forum LUBIN pl -
Forum dyskusyjne miasta Lubin. Czym żyje Lubin. Imprezy i wydarzenia w Lubinie. Fotogaleria Lubina. Porozmawiaj o Lubinie!

Hydepark - Krwiodawstwo

NEVIL - Wto Wrz 25, 2012 11:54
Temat postu: Krwiodawstwo
Na przykładzie Wrocławia. Czy w Lubinie jest lepiej ?

======================================================================

Komentarz internauty:

Jak oddawać krew, skoro wrocławskie centrum krwiodawstwa to relikt socjalizmu? (LIST)

Czytelnik, po przeczytanym na naszym portalu tekście, postanowił się przełamać i oddać krew, by pomóc potrzebującemu dziecku. Niestety, po tym co zobaczył we wrocławskim centrum krwiodawstwa, zrezygnował. I napisał do nas list.

Nasz Czytelnik pisze:

Przeczytałem artykuł z dnia 20 września 2012 roku dotyczący braków grupy krwi B Rh+ i o tym, że dziecko potrzebuje takiej krwi.

Osobiście uważałem krwiodawstwo za kontrowersyjne i nigdy w nim nie uczestniczyłem. Jednak po przeczytaniu artykułu zdecydowałem się pojechać do stacji krwiodawstwa we Wrocławiu oddać krew dla tej dziewczynki. Pojechałem tam dzisiaj i zabrałem też pasierba, który przy okazji też chciał oddać krew. Niestety, organizacja pracy oraz obraz kolejki jaka była już o godzinie 7.30 spowodował, że nie mogłem zostać i czekać kilka godzin, ponieważ czekały na mnie obowiązki zawodowe.

Na tym tle rysują się rozmaite problemy:

1.Jak osoba prowadząca działalność gospodarczą ma załatwić kwestię oddania krwi skoro o 7.30 jest już wielki tłum ludzi?

2. Jakie są intencje stojących tam osób i czy aby nie mają one na celu uzyskanie przywileju w postaci zwolnienia od pracy?

3. Dlaczego osoby prowadzące działalność gospodarczą nie są traktowane tak jak pracownicy?

4. Czemu ma służyć tzw. honorowe krwiodawstwo, skoro widać, jakie są motywy stojących tam osób? Czy krwi nie powinno się oddawać honorowo bez żadnych przywilejów?

5. I wreszcie - jak oddawać krew, skoro centrum jest reliktem socjalizmu? Panie rejestratorki przyszły spóźnione, inne pracownice razem z chyba szefową stoją przed centrum i palą papierosy? Czemu nie ma możliwości rejestracji internetowej? - perspektywa stania kilka godzin w kolejce jednak zniechęca. Czasem jest to niemożliwe.

Generalnie musiałem zrezygnować i czuję frustrację. Taki sposób funkcjonowania tak stacji, jak i instytucji krwiodawstwa uważam za nieefektywny, a apel Gazety za przynajmniej częściowo bezowocny z powodów, jakie opisałem.

źródło: http://www.gazetawroclaws...wa-to,id,t.html

Czumrak - Pią Wrz 28, 2012 19:04

Odnośnie tego komentarza internauty:
Fakt faktem jeśli wskażemy osobę, dla której oddajemy krew, to trafia właśnie do niej.

Handlowanie składnikami krwi na pewno istnieje. Może i biorą za to pieniądze i to duże, ale ten internauta niech pomyśli trochę a nie oskarża, bo może być też tak, że te pieniądze idą na zakup czekolady dla dawców, aparatur do pobierania krwi, igieł, środków do odkażania, a ten na wypłaty dla pracowników. Za coś trzeba zaopatrzyć stację krwiodawstwa. Może właśnie tak jest, a nie jak piszę kolega. To są moje tylko domysły.

A odnośnie wylewania krwi.
Nie wiem co on przeczytał i gdzie, może po części ma racje, ale..
Krew jest wylewana w kilku przypadkach (przynajmniej takich jakie znam po rozmowie z babkami ze stacji) otóż.
Jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub wczorajszy, krew zostanie przetoczona ale po badaniach w centrali zostanie wylana bo się nie nadaje do przetoczenia innej osobie. To samo jak ktoś brał jakieś środki odurzające to tak samo postąpią. Jeśli wykryją jakieś choroby zakaźne też zostanie wylana. Jeśli popieranie krwi będzie trwało dłużej niż 10 minut to to samo zrobią.

Najpierw trzeba się przyjrzeć co i jak a potem osądzać. Nie wszystko jest doskonałe i nie twierdze ze oddawanie krwi i związane z tym później procesy też. Przedstawiłem to jak ja to widzę i czego się dowiedziałem przez te pare lat co oddaje krew.

Pozdrawiam