zająć się projektem ustawy wprowadzającej stosowne zmiany w prawie. Ministerstwo Pracy szacuje, że w przyszłym roku będzie to dotyczyć 229 tys. osób. Za dziesięć lat ta liczba wzrośnie do 245 tysięcy.

(…)

Uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych mają mieć ci opiekunowie, którzy pobierali zasiłek pielęgnacyjny co najmniej przez rok.

Rząd szacuje wydatki Funduszy Pracy na około miliard złotych w ciągu dziesięciu lat. Ustawa ma zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Więcej:
http://finanse.wp.pl/kat,...,wiadomosc.html

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Wto Lip 26, 2016 08:12

"Dobra zmiana” w wytwórni dokumentów

Zwolnienie wdowca z trójką dzieci i ojca umierającej dziewczynki oraz odmowa publikacji ogłoszenia o mszy w intencji wyrzuconych pracowników. Tak działa Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, strategiczna spółka zarządzana przez Piotra Woyciechowskiego, współpracownika Antoniego Macierewicza – ustalił „Newsweek”.

Woyciechowski został prezesem PWPW w styczniu 2016 roku. Rozmówcy „Newsweeka” szacują, że od tego czasu pracę w Wytwórni straciło już ponad sto osób. Zwolniono m.in. ojca nieuleczalnie chorej dziewczynki i wdowca z trójką dzieci. Zakończono współpracę z sekretarką samotnie wychowującą dwóch synów i pozbyto się samotnej kobiety mającą na utrzymaniu chorą matkę.

Za kadencji nowej ekipy w spółce pojawiają się nowe zwyczaje

Na koniec każdego miesiąca Woyciechowski zamawia msze święte „w intencji zarządu, pracowników oraz ich rodzin z prośbą o potrzebne dla Nich łaski i błogosławieństwa”. Podwładnych zaprasza na nie osobiście w firmowym intranecie i na łamach zakładowego biuletynu „Życie Wytwórni”. Choć pomysł wspólnej modlitwy wydaje się szczytny, to załoga ma zastrzeżenia. Na początku czerwca pracownicy spółki wysyłają do ministra skarbu gorzki, ośmiostronnicowy list pełen skarg na prezesa Wytwórni (biuro prasowe resortu zapewnia, że pismo przekazano członkom rady nadzorczej PWPW). Sprawie nabożeństw poświęcają oddzielny akapit: „Za drugim razem zaproszenie, które osobiście do pracowników wystosował Piotr Woyciechowski zabrzmiało jak silna sugestia, aby być obecnym na mszy. ‘Nie lękajcie się’ – napisał prezes (…).

W najnowszym „Newsweeku” piszemy też o tym, jak partia rządząca gospodaruje publicznymi pieniędzmi.

Źródło: http://www.newsweek.pl/po...y,394201,1.html

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Wto Lip 26, 2016 08:43

Przewodniczący „Solidarności”: Postulaty związku z ostatnich 8 lat zrealizowane w 100 proc.

Wczoraj na wspólnej konferencji prasowej w Bielsku Białej przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wspólnie ocenili realizację postulatów pracowniczych przez rząd premier Beaty Szydło.

Bardzo zdecydowane stanowisko w tej sprawie zaprezentował przewodniczący „Solidarności”, który powiedział „postulaty związku zawodowego Solidarność, które przez ostatnie 8 lat rządów PO i PSL nieśliśmy na sztandarach w 100 proc. zostały zrealizowane”.

Przy tej okazji zostały wymienione: podwyżka płacy minimalnej (etatowej i godzinowej), wprowadzenie tzw. klauzuli społecznej w zamówieniach publicznych, ograniczenie okresu zawierania z pracownikami umów na czas określony, nakaz zawarcia z pracownikiem umowy przed podjęciem przez niego pracy, pozytywne stanowisko rządu do prezydenckiego projektu ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego i sprawna realizacja wspierającego rodziny z dziećmi programu 500 plus.

Czytaj więcej na:
http://wpolityce.pl/polit...wane-w-100-proc

Podpis użytkownika:
   
andros
Przyjaciel Forum


Dołączył: 14 Gru 2004
Posty: 10037
Skąd: Lubin
Wysłany: Wto Lip 26, 2016 09:00

Zygmunt Miernik idzie do więzienia. Aż na 10 miesięcy. Za rzucenie tortem w sędzię podczas procesu Kiszczaka... "Ogłoszę strajk głodowy"

Trzy lata temu podczas rozprawy w sprawie zawieszenia procesu Czesława Kiszczaka Zygmunt Miernik rzucił tortem w sędzię Annę Wielgolewską. W pierwszym procesie został za to skazany na dwa miesiące bezwzględnego więzienia. W kwietniu b. r. sąd kolejnej instancji podwyższył wyrok do 10 miesięcy bezwzględnego więzienia.

Zdaniem Miernika za to, że zapytał sądzących go sędziów, czy poddali się weryfikacji.

-Chciałbym wiedzieć, czy ci sędziowie są uczciwi, kto siedzi za stołem, człowiek czy świnia.

Pierwszemu wyrokowi towarzyszyła kara porządkowa w wysokości 14 dni aresztu, bo skazany po wyjściu z sali skomentował wyrok: „Czegóż można oczekiwać od czerwonej szmaty?”.

-Zaraz po tym podeszli do mnie policjanci i powiedzieli, że jestem zatrzymany pod zarzutem obrazy sędzi.

Kara została wykonana.

Skazany ma rozpocząć odbywanie kary 10 miesięcy pozbawienia wolności równo za tydzień, 1 sierpnia 2016 roku. Ma już nakaz zgłoszenia się do zakładu karnego:

(…)
Czy Miernik musi więc pójść do więzienia? W zeszłym tygodniu spotkał się w Sejmie z posłami prof. Jackiem Kurzępą, Andrzejem Melakiem, Januszem Sanockim. Sprawą zainteresował się także Kornel Morawiecki. Efektem ma być interpelacja do ministra sprawiedliwości z prośbą o kasację sprawy."
(…)

Czytaj więcej na:
http://wpolityce.pl/spole...-strajk-glodowy

Podpis użytkownika:
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 327  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Skocz do:  
Please enable / Proszę włączyć JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Posty na Forum są własnością ich autorów - redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść postów.